Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Avustralya devleti 24 bin çocuğu ailesinden alıkoyup stadyumda zorla aşı yapmıştır.

Yanlış
Bu iddia 22 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    6 Dakika

Avustralya'da 24 Bin Çocuğa Zorla Aşı Yapıldığı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 22 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, Avustralya’da 24 bin çocuğun ailesinden alıkonulup bu çocuklara stadyumda zorla aşı yapıldığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Avustralya devleti 24 bin çocuğu ailesinden zorla alıkoyup stadyumda aşı yaptılar yanında aileleri olmadan! Öldürülen çocukların ve tüm bu insanlık dışı uygulamaların hesabını verecekler!”
photo_1

Söz konusu iddianın Türk ve yabancı kullanıcılar tarafından sıklıkla paylaşılmasının üzerine, iddia AP Fact Check ve Snopes gibi doğruluk kontrolü platformları tarafından da incelenmiş.

Avustralya’da Çocuklara Zorla Aşı Yapıldı mı?

Avustralya’da 24 bin çocuğun bir stadyumda ailelerinden alıkonularak zorla aşılandığı iddiası hemen her sosyal medya platformunda sıklıkla paylaşıldı. Bazı iddialarda Yeni Güney Galler Sağlık Bakanı Brad Hazzard ve Eyalet Başbakanı (premier) Gladys Berejiklian tarafından konu ile ilgili 6 Ağustos 2021 tarihinde yapılan açıklamalardan kesitler de yer alıyor.

photo_2

2020'de COVID-19 pandemisinin en kötü etkilerinden büyük ölçüde kurtulduktan sonra, 2021'de Avustralya'da vakalar ve ölümler tekrar artmaya başladı. 2021 yazında ülkenin en kalabalık şehri Sidney’in de bulunduğu Yeni Güney Galler bölgesinde yeni vakaların arttığı gözlemlendi.

photo_3

Ağustos 2021'de, Yeni Güney Galler (NSW) eyaletindeki hükümet yetkilileri, çoğu yaş grubundaki yetişkinlere ek olarak, 16-18 yaş arasındaki lise öğrencilerinin de yakında Sidney’de bulunan Qudos Arena’da ilk doz Pfizer aşısını almaya davet edileceğini duyurmuştu. Lise öğrencilerinin ekim ayında “Higher School Certificate (HSC)” sınavlarına girmelerinin beklendiğini dikkate alan eyalet yetkililer, sınavların sorunsuz gerçekleşmesini sağlamak ve daha fazla vaka artışının önüne geçmek için öğrencilerin aşı olmasını kolaylaştıracak kampanyalara yöneldi.

Bunun üzerine Yeni Güney Galler Sağlık Bakanı Brad Hazzard’ın ve Eyalet Başbakanı (premier) Gladys Berejiklian’ın 6 Ağustos 2021 tarihinde yaptıkları açıklamalarında kullandıkları ifadelerin bağlamından koparılması sonucu, kimi sosyal medya kullanıcıları yapılacak uygulamaların “zorunlu” ve “zorla” olduğunu iddia etti.

photo_4

Gladys Berejiklian yaptığı açıklamada, ekim sonu gerçekleştirilecek ve lise öğrencileri için zorunlu olan HSC sınavları için, 16-18 yaş aralığındaki öğrencilerin aşılanmasını teşvik etmek ve bu yaş aralığındaki gençlere sınav öncesi aşı fırsatını sunmak için bir stadyumda aşılama yapılacağını belirtiyor. Berejiklian tarafından kullanılan ifadeler şu şekilde:

“Önümüzdeki hafta Pazartesiden itibaren [yani 9 Ağustos], Qudos Bank Arena'da, bu sekiz yerel yönetim bölgesindeki HSC öğrencileri Pfizer aşılarını olmaya davet edilecek ve bu öğrencilerin çoğu 16 ila 18 yaşları arasında. Ve tüm öğrencileri bu fırsattan yararlanmaya teşvik ediyoruz çünkü açıkçası, herkes bir gereklilik olan HSC sınavına girdiğinde, bu sekiz yerel yönetim bölgesinden her öğrenciye aşı teklif edilmiş olmasını ve aşılanmış olmalarını istiyoruz.”

Berejiklian, öğrencilere aşı kampanyasına kayıt olmaları için bir davetiyenin e-posta ile gönderileceğini ve öğrenciler ile velilerin soru veya endişelerine yanıt vermek için bir telefon yardım hattının kurulacağını da belirtiyor. Berejiklian, “İnsanlar aşı olurken virüsün yayılmasını kesinlikle istemiyoruz” diyerek, stadyumdaki kişi sayısını daha da artırmamak amacıyla yalnızca aşı olacak öğrencilerin içeri alınacağını belirtti. Aynı basın toplantısında, NSW Sağlık Bakanı Brad Hazzard bir hafta sürecek stadyum aşı programını eyaletteki lise öğrencileri için “altın bir fırsat” olarak nitelendirdi. Yöneltilen iddiaların aksine söz konusu aşılama programının, zorla veya zorunlu bir biçimde yapılması planlanmadı ve kampanya tamamen gönüllülük esasına dayandırıldı.

photo_5

NSW Sağlık Bakanı Brad Hazzard açıklamasında öğrencilerin velilerinin endişe duymak için bir sebepleri olmadığını belirtip, hemşirelerin ve genç polislerin öğrencilere içeride rehberlik edeceğini belirtiyor. Hazzard şu ifadeleri kullanıyor:

“Öğrenciler stadın içinde her an gözetlenecekler ve iyi bakılacaklar. O yüzden anneler ve babalar kendinizi güvende hissedin. Önümüzdeki hafta aşılamayı bitirmeyi hedeflediğimiz yaklaşık 24.000 öğrencimiz var…. Bu fırsatı iki elinizle kavrayın.”

Stadyumda gerçekleşen aşılama kampanyasını gösteren videolar da mevcut. Bu videolar incelendiğinde, gençlerin ailelerinin ve kendilerinin rızası olduğu görülüyor. Videolarda gençlerin ailelerinden alıkonulduğunu ya da zorla aşı yaptırdıklarını gösteren bir belirti de görülmüyor.

photo_6

AP Fact Check’in konu ile ilgili analizinde Avustralya’daki aşı kriterlerine de yer verildi. Buna göre, Avustralya Sağlık Departmanı çocukların Avustralya'da COVID-19 için aşı olmalarının zorunlu olmadığını halihazırda doğrulamış durumda. Ülkede 16 yaş üzeri herkes için ise Pfizer aşısı olma sırası çıktı. 12-15 yaş arası çocuklar için ise tıbbi bir gerekliliğe sahip olmak ya da uzak bir toplulukta yaşamak gibi kriterlere uymaları durumunda aşı yaptırmalarına izin veriliyor. Avustralya Sağlık Departmanı resmi sitesinde de Covid-19 dahil bütün aşılamaların gönüllülük esasına dayandığı bilgisi yer alıyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda Avustralya’da 24 bin çocuğu ailesinden alıkonulup stadyumda zorla aşı yapıldığı iddia edilmişti. Söz konusu iddialarda ise Yeni Güney Galler bölgesi yetkililerinin yaptığı açıklamalar bağlamından koparılmış ve çarpıtılmış. Yeni Güney Galler Sağlık Bakanı Brad Hazzard’ın ve Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian tarafından yapılan açıklamalarda ekim ayı sonunda lise öğrencilerin gireceği zorunlu sınav sebebiyle 16-18 yaş aralığındaki gençlere özel düzenlenecek aşı kampanyasından bahsedilmiş. Aşı kampanyası tamamen gönüllülük esasına dayanmakla beraber, ekim ayındaki sınavların işleyişinin sorunsuz gerçekleşmesi amacıyla başlatılmış. 24 bin öğrencinin aşılanması hedeflenen ve stadyumda gerçekleşen kampanyada ailelerin içeri alınmamasının sebebi ise içeride fazla kalabalık yaratmamak. Avustralya Sağlık Departmanı resmi sitesinde de Covid-19 dahil bütün aşılamaların gönüllülük esasına dayandığı bilgisi yer alıyor ve ülkede 16 yaş üzeri isteyen herkes için ise Pfizer aşısı olma sırası gelmiş durumda.

Sonuç olarak;

Avustralya’da 24 bin çocuğun ailesinden alıkonulup stadyumda zorla aşı yapıldığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   27 Ağustos 2021