Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf, Afganistan’daki Başkanlık Sarayı’na Taliban bayrağı çekildiğini göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 15 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    2 Dakika

Fotoğrafın Afganistan Başkanlık Sarayı’nın Üzerine Taliban Bayrağı Çekildiğini Gösterdiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 18 Haziran 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafın, Afganistan’da Başkanlık Sarayı’nın üzerine Taliban bayrağı çekildiğini gösterdiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  #Afganistan Başkanlık Sarayı’nın üzerinde artık Taliban bayrağı var.
photo_1

Söz konusu fotoğraf, Türk ve yabancı sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla paylaşıldı. Reuters Fact Check ve AP tarafından yayımlanan içeriklerde de fotoğrafın gerçekliği analiz edilidi.

Fotoğraf Gerçek mi?

Söz konusu fotoğraf, 15 Ağustos 2021 Pazar günü Taliban güçlerinin Afganistan başkenti Kabil’e girmesi ve başkanlık sarayını ele geçirmesi üzerine çeşitli sosyal medya platformlarında sıklıkla paylaşıldı. Al Jazeera da 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Taliban savaşçılarının özel görüntülerini paylaşmıştı.

photo_2

Associated Press tarafından konu ile ilgili hazırlanan içerikte, fotoğrafın ilk olarak 2020’de internette dolanmaya başladığı ifade ediliyor. Reuters Fact Check tarafından hazırlanan analizde de fotoğrafın orjinalinin, 26 Temmuz 2021 tarihinde Shamshad TV isimli yerel televizyon kanalının Facebook hesabından paylaşıldığı belirtilmiş.

photo_3

Associated Press tarafından 17 Ağustos 2021 Salı günü paylaşılan fotoğrafta, Başkanlık Sarayı’nın o tarihteki görüntüsü yer alıyor. Rahmat Gul tarafından çekilen fotoğrafta Başkanlık Sarayı’nda halen Afganistan bayrağının yer aldığı görülüyor. Sonuç olarak, sarayın üzerine Taliban bayrağı çekildiği iddia edilen fotoğrafların üzerinde oynanmış olduğunu söylemek mümkün.

photo_4

İddia YANLIŞ

15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafın Afganistan Başkanlık Sarayı’nın üzerine Taliban bayrağının çekildiğini gösterdiği iddia edilmişti. Ancak söz konusu fotoğrafın üzerinde oynanmış ve karede Taliban bayrağı yer alacak şekilde değiştirilmiş. Fotoğrafın orjinalinde ise Afganistan bayrağı bulunuyor. Bunun yanı sıra, Associated Press tarafından 17 Ağustos 2021 tarihinde çekilen fotoğrafta sarayın üzerinde hâlâ Afgan bayrağının yer aldığı da doğrulanmış.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın Afganistan Başkanlık Sarayı’nın üzerine Taliban bayrağının çekildiğini gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Ağustos 2021