Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bir saat markası 10 Kasım'da 09.04'ten 09.06'ya atlayan bir saat üretmiştir.

Yanlış
Bu iddia 10 Kasım 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Bir Saat Markasının 10 Kasım'da 09.04'ten 09.06'ya Atlayan Bir Saat Ürettiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 10 Kasım 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, Swatch saat markasının ürettiği Kezos isimli özel serisindeki saatlerin 10 Kasım tarihinde saat 09:04’ten 09:06’ya atladığı iddia edildi. Paylaşım 9 retweet alırken 98 de beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Biliyor musunuz?... Swatch saat markasının ürettiği Kezos isimli özel serisinde, 10 Kasım tarihinde saat 09:04’ten 09:06’ya atlar!... Atatürk’e olan saygısını bu şekilde ifade etmiştir Swatch!... Teşekkürler!...
photo_1

İddia daha önce Malumatfuruş tarafından da incelenmiş.

Paylaşımda Saat Fotoğrafları Swatch Kezos Serisinden mi?

10 Kasım “Atatürk'ü Anma Günü”nde 2021 yılında da bu paylaşım çeşitli platformlarda paylaşıldı. Paylaşımların çok büyük çoğunluğu Facebook gönderisindeki ifadelerin birebir aynısından oluşuyor.

Söz konusu iddiadaki görselde iki adet saat bulunuyor. Görselin solunda bulunan saate dikkatli bakıldığında, markasının ‘Tissot’ olduğu net bir şekilde görünüyor. Google üzerine tersine görsel arama yapıldığında her iki saatin de ürün bilgilerine ulaşılabilir. Görselin solunda T063.610.16.037.00 kodlu Tissot Tradition model bulunuyor.

photo_2

Paylaşımdaki fotoğrafın sağında ise SUOV101 kodlu Swatch New Gent model saat bulunuyor.

photo_3

Bunun yanı sıra paylaşımda iddia edildiği gibi Swatch marka saatlerin ‘Kezos’ adında bir serisinin bulunup bulunmadığına dair soruyu Doğruluk Payı, Swatch Türkiye’nin Twitter hesabına 18 Kasım 2021 tarihinde yöneltti. İddianın kendisini paylaştığımızda Swatch Türkiye, “Swatch ürün yelpazesi altında bu isimli veya belirtilen özelliklere sahip bir ürünümüz bulunmamaktadır.” yanıtını verdi.

Ayrıca, bu iddiasının paylaşıldığı metinlerde yer verilen Swatch’un www.swatchkampanya.com ya da http://www.swatchkezos.com/ şeklindeki linkleri karşılayan herhangi bir internet sitesi bulunmuyor. Bu bağlantılara istinaden, iddianın yayıldığı dönemde Swatch Türkiye, internet üzerinden satışının bulunmadığını belirtmişti. Bugün de Swatch Türkiye’nin saatlerinin resmi sayfasında internet üzerinden satışı bulunmuyor.

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bir saat markasının 10 Kasım'da 09.04'ten 09.06'ya atlayan bir saat ürettiği iddia edilmişti. İddia daha önceki yıllarda da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında sık sık paylaşılmış. Paylaşımda bulunan görsel incelendiğinde, görselin sol tarafındaki saatin Tissot marka olduğu görülüyor. Görseldeki diğer saat ise şu an stokta bulunmayan Swatch markasına ait bir saat. Fakat, Doğruluk Payı’nın edindiği bilgilere göre Swatch markasının Kezos isimli bir serisi bulunmuyor. Çeşitli paylaşımlarda saatin internet üzerinden satıldığına dair bazı bağlantılar verilmiş. Bunun üzerine Swatch Türkiye, internet üzerinden satışlarının bulunmadığını belirtmiş. Bu durum da, iddianın doğru olmadığını kanıtlar bir nitelik taşıyor.

Sonuç olarak;

Bir saat markasının 10 Kasım'da 09.04'ten 09.06'ya atlayan bir saat ürettiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Kasım 2021