Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Apple logosunun matematikçi Alan Turing’den ilham aldığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Apple Logosunun Matematikçi Alan Turing’den İlham Aldığı İddiası

Bir Instagram sayfasında 9 Nisan 2021’de yapılan paylaşımda Apple’ın ısırılmış elma şeklinde olan logosunun bir matematikçiden ilham alınarak tasarlandığı iddia edildi. Paylaşım Instagram’da 32 binden fazla defa beğenilmiş.

photo_1

Paylaşımda kullanılan metin şu şekilde:

Apple’ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir…

Apple logosunun yaratılma süreci ile ilgili çeşitli hikayeler dolaşımda, Instagram paylaşımında kendine yer bulan hikaye önceki yıllarda da internet sitelerinin içeriklerine konu olmuş.

Alan Turing Kimdir?

Alan Turing daha sonra bilgisayar bilimleri, yapay zeka, bilişsel bilimler olarak adlandırılacak alanlar öncülük etmiş; felsefeden matematiksel biyolojiye birçok alana katkısı olmuş İngiliz bir matematikçidir.

Turing İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının mesajlaşırken kullandığı kodları kırmak içim Bombe isimli bir makina geliştirdi ve bu kodları çözmeyi başardı. Bu başarısı sonrası en üst mertebeden şövalyelik ile ödüllendirilen Turing ilerleyen yıllarda yapay zeka ve bilgisayar tasarımı alanına da önemli katkılar sundu.

Turing 1952’de o zamanlar İngiltere yasalarında yer alan ‘’büyük ahlaksızlık’’ suçundan mahkum edildi yani eşcinsel olduğu için 12 aylık bir hormon tedavisi almak zorunda bırakıldı. 1954 senesinde Turing odasında hizmetçisi tarafından ölü bulundu. Turing’in başucunda yarısı ısırılmış siyanürlü bir elma olduğu söylendi ve siyanür zehirlenmesinden öldüğü, bunun bir intihar olduğu açıklandı.

Apple Logosu Alan Turing’den mi İlham Aldı?

Apple logosu ile ilgili birçok söylenti mevcut bunlardan birisi de logonun Alan Turing’in eşcinsel olduğu için intihara sürüklendiği hayatına bir atıf olduğu yönünde.

photo_2

İlk olarak 1977’de kullanılmaya başlayan çok renkli ısırılmış elma logosu Rob Janoff tarafından tasarlanmış. Janoff verdiği röportajda logonun hikayesine ve Turing ile ilgili iddialara yanıt vermiş.

Janoff’un açıklamasına göre, logodaki ısırık logoda kullanılan meyvenin bir elma olduğunun anlaşılabilmesi için logoya eklenmiş, bir kirazla ya da başka bir meyveyle karıştırılmasının önüne geçilmek istenmiş. Janoff çok renkli logonnun LGBTİ+ bayrağının renklerinden ilham aldığı ve bunun da Turing’e bir saygı duruşu olduğu iddiaları için renklerin Apple bilgisayarların o zaman ayırt edici özelliği olan kuvvetli renk işleme özelliğini öne çıkarmak için kullanıldığını ve logonun LGBTİ+ bayrağının hareket içinde kullanılmasından bir sene önce tasarlandığını belirtmiş

Janoff’un da belirttiği gibi Gökkuşağı Bayrağı 1978 yılında Apple logosunun kullanılmaya başlanmasından bir sene sonra Gilbert Baker tarafından tasarlanmış. LGBTİ+ bireylerin ve hareketin simgelerinden biri olan Gökkuşağı Bayrağı’nın hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram hesabı yaptığı paylaşımda Apple logosunun siyanür kaplı bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye ithaf edildiğini iddia etmişti. Söz konusu paylaşımda fotoğrafı kullanılan ve Apple logosu ile ilgili iddialara konu olan matematikçi Alan Turing. Logonun Alan Turing’den ilham alıp almadığına yönelik olarak logonun tasarımcısı Rob Janoff açıklamalarda bulunmuş ve elmadaki ısırığın meyvenin elma olduğunun anlaşılması ve başka bir meyveyle karıştırılmasının önüne geçebilmek için konulduğunu, logonun renklerininse Apple bilgisayarların renk işleme becerisini vurgulamak için seçildiğini belirtmiş. Janoff’un da belirttiği gibi LGBTİ+ hareketinin sembollerinden Gökkuşağı Bayrağı logonun kullanılmaya başlanmasından bir sene sonra tasarlanmış. Apple logosunun Alan Turing’e bir saygı duruşu olduğu iddiası yanlış.

Sonuç olarak;

Apple logosunun Alan Turing'den ilham aldığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Nisan 2021 Son Güncelleme:   3 Mayıs 2021