Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fatih Portakal’ın Avrupalı olmamız için Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız dediği iddiası

Yanlış
Bu iddia 16 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Fatih Portakal’ın Avrupalı Olmamız İçin Müslüman Kimliğinden Kurtulmalıyız Dediği İddiası

Bir Facebook kullanıcısı 16 Temmuz 2020 tarihinde paylaşmış olduğu görselde Fatih Portakal’ın Avrupalı olmamız için Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız dediği iddia edildi. Paylaşım 100 bine yakın görüntülenme ve iki bin paylaşım aldı.

Paylaşılan görseldeki metin şu şekilde;

“Yunanlıları ben seviyorum. Avrupalı olmamız için Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız. Bu benim fikrim Fatih Portakal.”

Fatih Portakal Böyle Bir Açıklama Yaptı mı?

1968 yılında Aydın’da doğan Fatih Portakal, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesinden mezun oldu. 2010 yılından bu yana Fox TV’de çalışan Portakal, 2010-2013 yılları arasında “Çalar Saat” programının sunuculuğunu yaptı ve 2013’ten bu yana da Fox TV ana haber sunuculuğunu yapmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en popüler haber sunucularından biri olarak da tanınan Fatih Portakal’ın gerek sosyal medya paylaşımlarını gerekse de hem Yunanlılar hem de Müslümanlığa dair söylediklerini araştırdığımızda bu iddianın gerçeği yansıtmadığını görüyoruz.

Öncelikle Fatih Portakal’ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar 2009 yılından bu yana incelendiğinde, kendisi “Yunan”, “Yunanlı” ve “Yunanistan” kelimelerinin yer aldığı paylaşımlarında seviyorum ibaresine yer vermemiş.

tweet_1

Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız” demecinin herhangi bir gazeteci, siyasi, sunucu, akademisyen yahut Fatih Portakal gibi halk tarafından da bilinirliği yüksek olan biri tarafından paylaşılması durumunda bu demeç haber eşliğinde gerek sosyal medyada gerekse de haber sitelerinde kamuoyu ile paylaşılırdı.

Fatih Portakal’ın “Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız” demecini adıyla birlikte arama motoruna yazıp haberleri araştırdığımızda ise bu tarz bir haber ya da sosyal medya paylaşımına ulaşılamıyor. Bunun yanında “Fatih Portakal Yunanistan”, “Fatih Portakal Yunanlı”, “Fatih Portakal Avrupalı olmamız için” gibi ibareleri de arama motoruna yazıp, yer alan haberleri incelediğimizde de Fatih Portakal’ın böyle bir demeçte bulunduğu görülmüyor.

Fatih Portakal’ın son zamanlardaki Yunanistan ile ilgili haberlerinden bazıları ise COVID-19 döneminde Yunanistan’da karantinaya alınan kruvaziyerle, mültecilerle ve Yunan adalarıyla ilgili Yunanistan yetkililerinin ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara ait.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Paylaşılan görselde Fatih Portakal’ın söylediği iddia edilen açıklamaları gerçekten dile getirdiğine dair hiçbir kanıt yok. Portakal’ın kamuya açık paylaşımları incelendiğinde de bu açıklamaları yapmış olma ihtimali oldukça düşük.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, Fatih Portakal’ın Avrupalı olmamız için Müslüman kimliğinden kurtulmalıyız dediği iddiası yanlış.

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   30 Temmuz 2020