Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEM OLMUŞ BİR KONU
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Ekonomi

Ciddi Maddi Yoksunluk Nedir?

TÜİK 2006 yılından beri her yıl, gelir dağılımı yanında yaşam koşulları ve yoksulluk gibi konulara ilişkin bilgileri içeren Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması yapıyor. 2018 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları ise 18 Eylül 2019 Çarşamba günü yayınlandı. 

TÜİK ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), finansal sıkıntıda olma durumunu ifade etmek için “maddi yoksunluk” kavramını kullanıyor. TÜİK’in ve Eurostat’ın ortak kullandıkları tanıma göre; aşağıda belirtilen dokuz maddenin en az üçünün ekonomik olarak karşılanamaması, maddi yoksunluk durumu olduğunu gösterirken bu maddelerden en az dördünün karşılanamaması ise ciddi maddi yoksunluk durumuna işaret ediyor.

-Çamaşır makinesi 

-Renkli televizyon

-Telefon 

-Otomobil 

-Beklenmedik harcamalar 

-Evden uzakta bir haftalık tatil 

-Kira, konut kredisi, borç ödemeleri 

-İki günde bir et, tavuk, balık içeren yemek 

-Evin ısınma ihtiyacı

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre, 2018 yılında Türkiye nüfusunun %26,5’i belirtilen ihtiyaçların en az dördünü karşılayamayarak ciddi maddi yoksunluk yaşadı. Bu oran, 2017 yılında %28,7 olarak gerçekleşmişti. 

Bunun yanı sıra Avrupa’da, 2010 yılından bu yana yaşanan en yüksek ciddi maddi yoksunluk seviyesi, %9,9 olarak 2012 yılında gerçekleşmişti. Ancak 2013 itibarıyla bu oranda bir azalış eğilimi olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte, 2018 yılına baktığımızda ise Avrupa nüfusunun %6,9’unun ciddi maddi yoksunluk içinde olduğunu görmekteyiz.

Türkiye Nüfusunun Ne Kadarı Ciddi Maddi Yoksunluk İçinde? 1

2018’de Avrupa’da Ciddi Maddi Yoksunluk Oranı En Yüksek Ülke Türkiye

2018 yılında Avrupa’da ciddi maddi yoksunluk çeken nüfus oranının en yüksek olduğu ülkeler; Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Litvanya ve Kıbrıs iken bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise İsveç, Hollanda, Finlandiya, Avusturya ve Çekya oldu.

Türkiye Nüfusunun Ne Kadarı Ciddi Maddi Yoksunluk İçinde? 2

Tabloda da görülebileceği üzere; 2018 yılında ciddi maddi yoksunluk oranının en yüksek olduğu ülke, %26,5 ile Türkiye oldu.

Bununla birlikte, Avrupa’da ciddi maddi yoksunluk yaşayan nüfus oranının 2016 yılından beri en çok azaldığı ülkeler ise sırasıyla Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan ve Hırvatistan oldu. Türkiye’de ciddi maddi yoksunluk durumuna baktığımızda ise 2016 yılından beri bir düşüş yaşandığının görmekteyiz.

Türkiye Nüfusunun Ne Kadarı Ciddi Maddi Yoksunluk İçinde? 3

Öte yandan, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nda yer alan kalemlere baktığımızda ilginç bilgilere rastlıyoruz. Araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılında en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay 0,2 puan artarak %47,6’ya yükseldi. Bununla birlikte, en düşük gelire sahip %20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise 0,2 puan azalarak %6,1’e düştü.

Eğitim durumuna göre yoksulluk oranına göz attığımızda ise okur-yazar olmayanların %27,5’inin ve bir okul bitirmeyenlerin %23,6’sının yoksul olduğunu görüyoruz. Bu oran lise altı eğitimlilerde %12,1 iken lise mezunlarında %5,8. Yükseköğrenim mezunlarının ise %2,2’si yoksul olarak karşımıza çıkıyor. 

Bunun yanı sıra, Türkiye nüfusunun %58,3’ü evden uzakta bir haftalık tatil masrafını karşılayamıyor. Yine araştırmaya göre, Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayan nüfus oranı %32,2 iken beklenmedik harcamaları karşılayamayan nüfus oranı ise %30,4. Son olarak nüfusun %70,4’ü konut alımı ve konut masrafları dışında taksit ödemeleri ya da borçları olduğunu beyan etti.

Yayın Tarihi:   20 Eylül 2019 Son Güncelleme:   2 Nisan 2020