Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4 ayda yapılan harcamaların 7 bakanlığı geçtiği iddiası

Doğru
Bu iddia 5 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından 4 Ayda Yapılan Harcamaların 7 Bakanlığı Geçtiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 5 Ekim 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4 ayda yapılan harcamaların 7 bakanlığı geçtiği iddia edildi. Gönderi 360 binin üzerinde görüntülenme ve 3 bine yakın paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Diyanet 4 ayda yaptığı harcama ile 7 bakanlığı sollamış. İçkin yok, kumarın yok, gece hayatın yok, zamparalığın yok. Nereye harcıyorsunuz bu paraları?

Gönderi ağılıkla Mayıs 2020 tarihinde olmak üzere çeşitli Twitter hesaplarından ve çeşitli haber siteleri tarafından da paylaşılmış.

Diyanet İşleri Başkanlığının Harcamaları Diğer Bakanlıkları Geçiyor mu?

Söz konusu iddia 5 Ekim 2020 tarihinde paylaşılmış olmasına rağmen benzer başlıklarla çeşitli tarihlerde paylaşılmış durumda. Görselde yer alan ifadelerin tamamen aynısı olan paylaşımlar ilk olarak mayıs ayında yapıldığından, iddianın 2020 yılının ilk 4 ayını kapsadığı varsayılabilir.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi sitesinde ‘’Genel Bütçe İstatistikleri’’ başlığı altında yer alan ‘’Kuruluş Bazında Ödenek ve Harcamalar Tablosu’’ kuruluşların harcamalarını ay bazında gösteriyor. Tablo Ağustos 2020 verilerini kapsayacak şekilde güncellenmiş. Tabloda yer alan sayıların Bin TL şeklinde yazıldığını da belirtmekte fayda var.

diyanet_1

Kuruluşlar, 2020 yılının ilk 4 ayında tarafından yapılan toplam harcamalara göre sıralandığında ise tablo şu şekilde:

Bunun yanı sıra, Diyanet İşler Başkanlığı’ndan daha az harcama yapmış olan bakanlıklar ise sırasıyla şu şekilde: İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020’nin ilk 4 ayında toplam 7 bakanlıktan daha fazla harcama yapmış. Ek olarak, 2020 Ağustos ayına kadar olan veriler incelendiğinde 2020’nin ilk 8 ayında da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıralamasının değişmediği ve halen 7 bakanlığın önünde olduğu görülebilir.

Sonuç:

İddia DOĞRU.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı verilere bakıldığında, Diyanet İşleri Başkanlığının 2020’nin ilk 4 ayında yaptığı toplam harcamaların 7 bakanlığı geçtiği görülüyor. Bu bakanlıklar sırasıyla: İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bunun yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı, yapılan toplam harcamalar bakımından ise 40 kuruluş içinde 12. sırada yer alıyor.

Sonuç olarak;

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4 ayda yapılan harcamaların 7 bakanlığı geçtiği iddiası

Doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Ekim 2020