Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    160 Dakika
Konu : Sağlık

Türkiye'de Koronavirüse Dair Neler Yapıldı?

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan ve 12 Şubat 2020 itibarıyla resmi adı “SARS-CoV2” olan yeni tip koronavirüs, dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in ardından özellikle İtalya, İran, İspanya ve Güney Kore’de ciddi bir şekilde artan COVID-19 vakaları, Türkiye’nin de aylardır gündeminde. Peki, Türkiye’de bu süreç nasıl yürütülmekte? Adım adım Türkiye’de koronavirüse dair gerçekleşen gelişmeleri ve alınan tedbirleri bültenimizde derledik.

22 Ocak 2020

Çin’den gelen uçuşlar için termal kamera uygulaması başlatıldı.

30 Ocak 2020

Dünya Sağlık Örgütü, Küresel Halk Sağlığı Krizi (PHEIC) ilan etti. Bu ilan için sağlanması gereken üç şart bulunuyor:

 • Olay olağanüstü ve beklenmedik olmalı 
 • Salgın, başladığı ülke haricindeki ülkeleri de etkilemeli 
 • Salgının kontrol altına alınması için küresel bir çaba gerekmeli

3 Şubat 2020 

Termal kamera kontrollerinin; 4 Şubat 2020 itibarıyla Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlar için de uygulanmasına karar verildi. 

5 Şubat 2020 

Çin’den gelen uçuşlar durduruldu. 

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de koronavirüs tanı kiti geliştirme çalışmalarının olduğunu belirtti. 

Çin’den her türlü canlı cansız hayvan ithalatı geçici süreyle durduruldu. Bu kapsamda hayvansal ürünler ve yan ürünleri de bulunuyor.

Çin’den Türkiye’ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün izinli sayılmasına karar verildi. Bu süreçte belirti ve bulgularının takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığı’nın izniyle çalışmaya başlamaları hususu da ayrıca belirtildi.

6 Şubat 2020 

Yurt dışından gelen tüm yolcular, termal kamera kontrolünden geçmeye başladı. 

11 Şubat 2020 

Türkiye’de geliştirilen ve 4 ile 24 saat aralığında sonuç veren koronavirüs tanı testlerinin sonuç verme süresi 90-120 dakikaya kadar düştü.

21 Şubat 2020 

İran kara hudut kapılarında tedbirler artırıldı. Bu kapsamda 20 Şubat itibarıyla İran’dan gelen tüm yolcular, pasaport kontrolünden önce sağlık personelleri tarafından muayene edilmeye başlanırken soğuk algınlığı belirtisi olan yolcuların ülkeye girişine izin verilmemesine karar verildi.

23 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye tüm uçuşlar tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Ayrıca Türkiye-İran sınır kapıları kapatılarak kara ve demiryolu geçişleri geçici olarak durduruldu.

25 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye dönmek isteyen TC vatandaşlarına özel bir sefer düzenlendi. Yolcular 14 günlük bir karantinaya alındı.

29 Şubat 2020 

Çin ve İran’ın ardından Irak, Güney Kore ve İtalya ile gidiş-geliş tüm uçuşlar durduruldu.

2 Mart 2020 

Umreden gelen tüm yolcular termal kamera kontrolünün yanı sıra, sağlık muayenesinden de geçirilmeye başlandı. 1 Mart itibarıyla umreden dönen yolcuların uçaklarında, sağlık personelleri de bulunuyor. 

5 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Koca, Londra’dan Singapur’a İstanbul aktarmalı giden bir Fransız yolcuya koronavirüs tanısı konduğunu açıkladı. Uçak, yolcusuz dönüş yaparken pilot ve mürettebat da 14 gün sürecek bir gözetim altına alındı. 

11 Mart 2020 

WHO Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus’un yaptığı açıklamayla birlikte COVID-19, pandemi yani “küresel salgın” ilan edildi. WHO’nun tanımına göre ise bir hastalığın pandemi ilan edilmesi için hastalığın, “yeni bir virüsten kaynaklanması ve insandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması” gerekiyor. 

11 Mart 2020 Çarşamba sabaha karşı 00:53 sularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de görülen ilk COVID-19 vakasını duyurdu. Hastanın erkek olduğu ve virüsü Avrupa temasından aldığı bildirilirken yaşı, hangi ilde ve hastanede karantina altına alındığı ya da hangi Avrupa ülkesiyle seyahat öyküsü olduğu hasta mahremiyeti gerekçesiyle açıklanmadı.

13 Mart 2020 Cuma sabah saat 08:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, ilk COVID-19 hastasının yakın çevresinde bulunan ve yakın takibe alınan bir kişide koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Toplam vaka sayısı 2’ye yükseldi.

13 Mart 2020 Cuma akşam saat 18:16’da Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın açıklamasında, ilk iki COVID-19 hastasıyla yakın temasta bulunan 3 kişiye daha koronavirüs tanısı konduğunu belirtti. Toplam vaka sayısı 5’e yükseldi. 

14 Mart 2020 

Uçuş yasağı genişletilerek 9 yeni ülkeye daha yasak geldi. Bu doğrultuda Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşlar; 15 Mart’tan 17 Nisan'a kadar durduruldu. 

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Hattı, “Koronavirüs Danışma Hattı” olarak hizmet vermeye başladı. 

14 Mart 2020 Cumartesi akşam saat 23:52’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, umreden dönen bir kişide koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Toplam vaka sayısı 6’ya çıktı. 

Yeni dönen umre yolcuları, özellikle sosyal medyadan gelen tepkilerin üzerine Ankara ve Konya’daki bazı öğrenci yurtlarında 14 günlüğüne karantinaya alındı.

15 Mart 2020 Pazar akşam saat 23:53’te Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 12 yeni koronavirüs vakası daha olduğunu açıkladı. Bunlardan ikisinin ilk COVID-19 hastasının temas çevresinden olduğu dile getirilirken 7’sinin Avrupa’dan 3’ünün ise ABD’den geldiği bildirildi. Toplam vaka sayısı 18’e yükseldi. 

16 Mart 2020 

İçişleri Bakanlığı; Türkiye genelinde tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri gibi toplanma mekanlarının faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklamayla birlikte cemaat ile kılınan namazlara yeni tip koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya kadar ara verildi. Bu doğrultuda cuma namazlarının camilerde toplu bir şekilde kılınmamasına karar verildi. 

Uçuş yasağı olan 14 ülkeye 6 yeni ülke daha eklendi. 17.03.2020 saat 08:00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklandı. 

16 Mart 2020 Pazartesi akşam saat 23:49’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabından yeni vaka sayılarını duyurdu. 29 yeni COVID-19 tanısı konduğunu açıklayan Koca, bu 29 yeni vakanın doğrudan ya da dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslı olduğunu belirtirken 3’ünün umreden dönen yolculardan olduğunu söyledi. Toplam vaka sayısı 47’ye yükseldi.

17 Mart 2020 Salı akşam 23:58’de basın açıklaması düzenleyen Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ilk ölümü “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim.” diyerek duyurdu. Ölen COVID-19 hastasının 89 yaşında bir erkek olduğu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığı bildirildi. Hastalığın Türkiye’de de salgına dönüşme ihtimali olduğunu belirten Koca, 51 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu söyledi. Böylece 17 Mart gecesi itibarıyla toplam vaka sayısı 98’e yükseldi.

18 Mart 2020

Alınan yeni bir kararla koronavirüs tedbirleri kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan sınır kapıları, yolcu giriş ve çıkışlarına kapatıldı. Sınır kapılarındaki yük taşımacılığında ise şimdilik herhangi bir kısıtlama yok.

18 Mart 2020 Çarşamba akşam saat 23:06’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 93 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu ve toplam vaka sayısının 191’e yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 61 yaşında erkek bir koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 18 Mart gecesi itibarıyla COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 2’ye yükseldi. 

19 Mart 2020 akşam saat 23:54’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 1.981 testten 168’inin pozitif çıktığını ve toplam COVID-19 hasta sayısının 359’a yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 85 yaşındaki bir kadın koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 19 Mart 2020 gecesi itibarıyla koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4’e ulaştı.

20 Mart 2020 

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla acil olmayan tüm ameliyatların mümkün olduğunca ileri bir tarihe planlanmasına kararı verdi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yayınladığı bir genelgeyle birlikte pazarlarda seçmece usulüne ara verilmesi istendi. Bu doğrultuda market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden satışına karar verildi.

20 Mart 2020 akşam saat 23:14’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde 3 bin 656 şüpheliye test yapıldığını ve 311 yeni koronavirüs teşhisi konduğunu açıkladı. Böylece Türkiye’deki toplam vaka sayısı 670’e ulaştı. Bununla birlikte Bakan Koca, 5 koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini ve koronavirüs kaynaklı can kaybının 9’a yükseldiğini duyurdu.

21 Mart 2020 

21 Mart 2020 günü İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kişisel twitter hesabında, koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm milli parklarda, ormanlarda ve Bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı üzere, 46 ülkeye daha uçuş yasağı getirildi. Böylece toplam 71 ülke ile uçuşlar durdurulmuş oldu.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan bir genelgeyle 65 yaş ve üzeri yaştaki bireyler ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik sağlık problemleri olan kişilerin 22 Mart itibarıyla evlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda dolaşmaları ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

21 Mart 2020 akşam saat 22:59’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 2 bin 953 şüpheliye test yapıldığını ve bu şüphelilerin 277’sine COVID-19 tanısı konduğunu açıkladı. Toplam vaka sayısı 947’ye yükselirken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 21’e ulaştı. Bakan Koca, kaybedilen 12 kişinin yaşlı hastalardan olduğunu ayrıca belirtti. 

22 Mart 2020 akşam 22:04’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, 9 yeni vefatın olduğunu ve 289 yeni tanının konduğunu duyurdu. Böylece toplam vaka sayısı 1.236’ya yükselirken COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı da 30’a yükseldi. Bakan Koca, ölen tüm hastaların yaşlı olduğunu bir kez daha vurguladı. Ayrıca Koca, bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldığına da sözlerinde yer verdi.

23 Mart 2020

23 Mart 2020 günü düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ikisinin 50-60 yaş aralığında olduğunu kalanların ise 61-91 yaş grubunda yer aldıklarını dile getirdi. Bununla birlikte Koca, ölen 30 hastanın da kronik bir rahatsızlığı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Koca, bazı hastaların iyileşmekte olduğunu ve yeterli sürenin geçip kesinlik kazanması halinde önümüzdeki günlerde iyileşen hasta sayılarını da paylaşacağını söyledi.

Gelen bir soru üzerine Koca, Van’daki COVID-19 hasta sayısının 10’un üzerinde olmadığını ve vakaların Türkiye genelinde görüldüğünü söyledi. Sağlık personeli içinde de pozitif vakalar olduğunu açıklayan Koca, buna dair bir rakam vermedi. Bunun yanı sıra, ilk vakaların yurtdışı ağırlıklı olduğunu ancak şu anda görülen vakaların çoğunlukla yurtdışı temaslısının temaslısı olduğunu açıkladı. Bir başka deyişle COVID-19, Türkiye’de yerel bir şekilde, ülke içi kaynaklı olarak yayılmaya devam ediyor.

Aynı basın açıklamasında Koca, 32 bin yeni sağlık personelinin kadroya dahil edileceğini duyurdu. Hastanelerde maske gibi malzemelerin eksik olduğuna dair eleştirileri yalanlayan Koca, küçük örneklerin kasıtlı olarak genelleştirildiğini öne sürdü. Bunun yanı sıra, yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlandığı ve 23 Mart itibarıyla Çin’den 50.000 tarama kiti getirildiği belirtildi.

23 Mart 2020 akşam saat 23:24’te Bakan Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 3 bin 672 testten 293’ünün pozitif çıktığını ve 7 yeni ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Böylece vaka sayısı 1.529’a COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı, 37’ye yükseldi. 

24 Mart 2020 akşam saat 22:08'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 3 bin 952 test yapıldığını ve bunların 343’ünün pozitif çıktığını bildirdi. Yeni vefat sayısının 7 olduğunu açıklayan Koca, hayatını kaybeden hastalardan birinin KOAH hastası olduğunu, 6’sının ise ileri yaşta olduğunu söyledi. Böylece toplam vaka sayısı 1.872'ye, ölen kişi sayısı ise 44'e yükseldi.

25 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mart 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında, iki COVID-19 hastasının taburcu edildiğini açıkladı. Bakan Koca, taburcu olanlardan birinin 8 gün yoğun bakımda kalan 65 yaşında bir hasta olduğunu ve taburcu edilen diğer hastanın ise 60 yaşında olduğunu dile getirdi. 

Bununla birlikte tedavi için Çin’den getirilen bir ilacın yoğun bakımda yatan 136 hastaya uygulandığı bildirildi.

Aynı basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda başlatılan uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar devam edeceğini duyurdu.

25 Mart 2020 akşam saat 23:41’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 5 bin 35 testten 561’inin pozitif sonuçlandığını ve 15 yeni vefat olduğunu duyurdu. Böylelikle toplam vaka sayısı 2 bin 433’e yükselirken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 59’a ulaştı.

26 Mart 2020 akşam saat 22:37'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte 7 bin 286 test yapıldığını ve bunların 1.196'sının pozitif çıktığını duyurdu. 16 kişinin daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklayan Koca, toplam can kaybının 75'e ulaştığını söyledi. Toplam vaka sayısı ise 3 bin 629'a yükseldi.

27 Mart 2020 akşam 23:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Koca, koronavirüse ilişkin vaka takibinin paylaştığı linkten yapılabileceğini duyurdu. 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 27 Mart günü yapılan 7 bin 533 testten 2 bin 69’u pozitif çıkarak vaka sayısı, 5 bin 698’e yükseldi. Bununla birlikte 27 Mart günü 17 yeni ölüm gerçekleşirken hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükseldi.

Bunun yanı sıra söz konusu tabloda yoğun bakım ve entübe hasta sayısına da yer veriliyor. Buna göre 27 Mart 2020 saat 18:00 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 344 iken entübe hasta sayısı 241. Ayrıca bugüne kadar 42 COVID-19 hastası da iyileşti.

28 Mart 2020

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 28 Mart günü yapılan 7 bin 641 testten 1.704’ü pozitif çıkarken son 24 saatte ölen kişi sayısı 16 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 7 bin 402’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 108’e ulaştı. 

28 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 445 iken entübe hasta sayısı 309 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 70’e yükseldi.

29 Mart 2020 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 29 Mart günü yapılan 9 bin 982 testten  1.815’i pozitif çıkarken 23 COVID-19 hastası daha hayatını kaybetti. Böylece toplam vaka sayısı 9 bin 217’ye yükselirken ölümle sonuçlanan vaka sayısı 131’e ulaştı.

29 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 568 iken entübe hasta sayısı 394 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 105’e yükseldi.

30 Mart 2020 

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 30 Mart günü yapılan 11 bin 535 testten 1.610'u pozitif çıkarken 37 yeni vefat daha gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 10 bin 827 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 168'e yükseldi.

30 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 725 olurken entübe hasta sayısı 523'e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 162 oldu.

31 Mart 2020

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 31 Mart günü yapılan 15 bin 422 testten 2 bin 704'ü pozitif çıkarken 46 yeni vefat gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 13 bin 531 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 214'e yükseldi.

31 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 847 olurken entübe hasta sayısı 622'ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 243'e ulaştı.

1 Nisan 2020 

1 Nisan tarihli Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre son 24 saat içinde yapılan 14 bin 396 testten 2 bin 148’i pozitif sonuç verdi ve toplam vaka sayısı 15 bin 679 oldu. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63 kişi artarak 277’ye yükselirken yoğun bakım ve entübe hasta sayıları da arttı. Buna göre toplam 979 hasta yoğun bakımda iken entübe hasta sayısı ise 692. 1 Nisan 2020 itibarıyla iyileşenlerin sayısı ise 333.

Bununla birlikte bir günde hazırlanan filyasyon sayısı 10 bini buldu. Filyasyon; hastalığın nereden kaynaklandığının ve nasıl bulaştığının geriye dönük takibidir. Test merkezi sayısı ise ülke çapında 75’e ulaştı.

1 Nisan 2020 akşamı illere göre vaka sayısı ilk defa paylaşıldı. Türkiye’deki tüm illerde COVID-19 görülmüş durumda. Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre İstanbul’da vaka sayısı 8 bin 852 bir başka deyişle toplam vaka sayısının %60’ı İstanbul’da. İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584 ve Kocaeli’de 410 vaka mevcut. 

Bununla birlikte toplam 39 ilde can kaybı yaşanırken hayatını kaybedenlerin sayısı İstanbul’da 117, İzmir’de 18 ve Kocaeli’de 8. Bakan Koca, hayatını kaybedenlerin %80’inin ve yoğun bakımdaki hastaların %75’inin 60 yaş üzeri olduğunu açıkladı. Ölen hastaların %69’unun hipertansiyon hastası olduğunu belirten Koca, kronik hastalığı olanların ağır risk grubunda yer aldığını yeniden vurguladı.

Ayrıca Bakan Koca, koronavirüs nedeniyle kaybedilen ilk hekimin Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu olduğunu kamuoyuna duyurdu. Koca, bugüne kadar 601 sağlık çalışanının test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

2 Nisan 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan veriler göre, son 24 saatte yapılan 18.757 test sonucunda 2.456 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve böylece toplam vaka sayısı 18 bin 135’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 79’a yükselirken Bakan Koca kaybedilen hastaların %82’sinin 60 yaş üzeri olduğuna dikkat çekti.

2 Nisan itibarıyla Türkiye’de yapılan toplam test sayısı 125 bin 556’ya ulaştı. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 1.101’e, toplam entübe hasta sayısı 783’e ulaşırken toplam 415 hastanın ise iyileştiği bildirildi. 

Son olarak Bakan Koca, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Feriha Öz’ün de COVID-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

3 Nisan 2020 

3 Nisan Cuma günü (19:30) itibarıyla Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na ait verilere göre son 24 saatte yapılan 16 bin 160 test sonucu 2 bin 786 yeni pozitif vaka gözlendi. Yeni sayılarla birlikte Türkiye genelindeki vaka sayısı 20 bin 921’e yükselirken hayatını kaybedenlerin sayısı da 69 kişi artarak 425 oldu. Yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.251, toplam entübe hasta sayısı 867 olurken toplam 484 hastanın iyileştiği belirtiliyor.

Bakan Koca, hastaneye ihtiyaç duymayıp evde tedavi görenlerin hastaların %86,7’sinin 60 yaşın altında olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra hastalık sebebiyle hayatını kaybedenlerin %64,2’sinin en az bir tane kronik veya alt hastalığının olduğu da açıklanan bilgiler arasında. Daha önce alınan önlemler kapsamında şehirlerarası toplu taşıma izne bağlanmış ve kendi araçlarıyla seyahat edenler için ise şehir girişlerinde kontrol noktaları konmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 Nisan akşamı yaptığı açıklamayla birlikte 3 Nisan Cuma gecesi itibarıyla 30 büyükşehre ve akciğer hastalıklarının sık görüldüğü Zonguldak’a araç giriş çıkıları kapatıldı. Bu şehirlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarının nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacak. Transit geçişler ise devam ediyor. Yasağın ilk kademede 15 gün süreyle uygulanacağı ve gerekirse uzatılabileceği belirtildi. 

Öte yandan 65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma yasağı, 20 yaş ve altındakileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Bu yasak 1 Ocak 2000 sonrasında doğmuş bireyleri kapsıyor.

İstanbul İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre bu yasak ile birlikte İstanbul’un %36’sının sokağa çıkması engellenmiş oldu. Ancak 20-64 yaş arası yaklaşık 9 milyon 987 bin kişinin ise şehir içi hareketliliğinde genel bir kısıtlama mevcut değil. İstanbul’da yeni vakalarla birlikte 100.000 kişi başına düşen vaka sayısı 3 Nisan itibarıyla %39 artış göstererek 57’den 79’a yükseldi.

Yeni tedbirler kapsamında pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği yerlerde de bu uygulama devam edecek.

Bunun yanı sıra kamuya açık alanlarda kalabalık oluşturacak şekilde bulunmak yasaklanırken sosyal mesafenin sağlanması için en az üç adımlık bir mesafenin korunması bekleniyor. Bu yasaklara uymayanlar ise idari ve adli cezalara tabi tutuluyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun isminin verileceğini açıkladı.

4 Nisan 2020

4 Nisan 2020 günü yapılan 19 bin 664 testten 3 bin 13’ü pozitif çıkarken son 24 saat içinde vefat eden kişi sayısı da 76 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 23 bin 934’e ulaşırken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 302 kişi artarak 786’ya ulaştı. Toplam 1.311 kişi yoğun bakımda tedavi görürken entübe hasta sayısı ise 909.

Vakaların büyük bir çoğunluğu hala İstanbul’da görülüyor. İstanbul İstatistik Ofisi’nin yaptığı modelleme çalışmasına göre ise salgın sürecinde İstanbul'da hafta içi dışarı çıkma oranı %16'ya kadar geriledi.

5 Nisan 2020

5 Nisan 2020 tarihli koronavirüs tablosuna göre yapılan 20 bin 65 testten 3 bin 135’i pozitif çıktı. Bu sayılarla birlikte toplam vaka sayısı 27 bin 069’a, toplam test sayısı ise 181 bin 445’e ulaştı. Son 24 saat içinde 73 hasta hayatını kaybederken yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.381, toplam entübe hasta sayısı ise 935’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 256 kişi artarak 1.042’ye ulaştı.

Toplu halde bulunulan ortamlarda maske takma zorunluluğu getirilmesinin ardında Sağlık ve Ulaştırma Bakanlıkları işbirliğinde 20-65 yaş aralığındaki yurttaşlara ücretsiz maske temini yapılacağı açıklandı. Kişi başına temin edilecek maske sayısı ise haftalık 5 adet.

6 Nisan 2020

6 Nisan’da açıklanan verilere göre son 24 saatte yapılan 21 bin 400 testten 3 bin 148’i pozitif çıkarak vaka artış hızı %11,7 oldu. 75 kişi daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybederken bugüne kadar koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı 649’a yükseldi. 6 Nisan’da iyileşenlerin sayısı ise 284 kişi artarak toplam 1.326’ya ulaştı. Son olarak yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.415 iken entübe hasta sayısı ise 966 oldu.

Salgınla mücadele kapsamında alınan önlemler arasına bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada Yeşilköy Atatürk Havalimanı’na 1000 oda kapasiteli hastane yapılacağını belirtti. Hastanenin 45 günde tamamlanması bekleniyor.

7 Nisan 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada 7 Nisan’da yapılan 20 bin 23 testten 3 bin 892 yeni pozitif vaka tespit edildiğini belirtti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 76 kişi artarak toplam 725’i buldu. 7 Nisan 2020 itibarıyla iyileşen kişi sayısı 256 olarak açıklanırken toplam 1.474 kişinin yoğun bakımda, 987 hastanın ise entübe olduğu belirtildi. 

Yapılan test sayısı arttıkça pozitif vaka sayısının da yükseldiğine değinen Koca, hastalıkla ilgili ilk bulguların değiştiğini, yalnızca yaşlıların hastalıktan etkilenmediğini ve genç kayıpların da verildiğini bir kez daha vurguladı.

7 Nisan 2020 günü Bakan Koca'nın Basın Açıklamasında Yer Alan Tablolar

İlk kez 1 Nisan 2020 Çarşamba günü Türkiye’de illere göre vaka sayıları açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Koca, tüm illerde koronavirüs vakası görüldüğünü ve vakaların yaklaşık %60’ı kadarının İstanbul’da olduğunu bildirmişti. Vaka sayılarında İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli izliyordu. 7 Nisan 2020 Salı akşamı paylaşılan koronavirüs haritasında da benzer bir tablo görüyoruz. Haritadaki kırmızı alanlar vakaların en yoğun olduğu yerleri işaret ediyor. Buna göre İstanbul, diğer iller arasında hastalığın açık ara en çok etkili olduğu il. İstanbul özelindeki haritaya göre de en çok kıyı ve merkez ilçeler virüsten etkilenmiş durumda. 

Bununla birlikte Sağlık Bakanı tarafından paylaşılan tablolarda hastaların yaş ve cinsiyete göre dağılımına bakmak da mümkün. Verilere göre en çok vaka, 25-60 yaş grubu aralığında bulunuyor. Türkiye’de salgının genç yaş gruplarında yayılmasına rağmen hala 20-65 yaş aralığındaki bireylerin sokağa çıkmalarına ilişkin bir kısıtlama olmaması da tartışılanlar arasında. Bunun yanı sıra genel olarak erkek hastaların çoğunlukta olduğu fark ediliyor.

Öte yandan hayatını kaybeden kişilerin yaş ve cinsiyete göre dağılımına bakıldığında, yaşanan can kayıplarının büyük bir çoğunluğunun 55-90 yaş aralığında olduğu görülüyor. Bu grup içinde en çok etkilenenler ise 65-80 yaş bandında bulunuyor. Bununla birlikte vefat edenlerin çoğunu yine erkek hastalar oluşturuyor.

Son olarak Bakan Koca, hastalığın pnömoniye, yani zatürreye dönüş oranlarını açıkladı. Zatürre, akciğerlerin iltihaplanması ve dolayısıyla hastalığın seyrinin ağırlaşması anlamına geliyor. Bakanın açıkladığı verilere göre özellikle 29 Mart gününden itibaren hastalığın zatürreye dönüş oranlarında bir azalma mevcut. Bu bağlamda 29 Mart tarihinde hastaların yarısında hastalık pnömoniye dönerken 6 Nisan’da bu oran %19,5’e kadar gerilemiş görünüyor.

8 Nisan 2020

8 Nisan tarihli açıklamaya göre Türkiye’de son 24 saatte yapılan 24 bin 900 testten 4 bin 117’si pozitif çıkarken toplam vaka sayısı da 38 bin 226’ya yükseldi. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 87 kişi artarak toplam 812’ye ulaştı. Toplamda 1.846 kişi iyileşti. Bunun yanı sıra yoğun bakımda 1.492 hasta bulunurken entübe hasta sayısı ise 995. Bakan Koca, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki artış hızının düştüğünü belirtiyor.

Öte yandan Türkiye, son 24 saat içinde en çok yeni vaka bildiren ülkeler arasında ABD, Birleşik Krallık ve İspanya’nın ardından 4 bin 117 vaka ile 4. sırada. Türkiye, halen sürmekte olan aktif vakalar açısından da 35 bin 568 vaka ile Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor. Kritik ve ciddi durumda olan hastaların sayısına göre ise 1.492 kişi ile yine 7. sırada.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘’Pandemi İzolasyon takip Projesi’’nin detaylarını paylaştı. Güney Kore, Çin, Singapur gibi salgınla mücadelede başarılı bulunan ülkelerin uyguladığı yöntemlere benzerlik gösteren bu projenin detayları şu şekilde:

 • Virüs riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunan kişiler evlerinden ayrılmaları durumunda, telefonlarına uyarı mesajı gidecek.
 • Otomatik çağrı sistemiyle bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve evlerine dönmeleri söylenecek. 
 • Uyarıyı ve çağrıyı dikkate almayan kişiler emniyetle paylaşılacak ve idari önlem ve cezalar uygulanacak.
 • Yollarda kontrol yapan emniyet ekipleri, kişilerin bilgilerini sorgulayarak bir ihlal söz konusu olup olmadığını öğrenebilecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında projenin 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na da uygun olduğu ifadeleri yer alıyor. Bununla birlikte Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 6. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ifadeler, sağlık durumu gibi özel nitelikli verilerin paylaşımıyla ilgili istisnai durumlar tanımlıyor.

9 Nisan 2020

Bugün yapılan 28 bin 578 test içinde 4.056 pozitif vaka tespit edildi ve böylece Türkiye’de görülen toplam vaka sayısı 42 bin 282’ye yükseldi. Bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 96 kişi olurken toplam ölüm sayısı 908 oldu. İyileşen kişi sayısı ise 9 Nisan itibarıyla 296 kişi artarak 2 bin 142 kişiye yükseldi. Yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.552 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1.017.

Bakan Koca, günlük 30.000 test hedefine ulaşılmak üzere olunduğunu dile getirirken artan test sayısına rağmen vaka artış hızının düşme eğilimde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Türkiye’de toplam vaka sayısı son bir hafta içinde ikiye katlanarak 40 bini geçti. Test başına vaka oranı ise %15,3. Güncel verilere göre Türkiye, tespit edilen yeni vaka sayısına göre sırasıyla ABD, Fransa, İspanya ve İtalya’nın ardından 5. sırada yer alıyor.

10 Nisan 2020

10 Nisan 2020’de açıklanan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 30 bin 864 testten 4 bin 747’si pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 47 bin 29’a yükseldi. Bugün hayatını kaybedenler 98 kişi olurken bugün iyileşenler 281 olarak belirtildi. Böylelikle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.006’ya iyileşen kişi sayısı ise 2 bin 423’e yükseldi. Güncel olarak yoğun bakımda olanların sayısı 1.667 iken entübe hasta sayısı ise 1.062. Bugün açıklanan yeni vakalarla birlikte bir önceki güne göre vaka artış hızı %11,23 oldu.

Bunun yanı sıra alınan önlemlere yenileri eklendi. Bugün itibarıyla eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. Maske almak isteyenler, eczaneye gidip TC kimlik numaralarını ve cep telefonlarını siteme kaydettirmelerinin ardından telefon numaralarına gelen doğrulama koduyla maskelere erişebilecek. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, her vatandaşa her 10 gün için 5 adet maske verileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından akşam 22:04’te yapılan duyuruya göre, 10 Nisan Cuma saat 24:00 ile 12 Nisan Pazar 24:00 tarihleri arasında Büyükşehir statüsündeki 30 şehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı getirildi. Sokağa çıkma yasağına ilişkin detaylar kamuoyuyla 23:05 sularında paylaşılırken yasağı duyan birçok kişi marketlere ve tekellere akın etti. Sokağa çıkma yasağının çok geç bir saatte ve ayrıntısız açıklanması eleştiriliyor. Yasağın ilanının ardından oluşan market kuyruklarında sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesi de endişeyle karşılandı. Sokağa çıkma yasağına uymamanın cezası ise 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre, 3 bin 150 TL.

11 Nisan 2020

11 Nisan tarihinde yapılan 33 bin 170 test içinde 5 bin 138 yeni pozitif vaka tespit edildi. Bu sayı Türkiye’de şimdiye kadarki en yüksek günlük yeni vaka sayısı. Bir önceki güne göre vaka artış hızı ise %10,9 civarında gerçekleşti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 95 kişi artarak 1.101’e yükseldi. 11 Nisan’da iyileşenler ise 542 kişi artarak toplam 2 bin 965’e ulaştı. Güncel olarak yoğun bakım hasta sayısı 1.626 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1.021. 

Fahrettin Koca, vaka sayısındaki artışın yapılan testle orantılı olarak arttığını belirtirken yoğun bakımda olan hasta sayısında böyle bir artış gerçekleşmediğini vurguladı. Yoğun bakımdaki hastaların aktif vakalar içindeki oranı 8 Nisan’da %4,19’dan 11 Nisan tarihinde %3,38’e düştü. Entübe hastaların aktif vakalar içindeki oranı ise 8 Nisan’da %2,80 seviyesinden 11 Nisan’da %2,12’ye indi.

12 Nisan 2020

12 Nisan Pazar günü yapılan 35 bin 720 testten 4 bin 789’u pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 56 bin 956’ya yükseldi. Gün içinde 97 kişi hayatını kaybederken iyileşenlerin sayısı 482 kişi arttı. Önceki güne göre vaka artış hızı %9 civarında seyrederken; Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından dünyada en çok yeni vaka açıklayan 3. ülke oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.665, toplam entübe hasta sayısı ise 978 olarak açıklandı. Türkiye’de 1 milyon nüfus başına düşen test sayısı ise 4 bin 459.

10 Nisan Cuma akşamı 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta hafta sonuyla sınırlı olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. İlanın ardından marketlere akın eden kişiler arasında arbedeler yaşanmış ve market kuyruklarında oluşan kalabalıklarda sosyal mesafe kuralına uyulmadığı dikkat çekmişti. 12 Nisan akşamı ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son yaşananlar nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Soylu’nun istifasını kabul etmedi.

13 Nisan 2020

13 Nisan akşamı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre bugün 34 bin 456 test yapılırken bunlar arasında 4 bin 93 yeni vaka tespit edildi. Böylece bir önceki güne göre %7,2’lik bir artışla toplam vaka sayısı 61 bin 49’a yükseldi. Hayatını kaydebenlerin sayısı 98 kişi artarak 1.296’ya ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise 511 kişi artarak 3 bin 957’ye yükseldi. Bununla birlikte yoğun bakım hasta sayısı 1.786 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1036 oldu.

Aktif vakaların içinde yoğun bakımdaki ve entübe hasta oranı bir süredir düşüş trendindeyken 13 Nisan günü iki oranda da küçük artışlar yaşandı. Bununla birlikte vaka artış hızında bir yavaşlama olsa da Türkiye, en çok yeni vaka bildiren ülkeler arasında dördüncü sırada geliyor.

10 Nisan Cuma akşamı geç saatlerde ve detay verilmeden duyurulan sokağa çıkma yasağı, birçok kişiyi sokaklara dökmüş; marketlerde kalabalık kuyruklar oluşmuştu. Bu nedenle yasak hem çok eleştirilmiş hem de yeni vakalara neden olabileceği korkusuyla endişe yaratmıştı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer yaptığı açıklamada virüsün kuluçka süresi de göz önünde bulundurulursa bu tür uygulamaların etkilerinin ancak 10 gün sonra görülebildiğini dile getirdi. 

Bunun yanı sıra tutukluların ve hapishanelerin koşulları salgın sürecinde konuşulmaya devam ediyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gün’ün yaptığı son açıklamaya göre 5 açık ceza infaz kurumunda toplam 17 hükümlüye Covid-19 teşhisi konuldu ve hastalardan 3'ü hayatını kaybetti.

14 Nisan 2020

Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre son 24 saatte yapılan 33 bin 70 testin 4 bin 62’si pozitif çıktı. Böylelikle ülke genelinde toplam vaka sayısı 65 bin 111’e ulaştı. Bununla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 107 kişi artarak toplam vefat sayısı 1.403’e yükseldi. Yoğun bakımda olan hasta sayısı toplam 1.809, entübe hasta sayısı ise 1.087 olarak belirtildi. Bunun yanı sıra bugün iyileştiği belirtilen 842 kişi ile birlikte toplam 4 bin 799 kişi hastalığı atlatmış oldu.

Bakan Koca’nın belirttiği üzere Türkiye’de vaka artış hızında bir düşüş gözlemlenirken ve önümüzdeki günlerde vaka sayısının pik yapması ve ardından plato dönemine geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte toplam ölüm sayısının toplam vaka sayısına oranı 4 Nisan’dan beri %2,09-%2,15 aralığında gerçekleşirken Bakan Koca, filyasyon ekipleri tarafından takibi yapılan kişi sayısının 251 bin 28 olduğunu belirtti.

Dünya geneline baktığımızda Türkiye, hastalığın en çok görüldüğü ülkeler arasında 9. sırada, 14 Nisan itibarıyla açıklanan günlük yeni vaka sayısı ile ise 4. sırada yer alıyor.

Son olarak koronavirüs önlemleri kapsamında Kasım 2019 celp döneminde askere alınanların terhisinin 1 aylığına ertelenmesi düşünülüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önümüzdeki dönemde 53 bin kişinin celp kapsamında askere alınmasının ve 66 bin kişinin terhis olmasının büyük bir hareketlilik yaratacağını belirterek kamu sağlığının tehlikeye girmemesi adına nisan ayında askere alımların ertelenmesini, birliklere yeni er gelmeyeceği için de kasım ayında silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasını Cumhurbaşkanı onayına sundu.

15 Nisan 2020

Bakan Koca tarafından 15 Nisan’da açıklanan verilere göre son 24 saat içinde toplam 34 bin 90 test yapıldı ve 4 bin 281 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 115 kişi artarak 1.518’e yükselirken bugün iyileşen 875 kişi ile birlikte toplam 5 bin 674 kişi hastalığı atlatmış oldu.

Bununla birlikte yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.820 iken entübe hasta sayısı ise 1.052 oldu. Bakan Koca, vaka sayısındaki artış hızı ile yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayılarındaki artış hızlarının sabit kalma eğilimde olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra duyurulan 115 yeni ölümle birlikte bugüne kadar gerçekleşen en yüksek günlük ölüm miktarı bildirilmiş oldu. Türkiye, günlük yeni ölüm sayısında dünya genelinde sekizinci sırada yer alıyor. Günlük yeni vaka sayısında ise Türkiye, 15 Nisan günü ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından en çok yeni vaka açıklayan üçüncü ülke oldu.

Güncel olarak Türkiye’de bir milyon kişi başına düşen test sayısı 5 bin 664, bir milyon kişi başına düşen vaka sayısı ise 823.

16 Nisan 2020

16 Nisan’da Bakan Koca tarafından açıklanan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 40 bin 427 testten 4 bin 801’i pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 74 bin 193’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 125 kişi artarak 1.643’e yükseldi. Bu günlük ölüm sayısıyla birlikte şimdiye dek bir gün içinde gerçekleşen en yüksek can kaybı yaşanmış oldu. Son 24 saat içinde iyileşen 1.415 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 7 bin 89’a ulaştı. Ayrıca yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.854, entübe hasta sayısı ise 1.040 kişi.

Bakan Koca yaptığı açıklamada 40 bin test hedefinin aşıldığını ve vaka sayısındaki artışın öngörülebilir bir düzeyde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Türkiye, 16 Nisan günü dünyada en çok yeni vaka bildiren 2. ülke oldu. En çok vakanın bildirildiği ülke ise hala ABD.

17 Nisan 2020 

Bakan Koca’nın 17 Nisan’da açıkladığı verilere göre gün içinde yapılan 40 bin 270 testten 4 bin 353’ü pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 78 bin 546’ya ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 126 kişi artarak 1.769 olurken iyileşenlerin sayısı ise 1.542 kişi artarak 8 bin 631’i buldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.845, entübe hasta sayısı ise 1.014 olduğu belirtildi. 

Bakan Koca, 65 yaş üzerine gelen sokağa çıkma yasağından önce vakaların %35’inin 65 yaşından büyük olduğunu, kısıtlama sonrası bu oranın %18’e kadar düştüğünü belirtti. Bunun yanı sıra vaka artış hızının düşmekte olduğunu belirten Koca, ilerleyen günlerde plato evresine girilmesinin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Bununla birlikte hastanelerin yoğun olduğunu düşünüp semptomlarını göz ardı edenlerin hastanelere başvurması gerektiğini, hastanelerin kapasitesinin yeterli olduğunu belirtti. Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberde, semptom gösteren birinin şüpheli kabul edileceği ve hasta biriyle temasta bulunup bulunmaması fark etmeksizin bu kişiye test yapılacağı belirtiliyor.

18 Nisan 2020 

18 Nisan günü yapılan 40 bin 520 testten 3 bin 783’ü pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 82 bin 329’a yükseldi. Bununla birlikte vefat edenlerin sayısı 121 kişi artarak 1.890’a yükselirken son 24 saatte iyileşen 1.822 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 10 bin 453’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.894 olurken entübe hasta sayısı ise 1.054.

Bakan Koca’nın açıkladığı üzere hastalıkla mücadelede 5. haftasında olan Türkiye’de sağlık kuruluşlarında doluluk oranı %60’ı aşmazken servis doluluk oranının da %50’yi aşmadığını belirtti. Koca, yaptığı paylaşımda İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının ise 20 Nisan’da açılacağını belirtti.

19 Nisan 2020 

19 Nisan Pazar günü paylaşılan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 35 bin 344 testten 3 bin 977’i pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 86 bin 306 oldu. Gün içinde gerçekleşen yeni ölümlerle birlikte toplam ölüm sayısı 2 bini aşmış durumda. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 1.523 kişi yükselerek 11 bin 976’yı buldu. Haftanın bitiminde yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 1.922 olurken toplam entübe hastalar ise 1.031 kişi. 

Gün bazında küçük çaplı dalgalanmalar haricinde yoğun bakımdaki ve entübe hastaların toplam vakalara oranında düşüş söz konusu olsa da toplam ölümlerin toplam vakalara oranı günden güne artış gösteriyor. Bununla birlikte günlük yeni vaka sayısı bakımından dünyada 6. sırada olan Türkiye, artık toplam vaka açısından Çin ve İran’dan önce geliyor.

20 Nisan 2020 

Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilere göre gün içinde 39 bin 703 test yapılırken 4 bin 674 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 90 bin 980’e ulaştı. Günlük ölüm sayısı 123 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 140 kişiye yükseldi. Bununla birlikte 20 Nisan’da açıklanan 1.454 kişi ile birlikte toplam iyileşen kişi sayısı 13 bin 430 kişi oldu. 20 Nisan itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.909, entübe hasta sayısı ise 1.033.

Türkiye’de toplam vaka sayısı 90 bini geçerken en çok Covid-19 vakası tespit edilen ülkeler arasında Türkiye Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor. Günlük ölüm sayısı ile de 7. sırada olan Türkiye, aynı zamanda 20 Nisan’da ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından en çok vaka bildiren 3. ülke.

Hafta sonu büyükşehirlerde ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağına benzer şekilde, 23 Nisan tatili hafta sonu ile bağlanarak dört günlük sokağa çıkma yasağı getirileceği duyuruldu. Yasak yine 30 büyükşehri ve Zonguldak’ı kapsıyor.

Son olarak İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı 20 Nisan günü açıldı ve hastanenin salgınla mücadele kapsamında hizmet vereceği açıklandı. Fahrettin Koca şu anda 450 yoğun bakım yatağının 155’inin kullanılabilir durumda olduğunu ve her odada ventilatör bulunduğunu da ayrıca belirtti.

21 Nisan 2020

21 Nisan akşamı açıklanan verilere göre son 24 saat içinde 39 bin 429 test yapıldı ve 4 bin 611 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 95 bin 591’e yükseldi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 119 olurken toplam vefat sayısı 2 bin 259’a yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1488 kişi ile birlikte toplam 14 bin 918 kişi hastalığı atlatmış oldu. Yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 1.865 ve entübe hastaların sayısı 1.006 oldu. 

Türkiye’de bugüne kadar toplam 713 bin 409 test yapılırken 1 milyon kişi başına düşen test sayısı ise 1.133. Toplam vaka sayısı bakımından Türkiye, Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor.

23-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek dört günlük sokağa çıkma yasağına istinaden İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri market ve bakkallar 09:00-14:00 arası faaliyet gösterebilecek. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar haricinde, zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacıyla ikametlere en yakın markete gidip gelmek serbest olacak. Aynı saatler arasında bakkal ve marketler evlere servis şeklinde de satış yapabilecek. 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günleri ise bu işletmeler kapalı olacak. Yasak süresince ekmek üretiminin yapıldığı fırınlar, unlu mamul ruhsatlı işyerleri ve tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri açık olacaklar.

Bunun yanı sıra, Ramazan ayı sebebiyle sokağa çıkma yasağı süresince evlere servis yapan lokanta ve restoranlar, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler ve veterinerler de açık olacak. Aynı zamanda su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri de hizmet vermeye devam edecek yerler arasında.

22 Nisan 2020 

22 Nisan’da yapılan 35 bin 535 test içinden toplam 3 bin 89 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 98 bin 674 olurken Türkiye, Asya’da en çok vaka görülen ülke. Son 24 saat içinde yaşanan 117 can kaybı ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 2 bin 376’ya yükseldi. Gün içinde iyileşen 1.559 kişi ile birlikte bugüne kadar sağlığına kavuşanların sayısı ise 16 bin 477. Ayrıca güncel olarak yoğun bakımda yatan hasta sayısı 1.814 iken entübe hasta sayısı 985. 

Türkiye’de Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sosyal mesafenin korunmasına ilişkin endişeler arttı. Bakan Koca, kalabalık iftar yemeklerinin düzenlenmemesi için uyarıda bulundu.

23 Nisan 2020

23 Nisan tarihinde yapılan 40 bin 963 testten 3 bin 116’sı pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 10o bini aştı. Gün içinde yaşanan 115 can kaybı ile birlikte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 491’e yükselirken gün içinde iyileşen 2 bin 14 hasta ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 18 bin 491 oldu. 23 Nisan itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.816, entübe hasta sayısı ise 982 oldu.

Aktif vakaların içinde yoğun bakımdaki ve entübe hasta oranı düşmekle beraber, ölüm oranlarında düzenli bir artış söz konusu. Buna karşın vaka artış hızı bir önceki güne göre %3,16 olurken bu değerde de düzenli bir düşüş söz konusu.

24 Nisan 2020 

24 Nisan akşamı açıklanan verilere göre günlük iyileşme sayısı ilk kez günlük vaka sayısını geçti. Bu doğrultuda gün içinde yapılan 38 bin 351 testten 3 bin 122’si pozitif çıkarken toplam vaka sayısı 104 bin 912’ye yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı 3 bin 246 artarak 21 bin 737’ye ulaşırken hayatını kaybeden 109 kişi ile birlikte toplam can kaybı 2 bin 600 kişiye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı üzere son 24 saat içinde taburcu olan hastaların sayısı, bugüne kadar iyileşenlerin yaklaşık %15’ini oluşturuyor. 24 Nisan Cuma günü itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.790, entübe hasta sayısı ise 929 oldu. 

Bunun yanı sıra 24 Nisan itibarıyla Türkiye, toplam vaka sayısı açısından dünyada yedinci, açıklanan yeni vaka sayısı bakımından ise Birleşik Krallık’ın ardından altıncı sırada bulunuyor. Toplam test sayısı 830 bin 257 olurken 1 milyon nüfus başına düşen test sayısı ise 9 bin 844 adet.

25 Nisan 2020 

25 Nisan Cumartesi akşamı paylaşılan verilere göre günlük iyileşen hasta sayısı, günlük vaka sayısının bugün de üzerinde seyretti. Gün içinde 38 bin 308 test yapıldı ve 2 bin 861 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 106 artarak 2 bin 706’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 865 oldu. Böylece bugüne kadar toplam 25 bin 582 hasta, sağlığına kavuştu. 25 Nisan günü yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.782 olurken toplam entübe hasta sayısı ise 900. 

Büyükşehirlerde uygulanan sokağa çıkma yasağının üçüncü gününde Bakan Koca, Ramazan dolayısıyla kalabalık grupların bir araya gelmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

26 Nisan 2020

26 Nisan Pazar günü yapılan 30 bin 177 testten 2 bin 357’si pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 110 bin 130’a yükseldi. Günlük test sayısında yaşanan ciddi düşüş dikkat çekerken Bakan Koca, temas ortamının azalması sebebiyle 50 bine varan günlük test kapasitesinin 30 bininin kullanıldığını açıkladı. Gün içinde yaşanan can kaybı 99, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 558 oldu. Böylece bugüne kadar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 805’e ulaşırken iyileşenlerin sayısı ise 29 bin 140’a yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.776, toplam entübe olan hasta sayısı ise 883 oldu. 

Fahrettin Koca, son 20 gün içinde açıklanan en düşük günlük yeni vaka sayısının 26 Nisan’da gerçekleştiğini belirtti. Son iki günde yoğun bakımda olan hastaların aktif vakalara oranı yüzdesel olarak ufak bir yükseliş gösterirken entübe hasta oranı da benzer şekilde düşüş gösterdi. Son iki günde ölüm oranı yüzdesel olarak artmaya devam ederken vaka artış hızı ise düşüş eğiliminde. Bununla birlikte ülke genelinde günlük iyileşenlerin sayısı günlük yeni vaka sayısını 3 gündür geçmekte.

26 Nisan Pazar akşamı itibarıyla Türkiye en çok yeni vaka tespit edilen ülkeler arasında Brezilya’nın ardından altıncı sırada, günlük can kaybında da sekizinci sırada yer aldı. Türkiye’de bugüne kadar yapılan test sayısı 889 bin 742, bir milyon nüfus başına düşen test sayısı ise yaklaşık 10 bin civarında.

Bunun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı paylaşımda, uygulanan sokağa çıkma yasağına karşın bu hafta sonu toplu taşıma kullanımında geçen haftaya oranla %20 artış gözlendiği belirtildi. İBB, 27 Nisan Pazartesi yaşanabilecek muhtemel yoğunluğa karşı ek otobüs, metrobüs ve metro seferleri konulduğunu duyurdu.

27 Nisan 2020 

27 Nisan akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 20 bin 143 test yapılırken yeni vaka sayısı 2 bin 131 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 112 bin 261’e ulaştı. 27 Nisan günü hayatını kaybedenlerin sayısı 95 olurken toplam can kaybı 2 bin 900’e yükseldi. Bununla birlikte gün içinde 4 bin 651 hasta iyileşirken Türkiye’de toplam iyileşen sayısı 33 bin 791 oldu. Ayrıca yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.736 ve toplam entübe hasta sayısı 882. 

Bakan Koca, temas ortamının azalması nedeniyle daha az teste ihtiyaç duyulduğunu ve bu nedenle günlük test sayılarında düşüş yaşandığını belirtti.

Bunun yanı sıra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlemler kapsamında hafta sonları büyük şehirlerde ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının önümüzdeki haftalarda da devam edeceğini ve bu doğrultuda 1 Mayıs Cuma günü tatilinin de hafta sonuna bağlanarak üç günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.

28 Nisan 2020

28 Nisan akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 29 bin 230 test yapılırken yeni vaka sayısı 2 bin 392 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 114 bin 653’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 92 artarak 2 bin 992’ye yükselirken gün içinde iyileşen 5 bin 18 kişi ile birlikte toplam 38 bin 809 kişi hastalığı atlatmış oldu. Güncel verilere göre yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.621 ve entübe hasta sayısı 845. Bu haliyle Türkiye, 28 Nisan akşamı itibarıyla İspanya’nın ardından en çok vaka açıklayan beşinci ülke oldu. 

Bunun yanı sıra, İstanbul Eczacı Odası’nın açıkladığı yeni düzenlemeye göre SGK’lı çalışanlar ve kamu çalışanları maskelerini çalıştıkları iş yerleri ve kurumlardan talep edecek.

Ayrıca Türk Hava Yolları’nın yaptığı açıklamaya göre 28 Mayıs tarihine kadar tüm iç ve dış hat uçuşları durduruldu.

Son olarak 1-2-3 Mayıs tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasağının detaylarına ilişkin genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlandı. Genelgeye göre 1 Mayıs Cuma günü bakkal ve manavlar 09:00-14:00 saatleri arasında açık olacak ve araç kullanmamak şartıyla en yakın market ve bakkallara gidilebilecek. Market ve bakkallar cuma ve cumartesi günleri ise kapalı olacak. Ayrıca söz konusu üç gün boyunca ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri ile tatlı üretimi ve satışı yapılan yerlerin açık olacağı duyuruldu.

29 Nisan 2020 

29 Nisan akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan bilgilere göre bugün 43 bin 498 test yapıldı ve 2 bin 936 yeni vaka tespit edildi. Bu haliyle Türkiye, günlük yeni vaka sayılarında dünyada beşinci sırada bulunuyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 89 artarak 3 bin 81’e yükselirken bugün iyileşen 5 bin 231 kişi ile birlikte toplam 44 bin 22 kişi hastalığı atlattı. Yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.574, entübe hastaların sayısı ise 831.

Fahrettin Koca, güncel verilere göre toplam iyileşme sayısının toplam vaka sayısının üçte birini geçtiğini belirtti. Bakan Koca, Türkiye’de yapılan filyasyon yöntemi ile virüs taşıması şüpheli kişilere odaklanıldığını, filyasyon yöntemini uygulamak yerine yaygın tarama yapan ülkelerin ise istediği sonucu alamadığını söyledi. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar filyasyon ekipleri tarafından 464 bin 434 kişinin takibi yapıldı. Bunun yanı sıra vaka ölüm oranının ise %2,58 olduğu açıklandı.

Önlemlere uyulmadığı takdirde Türkiye’nin ikinci dalgaya maruz kalacağı konusunda uyarı yapan Koca, ülkenin pik döneminde olduğunu ve düşüş trendine de girildiğini söyledi. 29 Nisan itibarıyla 100 bin sağlık çalışanından 7 bin 428’inin enfekte olduğu açıklandı. Buna ek olarak Bakan Koca, sağlık çalışanlarının tüm hastalar içindeki oranının %6,5 olduğunu ve oranın Avrupa ülkelerindeki oranlardan düşük olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 29 Nisan günü düzenlediği basın toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında 30 Nisan’a kadar sürmesi planlanan uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı. Bakan Selçuk, sınıf geçme notu belirlenirken birinci dönem notlarının esas alınacağını bildirirken LGS tarihiyle ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı tarafından açıklama yapılacağını söyledi.

30 Nisan 2020

30 Nisan Perşembe günü yapılan 42.004 test sonucu 2 bin 615 yeni vaka tespit edilirken yapılan toplam test sayısı 1 milyonu aştı. Bugün yaşanan 93 can kaybı ile hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 174’e yükselirken bugün iyileşen 4 bin 846 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı ise 48 bin 886 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.514, entübe hasta sayısı ise 803 olarak belirtildi.

Bugün yeni vaka sayısında geçtiğimiz 3 güne oranla bir yükseliş meydana gelirken, Fahrettin Koca yeni vakalardaki artışın öngörülebilir düzeyde olduğunu söyledi. Günlük ölümlerde ise düşüş trendi devam ediyor. Türkiye, en çok yeni vaka tespiti yapılan ülkeler arasında İspanya’nın ardından 6. sırada, toplam vaka sayısı bakımından ise 7. sırada yer alıyor.

Vakaların %60’a yakınının İstanbul’da olduğunu belirtirken İstanbul’un yoğun bir yerleşim yapısının olduğunu ve toplu yaşamın yaygın olduğunu vurguladı. İstanbul’un Vuhan kentinden ve Amerika eyaletlerinden farkına dikkat çeken Koca, bu vaka oranının fazlalığına rağmen 5. haftada İstanbul’un kontrol altına alındığını söyledi. Bunun yanı sıra Bakan Koca, Türkiye’de 10 bin kişiye düşen yatak sayısının 28, 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısının ise 49 olduğunu belirtti.

1 Mayıs 2020

1 Mayıs akşamında Fahrettin Koca tarafından paylaşılan verilere göre bugün yapılan 41 bin 431 test sonucu 2 bin 188 yeni vaka tespit edilirken toplam vaka sayısı 122 bin 392’ye yükseldi. Günlük can kaybı 84 olarak belirtildi ve hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 258’i buldu. Gün içinde iyileşen 4 bin 922 kişiyle birlikte ise bugüne kadar 52 bin 808 kişi hastalığı atlatmış oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son 24 saatte iyileşenlerin sayısının yeni tanı konan hastaların sayısının 2,5 katı olduğunu belirtti. Ayrıca iyileşen kişi sayısının toplam vaka sayısına oranının ise %45’e yakın olduğunu açıkladı. Bu doğrultuda aktif vaka sayısı 65 bin 326’yı buluyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.480, entübe hasta sayısı ise 818.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı azalmakla birlikte, yoğun bakımdaki ve entübe hastaların aktif vakalar içindeki oranı da son üç gün içinde artış gösterdi. Vaka ölüm oranı da artış göstermekle birlikte, vaka artış hızı geçtiğimiz 2 güne oranla düşüş gösterdi.

2 Mayıs 2020

2 Mayıs akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 318 test yapıldı ve toplam test sayısı 1,1 milyonu aştı. Günlük yeni vaka sayısı 1.983 olurken toplam vaka sayıso 124 bin 375’e yükseldi. Fahrettin Koca, günlük vaka sayısının 30 Mart’tan beri ilk defa 2 binin altına düştüğünü vurguladı. Son 24 saatte hayatını kaybeden 78 kişi ile birlikte toplam can kaybı 3 bin 336’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı 4 bin 451’e varırken hastalığı atlatanların toplam sayısı 58 bin 259 oldu. Bakan Koca, gün içinde iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısının ise neredeyse iki buçuk katı olduğunu söyledi. Yoğun bakımdaki hasta sayısının 1.445, entübe hasta sayısının ise 778 olduğu belirtildi.

Türkiye, bugün en çok yeni vaka açıklayan ülkeler arasında İspanya’dan sonra beşinci sırada yer alırken, toplam vaka açısından ise Almanya’nın ardından yedinci sırada.

3 Mayıs 2020

3 Mayıs Pazar akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 24.001 sonucu 1.670 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 61 olarak belirtilirken, toplam sayı ise 3 bin 397’ye yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 4 bin 892’yi buldu ve bu sayede toplam sayı 63 bin 151’e yükseldi. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, 11 Mart’tan itibaren ilk kez toplam iyileşen hastaların sayısının (63.151), aktif Covid-19 hastalarının sayısını (59.497) geçtiğini söyledi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.424 olurken, entübe hasta sayısı ise 766 olarak açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ise, 3 Mayıs Pazar gecesi bitmesi planlanan 31 ile yönelik giriş/çıkış yasaklaması kabine toplantısında tekrar değerlendirilmek üzere 4 Mayıs Pazartesi 24:00’a kadar uzatıldı. Gerekli açıklamasının Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde verilecek karar doğrultusunda yarın açıklanacağı söylendi.

4 Mayıs 2020

4 Mayıs akşamı paylaşılan tabloya göre, bugün 35 bin 771 test yapıldı ve 1.614 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda düne oranla test sayısındaki artışa göre yeni tanı sayısının azaldığını da ekledi. Bugün 64 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybederken toplam can kaybı 3 bin 461’e yükseldi. Bugün iyileşen 5 bin 15 kişi ile birlikte ise hastalığı atlatanların sayısı 68 bin 166 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.384, entübe hasta sayısı ise 727 kişi olarak açıklandı. Türkiye bugün, açıklanan yeni vaka sayısı açısından dünyada 7. toplam vaka sayısı bakımından ise 8. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası basın açıklamasında bulundu. Öncelikle salgın kapsamında şimdiye kadar alınan önlemleri özetleyen Erdoğan, alınan tedbirlerden etkilenen kesimlere destek programları açıklandığını söyledi. Sunulan finansman ve sosyal destek paketlerinin tutarının 200 milyar lirayı aştığını belirtti. İlk 2 sosyal destek programıyla 4 milyonu aşkın vatandaşa biner lira nakdi yardımda bulunduğunu, daha kapsamlı olan 3. sosyal destek programıyla da bu konuda çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Hala devam eden Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasına yapılan bağışların toplamının 1 milyar 910 bin lirayı bulduğunu belirtti. Erdoğan, aynı zamanda 57 ayrı ülkeye tıbbi malzeme desteği yapıldığını belirtti. 

Türkiye’nin normalleşme takvimini de açıklayan Erdoğan, aşılar ve ilaçlar geliştirilene kadar, yaşamın tam anlamıyla normale dönmeyeceğini ve ‘’yeni normalliğe’’ geçiş yapılacağını belirtti. Açıklamaya göre, kalabalık yerlerde maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralları devam edecek olmakla beraber, uluslararası uçuşların ne zaman devam edeceği halen belirsiz. Mayıs ayı normalleşme planına göre, tüm kurum ve işletmeler Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilecek rehberlere tabii olacak. 

Normalleşme planın detayları şu şekilde:

 • 65 yaş üzeri gruba ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde 4 saat sürüyle yürüme mesafesi kapsamında dışarı çıkmasına izin verilecek. İlk uygulama 10 Mayıs’ta saat 11:00-15:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
 • 20 yaş altı için ise bu esnetme 2 grup halinde uygulanacak. 0-14 yaş grubu, 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 saat arası yürüme mesafesinde dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş grubu ise yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecek. Uygulama sonraki haftalarda kurallara riayete göre devam edecek.
 • 10-11 Mayıs hafta sonu yine sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. 
 • 31 ilde uygulanmakta olan şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırması ilk etapta bu geceden itibaren Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Mersin ve Muğla. Her hafta iller ile yapılan değerlendirme sonucu uygulamaya devam edilecek. Diğer 24 ilde ise giriş-çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatıldı.
 • İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ticari taksiler için tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs itibarıyla sona eriyor.
 • Gereken temizlik şartlarının sağlanması, normal koltuk sayısının yarısı kadar müşteri alınması ve randevu sistemiyle çalışılması şa rtıyla; berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta işbaşı yapılabilecek.
 • AVM’ler 11 Mayıs itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından getirilecek kurallara uyarak açılabilecek. Kıyafet, çanta, ayakkabı gibi eşyaların satıldığı işletmeler de aynı tarihte açılacak.  
 • Cerrahi ve bez maske satışına getirilen yasak kaldırılıyor. Maskelere üst fiyat getirilecek.
 • Hac ile ilgili açıklamalar Diyanet İşleri tarafından diğer ülkelerle görüşülerek ortak bir karara bağlanacak. 
 • Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran’da başlayacak.
 • Belediyelerin kredi işlemler ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta yeniden açılacak. 
 • Salgın hastanelerin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişlerine başlayacak.  
 • Temmuza ertelenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’a alındı.
 • Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacak.
 • Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvimlerine dönebilecekler. 
 • Adliyeler, ara verilen duruşma, keşif, uzlaştırmacı görevlendirilmesi, gibi uygulamalara 15 Haziran’da yeniden başlayacak. 

Planda, gelişme ve ihtiyaçlara göre düzenlemeler yapılabilecek.

5 Mayıs 2020

5 Mayıs Salı akşamı paylaşılan bilgilere göre gün içinde yapılan 33 bin 283 test sonucunda 1.832 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde can kaybı 59 olurken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 520 kişiye yükseldi. Hastalığı atlatanların sayısı ise bugün iyileşen 5 bin 119 kişi ile birlikte toplam 73 bin 285’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.338, entübe hasta sayısı ise 707 oldu.

Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yoğun bakımdaki hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve günlük can kaybındaki düşüşlere dikkat çekti. Vaka sayısındaki artışın ise seyir dahilinde görülebilecek kısmi bir artış olduğunu söyledi. Toplam test sayısı 1 milyon 204’ü aştı. Türkiye bugün günlük yeni vaka ve toplam vaka sayısı açısından dünyada 8. sırada yer aldı.

6 Mayıs 2020

6 Mayıs akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 30 bin 303 test sonucunda 2 bin 253 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yeni vaka sayısındaki artışın sokağa çıkma sınırlamasına ara verilmesinden kaynaklandığını ve beklenen bir oranda olduğunu belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 64 olurken toplam can kaybı 3 bin 584’e ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise gün içindeki 4 bin 917 kişiyle birlikte 78 bin 202’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.278 olurken entübe hasta sayısı ise 669 kişi oldu.

Bakan Koca, yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyan hasta sayısındaki azalmayı da yaptığı paylaşımda vurguladı. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada virüsün ülkede ilk kez tespit edildiği 11 Mart gününden itibaren vaka sayısının 4 hafta içinde en üst düzeye ulaştığını ve ardından inişe geçtiğini belirtti. Bununla birlikte Bakan Koca, 11 Nisan’da tespit edilen 5 bin 138 vakanın, Türkiye’de bir günde tespit edilen en çok yeni vaka sayısı olduğunu söyledi. Ayrıca Bakan Koca, 29 Nisan’da günlük test sayısı 43 bini aşmasına rağmen tespit edilen yeni vaka sayılarında düşme eğiliminin devam ettiğini vurguladı.

Açıklamada iyileşen hasta sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki farkın azaldığına da değinildi. Virüs tehlikesinin bitmediğini söyleyen Koca, uzun süre 2020 öncesindeki normal hayata dönüş fikrinin yanlış olacağını, yeni bir normalliğin söz konusu olduğunu ekledi. Maske ve sosyal mesafenin önemi de bir kez daha vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama ile gitmek istenilen yerlerde ne ölçüde riskli bir durumla karşılaşılacağı görülebilir olacak. Uygulamada enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğu görülebilecek. Liglerin ne zaman başlayacağıyla ilgili karar federasyona bırakıldı. Bakan Koca, Türkiye çapında 150 bin kişinin taranmış olması amacıyla toplu taramalar yapılacağını açıkladı. Bu doğrultuda TÜİK ile çalışmayı planlayan Sağlık Bakanlığı’nın hem PCR hem antikor taraması yaparak Türkiye’deki durumu daha net ortaya koyması hedefleniyor.

7 Mayıs 2020

7 Mayıs akşamı paylaşılan bilgilere göre gün içinde ülke genelinde 30 bin 395 yapılan test sonucunda 1.977 yeni vaka tespit edildi. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 144 bin 721’e ulaşırken; bugün yaşanan 57 can kaybı ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 641’e yükseldi. Gün içinde iyileşen hastaların sayısı 4 bin 782 olmasıyla birlikte hastalığı atlatanların toplam sayısı 4 bin 782 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.260, entübe hasta sayısı ise 665 olarak açıklandı. Yapılan toplam test sayısı ise 1,2 milyonu aşmış durumda. 

8 mayıs 2020

8 Mayıs’ta açıklanan bilgilere göre gün içinde yapılan 33 bin 687 test sonucunda 1.848 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı, bugünkü 48 kişi ile birlikte 3 bin 689’a yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı 3 bin 412 olurken toplamda ise 86 bin 396 iyileşti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.219, entübe hasta sayısı ise 653 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda hem yeni vaka ve ölümlerde hem de yoğun bakım ve entübe hasta sayısında son 24 saat içinde düşüş yaşandığını vurguladı. Tablodaki gelişmelerin ise tedbirlerle sürdürülebileceğini ekledi. Türkiye, 8 Mayıs tarihinde toplam vaka sayısı açısından Brezilya’nın ardından 9., günlük yeni vaka sayısı bakımından ise 8. sırada yer alıyor.

9 Mayıs 2020

9 Mayıs günü yapılan 35 bin 605 testten 1.546’I pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 89 bin 480’e yükseldi. Son 24 saat içinde 50 kişi hayatını kaybederken toplam can kaybı 3 bin 739’a ulaştı. Hastalığı atlatanların toplam sayısı ise gün içinde iyileşen 3 bin 84 kişi ile birlikte 89 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.168, entübe hasta sayısı ise 628 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yapılan test sayısına göre yeni tanı konan vaka sayısında düşüşün devam ettiğini söyledi. 

10 Mayıs 2020 

10 Mayıs Pazar günü açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 187 test yapıldı ve 1.542 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 47, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 211 oldu. Bu doğrultuda toplam can kaybı 3 bin 786 olurken bugüne kadar iyileşen hasta sayısı da ise 92 bin 691 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.154, entübe hasta sayısı ise 598 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısı düne göre düşüş gösterdi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda mücadelenin ciddiyetle ve gevşetmeden sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti. 10 Mayıs itibarıyla Türkiye, toplam vaka açısından dünyada 9., günlük yeni vaka sayısı bakımından ise 10. sırada yer alıyor.

11 Mayıs 2020 

11 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 32 bin 722 test yapıldı ve 1.114 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 139 bin 771’e ulaştı. Günlük can kaybı 55 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı böylece 3 bin 841’e yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise bugün açıklanan 3 bin 89 kişi ile birlikte 95 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısının 1.126, toplam entübe hasta sayısının ise 578 olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde tekrar sokağa çıkma kısıtlandırılması uygulanacağını duyurdu. Erdoğan, geçen hafta giriş-çıkış yasağının kaldırıldığı 7 ile ilave olarak 9 ilde daha yasağın sona ereceğini ayrıca belirtti. Bu iller: Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ.

Bunun yanı sıra Yükseköğretim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre üniversitelerde yapılacak tüm sınavlar dijital ortamda gerçekleştirilecek.

12 Mayıs 2020 

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre, 12 Mayıs Salı günü 37 bin 351 test yapıldı ve toplam test sayısı 1,4 milyonu aştı. Bugünkü yeni vaka sayısı 1.704 olurken toplam vaka sayısı 141.475’e yükseldi. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, yeni vaka sayısındaki yükselişin öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde yaşanan 53 can kaybı ile birlikte, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 894 oldu. Bugün iyileşen 3 bin 109 kişi ile birlikte toplam iyileşen hasta sayısı ise 98 bin 889. Bakan Koca’nın belirttiği üzere bu haliyle toplam vakaların yaklaşık %70’i iyileşmiş durumda. 12 Mayıs itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.045, entübe hasta sayısı ise 576 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanması planlanan ‘’normalleşme planı’’ takvimi yayımlandı. Takvimin yurt dışında ve yurt içinde salgının seyrine bağlı olarak düzenlenebileceği açıklanırken normalleşme planına dair tüm uygulamaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay koordine edecek.

13 Mayıs 2020 

13 Mayıs Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 33 bin 332 testten 1.636’sı pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 143.114’e yükseldi. 13 Mayıs günü bildirilen 58 yeni ölümle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 952’ye ulaştı. Bunun yanı sıra, bugün iyileştiği duyurulan 2 bin 826 kişi ile birlikte hastalığı atlatan kişi sayısı 100 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı ise ilk kez 1.000’nin altına düştü. Güncel olarak yoğun bakımdaki hasta sayısı 998, toplam entübe hasta sayısı ise 535. Türkiye, bugün toplam vaka sayısında dünyada 9., günlük yeni vaka sayısında ise 11. sırada yer aldı.

14 Mayıs 2020 

14 Mayıs Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde toplam 34 bin 821 test yapıldı ve böylece toplam test sayısı 1,5 milyonu aştı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.635 olurken toplam vaka sayısı 144 bin 749’a ulaştı. Virüs sebepli can kaybı bugün 55, iyileşen sayısı ise 2 bin 315 oldu. Bu doğrultuda hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 7’ye yükselirken toplam iyileşme ise 104 bin 30’a ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 963, toplam entübe hasta sayısı ise 508 olarak açıklandı. Türkiye bugün diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, toplam vaka sayısında 9., günlük yeni vaka sayısında ise 12. sırada yer aldı.

15 Mayıs 2020  

15 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 38 bin 565 test yapıldı ve yapılan toplam test sayısı 1.5 milyonu aştı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.708 olurken toplam vaka sayısı 146.457’ye yükseldi. Gün içinde yaşanan 48 can kaybı ile birlikte toplam ölümler ise 4.055’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 103 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, toplam yoğun bakımdaki hasta sayısının 944, toplam entübe hasta sayısının ise 490 olduğunu belirtti.

Vaka sayısındaki kısmi artış olduğunu belirten Koca, yoğun bakımdaki ve entübe olan hasta sayılarındaki azalmaya da dikkat çekti.

16 Mayıs 2020 

16-19 Mayıs arası sokağa çıkma kısıtlamalarının ilk günündeki verilere göre gün içinde 42 bin 236 test yapıldı. Son 24 saat içinde 1.610 yeni vaka tespit edilirken gün içinde yaşanan can kaybı 41, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 4 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda iyileşme hızındaki yavaşlamanın öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 906, toplam entübe hasta sayısı ise 474 olarak açıklandı. Yoğun bakımda ve entübe olan hastaların sayısında düne göre azalma yaşandı. Fahrettin koca,  yoğun bakıma giren hastalar içindeki ölüm oranının azaldığını da ayrıca belirtti.

17 Mayıs 2020

17 Mayıs Pazar akşamı açıklanan bilgilere göre gün içinde 35 bin 369 test yapıldı. Son 24 saat içinde 1.368 yeni vaka tespit edilirken Fahrettin Koca bu düşüşün beklenen düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 44 olurken toplam sayı 4 bin 140’a ulaştı. Son 24 saat içinde hastalığı atlatanların sayısı 1.825 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 914, toplam entübe hasta sayısı ise 468 olarak açıklandı. Türkiye, bugün toplam vaka sayısı ve günlük yeni vaka sayısı açısından dünyada 9. sırada yer aldı.

18 Mayıs 2020 

18 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 25 bin 141 bin test yapıldı. Gün içinde tespit edilen vaka sayısı 1.158 olurken toplam vaka sayısı 150 bini aştı. Son 24 saat içinde Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 31 kişi olurken toplam can kaybı ise 4 bin 171. Gün içinde iyileşen 1.615 kişi ile birlikte toplam iyileşenlerin sayısı ise 111 bini aşmış durumda. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 903, entübe hasta sayısı ise 463 olarak açıklandı.

Vaka sayısının öngörülebilir düzeyde seyrettiğini açıklayan Fahrettin Koca, yoğun bakımdaki ve solunum desteğine ihtiyaç duyan entübe hasta sayısının ise azalmaya devam ettiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre arife gününden Ramazan Bayramı’nın son gününe kadar, 23-24-25-25 Mayıs tarihlerinde, 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Eğitim öğretim yılının sona erdiğini, bir sonraki eğitim döneminin Eylül’de başlayacağını belirten Erdoğan, 24 Mayıs’ta 65 yaş üzeri kişilerin 14:00-20:00 arası sokağa çıkabileceğini açıkladı. 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma tarihlerinde 20 yaş altı nüfus için sokağa çıkma esnetmesinin de devam edeceği açıklandı. 29 Mayıs Cuma günü ise şartları uygun camilerden başlanarak camiler ibadete açılacak. 

Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran’da açılacak. 15 il için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları ise 15 gün daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Veriler yeni hasta ve ölüm oranının yatay bir çizgiye geçtiği görülüyor. Halbuki bizim bu eğriyi aşağı doğru indirmemiz gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı. Normalleşme takviminin sürmesinin ancak vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkün olduğunu, olumsuz gelişmeler olursa bazı tedbirlerin daha sert şekilde uygulanmak zorunda kalınacağını belirtti.

19 Mayıs 2020 

19 Mayıs Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 25 bin 382 test yapıldı. Gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.022 olurken toplam vaka sayısı 151 bin 615’e yükseldi. Gün içinde yaşanan can kaybı ise 28 oldu. Bugün iyileşen 1.318 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı 112 bin 895 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 882, entübe hasta sayısı ise 455 olarak açıklandı.

Yaptığı açıklamada Fahrettin Koca, yeni vaka sayısındaki ve günlük iyileşme sayısındaki düşüşlerin beklenen düzeyde olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında 16-19 Mayıs tarihleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uymayan 28 bin 256 kişi hakkında işlem yapıldığını duyurdu.

20 Mayıs 2020 

20 Mayıs 2020 akşamı yapılan açıklamaya göre gün içinde yapılan 20 bin 838 testten 972'si pozitif çıktı ve toplam vaka sayısı 152 bin 587'ye ulaştı. Fahrettin Koca, vaka sayısının binin altına düştüğünü özellikle vurgularken bu haliyle 20 Mayıs'ta, mart ayı sonundan beri açıklanan en düşük günlük vaka sayısı bildirilmiş oldu. Sosyal medyada ise günlük test sayısında yaşanan düşüşün vaka tespitinde azalmaya neden olabileceği tartışılıyor.

20 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 23 olurken bugün iyileşenlerin sayısı ise 1.092 oldu. Bu değerler ile birlikte toplam ölüm sayısı 4 bin 222, toplam iyileşme sayısı ise 113 bin 987'ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 877, toplam entübe hasta sayısı ise 445 olarak açıklandı. Bakan Koca, bir kişinin virüsü kaç kişiye bulaştırabileceğini temsil eden virüs bulaştırma katsayısı R0 değerinin 0,72'ye kadar gerilediğini açıkladı. Uzmanlar, bu değerin 1'in altına düşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor.

Bayram günlerinde bayram ziyaretlerinin yapılmaması gerekliliğini vurgulayan Fahrettin Koca, küçük bir ihmalin dahi bütün Türkiye’yi etkileyebileceğini belirtti. Bilim Kurulu toplantısının ardından Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle:

 • 20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde, o iş yerlerinde uyulması gereken afiş ve çalışma rehberleri asılı olacak. Bu afişlerde mekân durumu, çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısı görülebilecek. 
 • Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınacak kod ile birlikte şehirlerarası ulaşım sağlanabilecek. Bu kod ile uçak ve tren seyahatleri de yapılabilecek. Uygulama sayesinde, bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edildiği takdirde, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.
 • Liseye ve yüksek öğretime geçiş sınavlarında maskeyle sıralara oturulacak ve sosyal mesafe yeterliyse sınav sırasında maske çıkartılabilecek. 
 • Yeni yapılan hastanelerle birlikte İstanbul’daki yoğun bakım sorunu çözülecek. 
 • 65 yaş üstü nüfus için getirilen düzenlemeyle birlikte, memleketlerine gitmek isteyen vatandaşlar 1 ay dönmemek üzere kaymakamlıklardan izin alarak seyahat edebilecekler.

21 Mayıs 2020 

21 Mayıs Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 33 bin 633 test yapılırken tespit edilen yeni vaka sayısı 961 oldu. Bakan Koca, artan test sayısına rağmen vaka sayısının öngörüldüğü düzeyde seyrettiğini belirtti. Gün içinde yaşanan can kaybı 27 olurken toplam ölümler 4 bin 249’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.003 oldu. İyileşenlerin toplam sayısı bu sayede 114 bin 990’a ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 820, entübe hasta sayısı ise 424 olarak açıklandı.

Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açıldığını ve hastanenin günlük 35 bin hasta kabul edebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

22 Mayıs 2020 

22 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere gün içinde 37 bin 507 test yapıldı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 952 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda artan test sayısına rağmen yeni vaka sayısının binin altında oluşuna dikkat çekti. Gün içindeki can kaybı 27 olurken hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4 bin 276’ya yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1.121 kişiyle birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 116 bin 111. 22 Mayıs itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 800, toplam entübe hasta sayısı ise 401 olarak açıklandı. 

23 Mayıs 2020 

23 Mayıs Cumartesi günü açılanan verilere göre gün içinde toplam 40 bin 178 test yapıldı. Tespit edilen yeni vaka sayısı 1.186 oldu ve 20 Mayıs tarihinden beri ilk defa 1.000’in üzerine çıktı. Fahrettin koca, vaka sayısındaki artışın testlerin artmasıyla birlikte öngörülebilir bir düzeyde seyrettiğini belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 32 olurken toplam can kaybı 4 bin 308’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 1.491 kişi ile birlikte bugüne kadar 117 bin 602 kişinin hastalığı atlattığı belirtiliyor. Yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 775, toplam entübe hasta sayısı ise 388 olarak açıklanırken bu sayılarda bir önceki güne göre bir düşüş de söz konusu. 

24 Mayıs 2020

24 Mayıs Pazar günü toplam 24 bin 589 test yapıldı ve 1.141 yeni vaka tespit edildi. Yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısındaki değişkenliklerin öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde yaşanan can kaybı 32, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.092 oldu. Böylelikle toplam ölümler 4 bin 340’a yükselirken toplam iyileşen hasta sayısı ise 118 bin 694’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 769, entübe hasta sayısı ise 385 olarak açıklandı.

25 Mayıs 2020

25 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 21 bin 492 test yapıldı ve 987 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 29 can kaybı yaşanırken hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4 bin 369’a yükseldi. Son 24 saat içinde 1.321 kişinin iyileştiği bildirilirken iyileşenlerin toplam sayısı ise 120 bini aşmış durumda. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 756, entübe hasta sayısı ise 371 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yoğun bakım desteğine olan ihtiyaçtaki düşüşe de dikkat çekti. 

26 Mayıs 2020

26 Mayıs Salı akşamı açıklanan verilere göre son 24 saatte 19 bin 853 test yapılırken 948 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 28, iyileşenlerin sayısı ise 1.492 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda iyileşen hasta sayısındaki artışa dikkat çekti. Toplam ölüm sayısı 4 bin 397’ye, toplam iyileşme sayısı ise 121.507’ye ulaştı. Yoğun bakımda olan hasta sayısı 739, entübe hasta sayısı ise 338 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısındaki düşüş devam ediyor.

26 Mayıs 24:00 itibarıyla  Türkiye genelinde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona eriyor. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda koronavirüs vakası görülmeden önceki hayata dönmenin henüz mümkün olmadığını ve tedbirlerin uygulanması gerekliliğini vurguladı. 0-14 yaş grubu 27 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 arası sokağa çıkabilecek. 15-20 yaş grubu ise 29 Mayıs Cuma günü 11:00-15:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ara verilen yüksek hızlı tren (YHT) seferlerinin 28 Mayıs Perşembe günü saat 07:00 Ankara-İstanbul güzergahında başlayacağını açıkladı. Seferde maske takmak zorunlu olurken koltuk değişimine izin verilmeyecek. Tren ise yarı kapasiteyle çalışacak. Havayolu seferlerinin ise ilk etapta iç hatlar olmak üzere 4 Haziran’da başlaması öngörülüyor.

27 Mayıs 2020

27 Mayıs Çarşamba günü içinde toplam 21 bin 43 test yapıldı ve 1.035 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 34 olurken toplam ölümlerin sayısı 4 bin 431’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 1.286 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların toplam sayısı 122 bin 793 oldu. Yoğun bakımdaki hastaların sayısı 723, entübe hastaların sayısı 331 oldu. 

Türkiye, toplam 159 bin 797 vaka ile dünyada toplam vaka açısından 9. sırada yer alıyor. Günlük yeni vaka açısından ise Türkiye 27 Mayıs’ta 16. sırada yer aldı.

28 Mayıs 2020 

28 Mayıs Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 33 bin 559 test yapıldı ve 1.182 vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda test sayısının bir önceki güne göre 1,6 oranında arttığını ve yeni vaka sayısının öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Son 24 saat içindeki can kaybı 30 olurken toplam ölüm sayısı 4 bin 461’e yükseldi. Gün içinde 1.576 kişinin iyileştiği açıklanırken toplam iyileşme sayısı 124 bin 369’a yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 683, toplam entübe hasta sayısı ise 339 olarak açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamalara göre yeni normalleşme adımları şu şekilde:

 •  30-31 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. (Bu uygulama; Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerini kapsıyor)
 • 65 yaş üzerindekilerin sokağa çıkma sınırlandırılması devam edecek. 65 yaş üzerindekilerin 31 Mayıs tarihinde 14:00-20:00 saatleri arası sokağa çıkmasına izin verilecek.
 • İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.
 • 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 
 • Şehirlerarası seyahat kısıtlaması 1 Haziran tarihinde sona erecek. Ancak olumsuz bir durum dahilinde yeniden düzenleme getirilecek. 
 • 1 Haziran tarihi itibarıyla idari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemindeki kamu personeli normal mesaiye başlayacak. Kronik hastalığı bulunan kamu personellerinin durumu çalıştıkları kurumlar tarafından değerlendirilecek. 
 • 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak 
 • Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.
 •  Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.

29 Mayıs 2020

29 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 155 test yapıldı ve 1.141 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 28 can kaybı yaşanmasıyla birlikte toplam ölüm sayısı 4 bin 489’a yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1.594 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 125 bin 963’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 662, entübe hasta sayısı ise 324 olarak açıklandı.

30 Mayıs 2020

30 Mayıs Cumartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 39 bin 230 test yapıldı ve toplam test sayısı 2 milyonu aştı. Gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 983 olurken, toplam vaka sayısı 163 bin 103 oldu. Gün içinde yaşanan can kaybı 26 olurken, toplam ölüm sayısı 4 bin 515’e yükseldi. Son 24 saat içinde 1.021 kişinin iyileşmesiyle birlikte iyileşenlerin toplam sayısı 126 bin 984’ü buldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 649, entübe hasta sayısı ise 308 olarak açıklandı. Bir önceki göre günlük iyileşme sayısı daha düşük seyrederken, günlük yeni vaka ve ölüm sayısı ise düştü.

31 Mayıs 2020

31 Mayıs Pazar akşamı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan bilgilere göre gün içinde 35 bin 600 adet test yapıldı ve 839 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 25 olurken, toplam ölüm sayısı 4 bin 540’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 989 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 648, entübe hasta sayısı ise 287 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda vaka sayısının öngörülebilir düzeyde seyrettiğine ve solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısındaki azalışa dikkat çekti. Bunun yanı sıra, iyileşen hasta sayısı ise geçtiğimiz günlerden daha düşük bir düzeyde. Fahrettin Koca, CNN Türk’e yaptığı açıklamada salgının Avrupa’da en geç Türkiye’ye geldiğini ,6 haftalık sürede ilk dalganın tamamlandığını ve yeni bir dalga beklenmediğini söyledi. Koca, aynı zamanda "Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye'de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan ülke." ifadelerini kullandı. Türkiye, 31 Mayıs akşamı 22:00 itibarıyla yeni vaka sayısında dünya genelinde 20. toplam vaka sayısı bakımından ise 10. sırada yer aldı.

1 Haziran 2020

1 Haziran Pazartesi günü açıklanan verilere göre gün içinde 31 bin 525 test yapıldı ve 827 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 23 can kaybı gerçekleşirken toplam ölüm sayısı ise 4 bin 563’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 974 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı 128 bin 947’ye yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 652, entübe hasta sayısı ise 283 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yeni vaka sayısının öngörülen seviyelerde olduğuna ve solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalardaki düşüşe dikkat çekti. Bunun yanı sıra, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede toplu taşımalarda yolcu kapasitesinin %50’si kadar yolcu alma zorunluluğu kaldırıldı. Toplu taşımalarda hangi oranda yolcu alınacağına dair kararlar İl ve İlçe Hıfzısıhha Kurullarına bırakıldı.

2 Haziran 2020

2 Haziran Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 32 bin 325 test yapıldı ve 786 yeni vaka tespit edildi. Günlük can kaybı sayısı 22 olurken hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4 bin 585’e yükseldi. Bugün iyileşen 974 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 129 bin 921’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 633, entübe hasta sayısı ise 271 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda bakanlık ve kamu çalışanlarının hamilelik izninin 8 hafta uzatıldığını açıkladı. Yeni uygulamaya göre idari izin 32. hafta yerine 24. haftadan itibaren başlayacak.

3 Haziran 2020

3 Haziran Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 52 bin 305 test yapıldı ve 867 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 24 olurken toplam ölüm sayısı 4 bin 609’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 931 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 130 bin 825 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 612, entübe hasta sayısı 261 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda 1 ay önce bugün 1.424 olan yoğun bakım hasta sayısında %57 oranında, 766 olan entübe hasta sayısında ise %48’lik bir düşüş olduğunu belirtti. 

Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında maske ve sosyal mesafenin bir arada uyulması gereken tedbirler olduğunu, ikisinden birinin tek başına yeterli olmayabileceğini vurguladı. Mevcut şartlarda kurallara uyulmaya devam edilirse ikinci bir dalga beklenmediğini söyleyen Koca, Türkiye’de şu an ilaç ve aşı çalışması yapan toplam 22 üniversite ve merkezin çalışması olduğunu da açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye, Rusya ile karşılıklı klinik çalışmalar yapmayı planlıyor. Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili ise, hastalığın erken döneminde kullanılmaya başlandığında etki gösterdiğinin gözlemlendiğini söyledi. Kök hücre uygulamasının başarı göstermediği ancak plazma tedavisinde fayda görüldüğü de Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalar arasında.

4 Haziran 2020

4 Haziran Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı 54 bin 234 olurken, 988 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybeden 21 kişi ile birlikte toplam can kaybı 4 bin 630’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 926 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 131 bin 778. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 602, entübe hasta sayısı ise 265 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısındaki azalışa dikkat çekti. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın akşam saatlerinde yaptığı açıklamaya göre Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde 05 Haziran Cumartesi saat 24:00 ile 7 Haziran Pazar saat 24:00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtildi.

5 Haziran 2020

5 Haziran Cuma akşamı açıklanan veirlere göre gün içinde toplam 57 bin 829 test yapıldı ve 930 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 olurken, toplam ölümler 4 bin 648’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı 1.622 olurken, toplam sayı ise 133 bin 400 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda gün içinde iyileşen hasta sayısındaki artışa dikkat çekti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 592, toplam entübe hasta sayısı ise 269 olarak açıklandı. Bunun yanı sıra dün İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ve 6-7 Mayıs tarihlerini kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırıldı

6 Haziran 2020

6 Haziran Cumartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 35 bin 846 test yapıldı ve 878 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 21 can kaybı yaşanmasıyla toplam ölüm sayısı 4 bin 669’a ulaştı. Gün içinde iyileşen 1.922 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 135 bin 322 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda toplam vakaların %80’inin iyileştiğini ve pozitif tanı konan hastaların büyük kısmının hastalığı semptomsuz ve evde geçirdiğini vurguladı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 591, entübe hasta sayısı ise 264 olarak açıklandı.

7 Haziran 2020

7 Haziran Pazar günü açıklanan sayılara göre gün içinde 35 bin 335 test yapıldı ve 914 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 170 bin 132 oldu. Gün içinde yaşanan can kaybı 23 olurken toplam sayı 4 bin 692’ye yükseldi. Yeni iyileşenlerin sayısının ise 2 bin 647 olmasıyla, toplam iyileşme sayısı 137 bin 969 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 613, entübe hasta sayısı ise 274 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yapılan filyasyon çalışmaları sonucu ‘’geçmiş olsun’’ ziyareti sebebiyle bir ilde 190 kişiye virüs bulaştığının tespit edildiğini söyledi. Bunun yanı sıra, bir diğer ilimizde ise asker uğurlaması sırasında 58 kişinin virüsle enfekte olduğunu açıkladı.

8 Haziran 2020

8 Haziran Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 39 bin 361 test yapıldı ve 989 yeni vaka tespit edildi. Bugün 19 can kaybı yaşanırken, toplam ölüm sayısı ise 4 bin 711’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 411’e ulaştı ve toplam iyileşme sayısı 141 bin 380’e yükseldi. Yoğun bakımda olan hastaların sayısı 625, entübe hastaların sayısı ise 261 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda entübe hasta sayısının azalmasına, ancak yoğun bakımdaki hasta sayısının artmasına dikkat çekti.

9 Haziran 2020

9 Haziran Salı akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 37 bin 225 test yapıldı ve 993 yeni vaka tespit edildi. Bugün Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 18 kişi ile birlikte toplam ölümler 4 bin 729’a ulaştı. Son 24 saatinde iyileşen 3 bin 218 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 144 bin 598 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda entübe ve yoğun bakımdaki hasta sayılarındaki yükselişe dikkat çekti. Bugün açıklanan sayılara göre yoğun bakımdaki hasta sayısı 642, entübe hasta sayısı ise 281. Koca, aynı zamanda ‘’virüsün etkisinin zayıfladığını gösteren bilimsel bir veri yok’’ ifadelerini de kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamalarda maske, mesafe ve temizlik ilkelerine bağlı kalarak düzenlenecek ‘yeni normal’ düzenine devam edileceğini söyledi. Açıklamalara göre alınan bazı kararlar ise şu şekilde:

 • Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saatleri 22:00’dan 24:00’a uzatıldı.
 • 65 yaş üstü vatandaşlar haftanın her günü 10:00 ve 20:00 arasında dışarı çıkabilecek.
 • 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama ise küçüklerin ebeveynlerin refakatinde olmaları şartıyla tamamen kaldırıldı.
 • Nikah salonları 15 Haziran’dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecek.
 • "İstihdam kalkanı" adıyla hazırlanan reform paketi ile salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşılması hedefleniyor. Pakete göre, çalışanlarını kısa çalışmaya geçiren işverenlere normalleşme desteği verilecek. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü nüfusun kolay şekilde istihdam edilmesi ve tamamlayıcı emeklilik sigortası ile ilave emeklilik desteği alınması sağlanacak.

10 Haziran 2020

10 Haziran Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde toplam 36 bin 521 test yapıldı ve 922 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde iyileşen hasta sayısı 2 bin 241 olurken, toplam iyileşme ise 146 bin 839’a ulaştı. Fahrettin koca, yaptığı paylaşımda gün içinde yeni tanı konan hasta sayısının, yeni iyileşen hasta sayısına oranının %40 olduğunu belirtti. Gün içinde 17 kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte toplam ölümler ise 4 bin 746’ya yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 631, entübe hasta sayısı ise 280 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yeni hastalar sebebiyle yoğun bakım ihtiyacının bir önceki güne (642) yakın olduğunu belirtti. 

Bunun yanı sıra Koca, yeni vakalardaki yaş ortalamasının 36, vefatlarda ise 71 olduğunu açıkladı. Bakan Koca, salgın döneminde gençlerin hastalık belirtisi göstermeden virüsü taşıma ve yayma potansiyelleri olması nedeniyle evde geçirdiğini; 65 yaş üstü grubun ise riske en az maruz kalmaları için sokağa çıkma kısıtlarının getirilmiş olduğunu hatırlattı. Yasakların büyük oranda kalkmasıyla birlikte, koronavirüse karşı etkili bir ilaç ya da aşı bulunmadığı takdirde riskin devam ettiğini ve tedbirlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

11 Haziran 2020

11 Haziran Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 49 bin 190 test yapıldı ve 987 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 17 olurken, toplam ölüm sayısı 4 bin 763’e yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise bugün 1.021 oldu ve iyileşenlerin toplam sayısı 147 bin 860 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda bugün yeni iyileşen vaka ve yeni tanı konan vaka sayısının birbirine yakın olduğuna dikkat çekti ve tedbirlerin bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 643, toplam entübe hasta sayısı ise 266 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki hasta ve yeni vakalar açısından bir önceki güne göre yükseliş, yeni iyileşen hasta sayısında ise düşüş söz konusu.

12 Haziran 2020

12 Haziran Cuma günü içinde 41 bin 13 test yapıldı ve 1.195 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, henüz iyileşmemiş hastaların (aktif vakaların) sayısının 25 bin olduğunu açıkladı. Gün içinde 15 kişi hayatını kaybederken toplam sayı 4 bin 778’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1.242 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 149 bin 102. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 664, entübe hasta sayısı ise 282 olarak açıklanırken, Bakan Koca bu sayılardaki artışın beklenen artış sınırında olduğuna dikkat çekti

13 Haziran 2020

13 Haziran Cumartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 45 bin 92 test yapıldı ve 1.459 yeni vaka tespit edildi. Bu sayı, mayıs ayı ortasından beri ülkede tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu. Gün içinde yaşanan can kaybı 14 olurken toplam ölüm sayısı 4 bin 792’ye yükseldi. Bugün iyileşenlerin sayısı 985 oldu ve iyileşenlerin toplam sayısı 150 bin 87 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 684, entübe hasta sayısı ise 284 olarak açıklanırken, bu sayılarda da düne göre yükseliş yaşandı.

14 Haziran 2020

14 Haziran Pazar günü açıklanan sayılara göre gün içinde 45 bin 176 test yapıldı ve 1.562 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı 1.562 olarak açıklanırken, Fahrettin Koca yaptığı paylaşımda iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısının altına düştüğüne de dikkat çekti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 15 olurken, toplam ölüm sayısı ise 4 bin 807 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 717, entübe hasta sayısı ise 290 olarak açıklanırken iki alanda da iki gündür yükseliş yaşanıyor.

15 Haziran 2020

15 Haziran Pazartesi günü açıklanan verilere göre gün içinde 43 bin 32 test yapıldı ve 1.592 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 18 olurken toplam ölümlerin sayısı 4 bin 825’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenler 947 kişi olurken iyileşenlerin toplam sayısı ise 152 bin 364’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı bir önceki güne göre 5 kişi artarak 722’ye, entübe hasta sayısı ise 1 kişi artarak 291’e ulaştı.Toplam vaka sayısı ise düne göre 30 kişi arttı. Türkiye bugün yeni vaka sayısı açısından dünyada 12. sırada, toplam vaka sayısı açısından ise 11. sırada yer aldı.

16 Haziran 2020

16 Haziran Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 46 bin 800 yapıldı ve 1.467 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı bir önceki günden 125 daha az. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 17 kişi olurken toplam ölümler 4 bin 842’ye ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 1.015 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 153 bin 379. 13 Haziran’dan beri gün içinde iyileşenlerin sayısı gün içinde tespit edilen yeni vakalardan daha düşük. Yoğun bakımdaki hasta sayısı düne göre 10 kişi artarak 732’ye yükseldi. Entübe hasta sayısı ise düne göre 12 kişi artarak 303’ü buldu.

17 Haziran 2020

17 Haziran Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 52 bin 901 test yapıldı ve 1.429 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 19 olurken toplam ölümler 4 bin 861’i buldu. Son 24 saat içinde 1.261 kişinin iyileşmesiyle iyileşenlerin toplam sayısı ise 154 bin 640’a ulaştı. Yeni iyileşen hasta sayısı halen yeni vaka sayısından daha az. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 745, entübe hasta sayısı ise 306 olarak açıklanırken, iki alanda da bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Bakan Koca, yaptığı açıklamada Ankara’da son bir ayda günlük ortalama yeni vaka sayısının 127 olduğunu söyledi. Bu sayı son bir haftada 155’e, son üç günde ise 177’ye yükseldiğini belirtti. İstanbul’da ise son bir ayda günlük ortalama yeni vaka sayısı 653, son bir haftada 620 ve son üç günde ise 616 olduğu açıklandı. Bakan Koca, yapılan antikor testlerinin sonucu koronavirüs geçirenlerin nüfusa oranının yalnızca yüzde 1,5 olduğunu ve sürü bağışıklığının söz konusu olmadığını belirtti. Türkiye 1 milyon kişide 57 vefat ile dünyada 47. sırada, vaka sayısına göre ölüm oranı yüzdesinde ise %2,62 ile 82. sırada.

Hastaların durumunun gidişatıyla ilgili Bakan Koca’nın açıklamaları ise şu şekilde: "İlk günlerde hastalarımız 20 günün üzerinde hastanelerde kalırken şimdi bu süre 2,9 güne düştü. Yoğun bakımda kalma süresi 18,9 günden 2,7 güne indi. Daha az oranda hasta entübe edilir yani solunum cihazına bağlanır oldu. Entübasyonda kalma süresi 1 günden 2,6 güne çıktı ama entübe edilenlerin vefat etme oranı önemli oranda düştü." Bunun yanı sıra, ölüm oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane, en düşük olduğu il ise Kilis olarak açıklandı. Bakan Koca, sokağa çıkma kısıtlaması uygulamayı düşünmediklerini söyledi. İstanbul, Ankara ve Bursa’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

18 Haziran 2020

18 Haziran Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 48 bin 412 test yapıldı ve 1.304 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayısında düne kıyasla 125 azalma oldu. Gün içinde hayatını kaybeden 21 kişi ile birlikte ölümlerin toplam sayısı 4 bin 882’ye yükseldi. Gün içinde iyileşen kişilerin sayısının 1.382 olmasıyla toplam iyileşme sayısı ise 156 bin 22 oldu. Günlük iyileşme sayısı, günlük vaka sayını tekrar geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 755, entübe hasta sayısı ise 311 olarak açıklanırken bu iki kategoride de bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. 

Bunun yanı sıra LGS’nin yapılacağı 20 Haziran’da 09:00-15:00; YKS’nin yapılacağı 27 Haziran’da 09:30-15:00, 28 Haziran’da 09:30-18:30 saatleri arası sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak saatlerde fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlı üretim ve satışı yapılan iş yerleri açık olacak.

19 Haziran 2020

19 Haziran Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 41 bin 316 test yapıldı ve 1.214 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı bir önceki güne göre azaldı. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 23 olurken toplam vefat 4 bin 905’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenler ise 1.494 olarak yeni vaka sayısını tekrar geçti. İyileşenlerin toplam sayısı ise 157 bin 516’ya ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 769, entübe hasta sayısı ise 310 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki hasta sayısında bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda İstanbul ve Ankara’da son bir haftada görülen en düşük vaka sayısının tespit edildiğini belirtti.

20 Haziran 2020

20 Haziran Cumartesi açıklanan sayılara göre gün içinde 41 bin 112 test yapıldı ve 1.248 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı bir önceki güne göre 34 kişilik artış gösterdi. Gün içinde 22 kişi hayatını kaybederken toplam sayı 4 bin 927’ye yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.312 olurken, toplam sayı 158 bin 828’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 781, entübe hasta sayısı ise 318 olarak açıklanırken her iki kategoride de bir önceki güne göre artış söz konusu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son günlerde vaka sayılarının arttığı illerden bazılarındaki yoğun bakım hasta sayılarını paylaştı. Sayılar: Diyarbakır’da 30, Kayseri’de 41, Batman’da 22, Bursa’da 46 kişi.

21 Haziran 2020

21 Haziran Pazar akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 40 bin 496 test yapıldı ve 1.192 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı bir önceki güne göre 56 kişi az olarak açıklandı. Gün içinde yaşanan can kaybı 23 olurken toplam ölümler 4 bin 950’ye ulaştı. Gün içinde iyileşenlerin sayısının 1.412 olmasıyla iyileşenlerin toplam sayısı 160 bin 240’a ulaştı. Bakan Koca, 21 Haziran’daki iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısından 220 fazla olmasına dikkat çekti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 803, entübe hasta sayısı ise 327 olarak açıklanırken her iki alanda da düne göre yükseliş yaşandı. Yaptığı paylaşımda Bakan Koca, vaka artışına rağmen düşük yoğun bakım hasta sayısına sahip olan illeri sıraladı: Ankara'da 84, Konya’da 46, Bursa’da 43, Batman’da 22, Siirt’te 8, Van’da 5.

22 Haziran 2020

22 Haziran Pazartesi günü açıklanan verilere göre gün içinde 41 bin 413 test yapıldı ve 1.212 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 24 olurken toplam ölümler 4 bin 974’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.293 oldu ve toplam iyileşme sayısı 161 bin 533 oldu. Bugün iyileşenlerin sayısı yeni vaka sayısından fazla oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 846, entübe hasta sayısı ise 345 olarak açıklandı. Her iki kategoride de bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda ‘’İzmir’de 28, Kocaeli’nde 20, Sakarya’da 3 vakamız yoğun bakımda’’ ifadelerini kullanırken, toplam test sayısının ise 3 milyona yaklaştığına dikkat çekti.

23 Haziran 2020

23 Haziran Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 42 bin 982 test yapıldı ve 1.268 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 27 oldu ve toplam ölümler 5 bini geçti. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.315 olurken toplam iyileşme sayısı 162 bin 848 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 893, entübe hasta sayısı ise 362 olarak açıklanırken her iki alanda da bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Yoğun bakımda ve entübe olan hasta sayılarında haziran ayının ortasından artış eğilimi söz konusu. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda vaka artışı görülen kentlerden Adana’da 14, Ankara’da 21, Kocaeli’de 16 hastanın yoğun bakımda olduğunu da belirtti.

24 Haziran 2020

24 Haziran Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 53 bin 486 bin test yapıldı ve 1.492 yeni vaka tespit edildi. Bu sayı, bir önceki günkü yeni vaka sayısından 224 daha fazla. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yeni vaka sayısındaki dalgalanmaya dikkat çekti. Koca, bir önceki güne göre test sayısındaki 10 bin civarındaki artış olsa da riskin büyümesine karşı uyardı. Gün içindeki can kaybı 24 olurken, toplam sayı 5 bin 25’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.386 oldu ve toplam iyileşmeler 164 bin 234’e yükseldi. Gün içindeki yeni vaka sayısı, yeni iyileşenlerin sayısını geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 914, entübe hasta sayısı ise 356 olarak açıklandı. Entübe hasta sayısında görece düşüş yaşanırken, yoğun bakımdaki hasta sayısındaki yükseliş ise devam ediyor.

25 Haziran 2020

25 Haziran Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde 52 bin 303 test yapıldı ve 1.458 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 21 oldu ve toplam ölümler 5 bin 46’ya yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenler ise 1.472 kişi olurken toplam iyileşme ise 165 bin 706’ya ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 941, entübe hasta sayısı ise 369 olarak açıklandı. İki kategoride de günlerdir artış yaşanmaya devam ediyor. Fahrettin Koca, yoğun bakımdaki hastaların artışına dikkat çekti, ancak yoğun bakımda kalma ve toplam tedavi sürelerinin kısaldığını vurguladı. Bunu yanı sıra Koca: ‘’Virüsün yayılma hızı azaldı. Kulaktan kulağa yayılan bu kanı yanlıştır. Bilim, bize bu yayılma hızının azalmadığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü, salgının başından bu yana küresel ölçekte en yüksek günlük vaka sayısını daha yeni açıkladı.’’ İfadelerine yer veren bir paylaşım yaptı.

26 Haziran 2020

26 Haziran Cuma günü açıklanan verilere göre gün 51 bin 198 test yapıldı ve 1.396 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 19 olurken toplam ölüm sayısı 5 bin 65’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısının ise 1.492 olmasıyla toplam iyileşme sayısı 167 bin 198’i buldu. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise yeni tanıları geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 963, entübe hasta sayısı ise 382 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda Türkiye’de 26 Haziran’da hastaneye yatırılan toplam hasta sayısının 113 olduğunu ve son 24 saat içinde yoğun bakımdaki hasta sayısında 22, entübe hasta sayısında ise 13 artış olduğunu belirtti.

27 Haziran 2020

27 Haziran Cumartesi günü 45 bin 213 test yapıldı ve 1.372 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 17 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 5 bin 82 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 1.984 oldu ve günlük yeni vaka sayısını geçti. İyileşenlerin toplam sayısı ise 169 bin 182 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 984, entübe hasta sayısı 366 olarak açıklanırken, yoğun bakımdaki hasta sayısı bir önceki güne göre artış gösterdi. Fahrettin Koca, son 14 günde tanı konanların %5,68’inin 17 yaş ve altı olduğunu, %63’ünün ise 25-45 yaş grubundan olduğunu belirtti.

28 Haziran 2020

28 Haziran Pazar günü 48 bin 309 test yapıldı ve 1.356 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 15 kişi hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 5 bin 97 oldu. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.413 oldu ve toplam sayı 170 bin 595’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 996, entübe hasta sayısı ise 381 olarak açıklandı ve her iki alanda da bir önceki güne göre yükseliş yaşandı.

29 Haziran 2020

29 Haziran Pazartesi günü açıklanan verilere göre gün içinde 51 bin 14 test yapıldı ve 1.374 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayısı bir önceki güne göre 18 daha fazla. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 oldu ve toplam ölüm sayısı 5 bin 115’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin ise 1.214 kişi olmasıyla toplam sayı 171 bin 809’a yükseldi. İyileşenlerin sayısı bir önceki güne göre 160 kişi arttı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.018, entübe hasta sayısı ise 375 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı bir önceki güne arttı ve 12 Mayıs tarihinden beri ilk defa binin üzerine çıktı.

30 Haziran 2020

30 Haziran Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 50 bin 492 test yapıldı ve 1.293 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16 oldu ve toplam sayı 5 bin 131’e yükseldi. Bugün iyileşenlerin sayısı ise 1.302 olurken, toplam iyileşme sayısı 173 bin 111 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.026, entübe hasta sayısı ise 368 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda düne kıyasla entübe hasta sayısında 7 azalma, yoğun bakımdaki hasta sayısında 8 artış olduğunu belirtti.

1 Temmuz 2020

1 Temmuz Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 52 bin 313 test yapıldı ve 1.192 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 200 bini geçti. Gün içinde yaşanan can kaybı 19 olurken toplam ölü sayısı 5 bin 150’ye ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 311 oldu ve toplam iyileşme sayısı 175 bin 422’ye yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.035, entübe hasta sayısı ise 362 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı bir önceki güne göre 9 kişi arttı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yeni vaka sayısında istikrarlı bir düşüş sağlayan 5 il olarak Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir ve Düzce’yi saydı. Bakan Koca, ölüm oranının %2,57’ye düştüğünü belirtti. Bunun yanı sıra, salgın boyunca hayatını kaybedenlerde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranının %72 olduğunu, ancak bu oranın ve yoğun bakım yaş ortalamasının yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, aynı zamanda virüsün yayılma hızının ve virüsün hasta etme gücünün zayıfladığı düşüncesinin yanıltıcı olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın basın toplantısında bahsettiği diğer önemli hususlar ise yaş aralığındaki vakalar ve İstanbul'daki vakalar oldu. Koca en fazla vakanın 25 ile 45 yaş aralığında görüldüğünü söyledi. Bununla birlikte vakaların %53.4'ü İstanbul'da tespit edildiğini ve bir hafta içinde İstanbul'daki vakaların tüm vakalara oranının %51.16 olduğunu açıkladı.

2 Temmuz 2020

2 Temmuz Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde 49 bin 714 test yapıldı ve 1.186 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 olmasıyla toplam ölümler 5 bin 167’ye yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.543 oldu ve toplam iyileşme sayısı 176 bin 965’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.067, toplam entübe hasta sayısı ise 372 olarak açıklandı. Her iki alanda da bir önceki güne yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda Burdur ve Gümüşhane’de 2 gündür yeni vaka tespit edilmediğini belirtti. En çok vaka olan 5 il ise: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya ve Bursa. Bunun yanı sıra, Bakan Koca sosyal mesafeye dikkat edilmediği görülen resim ve haberleri eleştirdi.

3 Temmuz 2020

3 Temmuz Cuma akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 52 bin 141 test yapıldı ve 1.172 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 19 kişi hayatını kaybetti ve toplam ölümler 5 bin 186’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısının ise 1.313 olmasıyla iyileşenlerin toplam sayısı 178 bin 278 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.082, entübe hasta sayısı 374 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son bir haftada hastanede tedavi görenlerin yaş ortalamasının 46,7 olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra, son bir haftada tanı konan kişilerin %11,13’ü ise 65 yaş üstü. Vefat edenlerin %70’ten fazlası da yine 65 yaş üstü yaş grubundan.

4 Temmuz 2020

4 Temmuz Cumartesi günü açıklanan verilere göre gün içinde 48 bin 248 test yapıldı ve 1.154 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 20 oldu ve toplam ölümler 5 bin 206’ya yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.214, toplam iyileşen kişi sayısı da 179 bin 492 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.093, entübe hasta sayısı ise 378 olarak açıklandı. Her iki alanda da bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Yaptığı paylaşımda Bakan Koca, iyileşme sürecindeki hasta sayısının 20 bin civarında olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Koca, vakaların azalma seyrinin yavaş olduğuna da dikkat çekti.

5 Temmuz 2020

5 Temmuz Pazar günü açıklanan verilere göre gün içinde 46 bin 414 test yapıldı ve 1.148 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde 19 can kaybı yaşandı ve toplam ölümler 5 bin 225’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısının 1.188 olmasıyla toplam iyileşme sayısı 180 bin 680’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.127, entübe hasta sayısı ise 392 olarak açıklanırken, her iki alanda da bir önceki güne göre artış söz konusu. Yaptığı paylaşımda Bakan Koca, son 3 günde ortalama vaka sayısının en çok arttığı illerin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mardin, Konya, Bursa ve Diyarbakır olduğunu belirtti.

6 Temmuz 2020

6 Temmuz Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 52 bin 193 test yapıldı ve 1.086 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, vaka sayılarındaki azalmanın sürdüğünü ancak azalmaların yavaş, artışın ise hızlı gerçekleştiğini vurguladı. 1.000’I aşan günlük yeni vakaların sebebinin kurallara uyulmaması olduğunu söyledi. Gün içinde 16 kişi hayatını kaybederken toplam ölümler 5 bin 241’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 315 oldu ve iyileşenlerin toplam sayısı 182 bin 995’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.130, entübe hasta sayısı ise 395 olarak açıklandı.

7 Temmuz 2020

7 Temmuz Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 50 bin 545 test yapıldı ve 1.053 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısının 19 olmasıyla toplam ölümler 5 bin 260’a yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 297 oldu ve toplam iyileşme sayısı 185 bin 292’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.152, entübe hasta sayısı ise 400 olarak açıklandı. Her iki alanda da bir önceki güne göre yükseliş söz konusu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yoğun bakım ve entübasyon doluluk oranlarının 1 aydır %59-%61 arasında olduğunu belirtti. Koca, ‘’Taburcu ettiğimiz hasta kadar yeni hasta yatırıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

8 Temmuz 2020

8 Temmuz Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 49 bin 302 test yapıldı ve 1.041 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayılarının salgının 5. haftasında görüldüğünü ancak 13 ilde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmakta olduğunu belirtti. Bakan Koca, Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere bazı illerimizde vaka sayısının pik seviyesinde olduğunu vurguladı. Bakan Koca, Anadolu’da halen birinci dalganın devam ettiğini söyledi. Son 3 gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü 7 il ise: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün, en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.

Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 22 olurken toplam ölümler 5 bin 282’ye yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 2.219 oldu ve toplam iyileşme sayısı 187 bin 511’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.172, entübe hasta sayısı ise 406 olarak açıklandı. İki kategoride de bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada yeni vaka artışlarının düğünlerden kaynaklandığını belirtti. Asker uğurlamalarında da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra Ankara, İstanbul, Malatya, Mersin, Hatay, Kayseri, Kahramanmaraş, Ağrı ve Bursa Valilikleri asker uğurlama törenlerinin kısıtlandığını duyurdu.

Bakan Koca, ülke genelinde sokağa çıkma yasağının gündeme gelmediğini ancak il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceğinden bahsetti. Okullar ise salgının seyrinde bir değişiklik olmazsa 31 Ağustos’ta açılacak.

9 Temmuz 2020

9 Temmuz Perşembe akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 50 bin 103 test yapıldı ve 1.024 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 olurken toplam ölümler 5 bin 300’e ulaştı. Gün içinde iyileşenlerin sayısının ise 2 bin 879 olmasıyla toplam iyileşmeler 190 bin 390 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.179, entübe hasta sayısı ise 399 olarak açıklanırken, yoğun bakımdaki hasta sayısında artış, entübe hasta sayısında ise 7 düşüş yaşandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yoğun bakımdaki hasta sayısındaki, artış eğiliminin yavaşladığını belirtti.

10 Temmuz 2020

10 Temmuz Cuma günü açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 48 bin 787 test sonucu 1.003 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 23 can kaybı yaşanırken toplam ölümlerin sayısı 5 bin 323’e ulaştı. Son 24 saat içinde yaşanan iyileşmeler ise 1.493 oldu ve toplam iyileşme 191 bin 883’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.182, entübe hasta sayısı ise 402 olarak açıklandı. Her iki alanda da bir önceki güne göre artış söz konusu oldu. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tanı konan hasta sayısında 25 Haziran’da başlayan düşüşün devam ettiğini belirtti. Azalmaların yavaş, yükselişlerin ise hızlı olduğuna da dikkat çekti.

11 Temmuz 2020

11 Temmuz Cumartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 48 bin 813 test yapıldı ve 1.016 yeni tanı konuldu. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 21 olurken, toplam ölümler 5 bin 344’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.334 oldu ve iyileşenlerin toplam sayısı 193 bin 217’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.194, entübe hasta sayısı ise 401 olarak açıklanırken yoğun bakımdaki hasta sayısında artış yaşandı. Fahrettin Koca, son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilin Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova olduğunu belirtti. Bakan Koca, Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranının ise azaldığını söyledi.

12 Temmuz 2020

12 Temmuz Cumartesi günü açıklanan sayılara göre gün içinde 45 bin 232 test yapıldı ve 1.012 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı cumartesi günü 19 oldu ve toplam ölümler 5 bin 363’e ulaştı. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.298 olurken toplam iyileşme sayısı 194 bin 515 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.209, entübe hasta sayısı ise 409 oldu. Bir önceki güne göre her iki alanda da yükseliş yaşandı. Bakan Koca’nın paylaşımına göre son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek olan iller İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır ve Bursa olarak belirtildi. Ortalama yoğun bakım hasta sayısı en yüksek 5 il ise İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep ve Konya.

13 Temmuz 2020

13 Temmuz Pazartesi günü açıklanan sayılara göre gün içinde 46 bin 492 test yapıldı ve 1.008 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 19 olurken, toplam ölümlerin sayısı ise 5 bin 382 oldu. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı 1.156 oldu ve toplam iyileşmeler 195 bin 671’i buldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.223, entübe hasta sayısı 402 olarak açıklandı. Entübe hasta sayısında bir önceki güne göre 7 düşüş, yoğun bakımdaki hata sayısında ise 14 artış söz konusu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda en çok vaka görülen 5 ilin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra bu 5 ilin yoğun bakım sayılarında da artış var.

14 Temmuz 2020

14 Temmuz Salı günü açıklanan verilere göre gün içinde 43 bin 231 test yapıldı ve 992 yeni vaka tespit edildi. 33 gün sonra ilk kez yeni vaka sayısı 1.000’in altına düştü. Gün içinde 20 kişi hayatını kaybederken toplam ölümler 5 bin 402’ye ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısının ise 1.049 olmasıyla toplam iyileşmeler 196 bin 720 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.204, entübe hasta sayısı ise 396 olarak açıklanırken bir önceki güne göre iki alanda da azalma söz konusu oldu.

15 Temmuz 2020

15 Temmuz Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 42 bin 320 test yapıldı ve 947 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, binden az vaka görülen ikinci gün olduğunu vurguladı. Son 24 saat içinde 17 kişi hayatını kaybederken toplam ölümler 5 bin 419’a ulaştı. Gün içinde 1.013 kişinin iyileşmesiyle toplam iyileşme sayısı 197 bin 733’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.206, entübe hasta sayısı ise 401 olarak açıklandı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda Malatya, Trabzon, Kilis, Yalova, Bayburt ve Ardahan illerinde 3 gündür pnömoniye rastlanmadığını belirtti.

16 Temmuz 2020

16 Temmuz Perşembe günü açıklanan sayılara göre yapılan 42 bin 411 test sonucu 933 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 21 kişi hayatını kaybederken toplam ölüm sayısı 5 bin 440’a yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise gün içinde 1.087 oldu ve toplam iyileşmeler 198 bin 820’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.213, entübe hasta sayısı ise 394 olarak açıklandı. Entübe hasta sayısında bir önceki güne göre düşüş söz konusu.

17 Temmuz 2020

17 Temmuz Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 41 bin 215 test yapıldı ve 926 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybının 18 olmasıyla toplam ölümler 5 bin 458’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.014 oldu ve toplam iyileşmeler 199 bin 834’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.226, entübe hasta sayısı ise 402 olarak açıklanırken, her iki kategoride de bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı paylaşımda yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısındaki artışın, devam eden tedavilere bağlı olduğunu belirtti. Bakan Koca, aynı zamanda son 35 gün içinde gerçekleşen en düşük can kaybının 13 Haziran’da, 14 olarak gerçekleşmiş olduğunu da söyledi.

18 Temmuz 2020

18 Temmuz Cumartesi akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan test sayısı 40 bin 943 oldu ve 918 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 olmasıyla toplam ölümler 5 bin 475 oldu. Gün içinde iyileşen 1.179 kişi ile birlikte toplam iyileşmeler ise 201 bin 13’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.231, entübe hasta sayısı ise 394 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son 3 günde en çok vaka görülen beş ilin İstanbul, Gaziantep, Konya ve Diyarbakır olduğunu belirtti. Son 3 günde en az vaka görülen beş il ise Artvin, Tunceli, Bayburt, Kırklareli ve Bartın.

19 Temmuz 2020

19 Temmuz Pazar günü açıklanan verilere göre gün içinde 41 bin 310 test yapılması sonucu 924 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 997 oldu ve toplam iyileşmeler 202 bin 10’a ulaştı. Fahrettin Koca, her gün 1000’e yakın hastanın iyileştiğini ve 1000’e yakın yeni vakanın ortaya çıktığını belirtti. Yeni vakaların durdurulması halinde aktif vaka sayısının hızla azalacağına dikkat çekti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16 oldu ve toplam ölümler 5 bin 491’e yükseldi Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.246, toplam entübe hasta sayısı ise 398 olarak açıklandı. İki alanda da bir önceki güne göre artış söz konusu oldu. Türkiye 19 Temmuz Pazar günü itibarıyla toplam vaka sayısı açısından dünyada İtayla’nın ardından 15. sırada yer alıyor. Günlük yeni vaka sayısı açısından ise gün sonunda 25. sırada yer aldı.

20 Temmuz 2020

20 Temmuz Pazartesi tarihinde açıklanan sayılara göre gün içinde 43 bin 404 test yapıldı ve 931 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybının 17 olmasıyla toplam ölümler 5 bin 508’e ulaştı. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 992 oldu ve toplam iyileşmeler 203 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.243, entübe hasta sayısı ise 385 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son üç gündür ortalama günlük vaka sayısının en yüksek olduğu illerin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa olduğunu belirtti. Ortalama günlük vaka sayısının en düşük olduğu iller ise Artvin, Bilecik, Tunceli, Edirne ve Bayburt. Bunun yanı sıra bakan Fahrettin Koca, Tunceli, Nevşehir, Kastamonu, Artvin ve Aksaray illerinde pnömonili hasta bulunmadığı da açıklandı.

21 Temmuz 2020

21 Temmuz Salı günü açıklanan sayılara göre gün içinde 42 bin 846 test yapıldı ve 928 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 18 can kaybı yaşanmasıyla toplam ölümler 5 bin 526’ya yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.009 oldu ve toplam iyileşmeler 204 bin 11’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.246, entübe hasta sayısı 379 olarak açıklandı. Bakan Koca, son üç gündür 71 ilde görülen pnömonili vaka sayılarının azaldığını, 21 ilde ise yoğun bakım hastası olmadığını belirtti.

22 Temmuz 2020

22 Temmuz Çarşamba günü açıklanan verilere göre gün içinde 43 bin 404 test yapıldı ve 902 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 19 oldu ve toplam ölümler 5 bin 545’e ulaştı. Son 24 saat içinde 1.203 kişinin iyileşmesiyle birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 205 bin 214’e yükseldi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yakın günlerde ilk kez iyileşen hasta sayısının vaka sayısından 300 fazla olduğunu belirtti. Yeni vaka sayısının ise 44 gün sonra 900 sınırında olduğunu ekledi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.244, toplam entübe hasta sayısı 381 olarak açıklandı. Türkiye, 22 Temmuz itibarıyla toplam vaka sayısı açısından İtalya’nın ardından 15. sırada yer aldı.

23 Temmuz 2020

23 Temmuz Perşembe akşamı 43 bin 343 test yapıldığı ve 913 yeni vaka tespit edildiği açıklandı. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 18 oldu ve toplam ölümler 5 bin 563’e yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısının ise 1.151 olmasıyla toplam iyileşmeler 206 bin 365’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.251, entübe hasta sayısı ise 378 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda 1 Haziran tarihinden bugüne COVID-19 kaynaklı 1.043 ölüm içinde 136’sının 65 yaşının altında olduğunu belirtti. Son 3 gün içinde vaka sayısı en çok artan iller ise Ankara, Konya, Şanlıurfa, Batman, Adana, Kayseri ve Erzurum oldu.

24 Temmuz 2020

24 Temmuz Cuma akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan test sayısı 42 bin 986 oldu ve 937 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 17 oldu ve toplam ölümlerin sayısı 5 bin 580’e ulaştı. Bugün iyileşen 1.009 kişi ile toplam iyileşme sayısı ise 207 bin 374. Fahrettin Koca, iyileşen hasta sayısı ve yeni vaka sayısı arasındaki farkın bir önceki güne göre azaldığına dikkat çekti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.248, entübe hasta sayısı ise 379 olarak açıklandı. Bakan Koca, gün içinde yaptığı açıklamalarda Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 150 bin kişiye yapılan COVID-19 tarama çalışmasında, rastgele test edilen her 1.000 kişiden 2,5’inde test sonucunun pozitif çıktığını belirtti. Bu sayı İstanbul’da ise 2,9 ve Türkiye ortalamasından %13,8 yüksek. Bunun yanı sıra, vakaların %46’sının İstanbul’da tespit edildiği ve koronavirüs kaynaklı ölümlerin %50,2’sinin yine İstanbul’da olduğu da Bakan Koca tarafından açıklananlar arasında.

25 Temmuz 2020

25 Temmuz Cumartesi günü 43 bin 312 test sonucu 921 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16 oldu ve toplam ölümler 5 bin 596’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısının ise 1.103 olarak açıklanmasıyla toplam iyileşmelerin sayısı 208 bin 477’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.252, entübe hasta sayısı ise 386 olarak açıklandı. İki alanda da bir önceki güne göre yükseliş yaşandı. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre son 1 haftada pnömonili hasta sayısı oranı en çok azalan iller şu şekilde: Artvin, Muş, Denizli, Düzce, Erzurum. Bu oranın en çok arttığı iller ise Isparta, Kocaeli, Mardin ve Karaman.

26 Temmuz 2020

26 Temmuz Pazar akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 40.016 test yapıldı ve 927 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 17 oldu ve toplam ölümler 5 bin 613’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise bugün 1.010 oldu ve toplam iyileşme sayısı 209 bin 487’ye yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.249, entübe hasta sayısı ise 387 olarak açıklandı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda yoğun bakım, entübe ve riskli gruptaki hasta sayısı aynı düzeyde seyrettiği için vefat sayılarının birbirine yakın olduğunu belirtti.

27 Temmuz 2020

27 Temmuz Pazartesi günü 45 bin 283 test yapılması sonucu 919 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 17 oldu ve toplam ölüm sayısı 5 bin 630’a vardı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 982 olarak açıklandı ve toplam iyileşme sayısı 210 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.263, entübe hasta sayısı ise 392 olarak açıklandı. Bu iki alanda bir önceki güne göre yükseliş söz konusu oldu. Toplam test sayısı 4,6 milyonu aşmış durumda. Son 3 gün içinde yoğun bakım sayısı oransal olarak en çok artan iller İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır olarak açıklandı. Bakan Koca, bu oranın en az arttığı iller olarak Sivas, Isparta, Muğla, Balıkesir ve Bayburt’u saydı. Bunun yanı sıra, Bakan Koca son 3 gün içinde 21 ilde yoğun bakım hastasının olmadığını belirtti.

28 Temmuz 2020

28 Temmuz günü açıklanan sayılara göre gün içinde 47 bin 412 test yapılması sonucu 963 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 15 olurken, toplam ölümlerin sayısı 5 bin 645’e ulaştı. Gün içinde iyileşen 1.092 kişi ile birlikte toplam iyileşmeler ise 211 bin 561 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.280, entübe hasta sayısı 403 olarak açıklandı. Her iki alanda da bir önceki güne göre artış söz konusu olurken, Bakan Koca yaptığı paylaşımda yeni vaka sayısındaki 64 artışa da dikkat çekti. Yeni iyileşen sayısında da bir önceki güne göre artış yaşandı.

29 Temmuz 2020

29 Temmuz Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 45 bin 712 test yapıldı ve 942 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 14 kişi hayatını kaybetti ve gün içinde iyileşenlerin sayısı 996 oldu. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunda yoğun bakım ve entübe hasta sayılarının ayrı ayrı verilmeyeceğini, bunun yerine "Ağır hasta sayısı" ve "Zatürre oranı" verilerinin açıklanacağını belirtti. Buna göre, 29 Temmuz tarihinde 542 kişinin ağır hasta olduğu, vakalar içinde zatürre oranının ise %9,4 olduğu açıklandı. Bakan Koca tarafından yapılan diğer bir açıklama ise test kitlerinin fiyatına dair oldu. Koca, salgının ilk günlerinde Çin’den 8,75 $ tutarındaki kitler dışında 9,8 Liranın üzerinde fiyata kit alınmadığını belirtti. Bunun yanı sıra, 15 Haziran’da yapılan denetime göre kitlerin doğru sonuç verme oranı ise %91,66 olarak açıklandı.

30 Temmuz 2020

30 Temmuz Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 43 bin 236 test sonucunda 967 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 15, yeni iyileşenlerin sayısı ise 982 oldu. Bakan Koca, iyileşen hasta sayısı ve yeni hasta sayısının birbirine yakınlığına, aynı zamanda bir süre 900’e düşen vaka sayısının artışına dikkat çekti. Hastalarda zatürre oranı %9,3, ağır hasta sayısı ise 561 olarak açıklandı. Ağır hasta sayısında bir önceki güne göre 19 arttı. Fahrettin Koca tarafından yapılan basın açıklamasında TÜİK ile birlikte yapılan saha araştırması sonucu tesadüfi yapılan testlerde COVID-19 pozitiflik oranının 10 bin 26 olduğu belirtildi. Bu kişilerin hastalık belirtisi göstermediğine dikkat çekildi. Ayrıca bağışıklık oranı ise binde 8 olarak açıklandı.

31 Temmuz 2020

31 Temmuz Cuma akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 46 bin 492 test yapıldı ve 982 yeni vaka tespit edildi. Yeni tanı konan hasta sayısında artış eğilimi söz konusu. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 17, iyileşenlerin sayısı ise 996 oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,8, ağır hasta sayısı ise 582 olarak açıklandı. Zatürre oranında önceki günlere göre düşüş yaşanırken, ağır hasta sayısında ise artış söz konusu. Bakan Koca, son 3 günde ağır hasta sayısı en çok artan şehirlerin İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra 27 ilde ise son 3 günde yeni ağır hasta olmadı.

1 Ağustos 2020

1 Ağustos Cumartesi günü açıklanan sayılara göre gün içinde 44 bin 846 test yapılması sonucu 996 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 19 kişi hayatını kaybederken, 981 kişi ise iyileşti. Gün içinde yeni hastaların sayısı, yeni iyileşmeleri geçti. Fahrettin Koca, günlük yeni hasta sayısının 1.000 sınırına dayandığına dikkat çekti ve daha önceki tarihlerde bu sayının altına inmek için 33 gün süren bir çaba verildiğini belirtti. Hastalarda zatürre oranı %8,7, ağır hasta sayısı ise 586 olarak açıklandı. Yeni hasta sayılarının artış eğilimde olduğu iller Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep ve Konya olarak açıklandı. 36 ilde ise 3 gündür yeni ağır hasta olmadığı Bakan Koca tarafından belirtildi.

2 Ağustos 2020

2 Ağustos Pazar günü 40 bin 247 test yapılması sonucu 987 yeni vaka tespiti yapıldı. Gün içinde 18 kişi hayatını kaybederken, 978 kişi ise iyileşti. İyileşenlerin sayısı, yeni vaka sayısının altında kaldı. Hastalarda zatürre oranı %8,5, toplam ağır hasta sayısı ise 582 olarak açıklandı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda son 3 günde yeni hasta sayılarının arttığı illerde zatürre oranının aynı kaldığını belirtti. Ülke genelinde ağır hasta sayısının da kontrol altında göründüğünü belirten Bakan Koca, Kurban Bayramı ve tatilde tedbir eksikliğinin ise ilerleyen günlerde ortaya çıkacak sonuçlar açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

3 Ağustos 2020

3 Ağustos Pazartesi akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 41 bin 301 test yapılmasıyla 995 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda bayram kutlamaları ve tatil yerlerinde salgın faktörünün yeterince dikkate alınmadığını belirtti. Koca, daha önce bazı illerle sınırlı olan vaka artışının önümüzdeki günlerde ülke genelinde yayılmasından endişe duyduğunu da ekledi. Gün içinde yaşanan can kaybı 19, iyileşen hasta sayısı ise 1.003 oldu. Zatürre hasta oranı %8,4, ağır hasta sayısı ise 580 olarak açıklandı.

4 Ağustos 2020

4 Ağustos Salı akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 46 bin 249 test yapıldı ve 1.083 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda yeni vaka sayısında iki gün arasındaki farkın yakın zamanda ilk kez bu kadar belirgin olduğuna dikkat çekti. Gün içinde yaşanan can kaybı 18, iyileşmeler ise 994 olarak açıklandı. Yeni vaka sayısı, yeni iyileşenleri geçti. Hastalarda zatürre oranı %8,5, ağır hasta sayısı ise 583 oldu.

5 Ağustos 2020

5 Ağustos Çarşamba günü açıklanan sayılara göre gün içinde 53 bin 842 test yapıldı ve 1.178 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda vaka sayısının önceki güne göre 95 arttığını vurguladı. Gün içinde yaşanan can kaybı 19, yeni iyileşmeler ise 1.015 kişi oldu. Son 24 saat içindeki yeni vaka sayısı yeni iyileşenlerden fazla. Hastalarda zatürre oranı %8,4, ağır hasta sayısı ise 582 olarak açıklandı. Bakan Koca, çıkan söylentilere karşılık Konya ilinde servis yatağı doluluk oranının %48, yoğun bakım doluluk oranının %76, ventilator doluluk oranının ise %42 olduğunu açıkladı.

6 Ağustos 2020

6 Ağustos Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı 54 bin 494 oldu ve 1.153 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 14, iyileşmeler ise 1.040 oldu. Gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı, yeni iyileşenlerin yine üzerinde oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,3, ağır hasta sayısı ise 580 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda COVID-19 sebebiyle hastaneleri dolu bir ilin, hatta kapasitesi tamamen dolu bir hastanenin bulunmadığını belirtti.

7 Ağustos 2020

7 Ağustos Cuma günü 56 bin 726 test yapıldı ve 1.185 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 15, iyileşenlerin sayısı ise 1.028 oldu. Günlük yeni vaka sayısı, iyileşenleri bugün de geçti. Hastalarda zatürre oranı %8,3, ağır hasta sayısı ise 586 olarak açıklandı.

8 Ağustos 2020

8 Ağustos Cumartesi 63 bin 842 test yapıldı ve 1.172 yeni vaka tespit edildi. Bugün yapılan günlük test sayısı salgın boyuncaki en yüksek seviyede. Son 24 saat içinde 16 can kaybı yaşanırken, yeni iyileşenlerin sayısı ise 1.082 oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,1, ağır hasta sayısı ise 587 olarak açıklandı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda zatürre oranının tüm Türkiye’de düştüğünü belirtti ve yükselen test sayısına dikkat çekti. Bunun yanı sıra, Bakan Koca’nın açıklamasına göre hastane doluluk oranlarında ise, yeni yatan ve taburcu olan hastaların yakın sayılarda olması sebebiyle, bir değişiklik yok.

9 Ağustos 2020

9 Ağustos Pazar günü açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan test sayısı 61 bin 446, tespit edilen yeni vaka sayısı ise 1.182 oldu. Son 24 saat içinde 15 can kaybı yaşanırken, yeni iyileşenlerin sayısı ise 1.103 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı %8,1 olarak belirtilirken, ağır hasta sayısı ise 596’ya yükseldi. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda yakın zamanda vaka sayısının en çok arttığı illerden olan Gaziantep’te son 1 hafta içinde ortalama vaka sayılarının %10 oranında düştüğünü belirtti. Açıklamaya göre 25 ilde ise son 2 gündür entübe hasta yok. Bunun yanı sıra, temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranları Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 kat artmış durumda. İller bazında artış örnekleri şu şekilde: Şanlıurfa 1,7 kat, Ankara 1,6 kat, Diyarbakır 1,4 kat, Gaziantep 1,3 kat.

10 Ağustos 2020

10 Ağustos Pazartesi akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 62 bin 219 test yapıldı ve 1.193 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 14, iyileşenlerin sayısı ise 1.211 oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,2, ağır hasta sayısı ise 603 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısında ve zatürre oranında bir önceki güne göre görece artış yaşandı. Bakan Koca, 60 yaş üzeri hastaların toplam hastalar içindeki oranının ülke genelinde %20-25 oranında seyrettiğini belirtti. Bu oran, Gümüşhane ve Uşak’ta %35 ile en yüksek seviyede.

11 Ağustos 2020

11 Ağustos Salı günü açıklanan sayılara göre gün içinde 61 bin 716 test yapılması sonucu 1.183 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15, iyileşenlerin sayısı ise 1.185 oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,2 olurken, ağır hasta sayısı 617’ye yükseldi. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda hastaneye yatışlarda son 3 günde %32 oranında azalma olduğunu belirtirken, ağır hasta sayısında devam etmekte olan artışa da dikkat çekti. Son 3 gün içinde en yüksek sayıda hasta görülen ilk 5 il ise İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır ve Şanlıurfa oldu.

12 Ağustos 2020

12 Ağustos Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre gün içinde yapılan test sayısı 67 bin 237 oldu ve 1.212 yeni vaka tespit edildi. 2 Mart tarihinden beri yapılan en yüksek test sayısına ulaşılırken, 30 Haziran tarihinden beri ilk kez 1.200 üzeri yeni vaka tespit edilmiş oldu. Gün içinde yaşanan can kaybı 18, iyileşme sayısı ise 934 oldu. Hastalarda zatürre oranı %8,2 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı 632’ye yükseldi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda ağır hastalardaki artışa dikkat çekerken, hastalığın yayılımının aile içi gibi sabit ortamlarda hızlı olduğunu belirtti.

13 Ağustos 2020

13 Ağustos Perşembe günü açıklanan sayılara öre gün içinde 66 bin 892 test yapılması sonucu 1.243 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 21, iyileşenlerin sayısı ise 968 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,9, ağır hasta sayısı ise 647 olarak açıklandı. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda hasta sayısındaki yükselişin süreklilik kazandığına ve ağır hasta sayısındaki yükselişe dikkat çekti. Bunun yanı sıra, 5 bin 807 filyasyon ekibinin temaslı taraması yaptığını belirtti. 6-13 Ağustos tarihleri arasında yapılan temaslı taraması sayısı ise 349 bin 3 oldu. Okullarda yüz yüze eğitime geçilme tarihi ise 21 Eylül olarak açıklandı.

14 Ağustos 2020

14 Ağustos Cuma akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 70 bin 192 test yapıldı ve bu sayı bugüne kadar bir günde yapılan en yüksek test sayısı oldu. Tespit edilen yeni vaka sayısı ise 1.226 oldu. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 22, iyileşmeler ise 923 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı %7,8, ağır hasta sayısı ise 656 oldu. Bakan Koca, ağır hasta sayısında yaşanan yükselişe dikkat çekti. Koca, verilerin yaşı veya hastalığı sebebiyle risk grubunda olup COVID-19’a yakalananların sayısında artış olduğunu gösterdiğini açıkladı.

15 Ağustos 2020

15 Ağustos Cumartesi günü 67 bin 214 test yapılması sonucu 1.256 yeni vaka tespit edildi. Bu yeni vaka sayısı, son 45 günde gözlemlenen en yüksek seviye oldu. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 21, iyileşenlerin sayısı ise 992 oldu. Son günlerde yen vaka sayısının yeni iyileşenleri geçtiği de dikkat çekiyor. Hastalarda zatürre oranı %7,6, ağır hasta sayısı ise 668 olarak açıklandı. Bakan Koca, ağır hasta sayısının genellikle risk grubunda olup hastalığa yakalananlar ile arttığını belirtti.

16 Ağustos 2020

16 Ağustos Pazar günü yapılan açıklamaya göre gün içinde 65 bin 956 test yapıldı ve 1.192 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, şu ana kadarki toplam vaka sayısından 12.366 kişinin halen aktif hasta olduğunu ve bu kişilerin virüsü yayma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Hastalarda zatürre oranı %7,6 olarak bir önceki güne göre aynı kalırken, ağır hasta sayısı 679’a yükseldi.

17 Ağustos 2020

17 Ağustos tarihinde açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan 74 bin 846 test sonucu 1.233 yeni vaka tespit edildi. Toplam vakaların sayısı 250 bini aşmış durumda. Bakan Koca, hastalığı yayma potansiyeline sahip, izole edilmiş aktif hasta sayısının 12 bin 575 olduğunu açıkladı. Hastalarda zatürre oranı %7,5 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı 686’ya yükseldi. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda yeni hastaların büyük kısmının kolay iyileştiğini, ancak yayılımın tedavisi zor olan ağır hasta sayısını arttırdığını belirtti.

18 Ağustos 2020

18 Ağustos akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 82 bin 318 test yapılması sonucu 1.263 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, tabloda her gün açıklanan koronavirüs test sonuçlarının ortalama 10 gün önceki bulaşmaları gösterdiğini vurguladı. Gün içinde 20 kişi hayatını kaybederken, toplam ölümlerin sayısı 6 bini aştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 942 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,5 olarak açıklanırken ağır hasta sayısı ise 703’e yükseldi.

19 Ağustos 2020

19 Ağustos Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 87 bin 223 test yapıldı ve 1.303 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, tekrar 1.300 seviyelerini gören vaka sayısının son 1,5 ayda ulaşılan en yüksek seviye olmasına dikkat çekti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 23, iyileşenlerin sayısı ise 1.002 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,4 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 719’a yükseldi. Bakan Koca, yaptığı açıklamada Türkiye genelinde yoğun bakım yatağı doluluk oranının %64,8 olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra, 65 yaş üzeri ile ilgili genel anlamda bir kısıtlamanın olmadığını, bu konunun illerin insiyatifine bırakıldığını ve 20’ye yakın ilde 65 yaş üzerine dair kısıtlamalara gidildiğini belirtti.

20 Ağustos 2020

20 Ağustos Perşembe günü açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan test sayısı 92 bin 301 oldu ve 1.412 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, son 1 haftada ortalaması 1.245 olan yeni vaka sayısının, 1.400’ü geçtiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra, 3 Ağustos’ta 41 bin olan günlük test sayısının ise 92 binin üzerinde olduğunu vurguladı. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 19, iyileşme ise 882 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,3 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 735’e yükseldi. Bakan Koca, filyasyon ekiplerinin sayısının 9 bin 344’e ulaştığını, temaslılara ulaşma oranının ise son 45 günde %98,9 olduğunu söyledi.

21 Ağustos 2020

21 Ağustos Cuma akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 92 bin 227 test yapılması sonucu 1.203 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 22, iyileşme sayısı ise 772 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,3 olarak bir önceki günle aynı kalırken, ağır hasta sayısı 749’a yükseldi.

22 Ağustos 2020

22 Ağustos Cumartesi günü açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan test sayısı 93 bin 7 oldu ve 1.309 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 22, iyileşenlerin sayısı ise 802 oldu. Bakan Koca, yaptığı paylaşımda tanı konan yeni hasta sayısının uzun süredir iyileşenlerden fazla olduğuna dikkat çekti. Hastalarda zatürre oranı %7,4 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 762’ye yükseldi.

23 Ağustos 2020

23 Ağustos Pazar akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı 80 bin 302 oldu ve 1.217 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanancan kaybı 19, iyileşenlerin sayısı ise 795 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,5, ağır hasta sayısı ise 783 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda ağır hasta sayısındaki, yükselişin devam ettiğini vurgulayan Bakan Koca, pnömoni oranının ise kontrol sınırında seyrettiğini belirtti. Hastalarda zatürre oranı son iki günde %0,2 arttı.

24 Ağustos 2020

24 Ağustos Pazartesi günü açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan 95 bin 943 test sonucu 1.443 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı 17 Ağustos tarihinden beri 1.200 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Son 24 saatte yaşanan can kaybı 18, iyileşenlerin sayısı ise 743 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,4 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 796’ya yükseldi.

25 Ağustos 2020

25 Ağustos Salı akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 98 bin 231 test yapılması sonucu 1.502 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 24, iyileşenlerin sayısı ise 887 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,4 seviyesinde sabit kalırken, ağır hasta sayısı ise 811’e yükseldi.

26 Ağustos 2020

26 Ağustos Çarşamba akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde yapılan 100 bin 109 test sonucu 1.313 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 20 kişi olurken, 1.002 kişi iyileşti. Hastalarda zatürre oranı %7,4 olarak bir önceki günle sabit kaldı. Ağır hasta sayısı ise 841’e yükseldi.

27 Ağustos 2020

27 Ağustos Perşembe akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 106 bin 111 test yapılması sonucu 1.491 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 26, iyileşenlerin sayısı ise 995 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,3 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 862’ye yükseldi. Bakan Koca, son dönemde iyileşen hasta sayısının yeni hasta sayısından daha az olduğunu vurguladı.

28 Ağustos 2020

28 Ağustos Cuma günü açıklanan verilere göre gün içinde 107 bin 814 test yapıldı ve 1.517 yeni vaka tanısı konuldu. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 36, iyileşme sayısı ise 1.017 olarak açıklandı. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı mayıs ortasından beri görülen en yüksek seviyelerde. Hastalarda zatürre oranının %7,4 olduğu belirtilirken, ağır hasta sayısı ise düne göre 34 artarak 896’ya yükseldi. Bakan Koca, aktif hasta sayısının ve ağır hasta sayısının artmakta olduğunu belirtti.

29 Ağustos 2020

29 Ağustos Cumartesi akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 101 bin 414 test yapıldı ve 1.549 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 39 olurken, iyileşenlerin sayısı ise 1.003 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı %7,4’te sabit kalırken, ağır hasta sayısı 917’ye yükseldi.

30 Ağustos 2020

30 Ağustos Pazar günü açıklanan sayılara göre gün içinde 91 bin 302 test yapıldı ve 1.482 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, bir önceki güne göre azalan test talebine ancak benzer seviyelerde kalan yeni vaka sayısına dikkat çekti. Son 24 saat içinde 42 can kaybı yaşanırken, iyileşenlerin sayısı ise 1.027 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,5 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı ise 945’e yükseldi.

31 Ağustos 2020

31 Ağustos Pazartesi akşamı açıklanan sayılara göre gün içinde 110 bin 102 test yapıldı ve 1.587 yeni vaka tespit edildi. Bakan Koca, bugün en yüksek test sayısına ulaşıldığını belirtti. Bunun yanı sıra, yeni vaka sayısı ve günlük ölümler ise mayıs ayı ortalarından beri olduğu en yüksek seviyede. Gün içinde yaşanan can kaybı 44 olurken, iyileşenlerin sayısı ise 1.087 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,5 olarak açıklandı ve ağır hasta sayısı 961’e yükseldi.

1 Eylül 2020

1 Eylül 2020 tarihinde açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı109 bin 443 oldu ve yeni vaka sayısı 1.572 olarak açıklandı. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 47, iyileşenlerin sayısı ise 1.003 oldu. Hastalarda zatürre oranı bir önceki günlere göre yükselerek %7,6 seviyesine çıkarken, ağır hasta sayısı ise 991’e yükseldi. Bunun yanı sıra Bakan Koca, artık Türkiye’de koronavirüs salgınının gidişatına dair verileri sosyal medya hesabından açıklamayacağını, bu verilerin Sağlık Bakanlığı sitesinden yayınlanacağını duyurdu.

2 Eylül 2020

2 Eylül Çarşamba tarihinde açıklanan verilere göre gün içinde 107 bin 927 test yapıldı ve 1.596 yeni vaka tespit edildi. Yeni vaka sayısı, mayıs ayı ortasından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Gün içinde 45 kişi hayatını kaybederken, iyileşenlerin sayısı ise 947 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7,6 olarak açıklanırken ağır hasta sayısı ise 1.017’ye yükseldi. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada şimdiye kadar 29 bin 865 sağlık çalışanına pozitif tanı konduğunu ve bunların 52’sinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, son dönemde artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara’nın geldiğini belirtti. Bunun yanı sıra, vakalardaki hızlı artışa bağlı olarak Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Batman gibi bazı illerde ise hastane sıkıntısı yaşandığını belirtti. Bunun yanı sıra, izolasyon tedbirlerine uymayan 153 bin kişinin ise HES uygulaması sayesinde tespit edildiği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile düğün, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere kısıtlama getirildi. Bu kapsamda sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinlere müsaade edilmeyecek. Ancak genelgede, nikah merasimi şeklinde gerçekleşecek düğünlere en fazla 1 saat süre tanınacağı bildirildi. Bu düğünlerde dans edilmesine ve yiyecek içecek ikramına izin verilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci dereceden yakını olmayan 65 yaş üzeri ve 15 yaş altı vatandaşların düğünlere ve nikah törenlerine katılmasının ise yasaklanacağı bildirildi.


3 Eylül 2020

3 Eylül Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı 110 bin 225 ve tespit edilen yeni vaka sayısı 1642. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 49 iken, iyileşen hasta sayısı 1211 olarak kaydedildi. Hastalarda zatürre oranı %7.6’da sabit kalırken, ağır hasta sayısı 1041’e yükseldi. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı paylaşımda en çok hasta bulunan 5 şehirdeki pnömoni oranlarının Ankara’da %4.7, İstanbul’da %4.61, Konya’da%8.78, Kayseri’de %6.49 ve Diyarbakır’da %8,37 olduğunu belirtti.

4 Eylül 2020

4 Eylül Cuma günü açıklanan veriler gün içinde yapılan test sayısının 117 bin 113 olduğunu, yeni vaka sayısının ise 1612 olduğunu gösteriyor. Ağır hasta sayısı 1076’ya yükselirken, son 24 saat içinde vefat eden hasta sayısı 53 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7.5’ düştü. İyileşen sayısı ise 1021 olarak açıklandı.

5 Eylül 2020

5 Eylül 2020 tarihinde açıklanan verilere göre gün içinde yapılan test sayısı 99 bin 497 ve yeni hasta sayısı 1673 olurken, iyileşen hasta sayısı 984 oldu. Son 24 saat içinde yaşanan vefat sayısı 56 ve ağır hasta sayısı 1091 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı ise %7.5’te sabit kaldı.

6 Eylül 2020

6 Eylül 2020 tarihinde yapılan test sayısı 96 bin 842 olurken, yeni hasta sayısı 1578 ve iyileşen hasta sayısı 1013 olarak açıklandı. Son 24 saat içinde yaşanan vefat sayısı 53 oldu ve ağır hasta sayısı 1102’ye yükseldi. Hastalarda zatürre oranı ise %7.6’ya yükseldi. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada son hafta içinde hasta sayısı en fazla artan illerin Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri olduğunu bildirdi. Ağır hasta sayısının en fazla olduğu illerin ise İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat olduğunu belirtti. Bakan Koca açıklamasında, son bir ay içinde Koronavirüs’e yakalanan bireylerin %40,1’inin 20-40 aralığındaki gençler olduğunu, zatürre geliştiren hastaların ise %11’ini bu yaş grubundan hastalar olduğunu belirtti.

7 Eylül 2020

7 Eylül 2020 tarihinde açıklanan veriler gün içinde yapılan test sayısının 103 bin 925 ve yeni hasta sayısının 1703 olduğunu gösteriyor. Son 24 saat içinde 57 vefat yaşanırken, iyileşen hasta sayısı 1047 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7.6’da sabit kaldı. Ağır hasta sayısı ise 1118oldu. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı paylaşımda Türkiye genelinde ağır hasta sayısının hala yükselmeye devam ettiğini ve zatürre oranının arttığı bir il bulunmadığını aktardı. Günlük en fazla hasta sayısının ise Ankara’dan gerçekleştirdiğini belirtti.

8 Eylül 2020

8 Eylül Salı günü açıklanan verilere göre gün içinde 110 bin 565 test yapılırken, yeni vaka sayısı 1761 oldu. Son 24 saat içinde içinde iyileşen hasta sayısı1093 olurken, vefat eden hasta sayısı 52 olarak kaydedildi. Ağır hasta sayısı 1159 olarak aktarıldı. Hastalarda zatürre oranı %7.5’e düştü.

9 Eylül 2020

9 Eylül Perşembe günü açıklanan veriler son 24 saat içinde 111 bin 193 test yapıldığını, yeni vaka sayısının ise 1673 olduğunu gösteriyor. Gün içinde yaşanan can kaybı 55 olurken, iyileşen hasta sayısı 943 olarak aktarıldı. Hastalarda zatürre oranı %7.4’e düştü. Günlük ağır hasta sayısı ise artmaya devam ederek 1181 oldu.

10 Eylül 2020

10 Eylül Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde 107 bin 702 test yapıldı. 1512yeni hasta kaydedilirken, 1219 iyileşen hasta oldu. Ağır hasta sayısındaki artış devam ederken1209 olarak aktarıldı. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 58 oldu. Hastalarda zatürre oranı ise %7.3’e düştü. Bakan Koca yaptığı paylaşımda aktif hastaların yaş ortalamasının 42, yoğun bakım hastalarının yaş ortalamasının ise 62 olduğunu aktardı. Bölgedeki Koronavirüs seyrini incelemek için gittiği Van’da açıklamalarda bulunan Bakan Koca, vaka sayılarındaVan’da son bir ayda %100’e varan, son bir haftada ise %17 oranında bir artış gerçekleştiğini, Muş’ta son bir ayda %15’lik bir artış yaşanırken son bir haftada %8 oranında azalışa geçildiğini, Hakkari’de son bir ayda %38 olan vaka artışının son bir haftada sabit kaldığını, Bitlis’te ise son bir ayda %9 oranında düşüş yaşanırken son bir haftada sabit kaldığını belirtti.Bu illerde 65 yaş üzeri bireylerde görülen vaka oranının; bu yaş grubunun nüfusa oranınınVan’da 4 katı, Hakkari, Muş ve Bitlis’te ise yaklaşık 3 katı oranında gerçekleştiğini belirtti.

11 Eylül 2020

11 Eylül Cuma günü 112 bin 213 test yapılırken, gün içindeki yeni vaka sayısı 1671 olarak kaydedildi. Ağır hasta sayısı 1223 olurken, iyileşen hasta sayısı 1117 oldu. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı 56. Hastalarda zatürre oranı ise %7.3’te sabit kaldı. İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre izolasyon koşullarını ihlal eden kişilere karantina koşullarını yurt veya pansiyonlarda tamamlama zorunluluğu getiriliyor.

12 Eylül 2020

12 Eylül 2020 tarihinde yapılan test sayısı 98 bin 326 ve yeni hasta sayısı 1509. Gün içindeki ağır hasta sayısı 1241 olurken, iyileşen hasta sayısı 1207 olarak aktarıldı. Son 24 saat içinde yaşanan ölüm sayısı 48 oldu. Hastalarda zatürre oranı ise %7.2’ye geriledi. Bakan Koca yaptığı paylaşımda Nisan ayına göre İstanbul’daki hasta sayısının %72, vefat sayısının ise %78 azaldığını; ancak 11 Eylül’deki hasta sayısının geçen ayın yaklaşık iki katı olduğunu belirtti. Son 1 ay içinde İstanbul’daki ağır hasta sayısının ise %41 arttığını aktardı. İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle şehirlerarası otobüslerde HES kodu kullanılması zorunluluğuna uyulmamasına riayeten alınan yeni tedbirler bildirildi.

13 Eylül 2020

*13 Eylül Pazar günü 96 bin 97 kişiye test yapılırken, 1527 kişiye pozitif tanısı koyuldu. Gün içindeki ağır hasta sayısı önceki günlere göre artış göstermeye devam ederken 1267 olarak kaydedildi. Son 24 saat içindeki iyileşen hasta sayısı 1102 ve yaşanan can kaybı 57 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7.2’de sabit kaldı.

14 Eylül 2020

14 Eylül Pazartesi günü yapılan test sayısı 112 bin 563 olarak açıklanırken, yeni vaka sayısı 1716 olarak kaydedildi. Son 24 saat içindeki ağır hasta sayısı 1301 olurken, iyileşen hasta sayısı ise 1225 olarak aktarıdı. Hastalarda zatürre oranı %7.1’e düştü. Gün içinde yaşanan can kaybı ise 63.

15 Eylül 2020

15 Eylül Salı günü açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 110 bin 412 testin 1742’si pozitif. Günlük iyileşen hasta sayısı 1202 olurken, ağır hasta sayısı 1327 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı bir önceki günle sabit kalarak %7.1 oldu. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı ise 67.

16 Eylül 2020

16 Eylül 2020 tarihinde 112 bin 645 test yapıldı. 1171 yeni vaka açıklanırken, gün içindeki iyileşen hasta sayısının 1342 olduğu aktarıldı. Günlük ağır hasta sayısı artmaya devam ederek1351 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7.1’de sabit kaldı. Gün içinde yaşanan can kaybı ise 63.Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada aşı çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bugün dünyada faz 3 aşamasında 9 çalışma yürütüldüğünü ve Türkiye’nin de aşı çalışmalarını sürdürmeye devam ettiğini söylerken, Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasının Hacettepe Üniversitesi’nde üç gönüllü sağlık çalışanında başladığını belirtti.

17 Eylül 2020

17 Eylül Perşembe tarihinde 109 bin 985 test yapıldı. Gün içindeki yeni hasta sayısı 1648, iyileşen hasta sayısı ise 1143 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı %7.1’de sabit kaldı. Son 24 saat içindeki ağır hasta sayısı 1372 olurken, yaşanan can kaybı 66 oldu.

18 Eylül 2020

18 Eylül 2020 tarihinde yapılan 111 bin 113 testin 1771’i pozitif vaka olarak kaydedildi. Gün içindeki ağır hasta sayısı 1402 şeklinde açıklanırken, iyileşen hasta sayısı ise 1060 oldu. Hastalarda zatürre oranı %7.1’de sabit kaldı. Son 24 saat içinde yaşanan can kaybı ise 62. Bakan Koca bölgedeki Koronavirüs seyrini incelemek için ziyaret ettiği İzmir’de yaptığı açıklamada, İzmir’deki vaka artışı son bir ayda %42 iken, son bir haftada %10’lara kadar gerilediğini söyledi. Ayrıca yine İzmir’de hastalarda zatürre oranının %8.2’den %4.9’a gerileyerek %40’lık bir düşüş gerçekleştiğini bildirdi. Bölgedeki diğer illerin vaka artışıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Aydın’da bir ay öncesine göre %5 düşüş gözlemlendiğini, Manisa’da ise vaka artışının son bir ay %30 artış gösterirken, son bir hafta stabil kaldığını belirtti. Muğla’daki vaka artışının stabil seyrettiğini söylerken, Denizli’de son aya göre %60 oranında artış yaşandığını, Uşak’ta ise son ay %40 artış gözlemlendiğini aktardı.

19 Eylül 2020

19 Eylül Cumartesi günü 97 bin 416 kişiye test yapıldı, yeni vaka sayısı ise 1538 olarak açıklandı. Son 24 saat içinde ağır hasta sayısı 1432, iyileşen hasta sayısı ise 1312 şeklinde kaydedildi. Hastalarda zatürre oranı azalarak %7.0 oldu. Gün içindeki vefat sayısı ise 68 olarak açıklandı.

20 Eylül 2020

20 Eylül 2020 tarihinde açıklanan verilere göre; gün içinde yapılan test sayısı 95 bin 321 iken, pozitif vaka sayısı 1519 olarak kaydedildi. Günlük ağır hasta sayısı artmaya devam ederek 1456 oldu. Son 24 saat içinde iyileşen hasta sayısı 1116 olarak açıklanırken, yaşanan can kaybı ise 61. Hastalarda zatürre oranı ise %7.0’da sabit kaldı.

21 Eylül 2020

21 Eylül Pazartesi günü paylaşılan tabloya göre; son 24 saat içinde 112 bin 942 kişiye test yapılırken, bunların 1743’ü pozitif vaka olarak kaydedildi. Gün içindeki iyileşen hasta sayısı 1202 iken, ağır hasta sayısı 1491 oldu. Hastalarda zatürre oranı azalış göstererek %6.8 olurken, yaşanan can kaybı 68 olarak kaydedildi.

22 Eylül 2020

22 Eylül Salı günü açıklanan verilere göre; gün içinde 114 bin 311 test yapıldı, bunların 1692’si pozitif vaka olarak kaydedildi. Ağır hasta sayısı 1522, iyileşen hasta sayısı ise 1261 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı azalışına devam ederek %6.7 olurken, yaşanan can kaybı ise 65 oldu.

23 Eylül 2020

23 Eylül 2020 tarihinde açıklanan veriler son 24 saat içinde 112 bin 102 test yapıldığını, kaydedilen yeni hasta sayısının ise 1767 olduğunu gösteriyor. Hastalarda zatürre oranı %6.7’de sabit kaldı. Günlük ağır hastasayısı artış göstermeye devam ederek 1561 oldu. İyileşen hasta sayısı ise 1027 olarak kaydedildi. Hastalarda zatürre oranı %6.7’de sabit kalırken, gün içinde yaşanan can kaybı 72 oldu. Tüm kamu kurum ve kuruluşların da zorunlu hale getirilen HES kodu ile içeri giriş uygulamasına bugün başlandı.

24 Eylül 2020

24 Eylül Perşembe günü açıklanan veriler son 24 saatte yapılan test sayısının 113 bin 317 ve yeni vaka sayısının 1721 olduğunu gösteriyor. Günlük ağır hasta sayısı 1573, iyileşen hasta sayısı ise 1241 olarak açıklandı. Hastalarda zatürre oranı bugün de azalarak %6.6 oldu. Tabloya göre gün içinde yaşanan can kaybı ise 74.

Türkiye'deki toplam vaka, ölüm ve iyileşme sayıları gün gün ve açıklandığı saatine göre şu şekilde: • 11 Mart 2020 00:53: 1 vaka
 • 12 Mart 2020 08:31: 2 vaka
 • 13 Mart 2020 18:16: 5 vaka
 • 14 Mart 2020 23:52: 6 vaka
 • 15 Mart 2020 23:53: 18 vaka
 • 16 Mart 2020 23:49: 47 vaka
 • 17 Mart 2020 23:58: 98 vaka, 1 ölüm
 • 18 Mart 2020 23:06:191 vaka, 2 ölüm
 • 19 Mart 2020 23:54: 359 vaka, 4 ölüm
 • 20 Mart 2020 23:14: 670 vaka, 9 ölüm
 • 21 Mart 2020 22:59: 947 vaka, 21 ölüm
 • 22 Mart 2020 22:04: 1.236 vaka, 30 ölüm
 • 23 Mart 2020 23:24: 1.529 vaka, 37 ölüm
 • 24 Mart 2020 22:08: 1.872 vaka, 44 ölüm
 • 25 Mart 2020 23:41: 2.433 vaka, 59 ölüm, 2 iyileşme
 • 26 Mart 2020 22:37: 3.629 vaka, 75 ölüm, 2 iyileşme
 • 27 Mart 2020 23:31: 5.698 vaka, 92 ölüm, 42 iyileşme
 • 28 Mart 2020 19:45: 7.402 vaka, 108 ölüm, 70 iyileşme
 • 29 Mart 2020 19:07: 9.217 vaka, 131 ölüm, 105 iyileşme
 • 30 Mart 2020 19:02: 10.827 vaka, 168 ölüm, 162 iyileşme
 • 31 Mart 2020 19:51: 13.531 vaka, 214 ölüm, 243 iyileşme
 • 1 Nisan 2020 19:47: 15.679 vaka, 277 ölüm, 333 iyileşme
 • 2 Nisan 2020 19:28: 18.135 vaka, 356 ölüm, 415 iyileşme
 • 3 Nisan 2020 19:30: 20.921 vaka, 425 ölüm, 484 iyileşme
 • 4 Nisan 2020 20:19: 23.934 vaka, 501 ölüm, 786 iyileşme
 • 5 Nisan 2020 19:59: 27.069 vaka, 574 ölüm, 1.042 iyileşme
 • 6 Nisan 2020 19:45: 30.217 vaka, 649 ölüm, 1.326 iyileşme
 • 7 Nisan 2020 19:46: 34.109 vaka, 725 ölüm, 1.582 iyileşme
 • 8 Nisan 2020 20:02: 38.226 vaka, 812 ölüm, 1.846 iyileşme
 • 9 Nisan 2020 19:19: 42.282 vaka, 908 ölüm, 2.142 iyileşme
 • 10 Nisan 2020 19:45: 47.029 vaka, 1.006 ölüm, 2.423 iyileşme
 • 11 Nisan 2020 19:52: 52.167 vaka, 1.101 ölüm, 2.965 iyileşme
 • 12 Nisan 2020 19:35: 56.956 vaka, 1.198 ölüm, 3.446 iyileşme
 • 13 Nisan 2020 19:18: 61.049 vaka, 1.296 ölüm, 3.957 iyileşme
 • 14 Nisan 2020 20:05: 65.111 vaka, 1.403 ölüm, 4.799 iyileşme
 • 15 Nisan 2020 20:00: 69.392 vaka, 1.518 ölüm, 5.674 iyileşme
 • 16 Nisan 2020 19:30: 74.193 vaka, 1.643 ölüm, 7.089 iyileşme
 • 17 Nisan 2020 17:38: 78.546 vaka, 1.769 ölüm, 8.631 iyileşme
 • 18 Nisan 2020 19:52: 82.329 vaka, 1.890 ölüm, 10.453 iyileşme
 • 19 Nisan 2020 19:00: 86.306 vaka, 2.017 ölüm, 11.976 iyileşme
 • 20 Nisan 2020 20:25: 90.980 vaka, 4.140 ölüm, 13.430 iyileşme
 • 21 Nisan 2020 19:03: 95.591 vaka, 2.259 ölüm, 14.918 iyileşme
 • 22 Nisan 2020 19:52: 98.674 vaka, 2.376 ölüm, 16.477 iyileşme
 • 23 Nisan 2020 20:00: 101.790 vaka, 2.491 ölüm, 18.491 iyileşme
 • 24 Nisan 2020 19:08: 104.912 vaka, 2.600 ölüm, 21.737 iyileşme
 • 25 Nisan 2020 19:12: 107.773 vaka, 2.706 ölüm, 25.582 iyileşme 
 • 26 Nisan 2020 19:25: 110.130 vaka, 2.805 ölüm, 29.140 iyileşme  
 • 27 Nisan 2020 20:06: 112.261 vaka, 2.900 ölüm, 33.791 iyileşme
 • 28 Nisan 2020 19:00: 114.653 vaka, 2.992 ölüm, 38.809 iyileşme
 • 29 Nisan 2020 19:00: 117.589 vaka, 3.081 ölüm, 44.022 iyileşme
 • 30 Nisan 2020 19:00: 120.204 vaka, 3.174 ölüm, 48.886 iyileşme
 • 1 Mayıs 2020 19:15: 122.392 vaka, 3.258 ölüm, 53.808 iyileşme
 • 2 Mayıs 2020 19:25: 124.375 vaka, 3.336 ölüm, 58.259 iyileşme  
 • 3 Mayıs 2020 19:05: 126.045 vaka, 3.397 ölüm, 63.151 iyileşme
 • 4 Mayıs 2020 20:08: 127.659 vaka, 3.461 ölüm, 68.166 iyileşme
 • 5 Mayıs 2020 19:03: 129.491 vaka, 3.520 ölüm, 73.285 iyileşme
 • 6 Mayıs 2020 19:00: 131.744 vaka, 3.584 ölüm, 78.202 iyileşme
 • 7 Mayıs 2020 19:22: 144.721 vaka, 3.641 ölüm, 82.984 iyileşme
 • 8 Mayıs 2020 19:35: 135.569 vaka, 3.689 ölüm, 86.396 iyileşme
 • 9 Mayıs 2020 19:27: 137.115 vaka, 3.739 ölüm, 89.480 iyileşme
 • 10 Mayıs 2020 19:00: 138.657 vaka, 3.786 ölüm, 92.691 iyileşme
 • 11 Mayıs 2020 20:30: 139.771 vaka, 3.841 ölüm, 95.780 iyileşme
 • 12 Mayıs 2020 19:55: 141.475 vaka, 3.894 ölüm, 98.889 iyileşme
 • 13 Mayıs 2020 19:00: 143.114 vaka, 3.952 ölüm, 101.715 iyileşme
 • 14 Mayıs 2020 19:30: 144.749 vaka, 4.007 ölüm, 104.030 iyileşme 
 • 15 Mayıs 2020 19:00: 146.457 vaka, 4.055 ölüm, 106.133 iyileşme
 • 16 Mayıs 2020 19:57: 148.067 vaka, 4.096 ölüm, 108.137 iyileşme
 • 17 Mayıs 2020 19:25: 149.435 vaka, 4.140 ölüm, 109.962 iyileşme
 • 18 Mayıs 2020 20:00: 150.593 vaka, 4.171 ölüm, 111.577 iyileşme 
 • 19 Mayıs 2020 19:00: 151.615 vaka, 4.199 ölüm, 112.895 iyileşme
 • 20 Mayıs 2020 19:10: 152.587 vaka, 4.222 ölüm, 113.987 iyileşme
 • 21 Mayıs 2020 19:22: 153.548 vaka, 4.249 ölüm, 114.990 iyileşme
 • 22 Mayıs 2020 19:53: 154.500 vaka, 4.276 ölüm, 116.111 iyileşme
 • 23 Mayıs 2020 19:43: 155.686 vaka, 4.308 ölüm, 117.602 iyileşme
 • 24 Mayıs 2020 20:06: 156.827 vaka, 4.340 ölüm, 118.694 iyileşme
 • 25 Mayıs 2020 20:10: 157.814 vaka, 4.369 ölüm, 120.015 iyileşme
 • 26 Mayıs 2020 20:06: 158.762 vaka, 4.397 ölüm, 121.507 iyileşme
 • 27 Mayıs 2020 20:25: 159.797 vaka, 4.431 ölüm, 122.793 iyileşme
 • 28 Mayıs 2020 20:25: 160.979 vaka, 4.461 ölüm, 124.369 iyileşme
 • 29 Mayıs 2020 19:20 162.120 vaka, 4.489 ölüm, 125.963 iyileşme
 • 30 Mayıs 2020 20:40: 163.103 vaka, 4.515 ölüm, 126.984 iyileşme
 • 31 Mayıs 2020 20:35: 163.942 vaka, 4.540 ölüm, 127.973 iyileşme
 • 1 Haziran 2020 19:57: 164.769 vaka, 4.563 ölüm, 128.947 iyileşme
 • 2 Haziran 2020 20:00: 165.555 vaka, 4.585 ölüm, 129.921 iyileşme
 • 3 Haziran 2020 20:16: 166.422 vaka, 4.609 ölüm, 130.852 iyileşme
 • 4 Haziran 2020 20:18: 167.410 vaka, 4.630 ölüm, 131.778 iyileşme
 • 5 Haziran 2020 19:22: 168.340 vaka, 4.648 ölüm, 133.400 iyileşme
 • 6 Haziran 2020 19:03: 169.218 vaka, 4.669 ölüm, 135.322 iyileşme
 • 7 Haziran 2020 19:43: 170.132 vaka, 4.692 ölüm, 137.969 iyileşme
 • 8 Haziran 2020 20:34: 171.121 vaka, 4.711 ölüm, 141.380 iyileşme
 • 9 Haziran 2020 20:12: 172.114 vaka, 4.729 ölüm, 144.598 iyileşme
 • 10 Haziran 2020 20:03: 173.036 vaka, 4.746 ölüm, 146.839 iyileşme
 • 11 Haziran 2020 20:24: 174.023 vaka, 4.763 ölüm, 147.860 iyileşme
 • 12 Haziran 2020 20:02: 175.218 vaka, 4.778 ölüm, 149.102 iyileşme
 • 13 Haziran 2020 20:25: 176.677 vaka, 4.792 ölüm, 150.087 iyileşme
 • 14 Haziran 2020 20:17: 178.239 vaka, 4.807 ölüm, 151.417 iyileşme
 • 15 Haziran 2020 20:47: 179.831 vaka, 4.825 ölüm, 152.364 iyileşme
 • 16 Haziran 2020 20:15: 181.298 vaka, 4.842 ölüm, 153.379 iyileşme
 • 17 Haziran 2020 19:55: 182.727 vaka, 4.861 ölüm, 154.640 iyileşme
 • 18 Haziran 2020 20:37: 184.031 vaka, 4.882 ölüm, 156.022 iyileşme
 • 19 Haziran 2020 19:44: 182.245 vaka, 4.905 ölüm, 157.516 iyileşme
 • 20 Haziran 2020 20:20: 186.493 vaka, 4.927 ölüm, 158.828 iyileşme
 • 21 Haziran 2020 20:18: 187.685 vaka, 4.950 ölüm, 160.240 iyileşme
 • 22 Haziran 2020 20:19: 188.897 vaka, 4.974 ölüm, 161.533 iyileşme
 • 23 Haziran 2020 19:46: 190.165 vaka, 5.001 ölüm, 162.848 iyileşme
 • 24 Haziran 2020 20:00: 191.657 vaka, 5.025 ölüm, 164.234 iyileşme
 • 25 Haziran 2020 20:47: 193.115 vaka, 5.046 ölüm, 165.706 iyileşme
 • 26 Haziran 2020 19:17: 194.511 vaka, 5.065 ölüm, 167.198 iyileşme
 • 27 Haziran 2020 20:11: 195.883 vaka, 5.082 ölüm, 169.182 iyileşme
 • 28 Haziran 2020 21:38: 197.239 vaka, 5.097 ölüm, 170.595 iyileşme
 • 29 Haziran 2020 20:03: 198.613 vaka, 5.115 ölüm, 171.809 iyileşme
 • 30 Haziran 2020 19:10: 199.906 vaka, 5.131 ölüm, 173.111 iyileşme
 • 1 Temmuz 2020 20:00: 201.098 vaka, 5.150 ölüm, 175.422 iyileşme
 • 2 Temmuz 2020 19:38: 202.284 vaka, 5.167 ölüm, 176.965 iyileşme
 • 3 Temmuz 2020 19:54: 203.456 vaka, 5.186 ölüm, 178.278 iyileşme
 • 4 Temmuz 2020 20:52: 204.610 vaka, 5.206 ölüm, 179.492 iyileşme
 • 5 Temmuz 2020 19:26: 205.758 vaka, 5.225 ölüm, 180.680 iyileşme
 • 6 Temmuz 2020 20:24: 206.844 vaka, 5.241 ölüm, 182.995 iyileşme
 • 7 Temmuz 2020 19:13: 207.897 vaka, 5.260 ölüm, 185.292 iyileşme
 • 8 Temmuz 2020 19:56: 208.938 vaka, 5.282 ölüm, 187.511 iyileşme
 • 9 Temmuz 2020 20:04: 209.962 vaka, 5.300 ölüm, 190.360 iyileşme
 • 10 Temmuz 2020 19:59: 210.965 vaka, 5.323 ölüm, 191.883 iyileşme
 • 11 Temmuz 2020 19:29: 211.981 vaka, 5.344 ölüm, 193.217 iyileşme
 • 12 Temmuz 2020 19:47: 212.993 vaka, 5.363 ölüm, 194.515 iyileşme
 • 13 Temmuz 2020 20:01: 214.001 vaka, 5.382 ölüm, 195.671 iyileşme
 • 14 Temmuz 2020 20:23: 214.993 vaka, 5.402 ölüm, 196.720 iyileşme
 • 15 Temmuz 2020 20:45: 215.940 vaka, 5.419 ölüm, 197.733 iyileşme
 • 16 Temmuz 2020 20:08: 216.873 vaka, 5.440 ölüm, 198.820 iyileşme
 • 17 Temmuz 2020 20:32: 217.799 vaka, 5.458 ölüm, 199.834 iyileşme
 • 18 Temmuz 2020 20:08: 218.717 vaka, 5.475 ölüm, 201.013 iyileşme
 • 19 Temmuz 2020 20:06: 219.641 vaka, 5.491 ölüm, 202.010 iyileşme
 • 20 Temmuz 2020 20:21: 220.572 vaka, 5.508 ölüm, 203.002 iyileşme
 • 21 Temmuz 2020 20:49: 221.500 vaka, 5.526 ölüm, 204.011 iyileşme
 • 22 Temmuz 2020 19:57: 222.402 vaka, 5.545 ölüm, 205.214 iyileşme
 • 23 Temmuz 2020 20:00: 223.315 vaka, 5.563 ölüm, 206.365 iyileşme
 • 24 Temmuz 2020 19:03: 224.252 vaka, 5.580 ölüm, 207.374 iyileşme
 • 25 Temmuz 2020 20:03: 225.173 vaka, 5.596 ölüm, 208.477 iyileşme
 • 26 Temmuz 2020 20:27: 226.100 vaka, 5.613 ölüm, 209.487 iyileşme
 • 27 Temmuz 2020 20:27: 227.019 vaka, 5.630 ölüm, 210.469 iyileşme
 • 28 Temmuz 2020 20:36: 227.982 vaka, 5.645 ölüm, 211.561 iyileşme
 • 29 Temmuz 2020 19:22: 228.924 vaka, 5.659 ölüm, 212.557 iyileşme
 • 30 Temmuz 2020 20:31: 229.891 vaka, 5.674 ölüm, 213.539 iyileşme
 • 31 Temmuz 2020 20:31: 230.873 vaka, 5.691 ölüm, 214.535 iyileşme
 • 1 Ağustos 2020 20:46: 231.869 vaka, 5.710 ölüm, 215.516 iyileşme
 • 2 Ağustos 2020 19:29: 232.856 vaka, 5.728 ölüm, 216.494 iyileşme
 • 3 Ağustos 2020 19:27: 233.851 vaka, 5.747 ölüm, 217.497 iyileşme
 • 4 Ağustos 2020 20:22: 234.934 vaka, 5.765 ölüm, 218.491 iyileşme
 • 5 Ağustos 2020 20:12: 236.112 vaka, 5.784 ölüm, 219.506 iyileşme
 • 6 Ağustos 2020 20:27: 237.265 vaka, 5.798 ölüm, 220.546 iyileşme
 • 7 Ağustos 2020 20:29: 238.450 vaka, 5.813 ölüm, 221.574 iyileşme
 • 8 Ağustos 2020 21:08: 239.622 vaka, 5.829 ölüm, 222.656 iyileşme
 • 9 Ağustos 2020 20:52: 240.804 vaka, 5.844 ölüm, 223.759 iyileşme
 • 10 Ağustos 2020 20:56: 241.997 vaka, 5.858 ölüm, 224.970 iyileşme
 • 11 Ağustos 2020 20:13: 243.180 vaka, 5.873 ölüm, 226.155 iyileşme
 • 12 Ağustos 2020 21:49: 244.392 vaka, 5.891 ölüm, 227.089 iyileşme
 • 13 Ağustos 2020 20:00: 245.635 vaka, 5.912 ölüm, 228.057 iyileşme
 • 14 Ağustos 2020 20:14: 246.861 vaka, 5.934 ölüm, 228.980 iyileşme
 • 15 Ağustos 2020 20:43: 248.117 vaka, 5.955 ölüm, 229.972 iyileşme
 • 16 Ağustos 2020 20:30: 249.309 vaka, 5.974 ölüm, 230.969 iyileşme
 • 17 Ağustos 2020 20:56: 250.542 vaka, 5.996 ölüm, 231.971 iyileşme
 • 18 Ağustos 2020 19:38: 251.805 vaka, 6.016 ölüm, 232.913 iyileşme
 • 19 Ağustos 2020 20:33: 253.108 vaka, 6.039 ölüm, 233.915 iyileşme
 • 20 Ağustos 2020 20:33: 254.520 vaka, 6.058 ölüm, 234.797 iyileşme
 • 21 Ağustos 2020 20:26: 255.723 vaka, 6.080 ölüm, 235.569 iyileşme
 • 22 Ağustos 2020 20:11: 257.032 vaka, 6.102 ölüm, 236.370 iyileşme
 • 23 Ağustos 2020 20:44: 258.249 vaka, 6.121 ölüm, 237.165 iyileşme
 • 24 Ağustos 2020 19:32: 259.692 vaka, 6.139 ölüm, 237.908 iyileşme
 • 25 Ağustos 2020 19:37: 261.194 vaka, 6.163 ölüm, 238.795 iyileşme
 • 26 Ağustos 2020 19:07: 262.507 vaka, 6.183 ölüm, 239.797 iyileşme
 • 27 Ağustos 2020 19:07: 263.998 vaka, 6.209 ölüm, 240.792 iyileşme
 • 28 Ağustos 2020 19:10: 265.515 vaka, 6.245 ölüm, 241.809 iyileşme
 • 29 Ağustos 2020 19:40: 267.064 vaka, 6.284 ölüm, 242.812 iyileşme
 • 30 Ağustos 2020 19:06: 268.546 vaka, 6.326 ölüm, 243.839 iyileşme
 • 31 Ağustos 2020 19:00: 270.133 vaka, 6.370 ölüm, 244.926 iyileşme
 • 1 Eylül 2020 19:00: 271.705 vaka, 6.417 ölüm, 245.929 iyileşme
 • 2 Eylül 2020 19:45: 273.301 vaka, 6.462 ölüm, 246.876 iyileşme
 • 3 Eylül 2020: 274.943 vaka, 6.511 ölüm, 248.087 iyileşme
 • 4 Eylül 2020: 276.555 vaka, 6.564 ölüm, 249.108 iyileşme
 • 5 Eylül 2020: 278.228 vaka, 6.620 ölüm, 250.092 iyileşme
 • 6 Eylül 2020: 279.806 vaka, 6.673 ölüm, 251.105 iyileşme
 • 7 Eylül 2020: 281.509 vaka, 6.730 ölüm, 252.152 iyileşme
 • 8 Eylül 2020 : 283.270 vaka, 6.782 ölüm, 253.245 iyileşme
 • 9 Eylül 2020: 284.943 vaka, 6.837 ölüm, 254.188 iyileşme
 • 10 Eylül 2020: 286.455 vaka, 6.895 ölüm, 255.407 iyileşme
 • 11 Eylül 2020: 288.126 vaka, 6.951 ölüm, 256.524 iyileşme
 • 12 Eylül 2020: 289.635 vaka, 6.999 ölüm, 257.731 iyileşme
 • 13 Eylül 2020: 291.162 vaka, 7.056 ölüm, 258.833 iyileşeme
 • 14 Eylül 2020: 292.878 vaka, 7.119 ölüm, 260.058 iyileşme
 • 15 Eylül 2020: 294.620 vaka, 7.186 ölüm, 261.260 iyileşme
 • 16 Eylül 2020: 296.391 vaka, 7.249 ölüm, 262.602 iyileşme
 • 17 Eylül 2020: 298.039 vaka, 7.315 ölüm, 263.745 iyileşme
 • 18 Eylül 2020: 299.810 vaka, 7.377 ölüm, 264.805 iyileşme
 • 19 Eylül 2020: 301.348 vaka, 7.445 ölüm, 266.117 iyileşme
 • 20 Eylül 2020: 302.867 vaka, 7.506 ölüm, 267.233 iyileşme
 • 21 Eylül 2020: 304.610 vaka, 7.574 ölüm, 268.435 iyileşme
 • 22 Eylül 2020: 306.302 vaka, 7.639 ölüm, 269.696 iyileşme
 • 23 Eylül 2020: 308.069 vaka, 7.711 ölüm, 270.723 iyileşme
 • 24 Eylül 2020: 309.790 vaka, 7.785 ölüm, 271.964 iyileşme

Bu bülten haftada birkaç kez yeni veriler eşliğinde güncellenmektedir. 

Yayın Tarihi:   17 Mart 2020 Son Güncelleme:   25 Eylül 2020