Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Sağlık
EMRE GÜNGÖR
Yayın Tarihi: 23 Aralık 2020 Son Güncelleme: 28 Aralık 2020

Koronavirüs’ü Neler Öldürmez?

2019 yılının sonunda Çin’de ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsü sebep olduğu hastalıkla bir yılda 80 milyona yakın vakaya ulaştı ve hastalık nedeniyle en az 1,7 milyon kişi hayatını kaybetti. Önleyici tedbirlerle salgının etkisi en aza indirilmeye çalışılsa da bu kriz anında bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış bilgi dolaşımı en üst seviyelere çıktı. COVID-19’un tedavisi için %100 etkili ve kanıtlanmış herhangi bir ilaç bulunmuyor. Fakat sosyal medyada pek çok yanlış ya da doğruluğu kanıtlanmamış iddialar bu hastalığa tedavi olduğu iddiasıyla paylaşılıyor. Bu dezenformasyonlara karşı DSÖ gibi öncü sağlık kurumları ve birçok medya kuruluşu, doğru bilgileri dünyaya ulaştırmak ve yanlış bilgilerin olumsuz sonuçlarını engellemek için çaba sarf ediyor.

Doğruluk Payı olarak sirkeden sarımsağa, alkolden çamaşır suyuna virüsü öldürmeyen maddeleri derledik.

Tuz, Su ve Sirke ile Gargara Koronavirüs’ü Öldürmez

John Hopkins Center for Health Security’den Dr. Amesh Adalja, Koronavirüs’ün boğaz ağrısı yapabileceğini ve gargara yapmanın bu ağrıya iyi gelebileceğini belirtmiş. Fakat gargaranın virüs üzerinde hiçbir etkisi olmadığını da eklemiş. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ‘de böyle bir tedavi yönteminin etkili olmadığını vurguluyor.


Ilık Su ve Limon Sıkıp İçmek veya Yoğurt ile Sarımsak Çiğnemek gibi Karışımlar Koronavirüs’ü Öldürmez

Cleveland Clinic’den Dr. Frank Esper ve diğer uzmanların yayınladığı makaleye göre, Koronavirüs farklı sıcaklıklar ve asidik ortamlarda test edildiği ve buna karşın virüsün hayatta kalabildiği gösterildi. Aynı şekilde, yoğurda sarımsak karıştırıp yemenin farklı virüslere karşı bağışıklık arttırıcı olarak kullanıldığı doğru fakat bu Koronavirüs için geçerli değil. DSÖ de sarımsak yemenin Koronavirüs’e karşı bir koruma yöntemi olmadığını belirtiyor.


Sıcak Su Buharı Solumak Koronavirüs'ü Öldürmez

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre, sıcak suyla yıkanmak Koronavirüs’e yakalanmayı engellemiyor ve sıcak su buharını solumak bir tedavi yöntemi olarak gösterilmiyor. AFP Fact Check tarafından uzmanlara sorulan tedavi yöntemlerinde Dr. Jason Mcknight ve farklı uzmanlara göre, buhar soluma ile ancak öksürük, burun tıkanıklığı gibi semptomlar için uygulanabileceği fakat bunun bir tedavi anlamına gelmediği belirtmiş.


Ek Vitamin Kullanımı Koronavirüs’e Karşı Koruma Sağlamaz/İyileştirmez

Bilimsel araştırmalara göre, D vitamini Koronavirüs’e karşı koruma sağlamaz/iyileştirmez. NICE ve DSÖ gibi uzman kuruluşlar da Koronavirüs hastalarına D vitamini takviyesi olarak verilmesinin bir tedavi yöntemi olmadığını belirtmiş. Güncel olarak, insanları Koronavirüs’ten koruyan herhangi bir vitamin tespit edilebilmiş değil fakat bağışıklığı güçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam için vitaminler vücudumuzda önemli bir yer tutuyor.


Sıcak Suyla Duş Almak Koronavirüs’ü Öldürmez

Dünya Sağlık Örgütü ve birçok önemli sağlık kuruluşuna göre sıcak banyo yapmak Koronavirüs'ü öldürmüyor veya engellemiyor. Babylon Health kuruluşundan Dr. Claudia Pastides, “Bir virüs vücudunuza girdiğinde, onu öldürmek bağışıklık sisteminize düşer. Sıcak banyolar ve sıcak içecekler, vücudunuzdaki hücrelerde yattığı için virüse ulaşamaz veya onu öldüremez” açıklamasında bulunmuş.

Normal bir insanının vücut ısısı, banyonuzun veya duşunuzun sıcaklığından bağımsız olarak yaklaşık 36,5 ° C ila 37 ° C arasındadır. Aşırı sıcak su ile sıcak banyo yapmak cildi yakabileceğinden zararlı olabilir.


15 Dakikada 1 Su İçmek Koronavirüs’ü Öldürmez veya Koruma Sağlamaz

DSÖ ve alanında uzman olan birçok uzmana göre, gereğinden fazla su içmenin Koronavirüs’ü öldürdüğüne veya virüsten koruduğuna dair bir kanıt yok. Bilimsel açıklamalara göre, su içmek yapabileceğiniz en sağlıklı şeylerden biri olsa da sık sık su içmek COVID-19'u önlemenin etkili bir yolu değildir. Su içerek virüsü temizlemeniz çok olası bir durum olarak gözükmüyor. Uzmanlar her 15 dakikada bir olmasa da günde 8 bardak suyun sağlık için önemli olduğunu vurguluyorlar.


Vücuda Çamaşır Suyu veya Kimyasal Sürmek/Uygulamak Koronavirüs’ü Direkt Öldürmez

DSÖ ve uzmanların belirttiği kılavuzlara göre hiçbir koşulda vücudunuza çamaşır suyu veya herhangi bir kimyasal sürmemeli ve içmemelisiniz. Dezenfektan ve çamaşır suyu gibi kimyasallar, Koronavirüs'ü yüzeylerde öldürmekte kullanılmasına karşın bir tedavi yöntemi olarak bu maddeler yutulduğunda ölümcül sorunlara yol açabilir veya cildinizde hasara neden olabilir.

Çamaşır suyu ve dezenfektan sadece yüzeyleri dezenfekte etmek için dikkatli kullanılmalıdır. Klor (çamaşır suyu) ve diğer dezenfektanlar çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.


Alkol Kullanmak Koronavirüs'ü Öldürmez ve Aşırı Tüketim Sağlığa Zararlı Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü ve birçok kurum alkol tüketiminin Koronavirüs’e karşı bir etkisi olmadığını belirtiyor. Alkol (hacimce en az %60 konsantrasyonda) cildinizde dezenfektan olarak çalışır, ancak yutulduğunda sisteminizde böyle bir etkisi yoktur. Alkolün bağışıklık sisteminiz üzerinde zararlı bir etkisi vardır ve bağışıklığı virüs direncini uyarmaz. Ayrıca dezenfektan, kolonya gibi alkol içeren sıvılarda kesinlikle içilmemelidir.


KAYNAKLAR

Doğruluk Payı
Yayın Tarihi:   23 Aralık 2020 Son Güncelleme:   28 Aralık 2020