Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

David Rockefeller'in hiç ilaç içmediği ve pek çok ilacın patentinde imzası olduğu iddiası

Yanlış
Bu iddia 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika
TUNCER BEYRIBEY
Yayın Tarihi: 17 Şubat 2021 Son Güncelleme: 18 Şubat 2021

David Rockefeller’in Hiç İlaç İçmediği ve Pek Çok İlacın Patentinde İmzası Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfasında 8 Şubat 2021 tarihinde yapılan bir paylaşımda David Rockefeller’in yaşamı boyunca hiç ilaç kullanmadığı, buna karşılık bugün kullanılan birçok ilacın patentinde imzası olduğu iddia edildi. Gönderi 270 bin görüntülenme alırken bin 800'den fazla da beğeni almış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  David Rockefeller yaşamı boyunca bir sefer dahi ilaç içmemiştir ve ailesine de içirmemiştir. Ama ilginçtir ki şu an kullandığımız pek çok ilacın patentlenmesinde imzası vardır.
photo_1

Benzer iddia başka Facebook sayfalarında da paylaşılmış. Hatta Türkçe yazılan kimi kitaplarda bu iddialar dillendirilmiş.

David Rockefeller’in hiç ilaç içmediği ve pek çok ilacın patentinde imzası olduğu iddiası doğru mu?

İlk iddia David Rockefeller’in hayatı boyunca hiç ilaç kullanmadığı iddiası. Güvenilir kaynaklarda David Rockefeller’a dair bu bilgiye erişebilmek mümkün değil. 

İkinci iddia ise David Rockefeller’in pek çok ilacın patentlenmesinde imzası olduğu. Bu iddia ise Big Pharma adı verilen bir komplo teorisinin bir parçası olarak anlatılıyor. Big Pharma teorisi, bir akademik çalışmada incelenmiş. Buna göre, bu komplo teorisi de diğer komplo teorileri gibi aynı mantıkla hareket ediyor. Birincisi küçük bir grubun gizli bir şekilde kamusal fayda aleyhine çalıştığı, ikincisi toplumun genelinin bu teoriyi üretenler dışında durumu bilmediği, üçüncüsü aleyhte kanıtın olmamasının lehine kanıt olarak sunulabileceği ve sonuncusu doğrulayıcı kanıt olarak sunulanların yanlış yorumlama, kestirme veya rasyonellikten uzak yaklaşımla sunulduğudur. 

Big Pharma teorisi de bunları kullanarak büyük ilaç şirketlerine dair komplolar üretiyorlar. Big Pharma teorisi çeşitli yapıları bir araya getirerek milyar dolarlık bir endüstrinin nasıl yaratıldığına dair bir komplo ortaya koyuyor.

photo_2

David Rockefeller da Big Pharma teorisi içerisinde yer alabiliyor. Komplo teorilerinin yayınlandığı çeşitli sitelerde bunu görmek mümkün. Örneğin bir sitede Rockefeller ailesinin petrol tekeli sayesinde elde ettikleri gelirleri “petrolden vitamin elde etmenin” yolunu bulduğu, ilaç sanayisinde tekel olma şansına eriştiği, bunun için ise doğal yöntemleri ortadan kaldırması gerektiği iddia edilmiş.

photo_3

Fakat Rockefeller ailesinin tarihinde sahip oldukları veya yatırım yaptıkları bir ilaç şirketi bulunmuyor. 

Rockefeller Foundation ise sağlık hizmetleri için de yardımda bulunan ve 1913 yılında kurulmuş bir vakıf. Vakıf altında aynı yıl International Health Division (IHD) adlı bir kamu sağlığı yapısı kuruluyor. Amacı “kamu sağlığını arttırmak ve bilimsel tıbbın yaygınlaşmasını sağlamak” olarak belirlenmiş. 1948 yılında Dünya Sağlık Örgütü kurulunca kendini deniz aşırı faaliyetlerinde lağvetmiş. Bu açıdan, IHD patent alan bir şirketten daha çok bilimsel araştırmalara fon sağlamak amacıyla kurulmuş. The Lancet adlı akademik dergide çıkan bir makaleye göre IHD hastalıkla mücadele etmek için yürütülen kampanyalara milyarlarca dolar para harcamış ve birçok hükümetle iş birliğine gidilmiş.

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfasında yapılan bir paylaşımda David Rockefeller’in yaşamı boyunca hiç ilaç kullanmadığı, buna karşılık bugün kullanılan birçok ilacın patentinde imzası olduğu iddia edilmiş. David Rockefeller’ın hayatı boyunca hiç ilaç kullanmadığına dair bir bilgi yok. Diğer taraftan, Rockefeller ailesinin ilaç sektöründe bir şirket sahipliği bulunmuyor. Paylaşım Rockefeller ailesiyle ilgili üretilen yaygın komplo teorilerine bir örnek.

Sonuç olarak;

David Rockefeller'in hiç ilaç içmediği ve pek çok ilacın patentinde imzası olduğu iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Şubat 2021 Son Güncelleme:   18 Şubat 2021