Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEM OLMUŞ BİR KONU
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Ekonomi

Ciddi Maddi Yoksunluk Nedir?

TÜİK 2006 yılından beri her yıl, gelir dağılımı yanında yaşam koşulları ve yoksulluk gibi konulara ilişkin bilgileri içeren Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması yapıyor. 2019 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları ise 11 Eylül 2020 Cuma günü yayınlandı. 

TÜİK ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), finansal sıkıntıda olma durumunu ifade etmek için “maddi yoksunluk” kavramını kullanıyor. TÜİK’in ve Eurostat’ın ortak kullandıkları tanıma göre; aşağıda belirtilen dokuz maddenin en az üçünün ekonomik olarak karşılanamaması, maddi yoksunluk durumu olduğunu gösterirken bu maddelerden en az dördünün karşılanamaması ise ciddi maddi yoksunluk durumuna işaret ediyor.

-Çamaşır makinesi 

-Renkli televizyon

-Telefon 

-Otomobil 

-Beklenmedik harcamalar 

-Evden uzakta bir haftalık tatil 

-Kira, konut kredisi, borç ödemeleri 

-İki günde bir et, tavuk, balık içeren yemek 

-Evin ısınma ihtiyacı

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre, 2019 yılında Türkiye nüfusunun %26,3’ü belirtilen ihtiyaçların en az dördünü karşılayamayarak ciddi maddi yoksunluk yaşadı. Bu oran, 2018 yılında %26,5 olarak gerçekleşmişti. 

Bunun yanı sıra Avrupa’da, 2010 yılından bu yana yaşanan en yüksek ciddi maddi yoksunluk seviyesi, %9,9 olarak 2012 yılında gerçekleşmişti. Ancak 2013 itibarıyla bu oranda bir azalış eğilimi olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte, 2019 yılına baktığımızda ise Avrupa nüfusunun %5,5’inin ciddi maddi yoksunluk içinde olduğunu görmekteyiz.

2019’da Avrupa’da Ciddi Maddi Yoksunluk Oranı En Yüksek 2. Ülke Türkiye

2019 yılında Avrupa’da ciddi maddi yoksunluk çeken nüfus oranının en yüksek olduğu ülkeler; Makedonya, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan iken bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise İsviçre, İsveç ve Lüksemburg oldu.

Tabloda da görülebileceği üzere; 2019 yılında ciddi maddi yoksunluk oranının en yüksek olduğu 2. ülke, %26,3 ile Türkiye oldu.

Bununla birlikte, Avrupa’da ciddi maddi yoksunluk yaşayan nüfus oranının 2016 yılından beri en çok azaldığı ülkeler ise sırasıyla Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan ve Hırvatistan oldu. Türkiye’de ciddi maddi yoksunluk durumuna baktığımızda ise 2016 yılından beri bir düşüş yaşandığını görmekteyiz.

Öte yandan, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nda yer alan kalemlere baktığımızda ilginç bilgilere rastlıyoruz. Araştırma sonuçlarına göre, 2019 yılında en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay 1,3 puan azalarak %46,3’e geriledi. Bununla birlikte, en düşük gelire sahip %20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise 0,1 puan artarak %6,2'ye yükseldi.

Eğitim durumuna göre yoksulluk oranına göz attığımızda ise okur-yazar olmayanların %26,1’inin ve bir okul bitirmeyenlerin %22,4’ünün yoksul olduğunu görüyoruz. Bu oran lise altı eğitimlilerde %13,4 iken lise mezunlarında %6,9. Yükseköğrenim mezunlarının ise 2018'de %2,2’si yoksul iken, 2019'da %2,5'i yoksul olarak karşımıza çıkıyor. 

Bunun yanı sıra, Türkiye nüfusunun %58,7’si evden uzakta bir haftalık tatil masrafını karşılayamıyor. Yine araştırmaya göre, Türkiye’de iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayan nüfus oranı %33,6 iken beklenmedik harcamaları karşılayamayan nüfus oranı ise %29,7. Son olarak nüfusun %71,1'i konut alımı ve konut masrafları dışında taksit ödemeleri ya da borçları olduğunu beyan etti.

Bu bülten Doğruluk Payı editörleri tarafından 31 Mart 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yayın Tarihi:   20 Ekim 2019 Son Güncelleme:   7 Nisan 2021