Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramı’ndan önce 3.500 TL ikramiye verileceği iddiası

Yanlış
Bu iddia 6 Haziran 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Desttek.com Haber Sitesi
Okuma Süresi    3 Dakika

Asgari Ücretli Çalışanlara Kurban Bayramı’ndan Önce 3.500 TL İkramiye Verileceği İddiası

Desttek.com isimli haber sitesinde 6 Haziran 2020 tarihinde “asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramı’ndan önce 3.500 TL ikramiye verileceği” iddiasını içeren bir haber paylaşıldı. Haberin devamında ise asgari ücretle çalışan kişilerin bundan böyle her yılın aynı ayında 3.500 TL ikramiye alacakları söylenmiş.

İddia Nasıl Yayıldı?

31 Mayıs tarihinde, Yemek Tarifleri isimli sitede, asgari ücretli çalışan kişilerin tamamına Ramazan Bayramı’nın ardından 3.500TL ikramiye ödemesi yapılacağı söylenmiş. İlgili haber daha sonra 1 Haziran 2020 tarihinde, Haberlerim İnternet Gazetesi’nde yayınlanmış. Haberde “Öncelikle Kanun Teklifi ile beraber Meclis’e giren ve hemen kabul görüp hızlı bir şekilde Resmi Gazete’de yayınlanan Kanun’a göre sadece belirli kişiler yıl içerisinde toplam 3.500 TL ikramiye alabilecek.” ibaresi tekrar edilmiş. Aynı konu, 2 Haziran 2020 tarihinde Gökbörü sitesinde ve Haber Zamanı sitesinde paylaşılmış. Fakat Haber Zamanı sitesinde yer alan içerikte, “Asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde açıklama gelmemiştir. Daha önce özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında gelen soru üzerine "Kesinlikle bir müjdemiz olacak, arkadaşlar çalışıyor" açıklamasında bulunmuş ancak detay vermemişti.” denmiştir. Haber Zamanı sitesi her ne kadar başlığında, “Hükümet düğmeye bastı! Asgari ücretliye ikramiye müjdesi geldi” ibaresine yer verse de içeriğinde bu konuda bir açıklamanın olmadığını belirtmiştir.

Başkan Haber sitesinde asgari ücretlilerin ikramiyesi ile ilgili olarak 6 Haziran tarihli haberde, konuyla ilgili bir sonraki hafta açıklama yapılmasının beklendiği söylenmiş.

Kamu Ajans’ın 8 Haziran 2020 tarihli haberinde ise bu konuda henüz bir açıklamanın olmadığı tekrar edilmiş.

Asgari Ücretliye 3.500 TL İkramiye Verilecek mi?

TBMM’nin sitesinde yer alan kanun teklifleri içinde “ikramiye” kelimesi ile arama yapıldığında, Kurban ve Ramazan Bayramı’nda emeklilere verilen 1.000TL’lik bayram ikramiyesinin kapsamının genişletilmesi ile ilgili olan kanun teklifi çıkıyor. Konu ile ilgili kanun teklifi 17 Şubat 2020’de CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarafından verilmiş. Teklif hala komisyon aşamasında gözükmekte.

Sitenin kanun teklifleri bölümünde asgari ücretlilerin ikramiyesi ile ilgili bir teklif görülmüyor. Fakat haberin devamında ilgili kanunun kabul edilip Resmî Gazete’de yayınlandığı söylenmiş. Resmi Gazete’de “ikramiye” anahtar kelimesi ile arama yapıldığında ilgili konu hakkında Resmi Gazete’de de bir kanun bulunmuyor.

Bunun yanı sıra Resmi Gazete’de son bir ayda da ikramiye konusu ile ilgili hiçbir karar yayınlanmamış.

Sabah Gazetesi’nin 22 Mayıs 2020 tarihli ve “Son Dakika: Asgari Ücretliye İkramiye Ödemesi! Kim ne kadar alacak? İşte ödeme tablosu” başlıklı haberinde, yalnızca kamu işçilerini kapsayan tediye ödemesinden bahsedilmiş.

Bu haberde tediye ikramiyelerinin 3.646 TL olacağından bahsediliyor, ama tediye ödemelerinin iddiada bahsedilen bayram ikramiyesi ile karıştırılmaması gerek.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

Desttek.com’da yayınlanan haber TBMM’nin kanun teklifleri ve kanunlar sayfası ile Resmi Gazete’de araştırıldığında konu ile ilgili hiçbir çalışmaya rastlanmadı. Bu sebeple haberde yer alan iddia yanlıştır.

Sonuç olarak;

Asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramı’ndan önce 3.500 TL ikramiye verileceği iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Haziran 2020