Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

29 Mayıs 2021 tarihinde Valide Sultan Gemisi’nde fetih kutlamaları yapıldı.

Doğru
Bu iddia 30 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    4 Dakika

29 Mayıs 2021 Tarihinde Valide Sultan Gemisi’nde Fetih Kutlamaları Yapıldığı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 30 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, 29 Mayıs 2021 tarihinde Valide Sultan Gemisi’nde fetih kutlaması yapıldığı iddia edildi. Gönderi 50’den fazla retweet 150’den fazla da beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Boğazda Fetih Kutlaması

29 Mayıs 2021 Tarihinde Boğaz’da Fetih Kutlaması Yapıldı mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul’un Fethi’nin 586. yıl dönümü kutlamaları için 3 günlük program hazırladı. Kutlamalar ilk olarak 28 Mayıs 2021 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Sultanahmet Meydanı’nda düzenlediği konser ile başladı. Konsere Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra gençler de katıldı.

3. gün kapsamında gemide fetih kutlaması yapıldığı iddiası pek çok sosyal medya ve haber sitesi tarafından paylaşıldı. 586. fetih kutlaması afişinde #gençlikecdadınizinde ve #gençliğegüven sloganları kullanılmış. Twitter ve Instagram üzerinde iki hashtag aratıldığında gençlik merkezleri tarafından paylaşılan pek çok fotoğraf ile karşılaşılıyor.


Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Merkezleri, gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak, gençlik faaliyetlerini planlamak, programlamak, denetlemek, değerlendirmek ve geliştirmek amacı ile kuruldu. Güncel olarak Türkiye’de 392 Gençlik Merkezi bulunuyor.

Osmaniye Gençlik Merkezi tarafından paylaşılan görselde konum Üsküdar Valide Sultan Gemisi olarak belirtilmiş. Osmaniye Gençlik Merkezi’nin bu paylaşımı yaptığı Instagram hesabının geçerli olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı e-genc.gsb.gov.tr adresinden doğrulanabiliyor. Sitede yer alan Osmaniye Gençlik Merkezi’nin resmi Instagram hesabı ile paylaşımda bulunan hesabın kullanıcı adının aynı olduğu görülüyor. Aynı zamanda  Osmaniye Gençlik Merkezi'nin paylaştığı fotoğraftaki masa örtüsü ve iddiada yer alan videodaki masa örtüsünün rengi aynı. Valide Sultan Gemisi Youtube’da aratıldığında Üsküdar Belediyesi’nin Youtube hesabında ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in Youtube hesabında gemiye ait video bulunuyor. Görüntüler karşılaştırıldığında paylaşımda yer alan geminin Üsküdar Valide Sultan Gemisi olduğu doğrulanabiliyor. Geminin modeline bakıldığında ise etkinlik yapılan alanın üç tarafının açık olduğu ve etkinliğin teknik olarak açık bir alanda yapıldığı görülebiliyor.Fetih Kutlama Görüntüleri 29 Mayıs 2021 Tarihine mi Ait?

Kutlamanın yapıldığı Valide Sultan Gemisi’nde flama bulunuyor. Flamanın üzerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın amblemi bulunurken “Fetih Konseri 2021” yazıyor. Tarsus Gençlik Merkezi Instagram resmi hesabı flamanın bulunduğu benzer bir görüntü paylaşmış. 586. fetih kutlamalarının afişi ile flamaların rengi birbiriyle uyuşuyor.

photoOrdu Gençlik Merkezi de, “İstanbul’un 568.yıldönümünde gençlerimizle müzik ziyafeti eşliğinde fetih coşkusuyla muhteşem bir boğaz turu yaptık.” açıklaması bulunan bir fotoğraf paylaşmış.


#gençlikecdadınizinde hashtaginde bulunan diğer fotoğraflar incelendiğinde 18 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılan bir fotoğrafla karşılaşılıyor. Ayasofya Camii’sinin açılışına gelen Gençlik Merkezi’nden kişiler Valide Sultan Gemisi’nde fotoğraf paylaşmış. Valide Sultan Gemisi’nde bulunan flamada “Gençlik Ecdadın İzinde Ayasofya” sloganı bulunuyor.


İddia DOĞRU

Bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılan paylaşımda 29 Mayıs 2021 tarihinde Boğaz’da fetih kutlamaları yapıldığı iddia edilmişti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Merkezleri tarafından Instagram’da yapılan paylaşımlar kutlamayı doğruluyor. Üç tarafı açık Valide Sultan Gemisi’nde yapılan kutlamada bulunan flamaların üzerinde ise “Fetih Konserleri 2021” ifadesi yer alıyor.

Sonuç olarak;

29 Mayıs 2021 tarihinde Valide Sultan Gemisi’nde fetih kutlamaları yapıldığı iddiası doğru.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Mayıs 2021