Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Dünyaya düşmesi beklenen Çin’e ait roketin Türkiye’ye düşme ihtimali var.

Doğru
Bu iddia 5 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Çin’e Ait Roketin Türkiye’ye Düşme İhtimalinin Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 5 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Çin’e ait roketin Türkiye’ye düşme ihtimali olduğu iddia edildi. Gönderi 540 binden fazla görüntülenme 64 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

      Dünyaya düşmesi beklenen Çin’e ait roket, yaklaşık 177 km yükseklikte 03:47 ile 05.20’de Türkiye üzerinden geçecek. Not: Roketin Türkiye’ye düşme ihtimali de var. Ayrıca, roket 21 ton ağırlığında.”
photo_1

İddia basında pek çok kez yer aldı.

Çin’e Ait Roketin Düşeceği İddiası Doğru mu?

Long March 5, China Academy of Launch Vehicle Technology tarafından geliştirilen ağır kaldırma aracı olan bir roket. Long March 5B roketinin 30 metre yüksekliğinde olan çekirdeği 5 Mayıs 2021 tarihinde Çin’in Hainan eyaletinde dünyanın yörüngesine fırlatıldı. Long March 5B yeni nesil mürettebat kapsülünün prototipini taşıdı. Long March 5B geçici olarak yörüngeye girdi ve bugüne kadar dünya yörüngesine giren en kontrolsüz girişlerden birini yaptı. Bazı uzmanlar yerleşim yeri olan bölgeye inebileceğinden korkuyor. Harvard Üniversitesi’nden Astrofizikçi Jonathan Mcdowell bu kontrolsüz girişin potansiyel olarak tehlike yaratabileceğini ifade etti.

photo_2

4 Mayıs 2021 tarihinde Long March 5B dünyanın etrafında her 90 dakikada bir yaklaşık 27.600 km/s ve 300 km’den fazla bir yükseklikte dönüyordu. Long March 5B çekirdeğinin 21 ton olduğu düşünülüyor. Hızı göz önüne alındığında yolundaki küçük bir değişiklik bile düşebileceği bölgeyi değiştirebilir. 8- 12 Mayıs 2021 tarihleri arasında sonra dünyaya dönmesi bekleniyor. Roketin parçalarının New York, Madrid, Şili’nin güneyi ve Yeni Zelanda arasında bir alana düşebileceği tahmin ediliyor. McDowell dünyaya döneceği gün netleştiği takdirde uzmanların iniş saatini tahmin edebileceğini ifade ediyor. Ancak bütün tahminlere rağmen uzmanlar tam olarak nereye düşeceğini söylemenin imkansız olduğunun altını çiziyor.

photo_3

Gelişmelerin ardından ABD Uzay Kuvvetleri sözcülerinden Mice Howard roketin 8 Mayıs 2021 tarihinde inmesini beklediklerini ve roketin güzergahının ABD Uzay Kuvvetleri tarafından takip edildiğini söyledi. Howard, roketin kalıntılarının tam olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini belirtirken dünyaya inmesine saatler kala tahmin edilebileceğini ifade etti.

Türk Astronomi Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Kaan Yerli, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, “Aşağı inmeye başladığında sürtünmeden dolayı parçalanacaklar, küçük parçalara ayrılacaklar. Yüzde 20'si kalacak sadece. O yüzden de kafamıza araba düşecek, vagon düşecek gibi bir kavram olmayacak. Öyle bir nesnenin bir kişiye düşme olasılığı trilyonda bir. Yüzde 70'i su olan bir yeryüzünde karaya düşme olasılığı az. Bunun bir metropol üzerinden geçiyor olması beklenen bir tahmin değil. Garanti veremeyiz sadece tahminlerden söz edilebilir.” ifadesini kullanmış.

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda Çin’e ait roketin Türkiye’ye düşme ihtimali olduğu iddia edilmişti. 5 Mayıs 2021 tarihinde Çin’in Hainan eyaletinde fırlatılan roket dünyanın yörüngesine kontrolsüz bir giriş yaptı. Bazı uzmanlar Long March 5B’nin yerleşim bölgesine düşmesinden korkuyor. Harvard Üniversitesi'nden Astrofizikçi Jonathan McDowell roketin parçalarının New York, Madrid, Şili’nin güneyi ve Yeni Zelanda arasında bir alana düşebileceğinin tahmin edildiğini ifade etti. Ancak roketin parçalarının tam olarak nereye düşeceğini bilmenin imkansıza yakın olduğu ifade ediliyor.

Sonuç olarak;

Dünyaya düşmesi beklenen Çin’e ait roketin Türkiye’ye düşme ihtimalinin olduğu iddiası doğru.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Mayıs 2021