Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

ABD kargo uçağı ile Katar’a götürüldüğü iddia edilen 640 Afgan Uganda’ya bırakıldı.

Yanlış
Bu iddia 18 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    5 Dakika

ABD Kargo Uçağı İle Katar'a Götürüldüğü İddia Edilen 640 Afgan'ın Uganda'ya Bırakıldığı İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 18 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD kargo uçağı ile Katar'a götürüldüğü iddia edilen 640 Afgan'ın Uganda'ya bırakıldığı iddia edildi. Gönderi 194 retweet 1000 fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Şeytanın bile aklına gelmez bunların yediği haltlar...Hesap mesap soran da yok...Ama elbet bu kadar ah çıkacak bir yerlerinden…

Kargo Uçağına Bindirilen Afganların Katar Yerine Uganda’ya Bırakıldığı Doğru mu?

Yakın zamanda Afganistan’da yaşanan olaylar sebebiyle dünyanın birçok ülkesinde gözler Afganistan’a çevrilmiş durumda. Özellikle Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesi ardından Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndaki görüntüler gerek haberlerde gerek sosyal medyada büyük ilgi topluyor.

Afganistan Hükümeti ile Taliban arasında devam eden iç savaşta Taliban kuvvetlerinin ülkenin çoğunluğunu hızlı bir şekilde ele geçirmesinin ardından birçok farklı ülke Afganistan’dan konsolosluklarını ve askerlerini çekme emri vermişti. Bu ülkelerden birisi de 2001 yılında 11 Eylül Olayları ardından Afganistan’a operasyonlar başlatan ve 20 yıldır ülkede askeri varlığını sürdüren Amerika Birleşik Devletleri idi. Yaşanan olaylar sırasında ülkeler kendi askerlerini tahliye ederken, Taliban yönetimi altında bulunmak istemeyen birçok Afgan vatandaş da uçaklara binip ülkeden ayrılmaya çalıştı. Olayların bir süre sonra kontrolden çıkmasıyla birlikte havaalanında izdiham yaşandı.


Havalimanındaki güvenlik güçleri insanları engelleyemedi ve insanlar direkt olarak uçakların yanına doğru gitti. Bu nedenle çoğu uçak kalkış yapamadı ve bu süre zarfında insanlar ülkeden kaçmak için yer bulabildikleri uçaklara binmeye çalıştılar. Uçaklara giremeyen insanların ise uçakların kanatlarına ve alt takımlarına girmeyi denedikleri görüldü. Bu uçaklardan birisi de Kabil’deki kaos ortamında havalanmaya çalışan C-17 askeri kargo uçağıydı.


Yetkililerin aktardığına göre pazartesi sabahı Amerikan askerleri için ekipman ve kaynak taşıyan uçağın rampasını indirmesi ile birlikte yüzlerce belki de binlerce Afgan, uçağa hücum etti. Bunu gören ekip güvenlik endişesiyle indirmeyi tamamlamadan rampayı kaldırdı. O sırada çok sayıda Afgan uçağın kanatlarına ve mürettebatın bilgisi dışında iniş takımı yuvasına tırmandı. İlk başta uçak pistte yavaşça tur atarken askeri personel de araçlarla etraftaki insanları uzaklaştırdı. İki Apaçi helikopteri de alçak uçuş yaparak önlem almaya çalıştı.

Uçaklara girmeye çalışan kalabalığı durduramayan askerler de anlık bir karar vermek zorunda kalarak uçağa 640 kişi almaya karar verdi. Daha sonra kargo uçağı havalandı. Uçak dört saat sonra Katar’daki El Udeyid hava üssüne iniş yaptı.

İddiada ise ABD uçağı ile taşınan 640 Afgan’ın Katar yerine Uganda’ya bırakıldığı iddia edilmişti. Dünyadaki uçuşları canlı olarak takip için kullanılan flightradar.com adlı websitesinde de son birkaç günde gerçekleşen Afganistan - Katar uçuşları görülebiliyor. Boeing C-17A Globemaster III uçağı ise 640 kişiyi alan kargo uçağıydı. Uçağın Katar’a indiği kanıtlanabiliyor. Ayrıca güvenilir birçok haber sitesi de kargo uçağının Katar’a indiğini aktarmış.Bunun yanında ABD dünyanın farklı ülkelerine Taliban’dan kaçan Afgan vatandaşlarını kabul etmeleri için davet gönderdi. Buna cevap olarak Uganda, Kanada, Arnavutluk ve Birleşik Krallık Afgan mültecileri almayı kabul etti. Bir başka deyişle, Afgan mülteciler farklı ülkelere dağıtılacak. Fakat 17 Ağustos’ta yaşanan Afgan mültecilerin Uganda’ya bırakıldığına dair bir kanıt bulunmuyor.

İddia YANLIŞ

18 Ağustos 2021 tarihinde bir Twitter kullanıcısı ABD kargo uçağı ile Katar’a götürüldüğü söylenen 640 Afgan’ın Uganda’ya bırakıldığı iddia edilmişti. Yaşanan olay sonrası güvenilir haber kuruluşlarının hepsi uçağın direkt olarak Katar’daki El Udeyid hava üssüne iniş yaptığını belirtiyor. Aynı şekilde dünyadaki uçakları takip etme görevi gören flightradar24 adlı web sitesinde de ABD’ye ait kargo uçağının Katar’a gittiği canlı olarak görülebiliyor. Son olarak ise Uganda ve farklı ülkeler Afgan mülteci almayı kabul etti fakat 17 Ağustos’taki uçuşta Afganlar Uganda’ya veya farklı bir ülkeye değil direkt Katar’a indirilmiş.

Sonuç olarak;

ABD kargo uçağı ile Katar’a götürüldüğü iddia edilen 640 Afgan Uganda’ya bırakıldığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ağustos 2021