Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Türkiye’nin En Zengin Şehirleri İstanbul ve Kocaeli

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayri safi yurt içi hasıla hesaplamalarındaki revizyonlarını tamamladı ve 81 ilin 2004-2014 arasında iktisadi kollar detayında ürettiği mal ve hizmet değerini görebileceğimiz bir veri setini yayına sundu.

İlk sıralamalar çok da fazla sürpriz getirmedi. Türkiye’nin ürettiği gayri safi hasılanın %30,5’ini tek başına üreten İstanbul, yüksek nüfusuna rağmen kişi başına düşen gelir sıralamasında da birinciliği kimseye kaptırmadı. Fakat 2004’te kendine üçüncü sırada yer bulan Kocaeli, 2014’te ikinci sıraya tırmandı ve İstanbul’un sadece 57 dolar gerisine yerleşti. Antalya ve Muğla on yıllık süreçte geriye düşerken Bilecik ve Eskişehir en zengin ilk on şehir arasında yer aldı. Sıralamanın en altlarında ise Ağrı, Şanlıurfa ve Van bulunuyor.


     

İlgili dönemde Siirt, Bitlis ve Mardin’in kişi başına düşen gelirleri 1,5 kattan fazla artarken; Siirt, Yalova ve Osmaniye ekonomisi on yıl içinde 3,5 kattan fazla büyüdü. Tarım kolunda Bitlis, sanayi kolunda Van ve hizmetler kolunda Mardin en fazla büyüyen şehirler oldular.


   
     

MUTLAKA İZLEYİN:

TRT'nin Geliri Ne Kadar?