Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

COVID-19’u semptomsuz geçirenlerin hastalığı bulaştırmadığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 14 Şubat 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

COVID-19’u Semptomsuz Geçirenlerin Hastalığı Bulaştırmadığı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 14 Şubat 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki videoda COVID-19’u semptomsuz geçirenlerin hastalığı bulaştırmadığı ve mevsimsel gribin daha fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu iddia edildi. Gönderi 170’ten fazla retweet 900’den fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Bir de bu açıdan bakalım. Videodaki kadın farklı ve doğru argümanlar ile karşısındakini mat ediyor. “Asemptomatik bulaşma diye bir şey yok. Gayet sağlıklıyım ve maske takmayacağım.

Mevsimsel Grip COVID-19’dan Daha Fazla mı Ölüm Oranına Sahip?

Paylaşımda yer alan videoda, COVID-19 salgınından önce dünyada mevsimsel grip nedeni ile daha fazla insanın hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre dünyada her yıl 290 bin ila 650 bin arasında insan mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybediyor. COVID-19 nedeniyle 15 Şubat 2021 itibarıyla 2 milyon 400 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Araştırmacılar, COVID-19’un ölüm oranını hesaplamak için çalışmaya devam ediyor ancak bu çalışmalar mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının daha fazla olduğuna dair iddiaları desteklemiyor.

CDC’ye göre, Amerika’da 2019-2020 yılında 22 bin insan mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybetmiş. COVID-19 salgının başından bu yana yaklaşık bir yıldır Amerika’da 1 milyon 500 bin kişi hayatını kaybetti. Yani, şu ana kadar yapılan çalışmalar COVID-19’un mevsimsel gripten daha yüksek bir ölüm oranına sahip olduğunu gösteriyor.


Asemptomatik Vakalar COVID-19 Bulaştırmıyor mu?

Asemptomatik vakalar, PCR testi pozitif olmasına rağmen herhangi bir belirti göstermeyenlere deniliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre, belirti göstermeyen COVID-19 hastalarının virüsü başkalarına bulaştırabildiği açıkladı. CDC de COVID-19 semptomu olmayan ve enfekte olduğunu bilmeyen kişilerin virüsü yayılabileceğini ifade ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün Bulaşıcı Hastalık Epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, asemptomatik vakaların virüsü bulaştırma ihtimali olduğunu belirtmiş.

Semptomları olmayan kişilerin hastalığı yayabileceğine dair önemli kanıtlar bulunuyor. Bu nedenle, halk sağlığı yetkilileri maske takılmasına ve sosyal mesafe kuralına uyulmasına teşvik ediyor.

COVID-19’u asemptomatik geçirenlerin hastalığı neden belirtisiz geçirdiği henüz açıklanmış durumda değil. COVID-19’u belirtisiz geçirenleri toplumda tespit etmek zor olduğu için maske kullanmak, sosyal mesafe ve temizlik gibi önlemlerin uygulanması gerekiyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda COVID-19’u semptomsuz geçirenlerin hastalığı bulaştırmadığı ve mevsimsel gribin daha fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu iddia edilmişti. Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, belirti göstermeyen COVID-19 hastalarınında bulaş riski barındırdığı biliniyor. Nedeni kesin ve net açıklanmasa da belirti göstermeyen COVID-19 pozitif insanların toplumda izole edilebilmesi zor olduğu için temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği söyleniyor.

Sonuç olarak;

COVID-19’u semptomsuz geçirenlerin hastalığı bulaştırmadığı iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

İddia Kaynağı
CDC
Yayın Tarihi:   16 Şubat 2021 Son Güncelleme:   19 Şubat 2021