Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika

Meralar Azalıyor, Saman Pahalanıyor

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan paylaştığı Twitter iletisinde, Türkiye’nin yeniden saman ithal etmeye başladığını vurguladı. Bulgaristan’da tonu 50 dolara satılan samanın, Türkiye’ye gelirken toplam maliyetinin 120 dolara yükseldiğini de ifade etti.

Samanın Tonu 750 Liraya Kadar Çıkıyor

Saman ithalatı konusu bir süredir Türkiye’nin gündeminde. Sığır ithalatı konusunda ABD’nin ardından ikinci sırada gelen Türkiye, ithal edilen canlı hayvanları beslemek için gerekli samanı da ilk olarak 2012 yılında ithal etmeye başladı. 

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre; Türkiye’nin saman ithalatındaki en önemli partneri Bulgaristan’da samanın tonu 40 dolar civarından alıcı bulurken, yoğun talebi fırsat bilen Bulgar satıcıların fiyatı 60 dolara kadar çıkardıkları bilgilerine yer veriliyor. Bu fiyatın üzerine lojistik, liman hizmetleri, boşaltma ve diğer maliyetler eklenince, üreticiye ulaştığında samanın tonu 120 dolara kadar ulaşabiliyor.

Saman fiyatları ile ilgili resmi bir kaynağa ulaşamasak da, çiftçilerin fikir paylaştığı online tarım bloglarında bir ton samanın güncel fiyatının 350 ila 550 lira arasında değiştiği yönünde ifadeler yer alıyor. Milliyet’te yer alan bir habere göreyse, hayvancılığın önemli merkezlerinden olan Ağrı’da geçtiğimiz sene 250 liraya satılan bir ton samanın fiyatı bu sene 750 liraya çıkmış durumda.

Yem Bitkileri Ekiliş Alanı Artmıyor, Mera Alanları ise Ciddi Oranda Azaldı

Türkiye’de yonca, fiğ ve mısır gibi yem bitkilerinin ekildiği alan miktarı 2012’den bu yana artmıyor. 2000-2011 yılları arasında yem bitkileri ekili aranı yaklaşık iki kat artarken, 2012’den bu yana 80 bin hektar azaldı. Üstelik bu azalış, yem bitkileri ekimi için verilen tarımsal destek artışına rağmen gerçekleşti. 2016 yılında yem bitki üretimi için çiftçilere toplam 344 milyon liralık destek verildi.


Hayvancılık amacıyla kullanılan mera alanları da 2001’den bu yana önemli ölçüde azaldı. 2001 yılında Türkiye yüzölçümünün %18,5’lik kısmı mera alanlarıyla kaplıyken, bugün bu oran %13,9’a düşmüş durumda. Özellikle Güneydoğu Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde bu süre zarfında mera alanları nerdeyse yarı yarıya azalmış durumda.


MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti