Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fenerbahçe-Sivasspor maçındaki kupa seremonisinde kupayı getiren kişinin giydiği kostüm ile ilgili iddialar

Yanlış
Bu iddia 6 Eylül 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    5 Dakika

Fenerbahçe-Sivasspor Maçındaki Kupa Seremonisinde Kupayı Getiren Kişinin Giydiği Kostüm ile İlgili İddialar

Bir Facebook kullanıcı tarafından 6 Eylül 2020 tarihinde paylaşılan gönderide 5 Eylül 2020 tarihinde Fenerbahçe ile Sivasspor arasında oynanan “The Land of Legends Cup” maçının sonundaki kupa seremonisinde kupa teslimatını yapan kişinin kostümüyle ilgili komplo teorisi geliştirildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

“Uyarmıştık değil mi. Dün Fenerbahçe-Sivasspor maçında kupayı getiren kişi. Hatırlarsanız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sarayda sarıklı adam vardı. Ve hatırlarsanız Aralık 21'e kadar dikkat edin demiştik. Kız çocuklarını özellikle koruyun uyarısı yaptık. Bu resim her şeyin kanıtıdır. Küreselci sahiplerin Türkiye'de artık var olduğunun kanıtıdır. Satanist ayini için Aralık 21'e kadar yangınlar devam edecek, sonrasında kız çocuğu, erkek çocuğu (hasat) edilecek. Ah ülkem ah, başımıza iti, köpeği musallat ediyorsun.”

Kupayı Veren Kişi Neden O Kostümü Giydi?

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe ile Sivasspor arasında oynanan kupa maçının sponsoru etkinliğin adından da anlaşılabileceği gibi The Land of Legends. Rixos Oteller Grubu’nun bir yatırımı olarak geçtiğimiz yıllarda Antalya Belek’te hizmete açılan turistik eğlence merkezi içinde bulunan ve çocuklara özel tasarlanmış Kingdom Hotel ile misafirlerine konaklama hizmeti de sunuyor. Bununla birlikte oldukça büyük bir alan içerisinde hizmet veren The Land of Legends Theme Park’ın içinde alışveriş merkezi, büyük bir aqua park ve luna park da bulunuyor.

Ayrıca Rixos Premium Belek’in misafirleri de ücretsiz olarak The Land of Legends Theme Park’ın hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Bunların yanında The Land of Legends Theme Park misafirlerine çeşitli etkinlikler ve şovlar da sunuyor. Dolphin show, su gösterisi, şato lazer gösterisi ve Boat Parade bunlardan bazıları.

Görselde de görüldüğü gibi Fenerbahçe ile Sivasspor arasında yapılan maçın ardından kupa seremonisinde kupayı getiren adamın kostümü de dünyaca ünlü sanat yönetmenlerinden biri olan Franco Dragone imzalı ve “Boat Parade” etkinliğindeki müzikal gösterinin bir parçası. Franco Dragone imzalı bu gösteri, etkinliğin bütün izleyicilerini, ziyaretçilerini rüyalar diyarına ve fantezi dünyasına götürmeyi amaçladığını da belirtiyor. Sanatçıların giymiş oldukları kıyafetler ise ziyaretçilerin bu tarz izlenime kapılıp, hayal kurmaları için oldukça uygun tasarlanmış.

Müzikal gösteri de ayrıca benzer kostümler sadece erkeklerde değil kadınlarda ve çocuklarda da mevcutmuş.

21 Aralık Satanist Ayininde Çocuklar mı Kurban Ediliyor?

Facebook kullanıcısı 6 Eylül’de yaptığı paylaşımda 21 Aralık’taki satanist ayinine vurgu yapmış ve bu konuyu da takipçileriyle daha öncesinde paylaştığını belirtmiş. Kullanıcı eylül ayının başında yine Facebook hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda darkdeepweb yabancı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda 21 Aralık tarihinde satanist ayini gerçekleşeceğini ve bu ayin için dünya genelinde hasat edilmek için 300 bine yakın kız ve erkek çocuğun kaybolabileceğini takipçilerine aktarmış.

Dünyanın en büyük satanist dinsel örgütü olan “Church of Satan”a göre 21 Aralık satanistler için bir kutlama günü olarak belirtilmiş. Yuletide Bayramı olarak geçen 21 Aralık, satanist görüşün antik bağlarına yönelik bir vurgu yapılarak kutlanıyor. Fakat bu kutlama günü için özel bir ayin belirtilmemiş. Dinsel örgütün internet sitesinde de satanist ayinlerde insan ve hayvan kurban edilmediği net bir şekilde belirtilmiş. Fakat özellikle 1980ler ve 1990ların başında ABD’de kendini satanist olarak nitelendiren gençlerin işledikleri cinayetler ve medyanın bu konu üzerine gitmesiyle popüler kültürde insan ve hayvan kurban eden satanist imgesi yerleşmiş durumda.

Çocuk kaçırmayla ilgili komplo teorilerinin kaynağı ise Ekim 2017’de 4chan sitesinden Q kullanıcı ismiyle paylaşım yapan bir grup. QAnon ismiyle yaygınlaşan bu aşırı sağcı grup Şeytan’a tapan bir grup pedofilin küresel çocuk ticaretini yönettiğini ve ABD Başkanı Donald Trump’ın bu grupla mücadele ettiğini iddia ediyor. Bu ana iddia etrafında da sürekli paylaşımlar yapıyor. Wayfair isimli mobilya firmasının çocuk ticareti yaptığına yönelik iddialar ve ünlülerin yüzlerine çocuk derisi enjekte ettirdiği ile ilgili söylentiler bu komplo teorisi sistemin son dolaşıma giren versiyonları. Satanist ayin için çocukların kaçırılması da bu komplo sisteminin farklı bir versiyonu olarak görülebilir.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

5 Eylül 2020 tarihinde Fenerbahçe ile Sivasspor arasında oynanan “The Land of Legends Cup” maçının sonundaki kupa seremonisinde kupa teslimatını yapan kostümlü kişi The Land of Legends tarafından misafirlerine sunulan Franco Dragone’nin hazırladığı Boat Parade isimli müzikal gösteride yer alan karakterlerden bir tanesi. Paylaşımdaki diğer iddialar ise çocuk ticareti ile ilgili ABD kaynaklı bir komplo teorisinin başka bir versiyonu.

Sonuç olarak;

Fenerbahçe-Sivasspor maçındaki kupa seremonisinde kupayı getiren kişinin giydiği kostüm ile ilgili iddialar

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Eylül 2020