Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Danimarka’da yasalar, büyük tarım arazisi sahiplerini, arazilerin %5’ini arılar için çiçek açan bitkiler ekmeye zorluyor.

Yanlış
Bu iddia 15 Kasım 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Danimarka'da Büyük Tarım Arazisi Sahiplerinin Arılar İçin Çiçek Ekme Zorunluluğu Olduğu İddiası

Bir Facebook hesabı tarafından 15 Kasım 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Danimarka'da büyük tarım arazisi sahiplerinin arılar için çiçek ekme zorunluluğu olduğu iddia edildi. Söz konusu paylaşım 420 binin üzerinde görüntülenme ve 1.500’ün üzerinde paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Danimarka’da yasalar, büyük tarım arazisinin %5’ini , sahiplerinin, arılar için çiçek açan bitkiler ekmeye zorluyor.

Benzer iddiaların dünya genelinde çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla paylaşılması üzerine iddia USA Today, Reuters, AFP Fact Check ve Teyit gibi doğruluk kontrolü platformları tarafından analiz edilmiş.

Danimarka’da Böyle Bir Yasa Var mı?

Çeşitli sosyal medya mecralarında ilgi gören iddia, Türkiye dışında da hızla yayıldı. Ancak Danimarka Çiftçiler Federasyonu sözcüsü Mille Marie Christensen, AFP Fact Check analizinde yer verilen açıklamasında: "Danimarka'da çiftçilerin biyolojik çeşitliliği ve arıları teşvik etmek için topraklarının yüzde beşini çiçeklere ayırmaları gerektiğini söyleyen bir yasa yok" ifadelerini kullanıyor.


Bunun yanında iddianın yanlış olduğunu ortaya koyan başka yetkililer de bulunuyor. Örneğin, Danimarka Çevre ve Gıda Bakanlığı sözcüsü de Reuters'e e-posta yoluyla yaptığı açıklamada Danimarka'nın boyle bir yasal mevzuatı bulunmadığını belirtmiş. Yine Danimarka Çevre ve Gıda Bakanlığı’nın, Fransız medya ajansı 20 Minutes'a Nisan 2021'de sosyal medyada dolaşan iddialarla ilgili “bunun bir gereklilik değil, seçenek olduğuna” dair bir açıklaması da bulunuyor.


Bununla birlikte, Avrupa Komisyonuna göre, Avrupa Birliği genelindeki çiftçilerin topraklarında daha sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirdikleri takdirde sübvansiyon alma imkanları bulunuyor. “Yeşil doğrudan ödeme” olarak adlandırılabilecek bu sistem ile çevre ve iklim hedeflerini karşılamaya yardımcı olan çiftçilik uygulamalarını benimseyen ve sürdüren çiftçileri teşvik etmek amaçlanıyor. Bu ödemeden faydalanabilmek için 15 hektarın üzerinde ekilebilir araziye sahip çiftçilerin arazilerinin en az %5'inin biyolojik çeşitliliği geliştirmeye adaması şartı aranıyor. Ancak bu durum yalnızca biyolojik çeşitliliği artırmak için bir teşvik oluştururken, yasalarla zorunlu kılınmış değil.


İddia YANLIŞ

Bir Facebook hesabı tarafından yapılan paylaşımda Danimarka'da büyük tarım arazisi sahiplerinin arılar için çiçek ekme zorunluluğu olduğu iddia edilmişti. Bu iddialar, Danimarkalı çiftçilerin arılara yaşam alanı sağlamak için yasal olarak topraklarının yüzde beşinde çiçek yetiştirmek zorunda olduğunu belirtiyordu. Danimarka’daki tarım yetkilileri ve çiftçi federasyonları, Avrupa Birliği’nin biyolojik çeşitliliğe fayda sağlayan arazi kullanımı için teşvikler sağlayabildiğini, ancak bunun bir yasal zorunluluk olmadığını belirtiyor.

Sonuç olarak;

Danimarka'da büyük tarım arazisi sahiplerinin arılar için çiçek ekme zorunluluğu olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Kasım 2021 Son Güncelleme:   26 Kasım 2021