Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   1 Dakika
Konu Başlığı: Sosyal Politikalar

Ev Sahibi Olma Oranımız AB Ortalamasının Altında

Eurostat geçtiğimiz günlerde AB ülkelerinde ev sahibi olan vatandaşların durumu ile ilgili güncel veriler yayınladı. Ev sahibi olma durumunu yerli ve yabancı uyruklu vatandaşlara göre sınıflandıran verilere göre, AB genelinde 20-64 yaş arasındaki yerli vatandaşların %70,6’sı kendi evlerinde yaşarken, yabancı uyruklu vatandaşlarda bu oran %30,1 seviyesinde. Yerli vatandaşlar arasında ev sahipliğinin en yüksek olduğu AB ülkeleri Romanya (%95,6), Hırvatistan (89,9) ve Litvanya (89,9) olurken, yabancı uyruklu vatandaşların en yüksek oranda ev sahibi olduğu AB ülkeleri Litvanya (%88), Estonya (%85,4) ve Hırvatistan (%82,4) oldu.

Türkiye’de ise kendi evinde yaşayan yerli vatandaşların oranı %60 seviyesinde. Bu oranla Türkiye yerli ev sahipliği oranının en düşük olduğu Almanya (%49,8) ve Danimarka’nın (%58,6) ardından sondan üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların ise %38,5’i kendi sahip oldukları evde yaşarken, Türkiye bu oranla AB ortalamasının üzerinde yer alıyor.

KAYNAKLAR

Eurostat
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti