Yıllar İçinde Kadın İstihdamının Değişimi
26 Temmuz 2017 | Sosyal Politikalar | Yazar : Bengi Cengiz
img

Kadınların işgücündeki yeri ve istihdamı çeşitli zamanlarda siyasetçilerin gündeminde yer alıyor. Bu konuda TÜİK’teki verileri derledik.

Kadın İstihdamı Düşük, İşgücüne Katılma Oranı Pek Değişmemiş

Daha önce Doğruluk Payı’nda birçok kez incelediğimiz üzere, Türkiye’de kadınların istihdam oranı çoğu Avrupa ülkesinden geride. Kadınların iş gücüne katılımı açısından da sabit bir grafik mevcut. İşsizlik oranında kısmi bir artış söz konusuyken, tarım dışı işsizlik oranında ise düşüş görülüyor.

Eğitim Durumuna Göre Kadın İşsizlik Oranları

2017’nin Nisan ayı itibariyle lise mezunu kadınlar arasında işsizlik oranı %20,7, meslek ve teknik lise mezunları arasında ise %18,5’tir. Okur-yazar olmayan kadınlar ile yükseköğretim derecesine sahip kadınlar arasındaki işsizlik oranları da yıllar içinde az değişim göstermiş durumda.

Genç Kadınlar Arasında İşsizlik Oldukça Yaygın

Genç işsizliği Türkiye’de belirgin bir sorun. En güncel verilere göre Türkiye’de genç nüfusun (15-24 yaş) işsizlik oranı %19,8. Yani her 5 gençten 1’i işsiz. Genç kadınlar arasında ise bu oran daha yüksek. Nisan 2017 itibariyle, 15-24 yaş arası kadınlar arasında işsizlik oranı %24,6, tarım dışı işsizlik oranı ise %29,3. Yıllar içinde bu oranda kısmi artış olduğu görünüyor.

Kaynak

TÜİK İstihdam Verileri

Yorum Yaz
Bu yorumu takip etmek için
Bu yorumu
takip etmek için