Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf Afganistan'dan kaçanları tahliye eden uçağın içini gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 16 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafın Afganistan'dan Kaçanları Tahliye Eden Uçağın İçini Gösterdiği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 16 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda fotoğrafın Afganistan'dan kaçanları tahliye eden uçağın içini gösterdiği iddia edildi. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

     Afganistan’dan kaçanları tahliye eden C17 uçağının içi. 200 kişilik kapasitesi olan uçakta 800 kişi var.

Uçağın içini gösteren bu paylaşımlara benzer fotoğraflar başka sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

Paylaşılan Fotoğraf Afganistan’dan Tahliye Edilenleri mi Gösteriyor?

Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Kabil’e girmesinin ardından Afgan vatandaşların ABD Hava Kuvvetleri tarafından tahliye edildiğini gösteren yüzlerce fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. 17 Ağustos'ta ABD ordusu, yedi uçuşla aralarında 165'i Amerikalı olan 800'e yakın kişiyi Kabil'den tahliye ettiğini açıkladı.

Arama motorlarında tersten görsel arama yapıldığında fotoğrafın 20 Kasım 2013'te bir blogda yayımlandığı görülüyor. Blog yazarı fotoğrafı bir devlet yayın kuruluşu olan Filipinler Halk Televizyon Ağı (PTV)’nın 18 Kasım 2013 tarihli Facebook paylaşımından almış.


PTV bu görüntünün Haiyan Tayfunu'ndan sonra Filipinler'deki bir tahliye anında çekildiğini belirtiyor. Haiyan Tayfunu, 8 Kasım 2013 tarihinde özellikle Filipinler başta olmak üzere Güneydoğu Asya'da görülmüştü. Bu felakette 7 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Bu fotoğraf ABD Hava Kuvvetleri’nin internet sitesinde de yayımlanmış. Fotoğrafın Haiyan Tayfunu'nun ardından ABD Hava Kuvvetleri tarafından Filipinler'den kurtarılan insanları gösterdiği açıklamada da belirtilmiş. Tacloban’da tayfuna maruz kalan 670’den fazla kişi Filipinler’in başkenti Manila’ya tahliye edilmiş.


İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılan paylaşımda fotoğrafın Afganistan'dan kaçanları tahliye eden uçağın içini gösterdiği iddia edilmişti. Fotoğraf, 2013 yılında Filipinler başta olmak üzere Güneydoğu Asya'da görülen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan Haiyan Tayfunu sırasında gerçekleşen tahliye anında çekilmiş. Çeşitli kaynaklarla Filipinler Tacloban’da tayfuna maruz kalan 670’den fazla kişin Filipinler’in başkenti Manila’ya tahliye edildiği doğrulanıyor. Fotoğrafın Afganistan’da yaşanan olaylarla bir ilgisi bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, fotoğrafın Afganistan'dan kaçanları tahliye eden uçağın içini gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   27 Ağustos 2021