Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Ekrem İmamoğlu haç kolyesi taktı.

Yanlış
Bu iddia 5 Nisan 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    2 Dakika

Ekrem İmamoğlu'nun Haç Kolyesi Taktığı İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 5 Nisan 2020 tarihinde yapılan paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun haç kolyesi taktığı iddia edildi. Gönderi 481 binden fazla görüntülenme 7,9’dan fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Biz bu seçim haçla hilalin savaşı derken şaka yapmıyorduk.
photo_1

İddia daha önce 2019 yılında Teyit tarafından da incelenmiş.

Fotoğraf Orijinal mi?

Paylaşımda yer alan fotoğraf İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2019 yılının temmuz ayında gittiği bir tatilde çekilmiş. Basında yer alan fotoğraflar ile karşılaştırıldığında haç kolyesinin orijinal fotoğrafa sonradan eklendiği açıkça belli oluyor. Orijinal fotoğrafta Ekrem İmamoğlu’nun boynunda herhangi bir kolye bulunmuyor.

photo_2

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 2019 yılında seçimi kazandıktan sonra tatile gitmesi bir kısım medyada eleştirilere sebep oldu. Tatil görüntüleri pek çok sosyal medya hesabında paylaşıldı ve basında yer aldı. İmamoğlu eleştirilere cevap vermişti. Sosyal medya mecralarında daha önce de İmamoğlu’nun manipüle edilmiş fotoğrafları paylaşılmıştı.

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından yapılan paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun haç kolyesi taktığı iddia edilmişti. Paylaşımda yer alan görsele haç kolyesi montaj ile eklenmiş. Fotoğrafın orijinalinde haç kolyesi bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Ekrem İmamoğlu haç kolyesi taktığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Haziran 2021