Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Türkiye’de Sinema ve Tiyatro'ya Olan İlgi Artıyor mu?

TÜİK geçtiğimiz günlerde 2016 yılı sinema ve tiyatro istatistikleri bültenini yayınladı. Bülten sinema ve tiyatro salonu sayısında artış olmasına rağmen, her iki alanda da seyirci sayısının azaldığını ortaya koyuyor.

Yerli Film Sayısı Artıyor, Ancak Yerli Filme Olan İlgi Azalıyor

2015 yılına göre %5,4 artan sinema salonu sayısı, 2016 yılında toplam 2.483 oldu. Bu dönemde sinema salonlarındaki koltuk sayısı da %3,3 artarken, seyirci sayısı ise aynı oranda (%3,3) azaldı. Ancak sinema seyircisinin ilgisindeki azalma sinemaya karşı genel bir ilgisizlikten ziyade, yerli filmlere karşı oldu. Bu dönemde yabancı film seyircisi sayısı %3,7 artarken, yerli filme giden seyirci sayısı %8,9 gibi önemli bir oranda azaldı. Yerli film seyirci sayısındaki bu azalmanın, gösterilen yerli film sayısında geçen seneye göre %5,3 artmış olmasına rağmen yaşanması ise merak uyandırıcı. Türkiye’nin 7 ilinde ise sinema salonu bulunmuyor. Bu iller Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Hakkâri, Sinop, Şırnak ve Tunceli oldu.

Tiyatrolarda Yerli Eser Sayısı Azalırken, Yabancı (Çeviri) Oyunlar Artıyor

2015-2016 sezonunda, 2014-2015 sezonuna göre tiyatrolarda oynanan toplam eser sayısı %13,8 artarak, 7.766’ya ulaştı. Ancak sinemadan farklı olarak tiyatrolardaki yerli eser gösteri sayısında %8,9’luk bir azalama olurken, yabancı gösteri sayısı %9,8 artış gösterdi.

Toplam tiyatro seyirci sayısında ise %2,8’lik bir artış gerçekleşti. Seyircinin ilgisindeki artış, sergilenen eser türü ve sayısındaki artışla paralel bir şekilde yerli oyunlardan ziyade, yabancı oyunlara karşı gerçekleşti. Bu dönemde çocukların tiyatroya olan ilgisi yetişkinleri geçti. Çocuk eserlerindeki seyirci sayısı %7,1 artarken, yetişkin eserlerine gelen seyirci sayısı sadece %0,01 artış gösterdi.

MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Yabancı Futbolcu Kuralı