Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Salgın Nedeniyle Avrupa’da Uçuşlar %86 Azaldı

Avrupa havacılığını desteklemek amacıyla faaliyet gösteren sivil-askeri bir kuruluş olan Eurocontrol, Covid-19 salgınının Avrupa hava trafiğini nasıl etkilediğine ilişkin haftalık raporlar yayımlıyor. Avrupa şebekesindeki uçuş bilgilerinden havaalanı, havayolu, kargo ve pazar paylarına kadar birçok bilgiyi içeren haftalık raporların en günceli 7 Mayıs Perşembe günü paylaşıldı.

Raporda belirtildiği üzere Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) üyesi ülkeler ile dünyanın diğer bölgeleri arasındaki çift yönlü havayolu trafiği mart ayı başından bu yana ciddi bir düşüş gösterdi. Bu bağlamda 2019 yılına kıyasla 2020 yılının ilk 19 haftası boyunca günlük uçuş miktarı %85,8 azaldı ve bir günde ortalama 4 bin 441 uçuş gerçekleşti.

Bu süreçte söz konusu ECAC üyesi ülkeler ile çift yönlü trafiğin en çok yaşandığı bölge Asya/Pasifik olurken 2019’un aynı dönemine göre Ortadoğu ile çift yönlü trafik %84 oranında azaldı. Geçtiğimiz yıl Ortadoğu ile karşılıklı uçuşlar, Asya/Pasifik bölgesine kıyasla çok daha fazlaydı. Nisan ayı bazında bakıldığındaysa ECAC ülkeleri arasında gerçekleşen havayolu trafiğinin 2019’a göre bu sene %89 azaldığı görülüyor. Buna rağmen Avrupa trafiğinde en büyük payı hala %72’lik bir oranla ECAC ülkeleri arasındaki uçuşlar oluşturuyor.

Kaynak:Eurocontrol
Kaynak:Eurocontrol

Bununla birlikte raporda belirtildiği üzere son bir haftadır uçuş sayılarında artış gözlemleniyor. Örneğin 6 Mayıs Çarşamba günü bir önceki haftanın aynı gününe göre 236 uçuş daha fazla gerçekleşerek günlük uçuş sayısı 4 bin 803’e yükseldi. Ancak geçen yıla bakıldığında, 6 Mayıs 2019 tarihinde 26 bin 867 uçuş gerçekleştiği görülüyor. Bir başka deyişle 6 Mayıs günü özelinde günlük uçuş sayısında geçtiğimiz yıla göre %85’lik bir düşüş söz konusu.

Geçtiğimiz Yıla Göre Türkiye’de Günlük Uçuş Sayısı %92 Azaldı

Ülkelere göre günlük uçuş sayılarını geçtiğimiz yıl ile kıyaslayacak olursak 6 Mayıs günü yaşanan %95’lik düşüş ile Moldova’nın ilk sırada geldiğini görmekteyiz. Türkiye ise günlük uçuş sayısında yaşanan %92’lik düşüş ile İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin hemen ardından geliyor.

*Kaynak: Eurocontrol
*Kaynak: Eurocontrol

Uçuş Sayısı %90 Azalmasına Rağmen Türk Hava Yolları En Çok Uçuş Gerçekleştiren Üçüncü Havayolu Şirketi Oldu

En yoğun uçuş operatörlerine baktığımızda, 6 Mayıs günü gerçekleştirdiği 251 uçuşla DHL Express’in ilk sırada yer aldığını görmekteyiz. Bunu 190 uçuşla Widerøe, 106 uçuşla Türk Hava Yolları ve 105 uçuşla Qatar Airlines izliyor.

Kaynak: Eurocontrol
Kaynak: Eurocontrol

Yine 6 Mayıs 2020 günü gerçekleşen günlük uçuş sayıları incelendiğinde, Avrupa’nın en büyük hava operatörlerinden EasyJet’te %99,2, Ryanair’de %98,2 ve IAG Havayollarında %95,9 oranında düşüşler yaşandığı fark ediliyor. Pegasus ve Brussels Airlines gibi havayolu şirketlerinin hiç uçuş yapmadığı 6 Mayıs günü 106 uçuş gerçekleştirerek en çok uçuş yapan üçüncü firma olan Türk Hava Yolları’nın ise geçtiğimiz yılın 6 Mayıs’ına göre günlük uçuş sayısı %90 azalmış durumda.

Bunun yanı sıra yine 6 Mayıs günü verilerine göre Frankfurt Havalimanı 258 uçuşla en yoğun havalimanı olurken en yoğun havalimanları arasında Londra’daki Heathrow Havalimanı 217 uçuşla ikinci, Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı ise 200 uçuşla üçüncü sırada geliyor.

Kaynak: Eurocontrol
Kaynak: Eurocontrol

Kargo Uçuşlarının Tüm Uçuşlar İçindeki Payı %2’den %17’ye Yükseldi

Öte yandan geçen yıl gerçekleşen tüm uçuşların yalnızca %2’sini kargo uçuşları oluştururken 4 Mayıs 2020 itibarıyla kargo uçuşlarının toplam uçuş sayısı içindeki oranı %17 oldu. Tarifeli uçuşlar ise 2019 yılında tüm uçuşların %85’ini oluştururken 2020 yılının ilk 19 haftasında bu oran %32’ye kadar geriledi.

Kaynak: Eurocontrol
Kaynak: Eurocontrol

Bu doğrultuda kargo taşımacılığı için yapılan uçuşlar 2019 yılı seviyesini korurken geleneksel uçuşlarda %92’lik bir düşüş meydana geldi.

Kaynak: Eurocontrol
Kaynak: Eurocontrol
Yayın Tarihi:   11 Mayıs 2020 Son Güncelleme:   13 Mayıs 2020