Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Vaktimizin Ne Kadarını Spora Harcıyoruz?

Şehirlerde yaşayıp masa başı işlerle uğraşan çoğu insan yeterince hareket edememekten mustarip.  Spor yapmayan kimi insanlar için bu durum basit bir tercih meselesi iken, kimilerinin ise vakitsizlik ya da motivasyon eksikliği gibi farklı gerekçeleri var. Ancak yeterince aktif olmayan bir hayat tarzının bedeli bahanelerle geçiştirilecek kadar hafif olmayabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yetersiz fiziksel aktivite ile kendini gösteren sağlık sorunlarının dünyada ölüm sebepleri arasında ilk 10’da yer aldığını belirtiyor. Yeteri kadar aktif olmayan bünyeler kanserden diyabete kadar birçok bulaşıcı olmayan hastalığa yakalanma konusunda aktif olan insanlara göre daha riskli bir grupta yer alıyor.  Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, yetişkin bir insanın haftada en az iki buçuk saat orta yoğunluklu fiziksel aktivite (yürüyüş, bisiklet ya da diğer spor aktiviteleri gibi) yapmasını tavsiye ediyor.

Avrupa Yetişkin Nüfusunun Yarısı Hiç Spor Yapmıyor

Eurostat, Avrupalıların spora ne kadar vakit ayırdığı ile ilgili yeni bir bülten yayınladı. Bültene göre 18 yaş ve üzerindeki Avrupa nüfusunun %49,8’i hiç spor yapmazken, nüfusun üçte biri (%29,9) haftada en az iki buçuk saatlik boş vaktini spor yaparak geçiriyor. Çoğunlukla ulaşım amaçlı olmakla birlikte bisiklet sürme aktivitesi de bu grupta yer alıyor. Bülten, erkeklerin %34,5’inin, kadınların ise %25,6’sının haftada iki buçuk saat ve üzerinden spor yapan grupta yer aldığını belirtiyor. Düzenli olarak spor yapan nüfus içinde yaş arttıkça spora ayrılan zamanın azaldığı ve eğitim seviyesi yüksek olan kişilerin diğerlerine oranla spora daha fazla zaman ayırdığı bilgisi de bültende yer alıyor.

Türkiye Nüfusunun %88,2’si Hiç Spor Yapmıyor, İki Buçuk Saat Üzerinde Spor Yapan Nüfus %4,7

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında spora en çok vakit ayıranlar kuzey ülkeleri oluyor. Finlandiyalıların %54,1’i, Danimarkalıların %53,4’ü, İsveçlilerin ise %53,1’i haftada en az iki buçuk saatini spor aktivitelerine ayırıyor. AB’de nüfusu en az aktif olan iki ülke ise Romanya ve Bulgaristan. Bu iki ülkede sırasıyla nüfusun sadece %7,5’i ve %9,0’ı haftada iki buçuk saatten fazla spor yapıyor. Eğer Türkiye AB üyesi olsaydı %4,7 oranıyla Romanya ve Bulgaristan’ın da gerisinde kalacaktı. Ne yazık ki Türkiye nüfusunun %88,2’si spora hiç vakit ayırmıyor.

Kaynaklar

Eurostat
Dünya Sağlık Örgütü

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Gençlik İstatistikleri