Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

2018'de Öne Çıkanlar

2018 yılının son günlerinde, geride bıraktığımız yılda Doğruluk Payı ailesi olarak neler hazırlamışız, hangileri sevilmiş ve öne çıkmış bir bakalım istedik.

Öncelikle, bayağı bir şey çıkartmışız ortaya. Mesela 2018'de tam 158 tane siyasetçi iddiası kontrol etmişiz. Meclisteki her siyasi partiden siyasetçileri, hatta meclis dışındaki bazı siyasi partilerin liderlerini bile kontrol etmişiz bu yıl. Sonuçta temel işimiz bu, sizler için günlük olarak siyasetçilerin ne dediğini takip ediyor ve doğru söyleyip söylemediklerini araştırıyoruz.

Bu yapmış olduğumuz 158 iddia kontrolünde en çok hangi siyasetçileri kontrol etmişiz peki? Hemen söyleyelim, ilk sırada Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Kendisinin tam 28 tane iddiasını kontrol ettik geride bıraktığımız yılda. İkinci sırada ise TBMM Başkanı Binali Yıldırım geliyor, 12 adet iddiası ile. Üçüncülük ise, geçen bahar-yaz aylarındaki iddiaları ile ülke gündemini neredeyse tek başına dolduran Muharrem İnce'nin oldu. Kendisinin 9 adet iddiası editörlerimiz tarafından kontrol edildi.

Peki ya Diğer İçerikler?

Yaptığımız tek işin siyasetçi iddiaları kontrol etmek olmadığını artık biliyorsunuz. Yaklaşık 3,5 yıldır düzenli olarak içerik ürettiğimiz bir diğer alan bilgilendirici bültenlerimiz. 2018'de sizler için tam 75 tane hazırladık bunlardan. Bunların yanı sıra artık üçüncü iş kolumuz olarak gördüğümü "Hükümetre" çalışmamızın da yeni versiyonunu sizlerle paylaştık. Hükümetre'de iktidardaki partinin, yani günümüzde AK Parti'nin, genel seçimler öncesi vermiş olduğu sözleri yerine getirip getirmediğini kontrol ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz. 2018'de 26 adet vaadin kontrolünü gerçekleştik.

Bunların haricinde testler de yarattık. Sizi bir makale okumaya ya da video izlemeye yöneltmeden sizi bilgilendirelim ve olaya dahil edelim istedik.

2018'in en heyecanlandığımız işi ise videolarımız oldu. Birden fazla konseptimiz vardı üstelik, örneğin TBMM bünyesinde salı günleri yapılan grup konuşmalarını canlı olarak kontrol ettik sizler için. Haftalık olarak ofisimizde çektiğimiz Bülten+ videoları ile gündemi veriler ile aktardık. DP60sn konseptimizde sadece 1 dakika içinde sizi bir konu hakkında olabildiğince bilgilendirmeye çalıştık. Ve son olarak, Duygu Demirdağ ile Doğrusunu İstersen çalışmamıza başladık, hatta ilk 4 bölümümüz yayınlandı bile, hala izlemediyseniz buradan buyrun.

Öne Çıkan İçerikler

Peki 2018'de sizler için hazırladığımız iddia kontrolü ve bültenlerde hangi konular öne çıktı?

İddia kontrollerine bakacak olursak, en çok analiz ettiğimiz konu kategorileri; Sanayi, Ticaret ve Finans - Tarım, Orman ve Köyişleri - Eğitim olarak sıralanıyor. Çok da şaşırtıcı görünmüyor, öyle değil mi?

Peki ya bu toplamda 158 tane iddia kontrolümüzde siyasetçilerimiz ne kadar doğru söylemişler? 6,1/10 oranında Doğruluk Payı var kontrol ettiğimiz iddialarında. Geçen yıla göre hafif bir artış görünüyor, doğru yoldayız diyebilir miyiz?

Bültenlerde ise ilk üç değişiyor. En çok bülten çalışması hazırladığımız konu kategorileri Ekonomi - Seçimler - Sağlık olmuş. 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen seçimlerin etkisini bültenlerimizde net olarak görebiliyoruz.

En Çok Okunanlar!

Geçen yıl sitemizde en çok okunan iddia kontrolümüz, 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce'nin "840 lira emekli maaşı var. Türkiye'de en düşük ve en yüksek arasındaki fark 9 kat oldu. Finlandiya'da bu 2 kat." iddiasının analizi oldu. 

En çok okunan bültenimiz de 24 Haziran ile ilgili. O dönem yaşanan kafa karışıklığının farkına varmış ve sizler için "24 Haziran'da Neyi Nasıl Oylayacağız?" bülteni hazırlamıştık. Siz de oldukça ilgi göstermişsiniz, teşekkür ederiz.

Sosyal Medya En'leri

Sosyal medya kanallarımızda da boş durmadık. Örneğin Facebook'ta aramıza tam 21 bin yeni kişi katılmış, hoş geldiniz! Twitter'da yeni takipçi sayımız 44 bin olmuş! Yeni yeni aktif olduğumuz Youtube kanalımıza ise 2018'de 7.800 yeni abone gelmiş, sizler de hoş geldiniz!

Bu arada 2018 içinde medyada da tam 32 kez referans verilerek alıntılanmışız, üzerimizden haber yapılmış. Bir de bizden bahsetmeden bizim içeriklerimizi kullananlar var, onları ne yapacağız hiç bilmiyoruz.

2019'da da doğruluk sizinle olsun. Mutlu yıllar!

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti