Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

ABD’li diplomat Maslahatgüzar Ross Wilson, Taliban’ın Kabil’e girmesiyle Afganistan’ı terk etmiştir.

Yanlış
Bu iddia 15 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

ABD’li Diplomat Maslahatgüzar Ross Wilson’ın Afganistan’ı Terk Ettiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’li diplomat Maslahatgüzar Ross Wilson’ın Afganistan’dan kaçtığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   ABD’nin büyükelçisi de Afganistan’ı terk etmiş
photo_1

Ross Wilson’ın Afganistan’dan kaçtığına yönelik iddiaların yayılması üzerine doğruluk kontrolü platformu AFP Fact Check de konuyla ilgili bir içerik yayımladı.

Ross Wilson Kimdir?

Büyükelçi Ross Wilson, Afganistan İslam Cumhuriyeti ABD Maslahatgüzarı olarak 18 Ocak 2020'de Kabil'e geldi. ABD diplomatı olarak geçen kırk yıl boyunca, 2000-2003 yılları arasında Azerbaycan ve 2005-2008 yılları arasında Türkiye büyükelçisi olarak görev yaptı. Daha sonra 2014'te Türkiye'de ve 2018-2019 yıllarında Gürcistan Cumhuriyeti'nde maslahatgüzar olarak görev yaptı.

Ross Wilson’ın Afganistan’dan Kaçtığı Doğru mu?

15 Ağustos 2021 Pazar günü Taliban’ın Afganistan başkenti Kabil’e girmesi üzerine, diplomat Ross Wilson’ın ülkeden kaçtığına yönelik iddialar yayılmaya başladı. Söz konusu iddiaların sosyal medya kullanıcılarının yanı sıra bazı haber ajansları tarafından da paylaşılması üzerine 16 Ağustos 2021 tarihinde Ross Wilson’dan açıklama geldi. Wilson onaylı Twitter hesabından verdiği cevapta kendisinin halen Afganistan Kabil’de olduğunu belirtti. Kullanılan ifadeler şu şekilde oldu:

“Yanlış raporların aksine, @USEmbassyKabil personeli ve ben, binlerce ABD vatandaşına ve savunmasız Afgan'a yardım etmek için çok çalışıyoruz ve buradaki faaliyetlerimiz için #Kabil'de kalıyoruz. Afgan halkına olan bağlılığımız sürüyor.”

photo_2

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price 17 Ağustos tarihinde gazetecilere verdiği demeçte, Wilson'ın hâlâ ülkede olduğunu belirtmişti. 16 Ağustos tarihli demeçte de bütün ABD hükümeti çalışanlarının Kabil’deki havalimanına aktarıldığı belirtildi ancak Büyükelçi’nin Kabil’den ayrıldığına dair bir bilgi yoktu. Açıklamada yer alan ifadeler şu şekilde oldu:

“ABD Hükümeti çalışanlarının ve yurtdışındaki ABD vatandaşlarının güvenliği bizim önceliğimizdir. Büyükelçi de dahil olmak üzere kalan ABD’nin tüm doğrudan işe alınan büyükelçilik personeli, güvende oldukları Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na taşındı.”

photo_3

Ross Wilson’ın Twitter hesabına bakıldığında, 23 Ağustos tarihinde de halen Kabil’de olduğu görülüyor.

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’li diplomat Maslahatgüzar Ross Wilson’ın Afganistan’dan kaçtığı iddia edilmişti. İçinde büyükelçinin de yer aldığı ABD hükümeti personelleri, güvenlik sebebiyle Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na taşınmış. Ancak Maslahatgüzar Ross Wilson ve ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından iddiaların yayılmasının ardından yapılan açıklamalarda, Wilson’ın hâlen Kabil’de olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak;

ABD'li diplomat Maslahatgüzar Ross Wilson'ın Afganistan'dan kaçtığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   27 Ağustos 2021