Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE Sağlık
Okuma Süresi   19 Dakika
Konu Başlığı: Sağlık

Türkiye'de Koronavirüse Dair Neler Yapıldı?

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan ve 12 Şubat 2020 itibarıyla resmi adı “SARS-CoV2” olan yeni tip koronavirüs, dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in ardından özellikle İtalya, İran, İspanya ve Güney Kore’de ciddi bir şekilde artan COVID-19 vakaları, Türkiye’nin de aylardır gündeminde. Peki, Türkiye’de bu süreç nasıl yürütülmekte? Adım adım Türkiye’de koronavirüse dair gerçekleşen gelişmeleri ve alınan tedbirleri bültenimizde derledik.

22 Ocak 2020

Çin’den gelen uçuşlar için termal kamera uygulaması başlatıldı.

30 Ocak 2020

Dünya Sağlık Örgütü, Küresel Halk Sağlığı Krizi (PHEIC) ilan etti. Bu ilan için sağlanması gereken üç şart bulunuyor:

 • Olay olağanüstü ve beklenmedik olmalı 
 • Salgın, başladığı ülke haricindeki ülkeleri de etkilemeli 
 • Salgının kontrol altına alınması için küresel bir çaba gerekmeli

3 Şubat 2020 

Termal kamera kontrollerinin; 4 Şubat 2020 itibarıyla Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlar için de uygulanmasına karar verildi. 

5 Şubat 2020 

Çin’den gelen uçuşlar durduruldu. 

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de koronavirüs tanı kiti geliştirme çalışmalarının olduğunu belirtti. 

Çin’den her türlü canlı cansız hayvan ithalatı geçici süreyle durduruldu. Bu kapsamda hayvansal ürünler ve yan ürünleri de bulunuyor.

Çin’den Türkiye’ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün izinli sayılmasına karar verildi. Bu süreçte belirti ve bulgularının takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığı’nın izniyle çalışmaya başlamaları hususu da ayrıca belirtildi.

6 Şubat 2020 

Yurt dışından gelen tüm yolcular, termal kamera kontrolünden geçmeye başladı. 

11 Şubat 2020 

Türkiye’de geliştirilen ve 4 ile 24 saat aralığında sonuç veren koronavirüs tanı testlerinin sonuç verme süresi 90-120 dakikaya kadar düştü.

21 Şubat 2020 

İran kara hudut kapılarında tedbirler artırıldı. Bu kapsamda 20 Şubat itibarıyla İran’dan gelen tüm yolcular, pasaport kontrolünden önce sağlık personelleri tarafından muayene edilmeye başlanırken soğuk algınlığı belirtisi olan yolcuların ülkeye girişine izin verilmemesine karar verildi.

23 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye tüm uçuşlar tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Ayrıca Türkiye-İran sınır kapıları kapatılarak kara ve demiryolu geçişleri geçici olarak durduruldu.

25 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye dönmek isteyen TC vatandaşlarına özel bir sefer düzenlendi. Yolcular 14 günlük bir karantinaya alındı.

29 Şubat 2020 

Çin ve İran’ın ardından Irak, Güney Kore ve İtalya ile gidiş-geliş tüm uçuşlar durduruldu.

2 Mart 2020 

Umreden gelen tüm yolcular termal kamera kontrolünün yanı sıra, sağlık muayenesinden de geçirilmeye başlandı. 1 Mart itibarıyla umreden dönen yolcuların uçaklarında, sağlık personelleri de bulunuyor. 

5 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Koca, Londra’dan Singapur’a İstanbul aktarmalı giden bir Fransız yolcuya koronavirüs tanısı konduğunu açıkladı. Uçak, yolcusuz dönüş yaparken pilot ve mürettebat da 14 gün sürecek bir gözetim altına alındı. 

11 Mart 2020 

WHO Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus’un yaptığı açıklamayla birlikte COVID-19, pandemi yani “küresel salgın” ilan edildi. WHO’nun tanımına göre ise bir hastalığın pandemi ilan edilmesi için hastalığın, “yeni bir virüsten kaynaklanması ve insandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması” gerekiyor. 

11 Mart 2020 Çarşamba sabaha karşı 00:53 sularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de görülen ilk COVID-19 vakasını duyurdu. Hastanın erkek olduğu ve virüsü Avrupa temasından aldığı bildirilirken yaşı, hangi ilde ve hastanede karantina altına alındığı ya da hangi Avrupa ülkesiyle seyahat öyküsü olduğu hasta mahremiyeti gerekçesiyle açıklanmadı.

13 Mart 2020 Cuma sabah saat 08:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, ilk COVID-19 hastasının yakın çevresinde bulunan ve yakın takibe alınan bir kişide koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Toplam vaka sayısı 2’ye yükseldi.

13 Mart 2020 Cuma akşam saat 18:16’da Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın açıklamasında, ilk iki COVID-19 hastasıyla yakın temasta bulunan 3 kişiye daha koronavirüs tanısı konduğunu belirtti. Toplam vaka sayısı 5’e yükseldi. 

14 Mart 2020 

Uçuş yasağı genişletilerek 9 yeni ülkeye daha yasak geldi. Bu doğrultuda Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşlar; 15 Mart’tan 17 Nisan'a kadar durduruldu. 

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Hattı, “Koronavirüs Danışma Hattı” olarak hizmet vermeye başladı. 

14 Mart 2020 Cumartesi akşam saat 23:52’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, umreden dönen bir kişide koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Toplam vaka sayısı 6’ya çıktı. 

Yeni dönen umre yolcuları, özellikle sosyal medyadan gelen tepkilerin üzerine Ankara ve Konya’daki bazı öğrenci yurtlarında 14 günlüğüne karantinaya alındı.

15 Mart 2020 Pazar akşam saat 23:53’te Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 12 yeni koronavirüs vakası daha olduğunu açıkladı. Bunlardan ikisinin ilk COVID-19 hastasının temas çevresinden olduğu dile getirilirken 7’sinin Avrupa’dan 3’ünün ise ABD’den geldiği bildirildi. Toplam vaka sayısı 18’e yükseldi. 

16 Mart 2020 

İçişleri Bakanlığı; Türkiye genelinde tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri gibi toplanma mekanlarının faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklamayla birlikte cemaat ile kılınan namazlara yeni tip koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya kadar ara verildi. Bu doğrultuda cuma namazlarının camilerde toplu bir şekilde kılınmamasına karar verildi. 

Uçuş yasağı olan 14 ülkeye 6 yeni ülke daha eklendi. 17.03.2020 saat 08:00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklandı. 

16 Mart 2020 Pazartesi akşam saat 23:49’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabından yeni vaka sayılarını duyurdu. 29 yeni COVID-19 tanısı konduğunu açıklayan Koca, bu 29 yeni vakanın doğrudan ya da dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslı olduğunu belirtirken 3’ünün umreden dönen yolculardan olduğunu söyledi. Toplam vaka sayısı 47’ye yükseldi.

17 Mart 2020 Salı akşam 23:58’de basın açıklaması düzenleyen Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ilk ölümü “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim.” diyerek duyurdu. Ölen COVID-19 hastasının 89 yaşında bir erkek olduğu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığı bildirildi. Hastalığın Türkiye’de de salgına dönüşme ihtimali olduğunu belirten Koca, 51 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu söyledi. Böylece 17 Mart gecesi itibarıyla toplam vaka sayısı 98’e yükseldi.

18 Mart 2020

Alınan yeni bir kararla koronavirüs tedbirleri kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan sınır kapıları, yolcu giriş ve çıkışlarına kapatıldı. Sınır kapılarındaki yük taşımacılığında ise şimdilik herhangi bir kısıtlama yok.

18 Mart 2020 Çarşamba akşam saat 23:06’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 93 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu ve toplam vaka sayısının 191’e yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 61 yaşında erkek bir koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 18 Mart gecesi itibarıyla COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 2’ye yükseldi. 

19 Mart 2020 akşam saat 23:54’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 1.981 testten 168’inin pozitif çıktığını ve toplam COVID-19 hasta sayısının 359’a yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 85 yaşındaki bir kadın koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 19 Mart 2020 gecesi itibarıyla koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4’e ulaştı.

20 Mart 2020 

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla acil olmayan tüm ameliyatların mümkün olduğunca ileri bir tarihe planlanmasına kararı verdi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yayınladığı bir genelgeyle birlikte pazarlarda seçmece usulüne ara verilmesi istendi. Bu doğrultuda market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden satışına karar verildi.

20 Mart 2020 akşam saat 23:14’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde 3 bin 656 şüpheliye test yapıldığını ve 311 yeni koronavirüs teşhisi konduğunu açıkladı. Böylece Türkiye’deki toplam vaka sayısı 670’e ulaştı. Bununla birlikte Bakan Koca, 5 koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini ve koronavirüs kaynaklı can kaybının 9’a yükseldiğini duyurdu.

21 Mart 2020 

21 Mart 2020 günü İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kişisel twitter hesabında, koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm milli parklarda, ormanlarda ve Bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı üzere, 46 ülkeye daha uçuş yasağı getirildi. Böylece toplam 71 ülke ile uçuşlar durdurulmuş oldu.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan bir genelgeyle 65 yaş ve üzeri yaştaki bireyler ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik sağlık problemleri olan kişilerin 22 Mart itibarıyla evlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda dolaşmaları ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

 

21 Mart 2020 akşam saat 22:59’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 2 bin 953 şüpheliye test yapıldığını ve bu şüphelilerin 277’sine COVID-19 tanısı konduğunu açıkladı. Toplam vaka sayısı 947’ye yükselirken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 21’e ulaştı. Bakan Koca, kaybedilen 12 kişinin yaşlı hastalardan olduğunu ayrıca belirtti. 

22 Mart 2020 akşam 22:04’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, 9 yeni vefatın olduğunu ve 289 yeni tanının konduğunu duyurdu. Böylece toplam vaka sayısı 1.236’ya yükselirken COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı da 30’a yükseldi. Bakan Koca, ölen tüm hastaların yaşlı olduğunu bir kez daha vurguladı. Ayrıca Koca, bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldığına da sözlerinde yer verdi.

23 Mart 2020

23 Mart 2020 günü düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ikisinin 50-60 yaş aralığında olduğunu kalanların ise 61-91 yaş grubunda yer aldıklarını dile getirdi. Bununla birlikte Koca, ölen 30 hastanın da kronik bir rahatsızlığı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Koca, bazı hastaların iyileşmekte olduğunu ve yeterli sürenin geçip kesinlik kazanması halinde önümüzdeki günlerde iyileşen hasta sayılarını da paylaşacağını söyledi.

Gelen bir soru üzerine Koca, Van’daki COVID-19 hasta sayısının 10’un üzerinde olmadığını ve vakaların Türkiye genelinde görüldüğünü söyledi. Sağlık personeli içinde de pozitif vakalar olduğunu açıklayan Koca, buna dair bir rakam vermedi. Bunun yanı sıra, ilk vakaların yurtdışı ağırlıklı olduğunu ancak şu anda görülen vakaların çoğunlukla yurtdışı temaslısının temaslısı olduğunu açıkladı. Bir başka deyişle COVID-19, Türkiye’de yerel bir şekilde, ülke içi kaynaklı olarak yayılmaya devam ediyor.

Aynı basın açıklamasında Koca, 32 bin yeni sağlık personelinin kadroya dahil edileceğini duyurdu. Hastanelerde maske gibi malzemelerin eksik olduğuna dair eleştirileri yalanlayan Koca, küçük örneklerin kasıtlı olarak genelleştirildiğini öne sürdü. Bunun yanı sıra, yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlandığı ve 23 Mart itibarıyla Çin’den 50.000 tarama kiti getirildiği belirtildi.

23 Mart 2020 akşam saat 23:24’te Bakan Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 3 bin 672 testten 293’ünün pozitif çıktığını ve 7 yeni ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Böylece vaka sayısı 1.529’a COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı, 37’ye yükseldi. 

24 Mart 2020 akşam saat 22:08'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 3 bin 952 test yapıldığını ve bunların 343’ünün pozitif çıktığını bildirdi. Yeni vefat sayısının 7 olduğunu açıklayan Koca, hayatını kaybeden hastalardan birinin KOAH hastası olduğunu, 6’sının ise ileri yaşta olduğunu söyledi. Böylece toplam vaka sayısı 1.872'ye, ölen kişi sayısı ise 44'e yükseldi.

25 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mart 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında, iki COVID-19 hastasının taburcu edildiğini açıkladı. Bakan Koca, taburcu olanlardan birinin 8 gün yoğun bakımda kalan 65 yaşında bir hasta olduğunu ve taburcu edilen diğer hastanın ise 60 yaşında olduğunu dile getirdi. 

Bununla birlikte tedavi için Çin’den getirilen bir ilacın yoğun bakımda yatan 136 hastaya uygulandığı bildirildi.

Aynı basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda başlatılan uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar devam edeceğini duyurdu.

25 Mart 2020 akşam saat 23:41’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 5 bin 35 testten 561’inin pozitif sonuçlandığını ve 15 yeni vefat olduğunu duyurdu. Böylelikle toplam vaka sayısı 2 bin 433’e yükselirken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 59’a ulaştı.

26 Mart 2020 akşam saat 22:37'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte 7 bin 286 test yapıldığını ve bunların 1.196'sının pozitif çıktığını duyurdu. 16 kişinin daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklayan Koca, toplam can kaybının 75'e ulaştığını söyledi. Toplam vaka sayısı ise 3 bin 629'a yükseldi.

27 Mart 2020 akşam 23:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Koca, koronavirüse ilişkin vaka takibinin paylaştığı linkten yapılabileceğini duyurdu. 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 27 Mart günü yapılan 7 bin 533 testten 2 bin 69’u pozitif çıkarak vaka sayısı, 5 bin 698’e yükseldi. Bununla birlikte 27 Mart günü 17 yeni ölüm gerçekleşirken hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükseldi.

Bunun yanı sıra söz konusu tabloda yoğun bakım ve entübe hasta sayısına da yer veriliyor. Buna göre 27 Mart 2020 saat 18:00 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 344 iken entübe hasta sayısı 241. Ayrıca bugüne kadar 42 COVID-19 hastası da iyileşti.

28 Mart 2020

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 28 Mart günü yapılan 7 bin 641 testten 1.704’ü pozitif çıkarken son 24 saatte ölen kişi sayısı 16 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 7 bin 402’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 108’e ulaştı. 

28 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 445 iken entübe hasta sayısı 309 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 70’e yükseldi.

29 Mart 2020 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 29 Mart günü yapılan 9 bin 982 testten  1.815’i pozitif çıkarken 23 COVID-19 hastası daha hayatını kaybetti. Böylece toplam vaka sayısı 9 bin 217’ye yükselirken ölümle sonuçlanan vaka sayısı 131’e ulaştı.

29 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 568 iken entübe hasta sayısı 394 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 105’e yükseldi.

30 Mart 2020 

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 30 Mart günü yapılan 11 bin 535 testten 1.610'u pozitif çıkarken 37 yeni vefat daha gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 10 bin 827 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 168'e yükseldi.

30 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 725 olurken entübe hasta sayısı 523'e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 162 oldu.

31 Mart 2020

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 31 Mart günü yapılan 15 bin 422 testten 2 bin 704'ü pozitif çıkarken 46 yeni vefat gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 13 bin 531 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 214'e yükseldi.

31 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 847 olurken entübe hasta sayısı 622'ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 243'e ulaştı.

1 Nisan tarihli Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre son 24 saat içinde yapılan 14 bin 396 testten 2 bin 148’i pozitif sonuç verdi ve toplam vaka sayısı 15 bin 679 oldu. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63 kişi artarak 277’ye yükselirken yoğun bakım ve entübe hasta sayıları da arttı. Buna göre toplam 979 hasta yoğun bakımda iken entübe hasta sayısı ise 692. 1 Nisan 2020 itibarıyla iyileşenlerin sayısı ise 333.

Bununla birlikte bir günde hazırlanan filyasyon sayısı 10 bini buldu. Filyasyon; hastalığın nereden kaynaklandığının ve nasıl bulaştığının geriye dönük takibidir. Test merkezi sayısı ise ülke çapında 75’e ulaştı.

1 Nisan 2020 akşamı illere göre vaka sayısı ilk defa paylaşıldı. Türkiye’deki tüm illerde COVID-19 görülmüş durumda. Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre İstanbul’da vaka sayısı 8 bin 852 bir başka deyişle toplam vaka sayısının %60’ı İstanbul’da. İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584 ve Kocaeli’de 410 vaka mevcut. 

Bununla birlikte toplam 39 ilde can kaybı yaşanırken hayatını kaybedenlerin sayısı İstanbul’da 117, İzmir’de 18 ve Kocaeli’de 8. Bakan Koca, hayatını kaybedenlerin %80’inin ve yoğun bakımdaki hastaların %75’inin 60 yaş üzeri olduğunu açıkladı. Ölen hastaların %69’unun hipertansiyon hastası olduğunu belirten Koca, kronik hastalığı olanların ağır risk grubunda yer aldığını yeniden vurguladı.

Ayrıca Bakan Koca, koronavirüs nedeniyle kaybedilen ilk hekimin Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu olduğunu kamuoyuna duyurdu. Koca, bugüne kadar 601 sağlık çalışanının test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

2 Nisan 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan veriler göre, son 24 saatte yapılan 18.757 test sonucunda 2.456 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve böylece toplam vaka sayısı 18 bin 135’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 79’a yükselirken Bakan Koca kaybedilen hastaların %82’sinin 60 yaş üzeri olduğuna dikkat çekti.

2 Nisan itibarıyla Türkiye’de yapılan toplam test sayısı 125 bin 556’ya ulaştı. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 1.101’e, toplam entübe hasta sayısı 783’e ulaşırken toplam 415 hastanın ise iyileştiği bildirildi. 

Son olarak Bakan Koca, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Feriha Öz’ün de COVID-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye'deki toplam vaka, ölüm ve iyileşme sayıları gün gün şu şekilde:

 • 11 Mart 2020 00:53: 1 vaka
 • 13 Mart 2020 08:31: 2 vaka
 • 13 Mart 2020 18:16: 5 vaka
 • 14 Mart 2020 23:52: 6 vaka
 • 15 Mart 2020 23:53: 18 vaka
 • 16 Mart 2020 23:49: 47 vaka
 • 17 Mart 2020 23:58: 98 vaka, 1 ölüm
 • 18 Mart 2020 23:06:191 vaka, 2 ölüm
 • 19 Mart 2020 23:54: 359 vaka, 4 ölüm
 • 20 Mart 2020 23:14: 670 vaka, 9 ölüm
 • 21 Mart 2020 22:59: 947 vaka, 21 ölüm
 • 22 Mart 2020 22:04: 1.236 vaka, 30 ölüm
 • 23 Mart 2020 23:24: 1.529 vaka, 37 ölüm
 • 24 Mart 2020 22:08: 1.872 vaka, 44 ölüm
 • 25 Mart 2020 23:41: 2.433 vaka, 59 ölüm, 2 iyileşme
 • 26 Mart 2020 22:37: 3.629 vaka, 75 ölüm, 2 iyileşme
 • 27 Mart 2020 23:31: 5.698 vaka, 92 ölüm, 42 iyileşme
 • 28 Mart 2020 19:45: 7.402 vaka, 108 ölüm, 70 iyileşme
 • 29 Mart 2020 19:07: 9.217 vaka, 131 ölüm, 105 iyileşme
 • 30 Mart 2020 19:02: 10.827 vaka, 168 ölüm, 162 iyileşme
 • 31 Mart 2020 19:51: 13.531 vaka, 214 ölüm, 243 iyileşme
 • 1 Nisan 2020 19:47: 15.679 vaka, 277 ölüm, 333 iyileşme
 • 2 Nisan 2020 19:28: 18.135 vaka, 356 ölüm, 415 iyileşme

Bu bülten haftada birkaç kez yeni veriler eşliğinde güncellenmektedir. 

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti