Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    83 Dakika
Konu Başlığı: Sağlık

Türkiye'de Koronavirüse Dair Neler Yapıldı?

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan ve 12 Şubat 2020 itibarıyla resmi adı “SARS-CoV2” olan yeni tip koronavirüs, dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in ardından özellikle İtalya, İran, İspanya ve Güney Kore’de ciddi bir şekilde artan COVID-19 vakaları, Türkiye’nin de aylardır gündeminde. Peki, Türkiye’de bu süreç nasıl yürütülmekte? Adım adım Türkiye’de koronavirüse dair gerçekleşen gelişmeleri ve alınan tedbirleri bültenimizde derledik.

22 Ocak 2020

Çin’den gelen uçuşlar için termal kamera uygulaması başlatıldı.

30 Ocak 2020

Dünya Sağlık Örgütü, Küresel Halk Sağlığı Krizi (PHEIC) ilan etti. Bu ilan için sağlanması gereken üç şart bulunuyor:

 • Olay olağanüstü ve beklenmedik olmalı 
 • Salgın, başladığı ülke haricindeki ülkeleri de etkilemeli 
 • Salgının kontrol altına alınması için küresel bir çaba gerekmeli

3 Şubat 2020 

Termal kamera kontrollerinin; 4 Şubat 2020 itibarıyla Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlar için de uygulanmasına karar verildi. 

5 Şubat 2020 

Çin’den gelen uçuşlar durduruldu. 

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de koronavirüs tanı kiti geliştirme çalışmalarının olduğunu belirtti. 

Çin’den her türlü canlı cansız hayvan ithalatı geçici süreyle durduruldu. Bu kapsamda hayvansal ürünler ve yan ürünleri de bulunuyor.

Çin’den Türkiye’ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün izinli sayılmasına karar verildi. Bu süreçte belirti ve bulgularının takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığı’nın izniyle çalışmaya başlamaları hususu da ayrıca belirtildi.

6 Şubat 2020 

Yurt dışından gelen tüm yolcular, termal kamera kontrolünden geçmeye başladı. 

11 Şubat 2020 

Türkiye’de geliştirilen ve 4 ile 24 saat aralığında sonuç veren koronavirüs tanı testlerinin sonuç verme süresi 90-120 dakikaya kadar düştü.

21 Şubat 2020 

İran kara hudut kapılarında tedbirler artırıldı. Bu kapsamda 20 Şubat itibarıyla İran’dan gelen tüm yolcular, pasaport kontrolünden önce sağlık personelleri tarafından muayene edilmeye başlanırken soğuk algınlığı belirtisi olan yolcuların ülkeye girişine izin verilmemesine karar verildi.

23 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye tüm uçuşlar tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Ayrıca Türkiye-İran sınır kapıları kapatılarak kara ve demiryolu geçişleri geçici olarak durduruldu.

25 Şubat 2020 

İran’dan Türkiye’ye dönmek isteyen TC vatandaşlarına özel bir sefer düzenlendi. Yolcular 14 günlük bir karantinaya alındı.

29 Şubat 2020 

Çin ve İran’ın ardından Irak, Güney Kore ve İtalya ile gidiş-geliş tüm uçuşlar durduruldu.

2 Mart 2020 

Umreden gelen tüm yolcular termal kamera kontrolünün yanı sıra, sağlık muayenesinden de geçirilmeye başlandı. 1 Mart itibarıyla umreden dönen yolcuların uçaklarında, sağlık personelleri de bulunuyor. 

5 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Koca, Londra’dan Singapur’a İstanbul aktarmalı giden bir Fransız yolcuya koronavirüs tanısı konduğunu açıkladı. Uçak, yolcusuz dönüş yaparken pilot ve mürettebat da 14 gün sürecek bir gözetim altına alındı. 

11 Mart 2020 

WHO Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus’un yaptığı açıklamayla birlikte COVID-19, pandemi yani “küresel salgın” ilan edildi. WHO’nun tanımına göre ise bir hastalığın pandemi ilan edilmesi için hastalığın, “yeni bir virüsten kaynaklanması ve insandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması” gerekiyor. 

11 Mart 2020 Çarşamba sabaha karşı 00:53 sularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de görülen ilk COVID-19 vakasını duyurdu. Hastanın erkek olduğu ve virüsü Avrupa temasından aldığı bildirilirken yaşı, hangi ilde ve hastanede karantina altına alındığı ya da hangi Avrupa ülkesiyle seyahat öyküsü olduğu hasta mahremiyeti gerekçesiyle açıklanmadı.

13 Mart 2020 Cuma sabah saat 08:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, ilk COVID-19 hastasının yakın çevresinde bulunan ve yakın takibe alınan bir kişide koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Toplam vaka sayısı 2’ye yükseldi.

13 Mart 2020 Cuma akşam saat 18:16’da Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın açıklamasında, ilk iki COVID-19 hastasıyla yakın temasta bulunan 3 kişiye daha koronavirüs tanısı konduğunu belirtti. Toplam vaka sayısı 5’e yükseldi. 

14 Mart 2020 

Uçuş yasağı genişletilerek 9 yeni ülkeye daha yasak geldi. Bu doğrultuda Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşlar; 15 Mart’tan 17 Nisan'a kadar durduruldu. 

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Hattı, “Koronavirüs Danışma Hattı” olarak hizmet vermeye başladı. 

14 Mart 2020 Cumartesi akşam saat 23:52’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, umreden dönen bir kişide koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Toplam vaka sayısı 6’ya çıktı. 

Yeni dönen umre yolcuları, özellikle sosyal medyadan gelen tepkilerin üzerine Ankara ve Konya’daki bazı öğrenci yurtlarında 14 günlüğüne karantinaya alındı.

15 Mart 2020 Pazar akşam saat 23:53’te Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 12 yeni koronavirüs vakası daha olduğunu açıkladı. Bunlardan ikisinin ilk COVID-19 hastasının temas çevresinden olduğu dile getirilirken 7’sinin Avrupa’dan 3’ünün ise ABD’den geldiği bildirildi. Toplam vaka sayısı 18’e yükseldi. 

16 Mart 2020 

İçişleri Bakanlığı; Türkiye genelinde tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri gibi toplanma mekanlarının faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklamayla birlikte cemaat ile kılınan namazlara yeni tip koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya kadar ara verildi. Bu doğrultuda cuma namazlarının camilerde toplu bir şekilde kılınmamasına karar verildi. 

Uçuş yasağı olan 14 ülkeye 6 yeni ülke daha eklendi. 17.03.2020 saat 08:00 itibarıyla İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşlar yasaklandı. 

16 Mart 2020 Pazartesi akşam saat 23:49’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabından yeni vaka sayılarını duyurdu. 29 yeni COVID-19 tanısı konduğunu açıklayan Koca, bu 29 yeni vakanın doğrudan ya da dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslı olduğunu belirtirken 3’ünün umreden dönen yolculardan olduğunu söyledi. Toplam vaka sayısı 47’ye yükseldi.

17 Mart 2020 Salı akşam 23:58’de basın açıklaması düzenleyen Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ilk ölümü “Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim.” diyerek duyurdu. Ölen COVID-19 hastasının 89 yaşında bir erkek olduğu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığı bildirildi. Hastalığın Türkiye’de de salgına dönüşme ihtimali olduğunu belirten Koca, 51 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu söyledi. Böylece 17 Mart gecesi itibarıyla toplam vaka sayısı 98’e yükseldi.

18 Mart 2020

Alınan yeni bir kararla koronavirüs tedbirleri kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan sınır kapıları, yolcu giriş ve çıkışlarına kapatıldı. Sınır kapılarındaki yük taşımacılığında ise şimdilik herhangi bir kısıtlama yok.

18 Mart 2020 Çarşamba akşam saat 23:06’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, 93 yeni koronavirüs tanısı daha konduğunu ve toplam vaka sayısının 191’e yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 61 yaşında erkek bir koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 18 Mart gecesi itibarıyla COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 2’ye yükseldi. 

19 Mart 2020 akşam saat 23:54’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 1.981 testten 168’inin pozitif çıktığını ve toplam COVID-19 hasta sayısının 359’a yükseldiğini duyurdu. Bununla birlikte Koca, 85 yaşındaki bir kadın koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 19 Mart 2020 gecesi itibarıyla koronavirüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4’e ulaştı.

20 Mart 2020 

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla acil olmayan tüm ameliyatların mümkün olduğunca ileri bir tarihe planlanmasına kararı verdi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yayınladığı bir genelgeyle birlikte pazarlarda seçmece usulüne ara verilmesi istendi. Bu doğrultuda market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden satışına karar verildi.

20 Mart 2020 akşam saat 23:14’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde 3 bin 656 şüpheliye test yapıldığını ve 311 yeni koronavirüs teşhisi konduğunu açıkladı. Böylece Türkiye’deki toplam vaka sayısı 670’e ulaştı. Bununla birlikte Bakan Koca, 5 koronavirüs hastasının daha hayatını kaybettiğini ve koronavirüs kaynaklı can kaybının 9’a yükseldiğini duyurdu.

21 Mart 2020 

21 Mart 2020 günü İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kişisel twitter hesabında, koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm milli parklarda, ormanlarda ve Bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı üzere, 46 ülkeye daha uçuş yasağı getirildi. Böylece toplam 71 ülke ile uçuşlar durdurulmuş oldu.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan bir genelgeyle 65 yaş ve üzeri yaştaki bireyler ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik sağlık problemleri olan kişilerin 22 Mart itibarıyla evlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda dolaşmaları ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

21 Mart 2020 akşam saat 22:59’da Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 2 bin 953 şüpheliye test yapıldığını ve bu şüphelilerin 277’sine COVID-19 tanısı konduğunu açıkladı. Toplam vaka sayısı 947’ye yükselirken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 21’e ulaştı. Bakan Koca, kaybedilen 12 kişinin yaşlı hastalardan olduğunu ayrıca belirtti. 

22 Mart 2020 akşam 22:04’te Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel twitter hesabında, 9 yeni vefatın olduğunu ve 289 yeni tanının konduğunu duyurdu. Böylece toplam vaka sayısı 1.236’ya yükselirken COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı da 30’a yükseldi. Bakan Koca, ölen tüm hastaların yaşlı olduğunu bir kez daha vurguladı. Ayrıca Koca, bugüne kadar toplam 20 bin 345 test yapıldığına da sözlerinde yer verdi.

23 Mart 2020

23 Mart 2020 günü düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ikisinin 50-60 yaş aralığında olduğunu kalanların ise 61-91 yaş grubunda yer aldıklarını dile getirdi. Bununla birlikte Koca, ölen 30 hastanın da kronik bir rahatsızlığı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Koca, bazı hastaların iyileşmekte olduğunu ve yeterli sürenin geçip kesinlik kazanması halinde önümüzdeki günlerde iyileşen hasta sayılarını da paylaşacağını söyledi.

Gelen bir soru üzerine Koca, Van’daki COVID-19 hasta sayısının 10’un üzerinde olmadığını ve vakaların Türkiye genelinde görüldüğünü söyledi. Sağlık personeli içinde de pozitif vakalar olduğunu açıklayan Koca, buna dair bir rakam vermedi. Bunun yanı sıra, ilk vakaların yurtdışı ağırlıklı olduğunu ancak şu anda görülen vakaların çoğunlukla yurtdışı temaslısının temaslısı olduğunu açıkladı. Bir başka deyişle COVID-19, Türkiye’de yerel bir şekilde, ülke içi kaynaklı olarak yayılmaya devam ediyor.

Aynı basın açıklamasında Koca, 32 bin yeni sağlık personelinin kadroya dahil edileceğini duyurdu. Hastanelerde maske gibi malzemelerin eksik olduğuna dair eleştirileri yalanlayan Koca, küçük örneklerin kasıtlı olarak genelleştirildiğini öne sürdü. Bunun yanı sıra, yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlandığı ve 23 Mart itibarıyla Çin’den 50.000 tarama kiti getirildiği belirtildi.

23 Mart 2020 akşam saat 23:24’te Bakan Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 3 bin 672 testten 293’ünün pozitif çıktığını ve 7 yeni ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Böylece vaka sayısı 1.529’a COVID-19 nedeniyle ölen hasta sayısı, 37’ye yükseldi. 

24 Mart 2020 akşam saat 22:08'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte toplam 3 bin 952 test yapıldığını ve bunların 343’ünün pozitif çıktığını bildirdi. Yeni vefat sayısının 7 olduğunu açıklayan Koca, hayatını kaybeden hastalardan birinin KOAH hastası olduğunu, 6’sının ise ileri yaşta olduğunu söyledi. Böylece toplam vaka sayısı 1.872'ye, ölen kişi sayısı ise 44'e yükseldi.

25 Mart 2020 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Mart 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında, iki COVID-19 hastasının taburcu edildiğini açıkladı. Bakan Koca, taburcu olanlardan birinin 8 gün yoğun bakımda kalan 65 yaşında bir hasta olduğunu ve taburcu edilen diğer hastanın ise 60 yaşında olduğunu dile getirdi. 

Bununla birlikte tedavi için Çin’den getirilen bir ilacın yoğun bakımda yatan 136 hastaya uygulandığı bildirildi.

Aynı basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda başlatılan uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar devam edeceğini duyurdu.

25 Mart 2020 akşam saat 23:41’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saat içinde yapılan 5 bin 35 testten 561’inin pozitif sonuçlandığını ve 15 yeni vefat olduğunu duyurdu. Böylelikle toplam vaka sayısı 2 bin 433’e yükselirken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 59’a ulaştı.

26 Mart 2020 akşam saat 22:37'de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, son 24 saatte 7 bin 286 test yapıldığını ve bunların 1.196'sının pozitif çıktığını duyurdu. 16 kişinin daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklayan Koca, toplam can kaybının 75'e ulaştığını söyledi. Toplam vaka sayısı ise 3 bin 629'a yükseldi.

27 Mart 2020 akşam 23:31’de Sağlık Bakanı Koca, kişisel twitter hesabında, Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Koca, koronavirüse ilişkin vaka takibinin paylaştığı linkten yapılabileceğini duyurdu. 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 27 Mart günü yapılan 7 bin 533 testten 2 bin 69’u pozitif çıkarak vaka sayısı, 5 bin 698’e yükseldi. Bununla birlikte 27 Mart günü 17 yeni ölüm gerçekleşirken hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükseldi.

Bunun yanı sıra söz konusu tabloda yoğun bakım ve entübe hasta sayısına da yer veriliyor. Buna göre 27 Mart 2020 saat 18:00 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 344 iken entübe hasta sayısı 241. Ayrıca bugüne kadar 42 COVID-19 hastası da iyileşti.

28 Mart 2020

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 28 Mart günü yapılan 7 bin 641 testten 1.704’ü pozitif çıkarken son 24 saatte ölen kişi sayısı 16 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 7 bin 402’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 108’e ulaştı. 

28 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 445 iken entübe hasta sayısı 309 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 70’e yükseldi.

29 Mart 2020 

Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre 29 Mart günü yapılan 9 bin 982 testten  1.815’i pozitif çıkarken 23 COVID-19 hastası daha hayatını kaybetti. Böylece toplam vaka sayısı 9 bin 217’ye yükselirken ölümle sonuçlanan vaka sayısı 131’e ulaştı.

29 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 568 iken entübe hasta sayısı 394 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 105’e yükseldi.

30 Mart 2020 

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 30 Mart günü yapılan 11 bin 535 testten 1.610'u pozitif çıkarken 37 yeni vefat daha gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 10 bin 827 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 168'e yükseldi.

30 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 725 olurken entübe hasta sayısı 523'e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 162 oldu.

31 Mart 2020

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'na göre 31 Mart günü yapılan 15 bin 422 testten 2 bin 704'ü pozitif çıkarken 46 yeni vefat gerçekleşti. Böylece toplam vaka sayısı 13 bin 531 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı da 214'e yükseldi.

31 Mart 2020 itibarıyla yoğun bakım hasta sayısı 847 olurken entübe hasta sayısı 622'ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 243'e ulaştı.

1 Nisan 2020 

1 Nisan tarihli Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre son 24 saat içinde yapılan 14 bin 396 testten 2 bin 148’i pozitif sonuç verdi ve toplam vaka sayısı 15 bin 679 oldu. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63 kişi artarak 277’ye yükselirken yoğun bakım ve entübe hasta sayıları da arttı. Buna göre toplam 979 hasta yoğun bakımda iken entübe hasta sayısı ise 692. 1 Nisan 2020 itibarıyla iyileşenlerin sayısı ise 333.

Bununla birlikte bir günde hazırlanan filyasyon sayısı 10 bini buldu. Filyasyon; hastalığın nereden kaynaklandığının ve nasıl bulaştığının geriye dönük takibidir. Test merkezi sayısı ise ülke çapında 75’e ulaştı.

1 Nisan 2020 akşamı illere göre vaka sayısı ilk defa paylaşıldı. Türkiye’deki tüm illerde COVID-19 görülmüş durumda. Bakan Koca’nın açıkladığı verilere göre İstanbul’da vaka sayısı 8 bin 852 bir başka deyişle toplam vaka sayısının %60’ı İstanbul’da. İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584 ve Kocaeli’de 410 vaka mevcut. 

Bununla birlikte toplam 39 ilde can kaybı yaşanırken hayatını kaybedenlerin sayısı İstanbul’da 117, İzmir’de 18 ve Kocaeli’de 8. Bakan Koca, hayatını kaybedenlerin %80’inin ve yoğun bakımdaki hastaların %75’inin 60 yaş üzeri olduğunu açıkladı. Ölen hastaların %69’unun hipertansiyon hastası olduğunu belirten Koca, kronik hastalığı olanların ağır risk grubunda yer aldığını yeniden vurguladı.

Ayrıca Bakan Koca, koronavirüs nedeniyle kaybedilen ilk hekimin Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu olduğunu kamuoyuna duyurdu. Koca, bugüne kadar 601 sağlık çalışanının test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

2 Nisan 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan veriler göre, son 24 saatte yapılan 18.757 test sonucunda 2.456 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve böylece toplam vaka sayısı 18 bin 135’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 79’a yükselirken Bakan Koca kaybedilen hastaların %82’sinin 60 yaş üzeri olduğuna dikkat çekti.

2 Nisan itibarıyla Türkiye’de yapılan toplam test sayısı 125 bin 556’ya ulaştı. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 1.101’e, toplam entübe hasta sayısı 783’e ulaşırken toplam 415 hastanın ise iyileştiği bildirildi. 

Son olarak Bakan Koca, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Feriha Öz’ün de COVID-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

3 Nisan 2020 

3 Nisan Cuma günü (19:30) itibarıyla Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na ait verilere göre son 24 saatte yapılan 16 bin 160 test sonucu 2 bin 786 yeni pozitif vaka gözlendi. Yeni sayılarla birlikte Türkiye genelindeki vaka sayısı 20 bin 921’e yükselirken hayatını kaybedenlerin sayısı da 69 kişi artarak 425 oldu. Yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.251, toplam entübe hasta sayısı 867 olurken toplam 484 hastanın iyileştiği belirtiliyor.

Bakan Koca, hastaneye ihtiyaç duymayıp evde tedavi görenlerin hastaların %86,7’sinin 60 yaşın altında olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra hastalık sebebiyle hayatını kaybedenlerin %64,2’sinin en az bir tane kronik veya alt hastalığının olduğu da açıklanan bilgiler arasında. Daha önce alınan önlemler kapsamında şehirlerarası toplu taşıma izne bağlanmış ve kendi araçlarıyla seyahat edenler için ise şehir girişlerinde kontrol noktaları konmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 Nisan akşamı yaptığı açıklamayla birlikte 3 Nisan Cuma gecesi itibarıyla 30 büyükşehre ve akciğer hastalıklarının sık görüldüğü Zonguldak’a araç giriş çıkıları kapatıldı. Bu şehirlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarının nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacak. Transit geçişler ise devam ediyor. Yasağın ilk kademede 15 gün süreyle uygulanacağı ve gerekirse uzatılabileceği belirtildi. 

Öte yandan 65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma yasağı, 20 yaş ve altındakileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Bu yasak 1 Ocak 2000 sonrasında doğmuş bireyleri kapsıyor.

İstanbul İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre bu yasak ile birlikte İstanbul’un %36’sının sokağa çıkması engellenmiş oldu. Ancak 20-64 yaş arası yaklaşık 9 milyon 987 bin kişinin ise şehir içi hareketliliğinde genel bir kısıtlama mevcut değil. İstanbul’da yeni vakalarla birlikte 100.000 kişi başına düşen vaka sayısı 3 Nisan itibarıyla %39 artış göstererek 57’den 79’a yükseldi.

Yeni tedbirler kapsamında pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği yerlerde de bu uygulama devam edecek.

Bunun yanı sıra kamuya açık alanlarda kalabalık oluşturacak şekilde bulunmak yasaklanırken sosyal mesafenin sağlanması için en az üç adımlık bir mesafenin korunması bekleniyor. Bu yasaklara uymayanlar ise idari ve adli cezalara tabi tutuluyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun isminin verileceğini açıkladı.

4 Nisan 2020

4 Nisan 2020 günü yapılan 19 bin 664 testten 3 bin 13’ü pozitif çıkarken son 24 saat içinde vefat eden kişi sayısı da 76 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 23 bin 934’e ulaşırken koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 302 kişi artarak 786’ya ulaştı. Toplam 1.311 kişi yoğun bakımda tedavi görürken entübe hasta sayısı ise 909.

Vakaların büyük bir çoğunluğu hala İstanbul’da görülüyor. İstanbul İstatistik Ofisi’nin yaptığı modelleme çalışmasına göre ise salgın sürecinde İstanbul'da hafta içi dışarı çıkma oranı %16'ya kadar geriledi.

5 Nisan 2020

5 Nisan 2020 tarihli koronavirüs tablosuna göre yapılan 20 bin 65 testten 3 bin 135’i pozitif çıktı. Bu sayılarla birlikte toplam vaka sayısı 27 bin 069’a, toplam test sayısı ise 181 bin 445’e ulaştı. Son 24 saat içinde 73 hasta hayatını kaybederken yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.381, toplam entübe hasta sayısı ise 935’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 256 kişi artarak 1.042’ye ulaştı.

Toplu halde bulunulan ortamlarda maske takma zorunluluğu getirilmesinin ardında Sağlık ve Ulaştırma Bakanlıkları işbirliğinde 20-65 yaş aralığındaki yurttaşlara ücretsiz maske temini yapılacağı açıklandı. Kişi başına temin edilecek maske sayısı ise haftalık 5 adet.

6 Nisan 2020

6 Nisan’da açıklanan verilere göre son 24 saatte yapılan 21 bin 400 testten 3 bin 148’i pozitif çıkarak vaka artış hızı %11,7 oldu. 75 kişi daha COVID-19 nedeniyle hayatını kaybederken bugüne kadar koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı 649’a yükseldi. 6 Nisan’da iyileşenlerin sayısı ise 284 kişi artarak toplam 1.326’ya ulaştı. Son olarak yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.415 iken entübe hasta sayısı ise 966 oldu.

Salgınla mücadele kapsamında alınan önlemler arasına bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada Yeşilköy Atatürk Havalimanı’na 1000 oda kapasiteli hastane yapılacağını belirtti. Hastanenin 45 günde tamamlanması bekleniyor.

7 Nisan 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada 7 Nisan’da yapılan 20 bin 23 testten 3 bin 892 yeni pozitif vaka tespit edildiğini belirtti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 76 kişi artarak toplam 725’i buldu. 7 Nisan 2020 itibarıyla iyileşen kişi sayısı 256 olarak açıklanırken toplam 1.474 kişinin yoğun bakımda, 987 hastanın ise entübe olduğu belirtildi. 

Yapılan test sayısı arttıkça pozitif vaka sayısının da yükseldiğine değinen Koca, hastalıkla ilgili ilk bulguların değiştiğini, yalnızca yaşlıların hastalıktan etkilenmediğini ve genç kayıpların da verildiğini bir kez daha vurguladı.

7 Nisan 2020 günü Bakan Koca'nın Basın Açıklamasında Yer Alan Tablolar

İlk kez 1 Nisan 2020 Çarşamba günü Türkiye’de illere göre vaka sayıları açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Koca, tüm illerde koronavirüs vakası görüldüğünü ve vakaların yaklaşık %60’ı kadarının İstanbul’da olduğunu bildirmişti. Vaka sayılarında İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli izliyordu. 7 Nisan 2020 Salı akşamı paylaşılan koronavirüs haritasında da benzer bir tablo görüyoruz. Haritadaki kırmızı alanlar vakaların en yoğun olduğu yerleri işaret ediyor. Buna göre İstanbul, diğer iller arasında hastalığın açık ara en çok etkili olduğu il. İstanbul özelindeki haritaya göre de en çok kıyı ve merkez ilçeler virüsten etkilenmiş durumda. 

Bununla birlikte Sağlık Bakanı tarafından paylaşılan tablolarda hastaların yaş ve cinsiyete göre dağılımına bakmak da mümkün. Verilere göre en çok vaka, 25-60 yaş grubu aralığında bulunuyor. Türkiye’de salgının genç yaş gruplarında yayılmasına rağmen hala 20-65 yaş aralığındaki bireylerin sokağa çıkmalarına ilişkin bir kısıtlama olmaması da tartışılanlar arasında. Bunun yanı sıra genel olarak erkek hastaların çoğunlukta olduğu fark ediliyor.

Öte yandan hayatını kaybeden kişilerin yaş ve cinsiyete göre dağılımına bakıldığında, yaşanan can kayıplarının büyük bir çoğunluğunun 55-90 yaş aralığında olduğu görülüyor. Bu grup içinde en çok etkilenenler ise 65-80 yaş bandında bulunuyor. Bununla birlikte vefat edenlerin çoğunu yine erkek hastalar oluşturuyor.

Son olarak Bakan Koca, hastalığın pnömoniye, yani zatürreye dönüş oranlarını açıkladı. Zatürre, akciğerlerin iltihaplanması ve dolayısıyla hastalığın seyrinin ağırlaşması anlamına geliyor. Bakanın açıkladığı verilere göre özellikle 29 Mart gününden itibaren hastalığın zatürreye dönüş oranlarında bir azalma mevcut. Bu bağlamda 29 Mart tarihinde hastaların yarısında hastalık pnömoniye dönerken 6 Nisan’da bu oran %19,5’e kadar gerilemiş görünüyor.

8 Nisan 2020

8 Nisan tarihli açıklamaya göre Türkiye’de son 24 saatte yapılan 24 bin 900 testten 4 bin 117’si pozitif çıkarken toplam vaka sayısı da 38 bin 226’ya yükseldi. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 87 kişi artarak toplam 812’ye ulaştı. Toplamda 1.846 kişi iyileşti. Bunun yanı sıra yoğun bakımda 1.492 hasta bulunurken entübe hasta sayısı ise 995. Bakan Koca, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki artış hızının düştüğünü belirtiyor.

Öte yandan Türkiye, son 24 saat içinde en çok yeni vaka bildiren ülkeler arasında ABD, Birleşik Krallık ve İspanya’nın ardından 4 bin 117 vaka ile 4. sırada. Türkiye, halen sürmekte olan aktif vakalar açısından da 35 bin 568 vaka ile Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor. Kritik ve ciddi durumda olan hastaların sayısına göre ise 1.492 kişi ile yine 7. sırada.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘’Pandemi İzolasyon takip Projesi’’nin detaylarını paylaştı. Güney Kore, Çin, Singapur gibi salgınla mücadelede başarılı bulunan ülkelerin uyguladığı yöntemlere benzerlik gösteren bu projenin detayları şu şekilde:

 • Virüs riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunan kişiler evlerinden ayrılmaları durumunda, telefonlarına uyarı mesajı gidecek.
 • Otomatik çağrı sistemiyle bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve evlerine dönmeleri söylenecek. 
 • Uyarıyı ve çağrıyı dikkate almayan kişiler emniyetle paylaşılacak ve idari önlem ve cezalar uygulanacak.
 • Yollarda kontrol yapan emniyet ekipleri, kişilerin bilgilerini sorgulayarak bir ihlal söz konusu olup olmadığını öğrenebilecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında projenin 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na da uygun olduğu ifadeleri yer alıyor. Bununla birlikte Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 6. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ifadeler, sağlık durumu gibi özel nitelikli verilerin paylaşımıyla ilgili istisnai durumlar tanımlıyor.

9 Nisan 2020

Bugün yapılan 28 bin 578 test içinde 4.056 pozitif vaka tespit edildi ve böylece Türkiye’de görülen toplam vaka sayısı 42 bin 282’ye yükseldi. Bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 96 kişi olurken toplam ölüm sayısı 908 oldu. İyileşen kişi sayısı ise 9 Nisan itibarıyla 296 kişi artarak 2 bin 142 kişiye yükseldi. Yoğun bakımda olan hasta sayısı 1.552 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1.017.

Bakan Koca, günlük 30.000 test hedefine ulaşılmak üzere olunduğunu dile getirirken artan test sayısına rağmen vaka artış hızının düşme eğilimde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Türkiye’de toplam vaka sayısı son bir hafta içinde ikiye katlanarak 40 bini geçti. Test başına vaka oranı ise %15,3. Güncel verilere göre Türkiye, tespit edilen yeni vaka sayısına göre sırasıyla ABD, Fransa, İspanya ve İtalya’nın ardından 5. sırada yer alıyor.

10 Nisan 2020

10 Nisan 2020’de açıklanan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 30 bin 864 testten 4 bin 747’si pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 47 bin 29’a yükseldi. Bugün hayatını kaybedenler 98 kişi olurken bugün iyileşenler 281 olarak belirtildi. Böylelikle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.006’ya iyileşen kişi sayısı ise 2 bin 423’e yükseldi. Güncel olarak yoğun bakımda olanların sayısı 1.667 iken entübe hasta sayısı ise 1.062. Bugün açıklanan yeni vakalarla birlikte bir önceki güne göre vaka artış hızı %11,23 oldu.

Bunun yanı sıra alınan önlemlere yenileri eklendi. Bugün itibarıyla eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. Maske almak isteyenler, eczaneye gidip TC kimlik numaralarını ve cep telefonlarını siteme kaydettirmelerinin ardından telefon numaralarına gelen doğrulama koduyla maskelere erişebilecek. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, her vatandaşa her 10 gün için 5 adet maske verileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından akşam 22:04’te yapılan duyuruya göre, 10 Nisan Cuma saat 24:00 ile 12 Nisan Pazar 24:00 tarihleri arasında Büyükşehir statüsündeki 30 şehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı getirildi. Sokağa çıkma yasağına ilişkin detaylar kamuoyuyla 23:05 sularında paylaşılırken yasağı duyan birçok kişi marketlere ve tekellere akın etti. Sokağa çıkma yasağının çok geç bir saatte ve ayrıntısız açıklanması eleştiriliyor. Yasağın ilanının ardından oluşan market kuyruklarında sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesi de endişeyle karşılandı. Sokağa çıkma yasağına uymamanın cezası ise 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre, 3 bin 150 TL.

11 Nisan 2020

11 Nisan tarihinde yapılan 33 bin 170 test içinde 5 bin 138 yeni pozitif vaka tespit edildi. Bu sayı Türkiye’de şimdiye kadarki en yüksek günlük yeni vaka sayısı. Bir önceki güne göre vaka artış hızı ise %10,9 civarında gerçekleşti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 95 kişi artarak 1.101’e yükseldi. 11 Nisan’da iyileşenler ise 542 kişi artarak toplam 2 bin 965’e ulaştı. Güncel olarak yoğun bakım hasta sayısı 1.626 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1.021. 

Fahrettin Koca, vaka sayısındaki artışın yapılan testle orantılı olarak arttığını belirtirken yoğun bakımda olan hasta sayısında böyle bir artış gerçekleşmediğini vurguladı. Yoğun bakımdaki hastaların aktif vakalar içindeki oranı 8 Nisan’da %4,19’dan 11 Nisan tarihinde %3,38’e düştü. Entübe hastaların aktif vakalar içindeki oranı ise 8 Nisan’da %2,80 seviyesinden 11 Nisan’da %2,12’ye indi.

12 Nisan 2020

12 Nisan Pazar günü yapılan 35 bin 720 testten 4 bin 789’u pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 56 bin 956’ya yükseldi. Gün içinde 97 kişi hayatını kaybederken iyileşenlerin sayısı 482 kişi arttı. Önceki güne göre vaka artış hızı %9 civarında seyrederken; Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından dünyada en çok yeni vaka açıklayan 3. ülke oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.665, toplam entübe hasta sayısı ise 978 olarak açıklandı. Türkiye’de 1 milyon nüfus başına düşen test sayısı ise 4 bin 459.

10 Nisan Cuma akşamı 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta hafta sonuyla sınırlı olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. İlanın ardından marketlere akın eden kişiler arasında arbedeler yaşanmış ve market kuyruklarında oluşan kalabalıklarda sosyal mesafe kuralına uyulmadığı dikkat çekmişti. 12 Nisan akşamı ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son yaşananlar nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Soylu’nun istifasını kabul etmedi.

13 Nisan 2020

13 Nisan akşamı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre bugün 34 bin 456 test yapılırken bunlar arasında 4 bin 93 yeni vaka tespit edildi. Böylece bir önceki güne göre %7,2’lik bir artışla toplam vaka sayısı 61 bin 49’a yükseldi. Hayatını kaydebenlerin sayısı 98 kişi artarak 1.296’ya ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise 511 kişi artarak 3 bin 957’ye yükseldi. Bununla birlikte yoğun bakım hasta sayısı 1.786 iken toplam entübe hasta sayısı ise 1036 oldu.

Aktif vakaların içinde yoğun bakımdaki ve entübe hasta oranı bir süredir düşüş trendindeyken 13 Nisan günü iki oranda da küçük artışlar yaşandı. Bununla birlikte vaka artış hızında bir yavaşlama olsa da Türkiye, en çok yeni vaka bildiren ülkeler arasında dördüncü sırada geliyor.

10 Nisan Cuma akşamı geç saatlerde ve detay verilmeden duyurulan sokağa çıkma yasağı, birçok kişiyi sokaklara dökmüş; marketlerde kalabalık kuyruklar oluşmuştu. Bu nedenle yasak hem çok eleştirilmiş hem de yeni vakalara neden olabileceği korkusuyla endişe yaratmıştı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer yaptığı açıklamada virüsün kuluçka süresi de göz önünde bulundurulursa bu tür uygulamaların etkilerinin ancak 10 gün sonra görülebildiğini dile getirdi. 

Bunun yanı sıra tutukluların ve hapishanelerin koşulları salgın sürecinde konuşulmaya devam ediyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gün’ün yaptığı son açıklamaya göre 5 açık ceza infaz kurumunda toplam 17 hükümlüye Covid-19 teşhisi konuldu ve hastalardan 3'ü hayatını kaybetti.

14 Nisan 2020

Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre son 24 saatte yapılan 33 bin 70 testin 4 bin 62’si pozitif çıktı. Böylelikle ülke genelinde toplam vaka sayısı 65 bin 111’e ulaştı. Bununla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 107 kişi artarak toplam vefat sayısı 1.403’e yükseldi. Yoğun bakımda olan hasta sayısı toplam 1.809, entübe hasta sayısı ise 1.087 olarak belirtildi. Bunun yanı sıra bugün iyileştiği belirtilen 842 kişi ile birlikte toplam 4 bin 799 kişi hastalığı atlatmış oldu.

Bakan Koca’nın belirttiği üzere Türkiye’de vaka artış hızında bir düşüş gözlemlenirken ve önümüzdeki günlerde vaka sayısının pik yapması ve ardından plato dönemine geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte toplam ölüm sayısının toplam vaka sayısına oranı 4 Nisan’dan beri %2,09-%2,15 aralığında gerçekleşirken Bakan Koca, filyasyon ekipleri tarafından takibi yapılan kişi sayısının 251 bin 28 olduğunu belirtti.

Dünya geneline baktığımızda Türkiye, hastalığın en çok görüldüğü ülkeler arasında 9. sırada, 14 Nisan itibarıyla açıklanan günlük yeni vaka sayısı ile ise 4. sırada yer alıyor.

Son olarak koronavirüs önlemleri kapsamında Kasım 2019 celp döneminde askere alınanların terhisinin 1 aylığına ertelenmesi düşünülüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önümüzdeki dönemde 53 bin kişinin celp kapsamında askere alınmasının ve 66 bin kişinin terhis olmasının büyük bir hareketlilik yaratacağını belirterek kamu sağlığının tehlikeye girmemesi adına nisan ayında askere alımların ertelenmesini, birliklere yeni er gelmeyeceği için de kasım ayında silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasını Cumhurbaşkanı onayına sundu.

15 Nisan 2020

Bakan Koca tarafından 15 Nisan’da açıklanan verilere göre son 24 saat içinde toplam 34 bin 90 test yapıldı ve 4 bin 281 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 115 kişi artarak 1.518’e yükselirken bugün iyileşen 875 kişi ile birlikte toplam 5 bin 674 kişi hastalığı atlatmış oldu.

Bununla birlikte yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.820 iken entübe hasta sayısı ise 1.052 oldu. Bakan Koca, vaka sayısındaki artış hızı ile yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayılarındaki artış hızlarının sabit kalma eğilimde olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra duyurulan 115 yeni ölümle birlikte bugüne kadar gerçekleşen en yüksek günlük ölüm miktarı bildirilmiş oldu. Türkiye, günlük yeni ölüm sayısında dünya genelinde sekizinci sırada yer alıyor. Günlük yeni vaka sayısında ise Türkiye, 15 Nisan günü ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından en çok yeni vaka açıklayan üçüncü ülke oldu.

Güncel olarak Türkiye’de bir milyon kişi başına düşen test sayısı 5 bin 664, bir milyon kişi başına düşen vaka sayısı ise 823.

16 Nisan 2020

16 Nisan’da Bakan Koca tarafından açıklanan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 40 bin 427 testten 4 bin 801’i pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 74 bin 193’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 125 kişi artarak 1.643’e yükseldi. Bu günlük ölüm sayısıyla birlikte şimdiye dek bir gün içinde gerçekleşen en yüksek can kaybı yaşanmış oldu. Son 24 saat içinde iyileşen 1.415 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 7 bin 89’a ulaştı. Ayrıca yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.854, entübe hasta sayısı ise 1.040 kişi.

Bakan Koca yaptığı açıklamada 40 bin test hedefinin aşıldığını ve vaka sayısındaki artışın öngörülebilir bir düzeyde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Türkiye, 16 Nisan günü dünyada en çok yeni vaka bildiren 2. ülke oldu. En çok vakanın bildirildiği ülke ise hala ABD.

17 Nisan 2020 

Bakan Koca’nın 17 Nisan’da açıkladığı verilere göre gün içinde yapılan 40 bin 270 testten 4 bin 353’ü pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 78 bin 546’ya ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 126 kişi artarak 1.769 olurken iyileşenlerin sayısı ise 1.542 kişi artarak 8 bin 631’i buldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.845, entübe hasta sayısı ise 1.014 olduğu belirtildi. 

Bakan Koca, 65 yaş üzerine gelen sokağa çıkma yasağından önce vakaların %35’inin 65 yaşından büyük olduğunu, kısıtlama sonrası bu oranın %18’e kadar düştüğünü belirtti. Bunun yanı sıra vaka artış hızının düşmekte olduğunu belirten Koca, ilerleyen günlerde plato evresine girilmesinin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Bununla birlikte hastanelerin yoğun olduğunu düşünüp semptomlarını göz ardı edenlerin hastanelere başvurması gerektiğini, hastanelerin kapasitesinin yeterli olduğunu belirtti. Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberde, semptom gösteren birinin şüpheli kabul edileceği ve hasta biriyle temasta bulunup bulunmaması fark etmeksizin bu kişiye test yapılacağı belirtiliyor.

18 Nisan 2020 

18 Nisan günü yapılan 40 bin 520 testten 3 bin 783’ü pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 82 bin 329’a yükseldi. Bununla birlikte vefat edenlerin sayısı 121 kişi artarak 1.890’a yükselirken son 24 saatte iyileşen 1.822 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 10 bin 453’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.894 olurken entübe hasta sayısı ise 1.054.

Bakan Koca’nın açıkladığı üzere hastalıkla mücadelede 5. haftasında olan Türkiye’de sağlık kuruluşlarında doluluk oranı %60’ı aşmazken servis doluluk oranının da %50’yi aşmadığını belirtti. Koca, yaptığı paylaşımda İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının ise 20 Nisan’da açılacağını belirtti.

19 Nisan 2020 

19 Nisan Pazar günü paylaşılan verilere göre son 24 saat içinde yapılan 35 bin 344 testten 3 bin 977’i pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 86 bin 306 oldu. Gün içinde gerçekleşen yeni ölümlerle birlikte toplam ölüm sayısı 2 bini aşmış durumda. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 1.523 kişi yükselerek 11 bin 976’yı buldu. Haftanın bitiminde yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 1.922 olurken toplam entübe hastalar ise 1.031 kişi. 

Gün bazında küçük çaplı dalgalanmalar haricinde yoğun bakımdaki ve entübe hastaların toplam vakalara oranında düşüş söz konusu olsa da toplam ölümlerin toplam vakalara oranı günden güne artış gösteriyor. Bununla birlikte günlük yeni vaka sayısı bakımından dünyada 6. sırada olan Türkiye, artık toplam vaka açısından Çin ve İran’dan önce geliyor.

20 Nisan 2020 

Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilere göre gün içinde 39 bin 703 test yapılırken 4 bin 674 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 90 bin 980’e ulaştı. Günlük ölüm sayısı 123 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 140 kişiye yükseldi. Bununla birlikte 20 Nisan’da açıklanan 1.454 kişi ile birlikte toplam iyileşen kişi sayısı 13 bin 430 kişi oldu. 20 Nisan itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.909, entübe hasta sayısı ise 1.033.

Türkiye’de toplam vaka sayısı 90 bini geçerken en çok Covid-19 vakası tespit edilen ülkeler arasında Türkiye Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor. Günlük ölüm sayısı ile de 7. sırada olan Türkiye, aynı zamanda 20 Nisan’da ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından en çok vaka bildiren 3. ülke.

Hafta sonu büyükşehirlerde ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağına benzer şekilde, 23 Nisan tatili hafta sonu ile bağlanarak dört günlük sokağa çıkma yasağı getirileceği duyuruldu. Yasak yine 30 büyükşehri ve Zonguldak’ı kapsıyor.

Son olarak İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı 20 Nisan günü açıldı ve hastanenin salgınla mücadele kapsamında hizmet vereceği açıklandı. Fahrettin Koca şu anda 450 yoğun bakım yatağının 155’inin kullanılabilir durumda olduğunu ve her odada ventilatör bulunduğunu da ayrıca belirtti.

21 Nisan 2020

21 Nisan akşamı açıklanan verilere göre son 24 saat içinde 39 bin 429 test yapıldı ve 4 bin 611 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 95 bin 591’e yükseldi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 119 olurken toplam vefat sayısı 2 bin 259’a yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1488 kişi ile birlikte toplam 14 bin 918 kişi hastalığı atlatmış oldu. Yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 1.865 ve entübe hastaların sayısı 1.006 oldu. 

Türkiye’de bugüne kadar toplam 713 bin 409 test yapılırken 1 milyon kişi başına düşen test sayısı ise 1.133. Toplam vaka sayısı bakımından Türkiye, Birleşik Krallık’ın ardından 7. sırada yer alıyor.

23-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek dört günlük sokağa çıkma yasağına istinaden İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri market ve bakkallar 09:00-14:00 arası faaliyet gösterebilecek. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar haricinde, zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacıyla ikametlere en yakın markete gidip gelmek serbest olacak. Aynı saatler arasında bakkal ve marketler evlere servis şeklinde de satış yapabilecek. 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günleri ise bu işletmeler kapalı olacak. Yasak süresince ekmek üretiminin yapıldığı fırınlar, unlu mamul ruhsatlı işyerleri ve tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri açık olacaklar.

Bunun yanı sıra, Ramazan ayı sebebiyle sokağa çıkma yasağı süresince evlere servis yapan lokanta ve restoranlar, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler ve veterinerler de açık olacak. Aynı zamanda su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri de hizmet vermeye devam edecek yerler arasında.

22 Nisan 2020 

22 Nisan’da yapılan 35 bin 535 test içinden toplam 3 bin 89 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 98 bin 674 olurken Türkiye, Asya’da en çok vaka görülen ülke. Son 24 saat içinde yaşanan 117 can kaybı ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 2 bin 376’ya yükseldi. Gün içinde iyileşen 1.559 kişi ile birlikte bugüne kadar sağlığına kavuşanların sayısı ise 16 bin 477. Ayrıca güncel olarak yoğun bakımda yatan hasta sayısı 1.814 iken entübe hasta sayısı 985. 

Türkiye’de Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sosyal mesafenin korunmasına ilişkin endişeler arttı. Bakan Koca, kalabalık iftar yemeklerinin düzenlenmemesi için uyarıda bulundu.

23 Nisan 2020

23 Nisan tarihinde yapılan 40 bin 963 testten 3 bin 116’sı pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 10o bini aştı. Gün içinde yaşanan 115 can kaybı ile birlikte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 491’e yükselirken gün içinde iyileşen 2 bin 14 hasta ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı 18 bin 491 oldu. 23 Nisan itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.816, entübe hasta sayısı ise 982 oldu.

Aktif vakaların içinde yoğun bakımdaki ve entübe hasta oranı düşmekle beraber, ölüm oranlarında düzenli bir artış söz konusu. Buna karşın vaka artış hızı bir önceki güne göre %3,16 olurken bu değerde de düzenli bir düşüş söz konusu.

24 Nisan 2020 

24 Nisan akşamı açıklanan verilere göre günlük iyileşme sayısı ilk kez günlük vaka sayısını geçti. Bu doğrultuda gün içinde yapılan 38 bin 351 testten 3 bin 122’si pozitif çıkarken toplam vaka sayısı 104 bin 912’ye yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı 3 bin 246 artarak 21 bin 737’ye ulaşırken hayatını kaybeden 109 kişi ile birlikte toplam can kaybı 2 bin 600 kişiye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı üzere son 24 saat içinde taburcu olan hastaların sayısı, bugüne kadar iyileşenlerin yaklaşık %15’ini oluşturuyor. 24 Nisan Cuma günü itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.790, entübe hasta sayısı ise 929 oldu. 

Bunun yanı sıra 24 Nisan itibarıyla Türkiye, toplam vaka sayısı açısından dünyada yedinci, açıklanan yeni vaka sayısı bakımından ise Birleşik Krallık’ın ardından altıncı sırada bulunuyor. Toplam test sayısı 830 bin 257 olurken 1 milyon nüfus başına düşen test sayısı ise 9 bin 844 adet.

25 Nisan 2020 

25 Nisan Cumartesi akşamı paylaşılan verilere göre günlük iyileşen hasta sayısı, günlük vaka sayısının bugün de üzerinde seyretti. Gün içinde 38 bin 308 test yapıldı ve 2 bin 861 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 106 artarak 2 bin 706’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 865 oldu. Böylece bugüne kadar toplam 25 bin 582 hasta, sağlığına kavuştu. 25 Nisan günü yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.782 olurken toplam entübe hasta sayısı ise 900. 

Büyükşehirlerde uygulanan sokağa çıkma yasağının üçüncü gününde Bakan Koca, Ramazan dolayısıyla kalabalık grupların bir araya gelmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

26 Nisan 2020

26 Nisan Pazar günü yapılan 30 bin 177 testten 2 bin 357’si pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 110 bin 130’a yükseldi. Günlük test sayısında yaşanan ciddi düşüş dikkat çekerken Bakan Koca, temas ortamının azalması sebebiyle 50 bine varan günlük test kapasitesinin 30 bininin kullanıldığını açıkladı. Gün içinde yaşanan can kaybı 99, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 558 oldu. Böylece bugüne kadar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 805’e ulaşırken iyileşenlerin sayısı ise 29 bin 140’a yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.776, toplam entübe olan hasta sayısı ise 883 oldu. 

Fahrettin Koca, son 20 gün içinde açıklanan en düşük günlük yeni vaka sayısının 26 Nisan’da gerçekleştiğini belirtti. Son iki günde yoğun bakımda olan hastaların aktif vakalara oranı yüzdesel olarak ufak bir yükseliş gösterirken entübe hasta oranı da benzer şekilde düşüş gösterdi. Son iki günde ölüm oranı yüzdesel olarak artmaya devam ederken vaka artış hızı ise düşüş eğiliminde. Bununla birlikte ülke genelinde günlük iyileşenlerin sayısı günlük yeni vaka sayısını 3 gündür geçmekte.

26 Nisan Pazar akşamı itibarıyla Türkiye en çok yeni vaka tespit edilen ülkeler arasında Brezilya’nın ardından altıncı sırada, günlük can kaybında da sekizinci sırada yer aldı. Türkiye’de bugüne kadar yapılan test sayısı 889 bin 742, bir milyon nüfus başına düşen test sayısı ise yaklaşık 10 bin civarında.

Bunun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı paylaşımda, uygulanan sokağa çıkma yasağına karşın bu hafta sonu toplu taşıma kullanımında geçen haftaya oranla %20 artış gözlendiği belirtildi. İBB, 27 Nisan Pazartesi yaşanabilecek muhtemel yoğunluğa karşı ek otobüs, metrobüs ve metro seferleri konulduğunu duyurdu.

27 Nisan 2020 

27 Nisan akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 20 bin 143 test yapılırken yeni vaka sayısı 2 bin 131 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 112 bin 261’e ulaştı. 27 Nisan günü hayatını kaybedenlerin sayısı 95 olurken toplam can kaybı 2 bin 900’e yükseldi. Bununla birlikte gün içinde 4 bin 651 hasta iyileşirken Türkiye’de toplam iyileşen sayısı 33 bin 791 oldu. Ayrıca yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.736 ve toplam entübe hasta sayısı 882. 

Bakan Koca, temas ortamının azalması nedeniyle daha az teste ihtiyaç duyulduğunu ve bu nedenle günlük test sayılarında düşüş yaşandığını belirtti.

Bunun yanı sıra AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlemler kapsamında hafta sonları büyük şehirlerde ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının önümüzdeki haftalarda da devam edeceğini ve bu doğrultuda 1 Mayıs Cuma günü tatilinin de hafta sonuna bağlanarak üç günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.

28 Nisan 2020

28 Nisan akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 29 bin 230 test yapılırken yeni vaka sayısı 2 bin 392 oldu. Böylece toplam vaka sayısı 114 bin 653’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 92 artarak 2 bin 992’ye yükselirken gün içinde iyileşen 5 bin 18 kişi ile birlikte toplam 38 bin 809 kişi hastalığı atlatmış oldu. Güncel verilere göre yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.621 ve entübe hasta sayısı 845. Bu haliyle Türkiye, 28 Nisan akşamı itibarıyla İspanya’nın ardından en çok vaka açıklayan beşinci ülke oldu. 

Bunun yanı sıra, İstanbul Eczacı Odası’nın açıkladığı yeni düzenlemeye göre SGK’lı çalışanlar ve kamu çalışanları maskelerini çalıştıkları iş yerleri ve kurumlardan talep edecek.

Ayrıca Türk Hava Yolları’nın yaptığı açıklamaya göre 28 Mayıs tarihine kadar tüm iç ve dış hat uçuşları durduruldu.

Son olarak 1-2-3 Mayıs tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasağının detaylarına ilişkin genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlandı. Genelgeye göre 1 Mayıs Cuma günü bakkal ve manavlar 09:00-14:00 saatleri arasında açık olacak ve araç kullanmamak şartıyla en yakın market ve bakkallara gidilebilecek. Market ve bakkallar cuma ve cumartesi günleri ise kapalı olacak. Ayrıca söz konusu üç gün boyunca ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri ile tatlı üretimi ve satışı yapılan yerlerin açık olacağı duyuruldu.

29 Nisan 2020 

29 Nisan akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan bilgilere göre bugün 43 bin 498 test yapıldı ve 2 bin 936 yeni vaka tespit edildi. Bu haliyle Türkiye, günlük yeni vaka sayılarında dünyada beşinci sırada bulunuyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 89 artarak 3 bin 81’e yükselirken bugün iyileşen 5 bin 231 kişi ile birlikte toplam 44 bin 22 kişi hastalığı atlattı. Yoğun bakımda olan hastaların sayısı 1.574, entübe hastaların sayısı ise 831.

Fahrettin Koca, güncel verilere göre toplam iyileşme sayısının toplam vaka sayısının üçte birini geçtiğini belirtti. Bakan Koca, Türkiye’de yapılan filyasyon yöntemi ile virüs taşıması şüpheli kişilere odaklanıldığını, filyasyon yöntemini uygulamak yerine yaygın tarama yapan ülkelerin ise istediği sonucu alamadığını söyledi. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar filyasyon ekipleri tarafından 464 bin 434 kişinin takibi yapıldı. Bunun yanı sıra vaka ölüm oranının ise %2,58 olduğu açıklandı.

Önlemlere uyulmadığı takdirde Türkiye’nin ikinci dalgaya maruz kalacağı konusunda uyarı yapan Koca, ülkenin pik döneminde olduğunu ve düşüş trendine de girildiğini söyledi. 29 Nisan itibarıyla 100 bin sağlık çalışanından 7 bin 428’inin enfekte olduğu açıklandı. Buna ek olarak Bakan Koca, sağlık çalışanlarının tüm hastalar içindeki oranının %6,5 olduğunu ve oranın Avrupa ülkelerindeki oranlardan düşük olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 29 Nisan günü düzenlediği basın toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında 30 Nisan’a kadar sürmesi planlanan uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı. Bakan Selçuk, sınıf geçme notu belirlenirken birinci dönem notlarının esas alınacağını bildirirken LGS tarihiyle ilgili hafta başında yapılacak kabine toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı tarafından açıklama yapılacağını söyledi.

30 Nisan 2020

30 Nisan Perşembe günü yapılan 42.004 test sonucu 2 bin 615 yeni vaka tespit edilirken yapılan toplam test sayısı 1 milyonu aştı. Bugün yaşanan 93 can kaybı ile hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 174’e yükselirken bugün iyileşen 4 bin 846 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların sayısı ise 48 bin 886 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.514, entübe hasta sayısı ise 803 olarak belirtildi.

Bugün yeni vaka sayısında geçtiğimiz 3 güne oranla bir yükseliş meydana gelirken, Fahrettin Koca yeni vakalardaki artışın öngörülebilir düzeyde olduğunu söyledi. Günlük ölümlerde ise düşüş trendi devam ediyor. Türkiye, en çok yeni vaka tespiti yapılan ülkeler arasında İspanya’nın ardından 6. sırada, toplam vaka sayısı bakımından ise 7. sırada yer alıyor.

Vakaların %60’a yakınının İstanbul’da olduğunu belirtirken İstanbul’un yoğun bir yerleşim yapısının olduğunu ve toplu yaşamın yaygın olduğunu vurguladı. İstanbul’un Vuhan kentinden ve Amerika eyaletlerinden farkına dikkat çeken Koca, bu vaka oranının fazlalığına rağmen 5. haftada İstanbul’un kontrol altına alındığını söyledi. Bunun yanı sıra Bakan Koca, Türkiye’de 10 bin kişiye düşen yatak sayısının 28, 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısının ise 49 olduğunu belirtti.

1 Mayıs 2020

1 Mayıs akşamında Fahrettin Koca tarafından paylaşılan verilere göre bugün yapılan 41 bin 431 test sonucu 2 bin 188 yeni vaka tespit edilirken toplam vaka sayısı 122 bin 392’ye yükseldi. Günlük can kaybı 84 olarak belirtildi ve hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 258’i buldu. Gün içinde iyileşen 4 bin 922 kişiyle birlikte ise bugüne kadar 52 bin 808 kişi hastalığı atlatmış oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda son 24 saatte iyileşenlerin sayısının yeni tanı konan hastaların sayısının 2,5 katı olduğunu belirtti. Ayrıca iyileşen kişi sayısının toplam vaka sayısına oranının ise %45’e yakın olduğunu açıkladı. Bu doğrultuda aktif vaka sayısı 65 bin 326’yı buluyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.480, entübe hasta sayısı ise 818.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı azalmakla birlikte, yoğun bakımdaki ve entübe hastaların aktif vakalar içindeki oranı da son üç gün içinde artış gösterdi. Vaka ölüm oranı da artış göstermekle birlikte, vaka artış hızı geçtiğimiz 2 güne oranla düşüş gösterdi.

2 Mayıs 2020

2 Mayıs akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 318 test yapıldı ve toplam test sayısı 1,1 milyonu aştı. Günlük yeni vaka sayısı 1.983 olurken toplam vaka sayıso 124 bin 375’e yükseldi. Fahrettin Koca, günlük vaka sayısının 30 Mart’tan beri ilk defa 2 binin altına düştüğünü vurguladı. Son 24 saatte hayatını kaybeden 78 kişi ile birlikte toplam can kaybı 3 bin 336’ya yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı 4 bin 451’e varırken hastalığı atlatanların toplam sayısı 58 bin 259 oldu. Bakan Koca, gün içinde iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısının ise neredeyse iki buçuk katı olduğunu söyledi. Yoğun bakımdaki hasta sayısının 1.445, entübe hasta sayısının ise 778 olduğu belirtildi.

Türkiye, bugün en çok yeni vaka açıklayan ülkeler arasında İspanya’dan sonra beşinci sırada yer alırken, toplam vaka açısından ise Almanya’nın ardından yedinci sırada.

3 Mayıs 2020

3 Mayıs Pazar akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 24.001 sonucu 1.670 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 61 olarak belirtilirken, toplam sayı ise 3 bin 397’ye yükseldi. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 4 bin 892’yi buldu ve bu sayede toplam sayı 63 bin 151’e yükseldi. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, 11 Mart’tan itibaren ilk kez toplam iyileşen hastaların sayısının (63.151), aktif Covid-19 hastalarının sayısını (59.497) geçtiğini söyledi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.424 olurken, entübe hasta sayısı ise 766 olarak açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ise, 3 Mayıs Pazar gecesi bitmesi planlanan 31 ile yönelik giriş/çıkış yasaklaması kabine toplantısında tekrar değerlendirilmek üzere 4 Mayıs Pazartesi 24:00’a kadar uzatıldı. Gerekli açıklamasının Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde verilecek karar doğrultusunda yarın açıklanacağı söylendi.

4 Mayıs 2020

4 Mayıs akşamı paylaşılan tabloya göre, bugün 35 bin 771 test yapıldı ve 1.614 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda düne oranla test sayısındaki artışa göre yeni tanı sayısının azaldığını da ekledi. Bugün 64 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybederken toplam can kaybı 3 bin 461’e yükseldi. Bugün iyileşen 5 bin 15 kişi ile birlikte ise hastalığı atlatanların sayısı 68 bin 166 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.384, entübe hasta sayısı ise 727 kişi olarak açıklandı. Türkiye bugün, açıklanan yeni vaka sayısı açısından dünyada 7. toplam vaka sayısı bakımından ise 8. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası basın açıklamasında bulundu. Öncelikle salgın kapsamında şimdiye kadar alınan önlemleri özetleyen Erdoğan, alınan tedbirlerden etkilenen kesimlere destek programları açıklandığını söyledi. Sunulan finansman ve sosyal destek paketlerinin tutarının 200 milyar lirayı aştığını belirtti. İlk 2 sosyal destek programıyla 4 milyonu aşkın vatandaşa biner lira nakdi yardımda bulunduğunu, daha kapsamlı olan 3. sosyal destek programıyla da bu konuda çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Hala devam eden Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasına yapılan bağışların toplamının 1 milyar 910 bin lirayı bulduğunu belirtti. Erdoğan, aynı zamanda 57 ayrı ülkeye tıbbi malzeme desteği yapıldığını belirtti. 

Türkiye’nin normalleşme takvimini de açıklayan Erdoğan, aşılar ve ilaçlar geliştirilene kadar, yaşamın tam anlamıyla normale dönmeyeceğini ve ‘’yeni normalliğe’’ geçiş yapılacağını belirtti. Açıklamaya göre, kalabalık yerlerde maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralları devam edecek olmakla beraber, uluslararası uçuşların ne zaman devam edeceği halen belirsiz. Mayıs ayı normalleşme planına göre, tüm kurum ve işletmeler Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilecek rehberlere tabii olacak. 

Normalleşme planın detayları şu şekilde:

 • 65 yaş üzeri gruba ilk etapta, sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde 4 saat sürüyle yürüme mesafesi kapsamında dışarı çıkmasına izin verilecek. İlk uygulama 10 Mayıs’ta saat 11:00-15:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
 • 20 yaş altı için ise bu esnetme 2 grup halinde uygulanacak. 0-14 yaş grubu, 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 saat arası yürüme mesafesinde dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş grubu ise yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecek. Uygulama sonraki haftalarda kurallara riayete göre devam edecek.
 • 10-11 Mayıs hafta sonu yine sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. 
 • 31 ilde uygulanmakta olan şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırması ilk etapta bu geceden itibaren Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Mersin ve Muğla. Her hafta iller ile yapılan değerlendirme sonucu uygulamaya devam edilecek. Diğer 24 ilde ise giriş-çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatıldı.
 • İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ticari taksiler için tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs itibarıyla sona eriyor.
 • Gereken temizlik şartlarının sağlanması, normal koltuk sayısının yarısı kadar müşteri alınması ve randevu sistemiyle çalışılması şa rtıyla; berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta işbaşı yapılabilecek.
 • AVM’ler 11 Mayıs itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından getirilecek kurallara uyarak açılabilecek. Kıyafet, çanta, ayakkabı gibi eşyaların satıldığı işletmeler de aynı tarihte açılacak.  
 • Cerrahi ve bez maske satışına getirilen yasak kaldırılıyor. Maskelere üst fiyat getirilecek.
 • Hac ile ilgili açıklamalar Diyanet İşleri tarafından diğer ülkelerle görüşülerek ortak bir karara bağlanacak. 
 • Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran’da başlayacak.
 • Belediyelerin kredi işlemler ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta yeniden açılacak. 
 • Salgın hastanelerin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişlerine başlayacak.  
 • Temmuza ertelenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’a alındı.
 • Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacak.
 • Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvimlerine dönebilecekler. 
 • Adliyeler, ara verilen duruşma, keşif, uzlaştırmacı görevlendirilmesi, gibi uygulamalara 15 Haziran’da yeniden başlayacak. 

Planda, gelişme ve ihtiyaçlara göre düzenlemeler yapılabilecek.

5 Mayıs 2020

5 Mayıs Salı akşamı paylaşılan bilgilere göre gün içinde yapılan 33 bin 283 test sonucunda 1.832 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde can kaybı 59 olurken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 520 kişiye yükseldi. Hastalığı atlatanların sayısı ise bugün iyileşen 5 bin 119 kişi ile birlikte toplam 73 bin 285’e yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.338, entübe hasta sayısı ise 707 oldu.

Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda yoğun bakımdaki hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve günlük can kaybındaki düşüşlere dikkat çekti. Vaka sayısındaki artışın ise seyir dahilinde görülebilecek kısmi bir artış olduğunu söyledi. Toplam test sayısı 1 milyon 204’ü aştı. Türkiye bugün günlük yeni vaka ve toplam vaka sayısı açısından dünyada 8. sırada yer aldı.

6 Mayıs 2020

6 Mayıs akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 30 bin 303 test sonucunda 2 bin 253 yeni vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yeni vaka sayısındaki artışın sokağa çıkma sınırlamasına ara verilmesinden kaynaklandığını ve beklenen bir oranda olduğunu belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 64 olurken toplam can kaybı 3 bin 584’e ulaştı. İyileşenlerin sayısı ise gün içindeki 4 bin 917 kişiyle birlikte 78 bin 202’ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.278 olurken entübe hasta sayısı ise 669 kişi oldu.

Bakan Koca, yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyan hasta sayısındaki azalmayı da yaptığı paylaşımda vurguladı. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada virüsün ülkede ilk kez tespit edildiği 11 Mart gününden itibaren vaka sayısının 4 hafta içinde en üst düzeye ulaştığını ve ardından inişe geçtiğini belirtti. Bununla birlikte Bakan Koca, 11 Nisan’da tespit edilen 5 bin 138 vakanın, Türkiye’de bir günde tespit edilen en çok yeni vaka sayısı olduğunu söyledi. Ayrıca Bakan Koca, 29 Nisan’da günlük test sayısı 43 bini aşmasına rağmen tespit edilen yeni vaka sayılarında düşme eğiliminin devam ettiğini vurguladı.

Açıklamada iyileşen hasta sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki farkın azaldığına da değinildi. Virüs tehlikesinin bitmediğini söyleyen Koca, uzun süre 2020 öncesindeki normal hayata dönüş fikrinin yanlış olacağını, yeni bir normalliğin söz konusu olduğunu ekledi. Maske ve sosyal mesafenin önemi de bir kez daha vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama ile gitmek istenilen yerlerde ne ölçüde riskli bir durumla karşılaşılacağı görülebilir olacak. Uygulamada enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğu görülebilecek. Liglerin ne zaman başlayacağıyla ilgili karar federasyona bırakıldı. Bakan Koca, Türkiye çapında 150 bin kişinin taranmış olması amacıyla toplu taramalar yapılacağını açıkladı. Bu doğrultuda TÜİK ile çalışmayı planlayan Sağlık Bakanlığı’nın hem PCR hem antikor taraması yaparak Türkiye’deki durumu daha net ortaya koyması hedefleniyor.

7 Mayıs 2020

7 Mayıs akşamı paylaşılan bilgilere göre gün içinde ülke genelinde 30 bin 395 yapılan test sonucunda 1.977 yeni vaka tespit edildi. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 144 bin 721’e ulaşırken; bugün yaşanan 57 can kaybı ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 641’e yükseldi. Gün içinde iyileşen hastaların sayısı 4 bin 782 olmasıyla birlikte hastalığı atlatanların toplam sayısı 4 bin 782 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.260, entübe hasta sayısı ise 665 olarak açıklandı. Yapılan toplam test sayısı ise 1,2 milyonu aşmış durumda. 

8 mayıs 2020

8 Mayıs’ta açıklanan bilgilere göre gün içinde yapılan 33 bin 687 test sonucunda 1.848 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı, bugünkü 48 kişi ile birlikte 3 bin 689’a yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı 3 bin 412 olurken toplamda ise 86 bin 396 iyileşti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.219, entübe hasta sayısı ise 653 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda hem yeni vaka ve ölümlerde hem de yoğun bakım ve entübe hasta sayısında son 24 saat içinde düşüş yaşandığını vurguladı. Tablodaki gelişmelerin ise tedbirlerle sürdürülebileceğini ekledi. Türkiye, 8 Mayıs tarihinde toplam vaka sayısı açısından Brezilya’nın ardından 9., günlük yeni vaka sayısı bakımından ise 8. sırada yer alıyor.

9 Mayıs 2020

9 Mayıs günü yapılan 35 bin 605 testten 1.546’I pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 89 bin 480’e yükseldi. Son 24 saat içinde 50 kişi hayatını kaybederken toplam can kaybı 3 bin 739’a ulaştı. Hastalığı atlatanların toplam sayısı ise gün içinde iyileşen 3 bin 84 kişi ile birlikte 89 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.168, entübe hasta sayısı ise 628 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yapılan test sayısına göre yeni tanı konan vaka sayısında düşüşün devam ettiğini söyledi. 

10 Mayıs 2020 

10 Mayıs Pazar günü açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 187 test yapıldı ve 1.542 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 47, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 3 bin 211 oldu. Bu doğrultuda toplam can kaybı 3 bin 786 olurken bugüne kadar iyileşen hasta sayısı da ise 92 bin 691 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.154, entübe hasta sayısı ise 598 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısı düne göre düşüş gösterdi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda mücadelenin ciddiyetle ve gevşetmeden sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti. 10 Mayıs itibarıyla Türkiye, toplam vaka açısından dünyada 9., günlük yeni vaka sayısı bakımından ise 10. sırada yer alıyor.

11 Mayıs 2020 

11 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 32 bin 722 test yapıldı ve 1.114 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 139 bin 771’e ulaştı. Günlük can kaybı 55 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı böylece 3 bin 841’e yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise bugün açıklanan 3 bin 89 kişi ile birlikte 95 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısının 1.126, toplam entübe hasta sayısının ise 578 olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde tekrar sokağa çıkma kısıtlandırılması uygulanacağını duyurdu. Erdoğan, geçen hafta giriş-çıkış yasağının kaldırıldığı 7 ile ilave olarak 9 ilde daha yasağın sona ereceğini ayrıca belirtti. Bu iller: Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ.

Bunun yanı sıra Yükseköğretim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre üniversitelerde yapılacak tüm sınavlar dijital ortamda gerçekleştirilecek.

12 Mayıs 2020 

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre, 12 Mayıs Salı günü 37 bin 351 test yapıldı ve toplam test sayısı 1,4 milyonu aştı. Bugünkü yeni vaka sayısı 1.704 olurken toplam vaka sayısı 141.475’e yükseldi. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, yeni vaka sayısındaki yükselişin öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde yaşanan 53 can kaybı ile birlikte, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 894 oldu. Bugün iyileşen 3 bin 109 kişi ile birlikte toplam iyileşen hasta sayısı ise 98 bin 889. Bakan Koca’nın belirttiği üzere bu haliyle toplam vakaların yaklaşık %70’i iyileşmiş durumda. 12 Mayıs itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.045, entübe hasta sayısı ise 576 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanması planlanan ‘’normalleşme planı’’ takvimi yayımlandı. Takvimin yurt dışında ve yurt içinde salgının seyrine bağlı olarak düzenlenebileceği açıklanırken normalleşme planına dair tüm uygulamaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay koordine edecek.

13 Mayıs 2020 

13 Mayıs Çarşamba akşamı açıklanan verilere göre gün içinde yapılan 33 bin 332 testten 1.636’sı pozitif çıkarak toplam vaka sayısı 143.114’e yükseldi. 13 Mayıs günü bildirilen 58 yeni ölümle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 952’ye ulaştı. Bunun yanı sıra, bugün iyileştiği duyurulan 2 bin 826 kişi ile birlikte hastalığı atlatan kişi sayısı 100 bini aştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı ise ilk kez 1.000’nin altına düştü. Güncel olarak yoğun bakımdaki hasta sayısı 998, toplam entübe hasta sayısı ise 535. Türkiye, bugün toplam vaka sayısında dünyada 9., günlük yeni vaka sayısında ise 11. sırada yer aldı.

14 Mayıs 2020 

14 Mayıs Perşembe günü açıklanan verilere göre gün içinde toplam 34 bin 821 test yapıldı ve böylece toplam test sayısı 1,5 milyonu aştı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.635 olurken toplam vaka sayısı 144 bin 749’a ulaştı. Virüs sebepli can kaybı bugün 55, iyileşen sayısı ise 2 bin 315 oldu. Bu doğrultuda hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 7’ye yükselirken toplam iyileşme ise 104 bin 30’a ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 963, toplam entübe hasta sayısı ise 508 olarak açıklandı. Türkiye bugün diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, toplam vaka sayısında 9., günlük yeni vaka sayısında ise 12. sırada yer aldı.

15 Mayıs 2020  

15 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 38 bin 565 test yapıldı ve yapılan toplam test sayısı 1.5 milyonu aştı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.708 olurken toplam vaka sayısı 146.457’ye yükseldi. Gün içinde yaşanan 48 can kaybı ile birlikte toplam ölümler ise 4.055’e yükseldi. Gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 103 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, toplam yoğun bakımdaki hasta sayısının 944, toplam entübe hasta sayısının ise 490 olduğunu belirtti.

Vaka sayısındaki kısmi artış olduğunu belirten Koca, yoğun bakımdaki ve entübe olan hasta sayılarındaki azalmaya da dikkat çekti.

16 Mayıs 2020 

16-19 Mayıs arası sokağa çıkma kısıtlamalarının ilk günündeki verilere göre gün içinde 42 bin 236 test yapıldı. Son 24 saat içinde 1.610 yeni vaka tespit edilirken gün içinde yaşanan can kaybı 41, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 2 bin 4 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda iyileşme hızındaki yavaşlamanın öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 906, toplam entübe hasta sayısı ise 474 olarak açıklandı. Yoğun bakımda ve entübe olan hastaların sayısında düne göre azalma yaşandı. Fahrettin koca,  yoğun bakıma giren hastalar içindeki ölüm oranının azaldığını da ayrıca belirtti.

17 Mayıs 2020

17 Mayıs Pazar akşamı açıklanan bilgilere göre gün içinde 35 bin 369 test yapıldı. Son 24 saat içinde 1.368 yeni vaka tespit edilirken Fahrettin Koca bu düşüşün beklenen düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 44 olurken toplam sayı 4 bin 140’a ulaştı. Son 24 saat içinde hastalığı atlatanların sayısı 1.825 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 914, toplam entübe hasta sayısı ise 468 olarak açıklandı. Türkiye, bugün toplam vaka sayısı ve günlük yeni vaka sayısı açısından dünyada 9. sırada yer aldı.

18 Mayıs 2020 

18 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 25 bin 141 bin test yapıldı. Gün içinde tespit edilen vaka sayısı 1.158 olurken toplam vaka sayısı 150 bini aştı. Son 24 saat içinde Covid-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 31 kişi olurken toplam can kaybı ise 4 bin 171. Gün içinde iyileşen 1.615 kişi ile birlikte toplam iyileşenlerin sayısı ise 111 bini aşmış durumda. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 903, entübe hasta sayısı ise 463 olarak açıklandı.

Vaka sayısının öngörülebilir düzeyde seyrettiğini açıklayan Fahrettin Koca, yoğun bakımdaki ve solunum desteğine ihtiyaç duyan entübe hasta sayısının ise azalmaya devam ettiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre arife gününden Ramazan Bayramı’nın son gününe kadar, 23-24-25-25 Mayıs tarihlerinde, 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Eğitim öğretim yılının sona erdiğini, bir sonraki eğitim döneminin Eylül’de başlayacağını belirten Erdoğan, 24 Mayıs’ta 65 yaş üzeri kişilerin 14:00-20:00 arası sokağa çıkabileceğini açıkladı. 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma tarihlerinde 20 yaş altı nüfus için sokağa çıkma esnetmesinin de devam edeceği açıklandı. 29 Mayıs Cuma günü ise şartları uygun camilerden başlanarak camiler ibadete açılacak. 

Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran’da açılacak. 15 il için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları ise 15 gün daha uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Veriler yeni hasta ve ölüm oranının yatay bir çizgiye geçtiği görülüyor. Halbuki bizim bu eğriyi aşağı doğru indirmemiz gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı. Normalleşme takviminin sürmesinin ancak vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkün olduğunu, olumsuz gelişmeler olursa bazı tedbirlerin daha sert şekilde uygulanmak zorunda kalınacağını belirtti.

19 Mayıs 2020 

19 Mayıs Salı akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 25 bin 382 test yapıldı. Gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 1.022 olurken toplam vaka sayısı 151 bin 615’e yükseldi. Gün içinde yaşanan can kaybı ise 28 oldu. Bugün iyileşen 1.318 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı 112 bin 895 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 882, entübe hasta sayısı ise 455 olarak açıklandı.

Yaptığı açıklamada Fahrettin Koca, yeni vaka sayısındaki ve günlük iyileşme sayısındaki düşüşlerin beklenen düzeyde olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında 16-19 Mayıs tarihleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uymayan 28 bin 256 kişi hakkında işlem yapıldığını duyurdu.

20 Mayıs 2020 

20 Mayıs 2020 akşamı yapılan açıklamaya göre gün içinde yapılan 20 bin 838 testten 972'si pozitif çıktı ve toplam vaka sayısı 152 bin 587'ye ulaştı. Fahrettin Koca, vaka sayısının binin altına düştüğünü özellikle vurgularken bu haliyle 20 Mayıs'ta, mart ayı sonundan beri açıklanan en düşük günlük vaka sayısı bildirilmiş oldu. Sosyal medyada ise günlük test sayısında yaşanan düşüşün vaka tespitinde azalmaya neden olabileceği tartışılıyor.

20 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 23 olurken bugün iyileşenlerin sayısı ise 1.092 oldu. Bu değerler ile birlikte toplam ölüm sayısı 4 bin 222, toplam iyileşme sayısı ise 113 bin 987'ye ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 877, toplam entübe hasta sayısı ise 445 olarak açıklandı. Bakan Koca, bir kişinin virüsü kaç kişiye bulaştırabileceğini temsil eden virüs bulaştırma katsayısı R0 değerinin 0,72'ye kadar gerilediğini açıkladı. Uzmanlar, bu değerin 1'in altına düşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor.

Bayram günlerinde bayram ziyaretlerinin yapılmaması gerekliliğini vurgulayan Fahrettin Koca, küçük bir ihmalin dahi bütün Türkiye’yi etkileyebileceğini belirtti. Bilim Kurulu toplantısının ardından Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle:

 • 20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde, o iş yerlerinde uyulması gereken afiş ve çalışma rehberleri asılı olacak. Bu afişlerde mekân durumu, çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısı görülebilecek. 
 • Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınacak kod ile birlikte şehirlerarası ulaşım sağlanabilecek. Bu kod ile uçak ve tren seyahatleri de yapılabilecek. Uygulama sayesinde, bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edildiği takdirde, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.
 • Liseye ve yüksek öğretime geçiş sınavlarında maskeyle sıralara oturulacak ve sosyal mesafe yeterliyse sınav sırasında maske çıkartılabilecek. 
 • Yeni yapılan hastanelerle birlikte İstanbul’daki yoğun bakım sorunu çözülecek. 
 • 65 yaş üstü nüfus için getirilen düzenlemeyle birlikte, memleketlerine gitmek isteyen vatandaşlar 1 ay dönmemek üzere kaymakamlıklardan izin alarak seyahat edebilecekler.

21 Mayıs 2020 

21 Mayıs Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 33 bin 633 test yapılırken tespit edilen yeni vaka sayısı 961 oldu. Bakan Koca, artan test sayısına rağmen vaka sayısının öngörüldüğü düzeyde seyrettiğini belirtti. Gün içinde yaşanan can kaybı 27 olurken toplam ölümler 4 bin 249’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.003 oldu. İyileşenlerin toplam sayısı bu sayede 114 bin 990’a ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 820, entübe hasta sayısı ise 424 olarak açıklandı.

Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açıldığını ve hastanenin günlük 35 bin hasta kabul edebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

22 Mayıs 2020 

22 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere gün içinde 37 bin 507 test yapıldı. Son 24 saat içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 952 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda artan test sayısına rağmen yeni vaka sayısının binin altında oluşuna dikkat çekti. Gün içindeki can kaybı 27 olurken hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4 bin 276’ya yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1.121 kişiyle birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 116 bin 111. 22 Mayıs itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı 800, toplam entübe hasta sayısı ise 401 olarak açıklandı. 

23 Mayıs 2020 

23 Mayıs Cumartesi günü açılanan verilere göre gün içinde toplam 40 bin 178 test yapıldı. Tespit edilen yeni vaka sayısı 1.186 oldu ve 20 Mayıs tarihinden beri ilk defa 1.000’in üzerine çıktı. Fahrettin koca, vaka sayısındaki artışın testlerin artmasıyla birlikte öngörülebilir bir düzeyde seyrettiğini belirtti. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 32 olurken toplam can kaybı 4 bin 308’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 1.491 kişi ile birlikte bugüne kadar 117 bin 602 kişinin hastalığı atlattığı belirtiliyor. Yoğun bakımdaki toplam hasta sayısı 775, toplam entübe hasta sayısı ise 388 olarak açıklanırken bu sayılarda bir önceki güne göre bir düşüş de söz konusu. 

24 Mayıs 2020

24 Mayıs Pazar günü toplam 24 bin 589 test yapıldı ve 1.141 yeni vaka tespit edildi. Yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısındaki değişkenliklerin öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Gün içinde yaşanan can kaybı 32, gün içinde iyileşenlerin sayısı ise 1.092 oldu. Böylelikle toplam ölümler 4 bin 340’a yükselirken toplam iyileşen hasta sayısı ise 118 bin 694’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 769, entübe hasta sayısı ise 385 olarak açıklandı.

25 Mayıs 2020

25 Mayıs Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 21 bin 492 test yapıldı ve 987 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 29 can kaybı yaşanırken hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4 bin 369’a yükseldi. Son 24 saat içinde 1.321 kişinin iyileştiği bildirilirken iyileşenlerin toplam sayısı ise 120 bini aşmış durumda. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 756, entübe hasta sayısı ise 371 olarak açıklandı. Yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, yoğun bakım desteğine olan ihtiyaçtaki düşüşe de dikkat çekti. 

26 Mayıs 2020

26 Mayıs Salı akşamı açıklanan verilere göre son 24 saatte 19 bin 853 test yapılırken 948 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 28, iyileşenlerin sayısı ise 1.492 oldu. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda iyileşen hasta sayısındaki artışa dikkat çekti. Toplam ölüm sayısı 4 bin 397’ye, toplam iyileşme sayısı ise 121.507’ye ulaştı. Yoğun bakımda olan hasta sayısı 739, entübe hasta sayısı ise 338 olarak açıklandı. Yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısındaki düşüş devam ediyor.

26 Mayıs 24:00 itibarıyla  Türkiye genelinde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona eriyor. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda koronavirüs vakası görülmeden önceki hayata dönmenin henüz mümkün olmadığını ve tedbirlerin uygulanması gerekliliğini vurguladı. 0-14 yaş grubu 27 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 arası sokağa çıkabilecek. 15-20 yaş grubu ise 29 Mayıs Cuma günü 11:00-15:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ara verilen yüksek hızlı tren (YHT) seferlerinin 28 Mayıs Perşembe günü saat 07:00 Ankara-İstanbul güzergahında başlayacağını açıkladı. Seferde maske takmak zorunlu olurken koltuk değişimine izin verilmeyecek. Tren ise yarı kapasiteyle çalışacak. Havayolu seferlerinin ise ilk etapta iç hatlar olmak üzere 4 Haziran’da başlaması öngörülüyor.

27 Mayıs 2020

27 Mayıs Çarşamba günü içinde toplam 21 bin 43 test yapıldı ve 1.035 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde yaşanan can kaybı 34 olurken toplam ölümlerin sayısı 4 bin 431’e ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşen 1.286 kişi ile birlikte hastalığı atlatanların toplam sayısı 122 bin 793 oldu. Yoğun bakımdaki hastaların sayısı 723, entübe hastaların sayısı 331 oldu. 

Türkiye, toplam 159 bin 797 vaka ile dünyada toplam vaka açısından 9. sırada yer alıyor. Günlük yeni vaka açısından ise Türkiye 27 Mayıs’ta 16. sırada yer aldı.

28 Mayıs 2020 

28 Mayıs Perşembe akşamı açıklanan verilere göre gün içinde toplam 33 bin 559 test yapıldı ve 1.182 vaka tespit edildi. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda test sayısının bir önceki güne göre 1,6 oranında arttığını ve yeni vaka sayısının öngörülebilir düzeyde olduğunu belirtti. Son 24 saat içindeki can kaybı 30 olurken toplam ölüm sayısı 4 bin 461’e yükseldi. Gün içinde 1.576 kişinin iyileştiği açıklanırken toplam iyileşme sayısı 124 bin 369’a yükseldi. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 683, toplam entübe hasta sayısı ise 339 olarak açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamalara göre yeni normalleşme adımları şu şekilde:

 •  30-31 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. (Bu uygulama; Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerini kapsıyor)
 • 65 yaş üzerindekilerin sokağa çıkma sınırlandırılması devam edecek. 65 yaş üzerindekilerin 31 Mayıs tarihinde 14:00-20:00 saatleri arası sokağa çıkmasına izin verilecek.
 • İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.
 • 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 
 • Şehirlerarası seyahat kısıtlaması 1 Haziran tarihinde sona erecek. Ancak olumsuz bir durum dahilinde yeniden düzenleme getirilecek. 
 • 1 Haziran tarihi itibarıyla idari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemindeki kamu personeli normal mesaiye başlayacak. Kronik hastalığı bulunan kamu personellerinin durumu çalıştıkları kurumlar tarafından değerlendirilecek. 
 • 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak 
 • Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.
 •  Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.

29 Mayıs 2020

29 Mayıs Cuma akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 36 bin 155 test yapıldı ve 1.141 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde 28 can kaybı yaşanmasıyla birlikte toplam ölüm sayısı 4 bin 489’a yükseldi. Son 24 saat içinde iyileşen 1.594 kişi ile birlikte iyileşenlerin toplam sayısı ise 125 bin 963’e ulaştı. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 662, entübe hasta sayısı ise 324 olarak açıklandı.

30 Mayıs 2020

30 Mayıs Cumartesi akşamı açıklanan verilere göre gün içinde 39 bin 230 test yapıldı ve toplam test sayısı 2 milyonu aştı. Gün içinde tespit edilen yeni vaka sayısı 983 olurken, toplam vaka sayısı 163 bin 103 oldu. Gün içinde yaşanan can kaybı 26 olurken, toplam ölüm sayısı 4 bin 515’e yükseldi. Son 24 saat içinde 1.021 kişinin iyileşmesiyle birlikte iyileşenlerin toplam sayısı 126 bin 984’ü buldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 649, entübe hasta sayısı ise 308 olarak açıklandı. Bir önceki göre günlük iyileşme sayısı daha düşük seyrederken, günlük yeni vaka ve ölüm sayısı ise düştü.

31 Mayıs 2020

31 Mayıs Pazar akşamı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan bilgilere göre gün içinde 35 bin 600 adet test yapıldı ve 839 yeni vaka tespit edildi. Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 25 olurken, toplam ölüm sayısı 4 bin 540’a ulaştı. Son 24 saat içinde iyileşenlerin sayısı ise 989 oldu. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 648, entübe hasta sayısı ise 287 olarak açıklandı. Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımda vaka sayısının öngörülebilir düzeyde seyrettiğine ve solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısındaki azalışa dikkat çekti. Bunun yanı sıra, iyileşen hasta sayısı ise geçtiğimiz günlerden daha düşük bir düzeyde. Fahrettin Koca, CNN Türk’e yaptığı açıklamada salgının Avrupa’da en geç Türkiye’ye geldiğini ,6 haftalık sürede ilk dalganın tamamlandığını ve yeni bir dalga beklenmediğini söyledi. Koca, aynı zamanda "Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye'de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan ülke." ifadelerini kullandı. Türkiye, 31 Mayıs akşamı 22:00 itibarıyla yeni vaka sayısında dünya genelinde 20. toplam vaka sayısı bakımından ise 10. sırada yer aldı.

Türkiye'deki toplam vaka, ölüm ve iyileşme sayıları gün gün ve açıklandığı saatine göre şu şekilde:

 • 11 Mart 2020 00:53: 1 vaka
 • 12 Mart 2020 08:31: 2 vaka
 • 13 Mart 2020 18:16: 5 vaka
 • 14 Mart 2020 23:52: 6 vaka
 • 15 Mart 2020 23:53: 18 vaka
 • 16 Mart 2020 23:49: 47 vaka
 • 17 Mart 2020 23:58: 98 vaka, 1 ölüm
 • 18 Mart 2020 23:06:191 vaka, 2 ölüm
 • 19 Mart 2020 23:54: 359 vaka, 4 ölüm
 • 20 Mart 2020 23:14: 670 vaka, 9 ölüm
 • 21 Mart 2020 22:59: 947 vaka, 21 ölüm
 • 22 Mart 2020 22:04: 1.236 vaka, 30 ölüm
 • 23 Mart 2020 23:24: 1.529 vaka, 37 ölüm
 • 24 Mart 2020 22:08: 1.872 vaka, 44 ölüm
 • 25 Mart 2020 23:41: 2.433 vaka, 59 ölüm, 2 iyileşme
 • 26 Mart 2020 22:37: 3.629 vaka, 75 ölüm, 2 iyileşme
 • 27 Mart 2020 23:31: 5.698 vaka, 92 ölüm, 42 iyileşme
 • 28 Mart 2020 19:45: 7.402 vaka, 108 ölüm, 70 iyileşme
 • 29 Mart 2020 19:07: 9.217 vaka, 131 ölüm, 105 iyileşme
 • 30 Mart 2020 19:02: 10.827 vaka, 168 ölüm, 162 iyileşme
 • 31 Mart 2020 19:51: 13.531 vaka, 214 ölüm, 243 iyileşme
 • 1 Nisan 2020 19:47: 15.679 vaka, 277 ölüm, 333 iyileşme
 • 2 Nisan 2020 19:28: 18.135 vaka, 356 ölüm, 415 iyileşme
 • 3 Nisan 2020 19:30: 20.921 vaka, 425 ölüm, 484 iyileşme
 • 4 Nisan 2020 20:19: 23.934 vaka, 501 ölüm, 786 iyileşme
 • 5 Nisan 2020 19:59: 27.069 vaka, 574 ölüm, 1.042 iyileşme
 • 6 Nisan 2020 19:45: 30.217 vaka, 649 ölüm, 1.326 iyileşme
 • 7 Nisan 2020 19:46: 34.109 vaka, 725 ölüm, 1.582 iyileşme
 • 8 Nisan 2020 20:02: 38.226 vaka, 812 ölüm, 1.846 iyileşme
 • 9 Nisan 2020 19:19: 42.282 vaka, 908 ölüm, 2.142 iyileşme
 • 10 Nisan 2020 19:45: 47.029 vaka, 1.006 ölüm, 2.423 iyileşme
 • 11 Nisan 2020 19:52: 52.167 vaka, 1.101 ölüm, 2.965 iyileşme
 • 12 Nisan 2020 19:35: 56.956 vaka, 1.198 ölüm, 3.446 iyileşme
 • 13 Nisan 2020 19:18: 61.049 vaka, 1.296 ölüm, 3.957 iyileşme
 • 14 Nisan 2020 20:05: 65.111 vaka, 1.403 ölüm, 4.799 iyileşme
 • 15 Nisan 2020 20:00: 69.392 vaka, 1.518 ölüm, 5.674 iyileşme
 • 16 Nisan 2020 19:30: 74.193 vaka, 1.643 ölüm, 7.089 iyileşme
 • 17 Nisan 2020 17:38: 78.546 vaka, 1.769 ölüm, 8.631 iyileşme
 • 18 Nisan 2020 19:52: 82.329 vaka, 1.890 ölüm, 10.453 iyileşme
 • 19 Nisan 2020 19:00: 86.306 vaka, 2.017 ölüm, 11.976 iyileşme
 • 20 Nisan 2020 20:25: 90.980 vaka, 4.140 ölüm, 13.430 iyileşme
 • 21 Nisan 2020 19:03: 95.591 vaka, 2.259 ölüm, 14.918 iyileşme
 • 22 Nisan 2020 19:52: 98.674 vaka, 2.376 ölüm, 16.477 iyileşme
 • 23 Nisan 2020 20:00: 101.790 vaka, 2.491 ölüm, 18.491 iyileşme
 • 24 Nisan 2020 19:08: 104.912 vaka, 2.600 ölüm, 21.737 iyileşme
 • 25 Nisan 2020 19:12: 107.773 vaka, 2.706 ölüm, 25.582 iyileşme 
 • 26 Nisan 2020 19:25: 110.130 vaka, 2.805 ölüm, 29.140 iyileşme  
 • 27 Nisan 2020 20:06: 112.261 vaka, 2.900 ölüm, 33.791 iyileşme
 • 28 Nisan 2020 19:00: 114.653 vaka, 2.992 ölüm, 38.809 iyileşme
 • 29 Nisan 2020 19:00: 117.589 vaka, 3.081 ölüm, 44.022 iyileşme
 • 30 Nisan 2020 19:00: 120.204 vaka, 3.174 ölüm, 48.886 iyileşme
 • 1 Mayıs 2020 19:15: 122.392 vaka, 3.258 ölüm, 53.808 iyileşme
 • 2 Mayıs 2020 19:25: 124.375 vaka, 3.336 ölüm, 58.259 iyileşme  
 • 3 Mayıs 2020 19:05: 126.045 vaka, 3.397 ölüm, 63.151 iyileşme
 • 4 Mayıs 2020 20:08: 127.659 vaka, 3.461 ölüm, 68.166 iyileşme
 • 5 Mayıs 2020 19:03: 129.491 vaka, 3.520 ölüm, 73.285 iyileşme
 • 6 Mayıs 2020 19:00: 131.744 vaka, 3.584 ölüm, 78.202 iyileşme
 • 7 Mayıs 2020 19:22: 144.721 vaka, 3.641 ölüm, 82.984 iyileşme
 • 8 Mayıs 2020 19:35: 135.569 vaka, 3.689 ölüm, 86.396 iyileşme
 • 9 Mayıs 2020 19:27: 137.115 vaka, 3.739 ölüm, 89.480 iyileşme
 • 10 Mayıs 2020 19:00: 138.657 vaka, 3.786 ölüm, 92.691 iyileşme
 • 11 Mayıs 2020 20:30: 139.771 vaka, 3.841 ölüm, 95.780 iyileşme
 • 12 Mayıs 2020 19:55: 141.475 vaka, 3.894 ölüm, 98.889 iyileşme
 • 13 Mayıs 2020 19:00: 143.114 vaka, 3.952 ölüm, 101.715 iyileşme
 • 14 Mayıs 2020 19:30: 144.749 vaka, 4.007 ölüm, 104.030 iyileşme 
 • 15 Mayıs 2020 19:00: 146.457 vaka, 4.055 ölüm, 106.133 iyileşme
 • 16 Mayıs 2020 19:57: 148.067 vaka, 4.096 ölüm, 108.137 iyileşme
 • 17 Mayıs 2020 19:25: 149.435 vaka, 4.140 ölüm, 109.962 iyileşme
 • 18 Mayıs 2020 20:00: 150.593 vaka, 4.171 ölüm, 111.577 iyileşme 
 • 19 Mayıs 2020 19:00: 151.615 vaka, 4.199 ölüm, 112.895 iyileşme
 • 20 Mayıs 2020 19:10: 152.587 vaka, 4.222 ölüm, 113.987 iyileşme
 • 21 Mayıs 2020 19:22: 153.548 vaka, 4.249 ölüm, 114.990 iyileşme
 • 22 Mayıs 2020 19:53: 154.500 vaka, 4.276 ölüm, 116.111 iyileşme
 • 23 Mayıs 2020 19:43: 155.686 vaka, 4.308 ölüm, 117.602 iyileşme
 • 24 Mayıs 2020 20:06: 156.827 vaka, 4.340 ölüm, 118.694 iyileşme
 • 25 Mayıs 2020 20:10: 157.814 vaka, 4.369 ölüm, 120.015 iyileşme
 • 26 Mayıs 2020 20:06: 158.762 vaka, 4.397 ölüm, 121.507 iyileşme
 • 27 Mayıs 2020 20:25: 159.797 vaka, 4.431 ölüm, 122.793 iyileşme
 • 28 Mayıs 2020 20:25: 160.979 vaka, 4.461 ölüm, 124.369 iyileşme
 • 29 Mayıs 2020 19:20 162.120 vaka, 4.489 ölüm, 125.963 iyileşme
 • 30 Mayıs 2020 20:40: 163.103 vaka, 4.515 ölüm, 126.984 iyileşme
 • 31 Mayıs 2020 20:35: 163.942 vaka, 4.540 ölüm, 127.973 iyileşme

Bu bülten haftada birkaç kez yeni veriler eşliğinde güncellenmektedir. 

Yayın Tarihi:   17 Mart 2020 Son Güncelleme:   1 Haziran 2020