Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Cristiano Ronaldo’nun Merih Demiral’ın hediye ettiği ay yıldızlı üstü giydiği iddiası

Yanlış
Bu iddia 24 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Cristiano Ronaldo’nun Merih Demiral’ın Hediye Ettiği Ay Yıldızlı Üstü Giydiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 24 Ekim 2020 tarihinde yapılan Cristiano Ronaldo’nun Merih Demiral’ın hediye ettiği ay yıldızlı üstü giydiği iddiası iddia edildi. Gönderi 2 buçuk milyondan fazla görüntülenme almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Azerbaycan’a destek için saçlarını kazıtıp gururumuz Merih Demiral’ın hediye ettiği ay yıldızlı üstü giyen, yeri geldiğinde Filistin’e yardım eden dünya futbolunun en büyük ismi CRISTIANO RONALDO

Paylaşım daha önce sosyal medyada çeşitli platformlarda gündeme gelmiş ve yüksek sayıda etkileşim almış.

Ronaldo’nun Türk Bayraklı Üst Giydiği Doğru mu?

Son zamanlarda Cristiano Ronaldo ile ilgili haberler sosyal medyada sık sık gündeme geliyor. Daha önce yaptığımız doğrulamalarda da Ronaldo’un Azerbaycan ile ilgili yorumlarına dair iddialara yer vermiştik.

Bu iddiada yer alan fotoğrafta Cristiano Ronaldo’nun üzerinde Türk Bayrağı bulunan kırmızı bir üst giydiği görülüyor. İddiada yer alan metinde aynı zamanda bu üstün Merih Demiral tarafından hediye edildiği de söyleniyor. Ronaldo’nun 22 Ekim 2020 tarihinde resmi Twitter ve Instagram hesaplarında yaptığı paylaşımda fotoğrafın aslı görünüyor. Resmi ve onaylanmış hesap olduğunu hesabın yanında bulunan mavi tik işaretinden anlayabiliriz. Fotoğrafın aslı ise şu şekilde:

Fotoğrafta Ronaldo’nun kırmızı üstünde ay yıldız yer almadığı görülüyor. Yani iddiada yer alan fotoğrafta Türk bayrağının montajlanmış olduğu söylenebilir. Bu nedenle üstün Merih Demiral tarafından hediye edildiği iddiasının da geçersiz olduğu söylenebilir. Paylaşımda yer alan iddialardan biri olan Ronaldo’nun saçını Azerbaycan’a destek olmak için kestiği ifadesi de herhangi güvenli bir kaynak tarafından paylaşılmamış.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Cristiano Ronaldo’nun Merih Demiral’ın hediye ettiği ay yıldızlı üstü giydiği iddiası yanlış. Ronaldo, resmi Twitter ve Instagram hesaplarında 22 Ekim 2020 tarihinde paylaştığı fotoğraflarda üstün yalnızca kırmızı olduğu, Türk bayrağı olmadığı görülmekte. İddiada paylaşılan fotoğrafın montajlanmış olduğu görülüyor. Bu sebeple tişörtün Merih Demiral tarafından hediye edildiği iddiası da geçersiz hale geliyor.

Sonuç olarak;

Cristiano Ronaldo’nun Merih Demiral’ın hediye ettiği ay yıldızlı üstü giydiği iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Ekim 2020