Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Okuma Süresi   4 Dakika
Konu Başlığı: Enerji

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Elektrik Tüketimini Ne Kadar Arttırdı?

Türkiye kalıcı yaz saati uygulamasını tecrübe ettiği ilk kışını geride bıraktı. 7 Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye’de yaz saati - kış saati ayrımına son verilmiş ve 30 Ekim 2016’da dünyada kış saati uygulamasına geçen 76 ülkenin aksine, Türkiye kalıcı olarak yaz saatinde kalmaya karar vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “ciddi elektrik tasarrufu sağlanacağı” gerekçesiyle savunduğu kalıcı yaz saati uygulaması sayesinde, kış saati uygulamasının geçerli olduğu aylar bazında yıllık yaklaşık %8,58, toplam elektrik bazında ise %3,62 oranında tasarruf sağlanacağı hesapları yapılmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Necdet Çalışkan’ın haberine göre kalıcı yaz saati uygulaması elektrik tasarrufu sağlamak bir yana, elektrik tüketiminin %6,3 artmasına sebebiyet verdi. Haberde Kasım 2015 - Mart 2016 döneminde 111.9 milyar kilovat saat olan Türkiye’nin toplam elektrik tüketimi Kasım 2016 - Mart 2017 döneminde 119 milyar kilovat saate yükseldiği bilgisine yer veriliyor. Ancak geçmiş yıllardaki elektrik tüketim verileri bu artışın olağan bir artış olduğunu gösteriyor.

TEİAŞ Verilerine Göre 2017’nin İlk Üç Ayında Elektrik Tüketiminde Ortalama %7,7 Artış Gerçekleşti

TEİAŞ’ın resmi internet sitesinde yer alan veriler, 2002-2015 yılları arasında Türkiye’de elektrik tüketiminin yıllık ortalama %5,5 arttığını gösteriyor. Yine doğrudan TEİAŞ’dan edinilen aylık elektrik üretimi verilerine göre 2017 Ocak, Şubat ve Mart aylarında brüt elektrik tüketiminde geçen yılın aynı aylarına göre artış miktarları sırasıyla %7,2, %8,2 ve %7,7 oldu.

Kış Saati Uygulamasının Elektrik Tüketimine Ciddi Bir Etkisi Olmadı

Enerji Enstitüsü’nün TEİAŞ’ı kaynak göstererek derlediği veriler ise uzun vadede aylık elektrik tüketim değişimlerini inceleme imkânı sağlıyor. Bu kaynağa göre 2010-2017 yılları arasında kış saati uygulaması dönemine denk gelen Kasım-Şubat aylarında elektrik tüketimi düzenli kabul edilebilecek şekilde artış göstermiş.

2011-2017 süresince Kasım-Şubat aylarında elektrik tüketimi yıllık ortalama %6,1 artış göstermiş. Kalıcı yaz saati uygulamasına geçilen 2016 Kasım – 2017 Şubat döneminde ise bu oran %7,4 olmuş. Yani kalıcı yaz saati uygulamasına geçtiğimizden bu yana elektrik tüketimindeki artış hızı son altı yılın ortalamasından sadece %1,3 fazla olmuş. Ancak yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere bu artışın yaz saati uygulaması ile açıklanabilir bir tarafı yok. Elektrik tüketiminde bazı dönemlerde bir önceki yılla kıyaslandığı zaman kimi aylar da %10’lar seviyesinde artarken kimi aylarda azalma dahi göstermiş. Bu nedenle yaz saati uygulamasının elektrik tüketimini ciddi oranda arttırdığı ya da azalttığı yönünde bir sonuca varmak şu an için doğru görünmüyor.

Kaynaklar

Enerji Enstitüsü
TEİAŞ
Cumhuriyet

MUTLAKA İZLEYİN:

Yaz Saati Tasarruf Sağladı mı?