Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Bill Gates’in insan çipleme projesinin durdurulduğu iddiası

Yanlış
Bu iddia 19 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Parlamento Haber
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Diğer

Bill Gates’in İnsan Çipleme Projesinin Durdurulduğu İddiası

Parlamento Haber internet sitesinde 19 Mayıs’ta paylaşılan metinde Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenen evde COVID-19 testi projesinin insanı çipleme amaçlı olduğu ve bu projenin "ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından durdurulduğu" iddia edildi. Paylaşım 600 bine yakın görüntülenme ve 50 bine yakın paylaşım aldı.

Haber içeriğinde “Bill Gates’in insan çipleme projesi durduruldu” başlığıyla Seattle Coronavirus Assesment Network (SCAN) adlı projenin COVID-19 vakalarının evden test edilmesine yönelik çalışmalar yaptığı ve bu projenin Bill Gates ve Melinda Gates’in kurduğu vakıf tarafından desteklendiği belirtilmiş. Bu projenin de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından durdurulduğu iddia edilmiş. İçerikte projenin ne amaçla uygulayama konduğuna dair iddialar da mevcut.

İddia Nasıl Yayıldı?

Parlamentohaber.com sitesinde 19 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan metin, Veryansın TV yazarı Hüseyin Vodinalı’nın 16 Mayıs 2020 tarihindeki yazısından da alıntılar paylaşıyor. Vodinalı’nın ‘’İnsanlık can derdinde Bill Gates çip peşinde’’ başlıklı yazısı da benzer iddialar içeriyor. Bunun yanı sıra, benzer iddialar aynı zamanda 4 Mayıs 2020 tarihli bir Youtube videosunda da yer almakta. Bill Gates’in COVID-19 aşısı yoluyla insanlara mikroçip yerleştirmeyi planladığı iddiası yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelinde de gündeme geldi. 19 Mart’ta paylaşılan bir metin sonrası, Twitter ve Facebook’ta da çeşitli kullanıcılar tarafından paylaşımlar yapıldı. Mikroçip ile ilgili iddialar 1 Nisan’da Reuters.com tarafından yanlışlanmıştı.

Bill Gates COVID-19’la Mücadelede Mikroçip Kullanmayı mı Planlıyor?

Parlamentohaber.com sitesi, öncelikle Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından fonlanan ve insanların evde COVID-19 testi olmasını sağlayan SCAN projesinin durdurulmasından, ardından da aşı yoluyla insanlara mikroçip takılması planından bahsediyor. Yani aslında yayınlanan metinde aşı uygulaması ve evde yapılacak koronavirüs testi uygulaması bir tutulmuş ve neticede insanlara çip takılması planından bahsedilmiş.

Mikroçip ile ilgili iddialar Bill Gates’in ekonomiyi ayakta tutmak için hangi şirketlerin ve işlerin devam etmesi gerektiğine dair soruya verdiği: ‘’Sonunda, herkesin hastalığı geçirip geçirmediğini, aşı çıktığı zaman da kimin olup olmadığına dair gösteren dijital sertifikalarımız olacak.’’ cevabı etkili olmuş. Ancak bu ifadelerde mikroçip yerleştirilmesine dair bir ima yer almıyor. Reuters, Bill & Melinda Gates Vakfı ile iddiayla ilgili iletişime geçmiş. Verilen cevap ise ‘’Dijital sertifikaya yapılan referans, güvenli ve evde yapılacak testlerle açık kaynaklı dijital bir platform oluşturma çabalarıyla ilgili.’’ şeklinde.

Bir başka deyişle, Bill Gates, sağlık kayıtlarının yer aldığı ‘’dijital sertifikaların’’ kullanımını öngörse de bunların mikroçiplerle olacağı konusunda bir açıklaması yok. Salgının ardından, gelecekte bit tür elektronik dokümanların kimin hastalığı geçirdiği, kimin test olduğu ve kimin aşı olduğunun takibinin yapılması için kullanılacağını öngörüyor. Parlamentohaber.com sitesinde yer alan ve uluslararası medyada da gündeme gelmiş olan iddiaların aksine, COVID-19 aşısı veya testi yoluyla insanlara çip takılması ve onların üzerinde kontrol sağlanması iddiası doğru değil.

Durdurulan Proje Ne ile İlgili?

Bill Gates, kendi düşüncelerini paylaştığı gatesnotes.com internet sitesinde, salgınla mücadelenin yeni yollarını gözden geçirdiği bir yazı yayınlamış. Yazıda, Seattle Coronavirus Assessment Network (SCAN) semptom projesi de açıklanıyor. Açıklamada projenin Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan ve Gates Ventures’dan fon aldığı da söyleniyor. SCAN projesi kapsamında, COVID-19 salgınından kaç kişinin etkilendiğini ve kaç vakanın belirtisiz seyrettiğinin tespitinin yapılabilmesi için insanların evde uygulayabileceği ve evden ayrılmadan laboratuvarlara gönderebilecekleri testler üretilmiş. SCAN projesi şimdilik ABD’nin Seattle şehrini kapsamakla beraber, amacı herkesi test etmek ve hastanelerin rolünü almak değil. Test sonuçlarının araştırmacılar ve veri modellemecileri tarafından incelenip sosyal mesafe uygulamalarının etkililiği ve virüsün nasıl yayıldığına dair daha net sonuçlar ortaya çıkarmada kullanılması planlanmış. SCAN web sitesinde 14 Mayıs tarihinde yayınlanan açıklamaya göre ise proje ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından şimdilik durdurulmuş. Ancak durdurulma sebebi, evde yapılan testlerin sonuçlarının açıklanması için ek bir izin (federal acil kullanım izni) gerekmesi. Kuruluşun resmi internet sitesindeki açıklamada ‘’FDA’nın, SCAN testlerinin güvenliği ve doğruluğu açısından bir endişesi bulunmuyor. Ancak ek yetkilendirme alınana kadar testleri durdurmamız istendi.’’ ifadeleri yer alıyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

Parlamentohaber.com sitesinde yer alan, sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde de yer alan aşı veya test yoluyla Bill Gates’in insanlara çip takma planı olduğu iddiası doğru değil. Bill Gates yaptığı açıklamada tedarik zincirlerinin sosyal mesafe kuralları dahilinde nasıl devam edeceği tartışılırken, insanların sağlık kayıtlarının yer alacağı bir çeşit elektronik dokümandan bahsediyor. Gelecekte "dijital sertifika" sayesinde kimlerin hastalığı geçirdiği gibi kayıtlar tutulabileceğini öngörüyor. Ancak bu uygulama, herhangi bir çip takılması ile ilgili değil. Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından fonlanan SCAN projesi ise insanların evlerinde test olmasını ve bu sayede salgının gerçek boyutunun anlaşılmasını amaçlıyor. FDA tarafından ek izinler alınana kadar proje durdurulmuş, ancak bu projenin de insanlara çip takılması gibi bir uygulamayla bağlantısı bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından fonlanan ve şimdilik durdurulan SCAN projesinin insanlara çip takılması ile ilgili olduğu iddiası, vakfın kendisi ve SCAN tarafından yapılan açıklamalar ışığında

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Haziran 2020