Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
GEÇMİŞ GÜNDEM Eğitim
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Eğitim

Öğretmen Atamaları

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, öğretmen adayları için en önemli konu olan atama konusu yine gündemde. Son günlerde milletvekillerinden yeni yıl içinde yapılacak atamaların ne kadar olacağı konusunda soru önergeleri geliyor ve öğretmenlerin bu sorununa çözüm bulunması isteniyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, 2018 yılı için 20 bin öğretmen ataması yapılacağını, detaylarının ise şubatta duyurulacağını söyledi.

Her yıl birçok öğretmen adayı Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek ve ataması için yetecek puanı alarak bir okula yerleşmeyi amaçlıyorlar. Yerleşemeyen öğretmenler ise, yerleşememe sebeplerinin puanlardan ötürü değil, kadro sayısındaki yetersizlikten olduğunu iddia ediyorlar.

Aşağıdaki tabloda Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre son 14 yılda yerleşen öğretmen sayısını ve yerleşme nedenlerini görmekteyiz.

Atama Usulüne Göre Öğretmen Sayıları

Son 14 yılda, ülkemizde 561.135 öğretmen göreve başlamıştır. Bu miktarın ne anlam ifade ettiğini görmek için, sınava giren öğretmen adaylarının ne kadarının atandığını bilmek daha doğru olacaktır.


Son 3 yıla baktığımızda, sınava giren öğretmenlerin %10-16’sının atandığı görülmektedir. Fakat işsiz öğretmenlere her geçen yıl yeni mezunlar da eklenmektedir. Onların sayısına ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Strateji Belgesi’nden faydalandık.

Buna göre, KPSS’ye başvurmuş ancak öğretmen olarak atanamamış olan üniversite mezunlarının sayısı 2016 yılı itibariyle 438.134 kişidir. Bu mezunlar dışında YÖK’ün verilerine göre, 2016 yılı itibariyle öğretmen olabilmek amacıyla halihazırda yalnızca eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinde okuyanların sayısı 228.279’dur. Fen fakülteleri, edebiyat fakülteleri, insan ve toplum bilimleri fakülteleri ve ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrenciler de dahil edildiğinde öğretmen olmayı amaçlayan 653.889 lisans öğrencisi olduğu görülmektedir. Öğretmenlik alanlarına kaynak teşkil eden diğer programlar ve pedagojik formasyon kurslarına devam eden mezun öğrenciler de dikkate alındığında öğretmen olarak atanmayı amaçlayanların sayısı 1 milyonu aşmaktadır.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye Ne Kadar Tatil Yapıyor? | Bülten +