Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Diğer

Seçim Özel Raporumuz Yayımlandı

Türkiye Siyasetinin Doğruluk Payı

(Seçim Özel Raporunun Tamamını Okumak için Tıklayınız)

Türkiye’de siyasetin hesap verebilir, ölçülebilir ve şeffaf olması için üzerinde çalıştığımız Doğruluk Payı'nın bir yıllık Seçim Özel raporu yayımladı. 20 Haziran 2014’ten beri Türkiye'de 159 siyasi aktörün, 408 adet demecini analiz edip, beş seviyeli Doğruluk Payı kadranına göre derecelendirdiğimiz çalışmamızın sonuçlarını açıklıyoruz.

Son bir yıl içerisinde analiz edilen siyasi aktörlerin 49'u AK Parti'li, 57'si CHP'li, 23'ü MHP'li ve 14'ü HDP'li siyasilerden oluşuyor. Meclis dışından ise 14 isim (Cumhurbaşkanı dahil) analizlerimiz içinde yer alıyor.

Seçim Özel Raporumuz Yayımlandı 1

Analiz edilen iddiaların genel doğruluk payı ortalaması ise 5,7/10. Başka bir deyişle, Türkiyeli seçmenler son bir yılda 'kısmen doğru' iddialar ile karşılaştılar. 

Partiler Ne Durumda?

AK Parti'de 49 farklı siyasinin tam 169 iddiası analiz edildi. Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu, 40'a yakın iddiası ile parti içinde önemli bir yer kapladı. AK Partili siyasilerin iddialarının ortalama doğruluk payı puanı ise 4,97/10 oldu. Yani Türkiye ortalamasına benzer bir şekilde, AK Partili siyasiler de 'kısmen doğru' iddialar kamuoyunun karşısına çıktılar. AK Parti'de en çok konuşulan konuların başında ise Dış Politika geliyor. Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar bu alanda bir çok iddia dile getirdiler. AK Parti içinde diğer öne çıkan konular ise Büyüme ve İstihdam olarak belirlendi.

Seçim Özel Raporumuz Yayımlandı 2

CHP'ye baktığımız zaman ise, parti içinden 57 siyasi aktörün 116 adet iddiası analiz edildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, analiz edilen 28 adet demeci ile partisi içinde ön sırada. CHP'nin ortalama doğruluk payı puanı ise 6,49/10 olarak belirlendi. Bir başka deyişle, CHP'li siyasi aktörler kamuoyuna 'kayda değer oranda doğru' olan iddiaları ile seslendiler.  CHP'nin gündeminde olan konular ise başta Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Politikalar olmak üzere geniş bir alana yayılıyor.

MHP En Çok Güvenlik Hakkında Konuşuyor

En çok analiz edilen üçüncü parti konumundaki MHP'de ise son bir yıl içerisinde 23 farklı siyasi aktörün, 51 adet iddiası analiz edildi. Bu analizler sonucunda MHP'nin ortalama doğruluk payı puanı 5,94/10 olarak belirlendi. MHP'nin gündeminde ise ağırlıklı olarak Güvenlik, Enerji ve Büyüme ile ilgili iddialar yer aldı.

Seçim Özel Raporumuz Yayımlandı 3

Son olarak HDP'de ise, son bir yıl içerisinde 14 farklı siyasi aktör analiz edildi. Bu isimlerin toplamda 27 adet iddiası incelendi ve ortalama doğruluk payı puanı 7,11/10 olarak belirlendi. Yani kamuoyu HDP'li siyasilerin 'kayda değer oranda doğru' iddiaları ile karşılaştı. Partide en çok analiz edilen isim olarak, 7 iddiası ile, Hasip Kaplan öne çıktı. Onu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Sebahat Tuncel izlediler. HDP'lilerin analiz edilen gündemlerinin başında ise Genel Politika, Gelir Dağılımı ve Büyüme geldi.

Doğruluk Payı'nın Seçim Özel Raporunun Tamamını Okumak için Tıklayınız

Yayın Tarihi:   27 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   28 Mayıs 2015