Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak “ekonomiyle alakalı intihar olmaz” dedi.

Doğru
Bu iddia 3 Haziran 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın “Ekonomiyle Alakalı İntihar Olmaz” Dediği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 3 Haziran 2021 tarihinde yapılan paylaşımda AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın “ekonomiyle alakalı intihar olmaz. O zaman ülkenin yarısı intihar etsin” dediği iddia edildi. Paylaşım 20 bine yakın görüntülenme ve 600’ün üzerinde de beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak: “Ekonomiyle alakalı intihar olmaz. O zaman ülkenin yarısı intihar etsin.
photo_1

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak Böyle Bir Söz Söyledi mi?

Paylaşımda Akdeniz Belediye Başkanı olarak sözü geçen Mustafa Gültak, 2004 ile 2008 yılları arasında AK Parti Mersin İl Başkanlığı ve 25. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili görevini üstlenmiş, 2019 yılından bu yana da Mersin’in Akdeniz ilçesinde belediye başkanlığı görevini yürütüyor.

Akdeniz Belediyesi’nin 1 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Meclis Toplantısı’nda Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de ilk kez intihar olmuyor. İntihar dediğiniz şey sonuç itibarıyla kesinlikle ekonomiyle alakalı intiharlar olmaz. Gidin psikiyatristlerle psikologlarla konuşun. En fakir insan, en zavallı insan intihar eder mi ya? O zaman memleketin yarısının intihar etmesi gerek, dünyanın hepsinin intihar etmesi gerek. Yani fakirlik, borçlu olmak intiharın sebebi midir? Gidin psikiyatristlerle görüşün ya böyle bir sebep duymadım ben. Hindistan %80’i fakir gülüyor, Pakistan, Afganistan, Afrika’ya gidin ya bir tanesi oradan adam göremezsiniz. Ama siz öyle bir şey yapıyorsunuz ki şimdi intihar oldu, ekonomi kötü, AK Parti kötü, o kötü, bu kötü. Ya ona da saygı duyuyorum bak. Sen öyle konuşursun ben böyle konuşurum. Sorun olmaz. Sen öyle siyaset yapacaksın ben de senin karşında cevap veririm, arkadaşlar cevap verir.”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak 3 Haziran tarihinde de hem sosyal medya hesabından hem de belediyenin internet sitesinden konuyla ilgili kamuoyu açıklamasında bulundu. Açıklamasında Türkiye’nin ekonomik bir bataklıkta olmadığını, memleketin yarısı derken dünyanın yarısını kastettiğini, hiç kimseyi rencide etmek gibi bir amacı olmadığını, intihar olaylarının direkt ekonomi ile işsizlik ile bağdaştırılmasının yanlış olacağını ve tüm dünya ülkelerinin pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılarla mücadele ettiğini ve sözlerinin çarpıtılmaması gerektiğini beyan etti.

photo_2

Türkiye’deki İntiharların Sebepleri Neler?

Akdeniz Belediye Başkanı’nın toplantıda yapmış olduğu konuşmadaki “ekonomiyle alakalı intihar olmaz” sözü ise resmi verilere göre gerçeği yansıtmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu yıllık olarak Türkiye’de intihar eden kişi sayısını açıklıyor. Ayrıca TÜİK bu istatistikleri yaş grubu, medeni durum, cinsiyet, eğitim durumu, il ve nedenler gibi birçok kaleme göre inceleyip kamuoyuna sunuyor. Türkiye’de yıllara göre intihar eden kişi sayısına bakıldığında, 2014 yılında 3 bin 169 intihar vakası açıklanırken, 2018’de 3 bin 342, 2019’da 3 bin 406 kişi intihar etmiş.

İntihar eden kişilerin intihar nedenleri incelendiğinde, burada 8 farklı neden bulunuyor. Bunlar; aile geçimsizliği, geçim zorluğu, hastalık, hissi ilişki ve istediği ile evlenememe, ticari başarısızlık, öğrenim başarısızlığı, diğer ve bilinmeyenler. Bu sebeplerden ticari başarısızlık ve geçim zorluğu ise ekonomi ile alakalı olanları. Bu nedenlerden 2019 yılında 328 kişi intihar etmiş ve bunun nedeni bilinen intiharlar içindeki payı %14,2, toplam intiharlar içindeki payı da %9,6.

İddia DOĞRU

Bir Instagram hesabı tarafından AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın “Ekonomiyle alakalı intihar olmaz. O zaman ülkenin yarısı intihar etsin.” dediği iddia edilmişti. Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, 1 Haziran 2021 tarihinde Belediye Meclis Toplantısı’nda böyle bir açıklamada bulunmuş. Ardından Gültak, 3 Haziran’da konuyla ilgili bir kamuoyu açıklaması da paylaşmış. Gültak’ın böyle bir açıklama yaptığı iddiası doğru fakat Gültak’ın yaptığı “ekonomiyle alakalı intiharlar olmaz” söylemi resmi verilerle örtüşmüyor. TÜİK her yıl intihar istatistiklerini kamuoyuyla paylaşıyor ve 2019’da Türkiye’de geçim zorluğu ve ticari başarısızlık sebeplerinden toplam 328 kişi intihar etmiş. Sebebi bilinen intiharların içerisinde ekonomi ile alakalı olan bu intiharların oranı da %14,2.

Sonuç olarak;

AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın “ekonomiyle alakalı intihar olmaz” dediği iddiası doğru.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Haziran 2021 Son Güncelleme:   9 Haziran 2021