Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

CNN maske takan Taliban savaşçılarını övdü.

Yanlış
Bu iddia 15 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    2 Dakika

CNN’in Maske Takan Taliban Savaşçılarını Övdüğü İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan bir paylaşımda CNN tarafından Taliban’ın maske taktığına dair bir haber paylaştığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Afganistan'da tarihi bir süreç yaşanırken, #Taliban savaşçılarının maske hassasiyeti @CNN 'in gözünden kaçmamış. (!)
photo_1

Haberin Kaynağı Ne?

CNN’in maske takan Taliban savaşçılarını övdüğüne dair ilk paylaşım bir Facebook sayfasında Taliban Kabil’i ele geçirdikten sonra yapılmış. Burada CNN’nin pandemi döneminde maske takan Taliban savaşçıları övdüğü iddia edilmiş.

Haber Doğru Mu?

İddiada geçen fotoğraf internet üzerinden aratıldığında, kaynağın The Babylon Bee adlı bir internet sitesi olduğu görülüyor. Bahsedilen içeriğin tarihi 14 Ağustos 2021 olarak gözüküyor ve başlıkta “CNN Saldırı Sırasında Maske Giydiği İçin Taliban’ı Övdü” yazıyor. İçinde yer alan haberde, CNN spikerlerinin maske taktığı için Taliban’ı övdüğü, hatta maske hassasiyetinden dolayı Biden hükümetinin Taliban’ı Beyaz Saray’a çağırıp TikTok videosu çekerek Trump destekçilerini aşı için ikna etmek istediği ifade edilmiş.

photo_2

The Babylon Bee Haber Sitesi Mi?

The Babylon Bee adlı sitenin ‘Hakkımızda’ yazan bölümü incelendiğinde, bu web sitesinin bir parodi sitesi olduğu görülüyor. Site kendisini, “tüm hakikat iddialarında kesinlikle hata yapmayan en iyi hiciv sitesi” olarak tanıtıyor. Bir başka deyişle, burası tamamen eğlence amaçlı uydurma haber yapan bir internet sitesi.

photo_3

Fotoğrafın Kaynağı Ne?

Fotoğrafta görülen Afganistan’daki Taliban örgütü de değil. Fotoğrafın internet geçmişi aratıldığında kaynağının bir Reuters haberi olduğu görülüyor. Haberde yer alan bilgiye göre fotoğraftaki kişilerin, Maulana Fazlullah adlı köktendinci bir imamın, Taliban yandaşı Pakistanlı destekçileri olduğu belirtiliyor.

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda, CNN tarafından Taliban’ın maske taktığına dair bir haber paylaştığı iddia edilmişti. ‘Haber’ bir hiciv sitesinde yer alıyor ve tamamen kurmaca. Fotoğraf ise Pakistanlı militanlara ait bir Reuters haberinden alınmış.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, CNN'in maske takan Taliban savaşçılarını övdüğü iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ağustos 2021