Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Türkiye Siyasetinin Doğruluk Payı

Haziran 2014 tarihinden bugüne çalışmalarımızı sürdürürken, yapmış olduğumuz analizler neticesinde de ortaya bir takım sonuçlar çıkıyor. 7 Haziran 2015 Genel Seçimi öncesi yayımladığımız raporun yerine, bu kez 1 Kasım seçimleri öncesi bir infografik çalışma ile bulgularımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye Siyasetinin Doğruluk Payı

Yaklaşık bir buçuk yıllık düzenli bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan bu tablo, ilk olarak bizlere Türkiye siyasetinin genel doğruluk payı ortalamasını veriyor.

10 puanlık değerlendirme yöntemimizde, bugüne kadar yapmış olduğumuz 501 analizin doğruluk payı ortalaması 5,49/10. Diğer bir deyişle Türkiye siyasetinde demeçler “kısmen doğru”.

Bugüne kadar iddialarını incelediğimiz siyasi aktör sayısı ise 167. Bu isimlerin toplamda 501 analizi sitemizden sizlerle buluştu.

501 adet Doğruluk Payı analizi sonucunda ortaya çıkan tabloya partiler bazında baktığımızda ise AK Partili ve MHP’li siyasilerin iddialarının ortalaması “kısmen doğru” olarak görünürken, CHP ve HDP’li siyasilerin iddiaların ortalaması ise “doğruya yakın” olarak kendilerine yer buluyor.

Yapmış olduğumuz 501 analizin partilere göre sayısal dağılımı da oldukça önemli. Bu alanda AK Partili isimler 206 adet ile tüm analizlerin yaklaşık %47’sinde kendilerine yer bulmuşlar. Ardından ise CHP’li siyasiler geliyor.

Partilerin Doğruluk Payı ortalamalarından daha önemli bir konu ise, liderlerin iddialarının durumları. Bu alanda da en çok analiz edilen siyasi parti lideri Ahmet Davutoğlu. Hakkında yapılan 52 analizin Doğruluk Payı ortalaması 4,5/10. Yani söylemleri “kısmen doğru”. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da benzer bir ortalamaya sahip, iddialarından yola çıkarak yaptığımız analizler sonucunda 5/10 puan ile “kısmen doğru” kategorisinde bulunuyor.

 

Son olarak ise tarafımızca incelenen konu kategorilerine değinmek istedik. Bu alanda ilk sıraları ekonomi ile ilgili konular çekmekte. Siyasilerin büyüme, istihdam ve mali politikalar ile ilgili iddiaları tarafımızca sıklıkla analiz edilmiş.

 

İnfografik çalışmamızın tamamını ve daha büyük boyutunu incelemek için:

MUTLAKA İZLEYİN:

Almanya'nın Seçim Sonuçları