Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Çin’de köpek yeme festivalinin yapılacağı iddiası

Doğru
Bu iddia 29 Haziran 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Çin’de Köpek Yeme Festivali’nin Yapılacağı İddiası

Bir Facebook kullanıcısının 29 Haziran 2020 tarihinde paylaştığı görselde Çin’in Yulin şehrinde geçen yıl tepkilere rağmen yapılan köpek yeme festivalinde 40 bin köpeğin işkence edilerek kesildiği ve festivalin bu yıl da yapılacağı iddia edildi. Bu paylaşım 130 bine yakın görüntülenme aldı.

İddia Nasıl Yayıldı?

Bu sene Yulin’deki festivalin devam ettiğine ilişkin haberler çeşitli haber sitelerinde de paylaşılmış. 22 Haziran 2020 tarihinde söz konusu haber, Milliyet, Sözcü ve Euronews sitelerinde yer almış.

Çin’in Yulin Şehrinde Köpek Yeme Festivali Var mı?

Salgının ardından yurtiçi ve yurtdışından gelen baskılar sonrası 9 Nisan 2020 tarihinde Çin hükümeti, köpekleri ‘besi hayvanı’ kategorisinden çıkarıp ‘evcil hayvan’ kategorisine almıştı. Köpek eti tüketiminin yasaklanmasına dair ilk düzenleme ise Çin’in Shenzhen ve Zhuhai şehirlerinden gelmişti. Ancak bu yasağa dair kararları almak şehirlerin inisiyatifinde. Araştırmalara göre, Çin nüfusunun büyük bir çoğunluğu köpek eti yemiyor. ABD merkezli kuruluş Humane Society International’ın paylaştığı verilere göre köpek eti yiyenlerin oranı %20’yi bulurken, %65’ten fazlası ise daha önce hiç denemediğini belirtiyor. Nüfusun %51,7’si ise köpek eti ticaretinin tamamen yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

Yulin Köpek Eti Festivali, her yılın yaz gün dönümünde, yani 21 Haziran’da, Çin’in Guanxi bölgesindeki Yulin şehrinde düzenleniyor ve 10 gün sürüyor. Festival süresince 10 bin kadar köpeğin tüketildiği iddia ediliyor, ancak bu kaynaktan kaynağa değişmekte. Festival sahipleri köpeklerin insancıl koşullarda öldürüldüğünü belirtirken, hayvan hakları aktivistleri ise kötü muamele görmelerinden dolayı eylemler düzenliyor. Söz konusu festivalin daha önceden gelen tepkiler ve salgın sürecinin de etkisiyle bu sene yapılmayacağı düşünülüyordu. Ancak Yulin kentine 21 Haziran 2020’de festival tekrar düzenlendi ve 31 Haziran’a kadar devam etmesi planlanıyor.

Sonuç:

İddia DOĞRU

Çin’in Yulin kentinde 2009’dan bu yana ‘Köpek Eti Festivali’ düzenleniyor ve sayılar üzerinde tartışma olsa da ciddi miktarlarda köpek stres ve kötü muameleye maruz bırakılarak kesiliyor ve gıda olarak tüketiliyor. Humane International gibi uluslararası kuruluşların ve farklı ülkelerdeki grupların tepkilerine ve salgına rağmen festival 2020’de de düzenlenmiş.

Sonuç olarak;

Çin’de köpek yeme festivalinin yapılacağı iddiası

Doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Haziran 2020 Son Güncelleme:   16 Temmuz 2020