Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Diğer

Türkiye'de Motorlu Kara Taşıtlarının Yıllar İçindeki Seyri

Türkiye’de motorlu kara taşıtı sayısı, 2002’den bu yana 8 milyonlardan 20 milyonlara tırmandı. Her yıl trafiğe yeni giren motorlu taşıtların %50’den fazlasını da otomobiller oluşturuyor. Araba sahipliği de konut sahipliği gibi belli bir gelir seviyesinin üzerinde kazanan bireyler için temel tüketim kalemlerinden biri haline geldi.

Muğla’da Her İki Kişiden Biri Motorlu Araç Sahibi

Muğla ve Burdur yoğun araç sahipliğinin olduğu iki il olarak dikkat çekiyor. Bu şehirlerde her iki kişiden birinin motorlu taşıtı var.

Türkiye’de alıcıların dörtte birinden fazlası marka olarak Renault ve Volkswagen’i tercih ediyor. Marka tercihleri 2004’te bu yana küçük sıralama değişiklikleri haricinde aynı kalmış durumda.

2004’ten bu yana motorlu taşıt verilerindeki en büyük değişiklik, trafiğe kayıt yaptırılan araçların yakıt cinsine göre dağılımında görülüyor. 2004’te trafiğe kaydı yapılan her dört araçtan üçü benzinli iken, 2017 Nisan itibariyle araçların %73’ü LPG veya dizel yakıtlı. Benzindeki fiyat artışının dağılımdaki bu değişimde etkisi olduğu açıkça söylenebilir.